Η αριστερή λωρίδα και άλλα τινά - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Μοτοσυκλέτες BMW » Γενικά μοτοσυκλέτας » Τεχνικές οδήγησης » Η αριστερή λωρίδα και άλλα τινά

Τεχνικές οδήγησης Για να διδάσκουν οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-07-08, 13:23   #1
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Η αριστερή λωρίδα και άλλα τινά

Πολλές φορές, ίσως και πάρα πολλές, παρατηρώ ότι οι περισσότεροι οδηγοί που κινούνται σ' αυτό το -από άθλιο έως εξαιρετικό- οδικό δίκτυο έχουν χάσει τη μπάλα. Πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό εξ' αυτών διακατέχεται από ένα και πάνω σύνδρομα τα οποία τους μεταμορφώνουν από άτομα σε τετράποδα (βόδια, μοσχάρια, κατσίκες, σαύρες κλπ). Μου 'χει τύχει άπειρες φορές να βλέπω για αρκετή ώρα οχήματα με μέση ταχύτητα να κινούνται στην αριστερή λωρίδα του δρόμου άνευ λόγου. Πχ σήμερα το πρωί ένας μπάμπουρας (η μεγάλη χρυσόμηγα) σε ένα τζιποειδές LEXUS με χρυσά γράμματα πήγενε με 80-90 τέρμα αριστερά όταν όλος ο δρόμος ήταν σχετικά άδειος. Οποιαδήποτε προσπάθεια κίνησης ταχύτερου οδηγού κατέληγε σε προπέραση από την κεντρική λωρίδα... Άλλοι πάλι, έχουν την εντύπωση ότι η λωρίδα έκτακτης ανάγκης (λεα) είναι προσωπική και κατοχυρώνεται δια νόμου. Δεν σηζητώ πλέον για τη χρήση φλάς, εκτυφλωτικών προβολέων σε όλα τα χρώματα της ίριδας ή συμπεριφορά του κώλου προς τους υπόλοιπους χρήστες αυτής της ζούγκλας που είναι μαύρη και συνήθως ζεματάει. Κάποτε πίστευα ότι η αύξηση των οδηγών σε δεδομένο δίκτυο αυτοκινητοδρόμων θα επέφερε την -ας πούμε- συναδελφικότητα, άρα μεγαλύτερη υπομονή, περισσότερη ανοχή και ελαστικότητα στα λάθη των μη κρατούντων αγωνιστική λισάνς (σικ, ε?)...
Μα τελικά θα πρέπει να είμαι πολύ ούφο. Γιατί συμβαίνει ακριβώς τ' αντίθετο. Τελικά είμαστε για τα πανιγύρια? Το δίπλωμά μας κατοχυρώνει τον τραμπουκισμό? Οδηγός σημαίνει "σας γ...ώ τα μπρίκια"?
Που είναι εκείνοι οι μερακλήδες που σε έβλεπαν με το καπώ ανοιχτό και σταματούσαν να ρωτήσουν αν θες κάτι... μια βοήθεια...
Τελικά τι κι αν έχεις ένα αυτοκίνητο που εκφράζει μια φιλοσοφία? Όλα καταλήγουν στον ίδιο οχετό ομβρίων του "χ" χιλιομέτρου Εθνικής Οδού.
Γι' αυτό και είναι βουλωμένος.
Και έχεις απο πάνω και τους τροχαίους να κάνουν διαγωνισμό κάλυψης-απόκριψης-παραλαγής για να σε πιάσουν αυτηστιγμή!!! Να τους πληρώνεις για να κρύβονται, σα να 'ναι σε άλλες εποχές, ρουφιάνων και καταδοτών.
Περιμένω τις απόψεις σας.
Γιάννης-sv2gww.

Μη μου πει κανείς για παιδεία, γιατί σχεδόν οι μισοί απ' αυτούς που περιγράφω είναι άνω των 45-50.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος  
01-07-08, 14:13   #2
takoboyRT

Το avatar του χρήστη takoboyRT

Περιοχή: Duesseldorf, Germany Μοτοσυκλέτα: R 1150 RT

Drives: RT 1150
μας ακριβώς βρε φίλε μου, αυτό είναι το πρόβλημα, ότι είναι 45-50 και δεν απόκτησαν παιδεία ούτε από την εμπειρία, ούτε από τους κινδύνους στον δρόμο, ούτε από το "διδάσκω αεί διδασκόμενος" (ελπίζω να το γράφω καλά αυτό!!)! Δεν ήθελαν να μάθουν, είναι η γενιά του "τα ξέρω όλα, τσαμπουκά ρε; εγώ κάνω ότι γουστάρω και λογαριασμό δεν δίνω σε κανένα". Δεν θέλουν να αλλάξουν, δεν θέλουν να καταλάβουν, είναι η γενιά του βολέματος που το μόνο που έμαθε είναι ότι το να παραδέχεσαι τα λάθη σου και να προσπαθείς να γίνεις καλύτερος είναι για... τους άλλους Ευρωπαίους... εμείς καλά περνάμε. Λυπάμαι φίλε μου αλλά ο μόνος τρόπος για να αλλάξει αυτή η γενιά είναι μόνο να εκλίψει και για αυτό χρειάζονται από 15 έως 25 χρόνια.

Το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης ανήκει στο κράτος που δεν είναι σε θέση να εφαρμόσει ούτε τα τυπικά που το ίδιο έχει θεσπίσει. Γιατί να μην ελέγχει την κίνηση στις λωρίδες και να δίνει κλίσεις για άσκοπη κατάλειψη αριστερής ή λωρίδας κινδύνου; αφού ελέγχει που ελέγχει τους δρόμους!! Αλλά είναι πολύ ψιλά γράμματα αυτά. Εδώ μπροστά στα μάτια των αστυνομικών κάνουν κουλά στους δρόμους και δείχνουν την πιό λάθος ανοχή που μπορούν να δείξουν.

Το θέμα όμως είναι τι μπορείς να κάνεις εσύ. Στον οδηγό που πάει στην αριστερή λωρίδα άσκοπα μπορείς να τον τσιγκλίσεις εκεί που πονάει: να του χαλάσεις την νιρβάνα. Είτε περνώντας τον από δεξιά ίσα-ίσα για να μπείς μπροστά του και να τον κάνεις να φρενάρει, ή ανάβοντας τους προβολείς σου και πηγαίνοντας σε σχετικά κοντινή απόσταση για να τον ενοχλήσουν από τους καθρέπτες, ή πηγαίνοντας δίπλα του από δεξιά με την ίδια ταχύτητα για πολύ ώρα και έχοντας την μουσική σου πραγματικά στο διαπασών με ένα τραγούδι (κατα προτίμηση το "Πότε θα κάνει ξαστεριά"). Ή το καλύτερο που πιάνει πάντα: κάνοντας του νοήματα ότι κάτι φοβερό συμβαίνει στο αμάξι του (εξάτμιση, λάστιχο, φωτιά κ.λ.π.) οπότε τον αναγκάζεις να κόψει ταχύτητα, να αλλάξει λωρίδα, ακόμα και να σταματήσει!

Για αυτούς που κινούνται στην λωρίδα ανάγκης, έχω ένα τρόπο αλλά ποιός από σας θα το κάνει;

Παίρνεις την αστυνόμια τηλέφωνο και λές " στο τάδε σημείο κινείται αμάξι στην λωρίδα ανάγκης με τάδε πινακίδα, πρέπει να έχει μεγάλο πρόβλημα, τρέξτε" και αφήνεις την αστυνομία να τα βρεί μαζί του/της. Αλλά ποιός το κάνει...
01-07-08, 16:38   #3
sv2gww

Status:

Μα εκεί ακριβώς είναι το θέμα: επειδή δεν μπορείς να τους αγνοήσεις θα πρέπει να έρθεις στο δικό τους επίπεδο, οπότε τι έγινε? Κι απ' την άλλη πάλι... πόσο μπορείς να παρηστάνεις τον μαλ... και να αφήνεις τους άλλους να συμπεριφέρονται σαν να 'ναι στο τσιφλίκι τους? I realy don't know. Όσο είχα τη μηχανή δεν με πολιένοιαζε γιατί απλά τους προσπερνούσα (πολύ ξιστά). Ή και τώρα, με το αυτοκίνητο, θα βρω τον τρόπο να τους "γράψω" γιατί συνεχίζω να έχω "γκάζι". Οι άλλοι όμως?
Και οι δήθεν γρήγοροι κάγκουρες? Πού είναι βυθησμένοι μέσα στο κάθησμα (μα καλά! τόσο κοντοί είναι?) και βλέπεις μόνο κάτι καρφάκια να εξέχουν. Στη κοσμάρα τους βρε αδερφέ, με το βλέμα της αγελάδας που μόλης την πλησίασες! Να υποθέσω ότι είναι γόνοι των παραπάνω 45-50άριδων?
Τελικά θα πρέπει να καταφύγουμε στη λύση της πριονισμένης καραμπίνας.
Δεν πάει άλλο!
Γιάννης-sv2gww.

Καλά, για τους τροχαίους να 'χαμε να λέγαμε. Μόνο μαγκιά είναι.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-07-08, 18:18   #4
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο takoboyRT

Για αυτούς που κινούνται στην λωρίδα ανάγκης, έχω ένα τρόπο αλλά ποιός από σας θα το κάνει;

Παίρνεις την αστυνόμια τηλέφωνο και λές " στο τάδε σημείο κινείται αμάξι στην λωρίδα ανάγκης με τάδε πινακίδα, πρέπει να έχει μεγάλο πρόβλημα, τρέξτε" και αφήνεις την αστυνομία να τα βρεί μαζί του/της. Αλλά ποιός το κάνει...
Να σου πω γι'αυτο. Πριν απο κατι μηνες πηγαινοντας μια εκδρομουλα προς Κορινθο με τα jimny σταματησα στον Γιανουλακη στο υψος του Ασπροπυργου να παρω μια τυροπιτουλα για τον δρομο.

Εξω απο το καταστημα ειχε σταματησει ενα μεγαλο φορτηγο μεταφορων στην 3η απο τις 4 λωριδες κυκλοφοριας που εχει σε εκεινο το σημειο η Εθνικη. Ο τομαροφορτηγαντζας ειχε σταματησει για καφεδακι με τον πακιστανο συνοδηγο του και γελαγανε με την κατασταση που ειχαν δημιουργησει (προφανως τα φρεναρισματα πανικου και η αποφυγη δεξια και αριστερα εφερναν γελιο)....

Οταν του ειπα να μετακινησει το φορτηγο γιατι θα καρφωθει κανενα μηχανακι απο πισω η απαντηση του ηταν η εξης:

"Παρε τηλεφωνο την τροχαια αν δεν σου αρεσει"

ΟΚ του λεω, βγαζω το κινητο και παιρνω το 100.
Αμεσως εγινε Λουης ο τσογλανος....
Τρεχω κι εγω απο πισω του και οδηγωντας μιλαω στην τροχαια και δινω τις πινακιδες του παπαρα...
Το περιεργο ειναι πως οταν εξηγησα την κατασταση στην κοπελα της τροχαιας, η απαντηση της ηταν η εξης:

"Κυριε αν δεν ειναι εκει το οργανο να βεβαιωσει την παραβαση, τοτε εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα, γεια σας"

Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-07-08, 17:23   #5
takoboyRT

έκανες λάθος, όχι που πήρες τηλέφωνο, αλλά που είπες της αλήθεια στην αστυνομία! Στην ασυδοσία του φορτηγατζή θα απαντούσα με ασυδοσία " γειά σας, στο τάδε σημείο στον Ασπρόπυργο φορτηγό με τάδε πινακίδες προξένησε ατύχημα (στο σημείο που είχε παρκάρει) και εγκατέλειψε το σημείο! (δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα, έτσι δεν είναι. Δεν μπορει να μην καταγράφανε τουλάχιστον τις πινακίδες του. Σαν μάρτυρας εσύ, καμία υποχρέωση. Θα είχες κάνει όμως το καλό, σώζωντας κάποιον από ΠΙΘΑΝΟ ατύχημα... ΄Εχω λάθος;
02-07-08, 17:47   #6
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ναι εχεις, γιατι η συνομιλια καταγραφεται και σου παιρνουν και το ονομα στην αρχη. Αν ελεγα ψεματα για κατι που δεν εγινε θα ημουν μετα υπαιτιος εγω και αντι να την πληρωσει ο φορτηγαντζας θα την πληρωνα εγω. Εχουν το δικαωμα να σου κανουν μυνηση αυτεπαλγκετα για παραπλανηση...

Τρεχα γυρευε αδερφε....
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-07-08, 12:38   #7
N1k0l@s

Το avatar του χρήστη N1k0l@s

Περιοχή: Halandri, R1150GS ADV

Drives: GSA R1150
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww
Μα εκεί ακριβώς είναι το θέμα: επειδή δεν μπορείς να τους αγνοήσεις θα πρέπει να έρθεις στο δικό τους επίπεδο, οπότε τι έγινε? Κι απ' την άλλη πάλι... πόσο μπορείς να παριστάνεις τον μαλ... και να αφήνεις τους άλλους να συμπεριφέρονται σαν να 'ναι στο τσιφλίκι τους? .
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια θέση καθώς δε ξέρω τι πρέπει να κάνω γι' αυτό, ή τι πρέπει να κάνουμε εμείς οι λογικοί (παράλογοι ενδεχομένως για τους υπόλοιπους) που είμαστε ευαίσθητοι σε τέτοια θέματα. Και να προσθέσω ότι μεγάλωσα την εποχή που το ταξίδι Αθήνα - Θεσσαλονίκη ήταν πράγματι ταξίδι (7-8 ώρες) και εγώ έπαιζα-πάλευα ανεξέλεγκτα, με τον αδελφό μου στο πίσω κάθισμα.
Μεγαλώνοντας και τώρα που έχω δικιά μου οικογένεια και παιδιά, αναρωτιέμαι πως επιζήσαμε εμείς ως παιδιά.
Έτσι λοιπόν δε νομίζω ότι μου δίδαξε κάποιος τη σωστή οδηγική συμπεριφορά ούτε καν ο δάσκαλος της σχολής οδήγησης.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww
Όσο είχα τη μηχανή δεν με πολυ ένοιαζε γιατί απλά τους προσπερνούσα (πολύ ξυστά)
Εδώ διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως μαζί σου γιατί εμείς οι μοτοσικλετιστές κινδυνεύουμε περισσότερο από αυτούς, και τα περισσότερα ατυχήματα προκαλούνται από αυτές τις πολύ ξυστές προσπεράσεις που είτε τρομάζουν, είτε αλλάζουν λωρίδα χωρίς να μπορούν να υπολογίσουν το χρόνο που χρειάζονται και να τα γνωστά αποτελέσματα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww
Καλά, για τους τροχαίους να 'χαμε να λέγαμε. Μόνο μαγκιά είναι.
Τώρα γι' αυτό επειδή τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά το αντικείμενο δεν είναι έτσι, αλλά δε φταίνε και αυτοί για το αποτέλεσμα που βλέπεις εσύ και βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα. Και αν θες είμαι πολύ πρόθυμος να το αναλύσω διεξοδικά το θέμα.
03-07-08, 21:41   #8
sv2gww

Status:

Νικόλα, θα διάβαζα πολύ ευχαρίστως τις απόψεις σου στα περί αστυνόμευσης οδικού δικτύου.
Γιάννης-sv2gww.

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-07-08, 02:01   #9
takoboyRT

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww
Νικόλα, θα διάβαζα πολύ ευχαρίστως τις απόψεις σου στα περί αστυνόμευσης οδικού δικτύου.
Γιάννης-sv2gww.
κι εγώ! δεν ξέρω αν το παιδί έχει σχέση με την αστυνομία, αλλά αν έχει, έχω κι εγώ πολύ ενδιαφέρον να ακούσω μιά άποψη εκ των έσω. Και δεν νομίζω να είμαι ο μόνος.
04-07-08, 11:47   #10
N1k0l@s

Το avatar του χρήστη N1k0l@s

Περιοχή: Halandri, R1150GS ADV

Drives: GSA R1150
Αφού ενδιαφέρεστε τόσο πολύ θα έχετε μια ενημέρωση εκ των ΕΣΩΤΑΤΩΝ, θα μπορούσα να πω....

Λόγω θέσης μπορώ και έχω γνώση, αλλά και το σημαντικότερο διάθεση να σας βοηθήσω να καταλάβετε πως λειτουργεί το σύστημα.

Πάντως μη φοβάστε και εγώ μαζί σας είμαι
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές