Σταζει νερο απ' το ψυγείο. - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Μοτοσυκλέτες BMW » Σειρες Μοτοσυκλετας » Σειρές F » Σταζει νερο απ' το ψυγείο.

Σειρές F Συζητήσεις για την σειρά F (F GS, F S, F ST, κλπ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-08-08, 14:50   #1
Τσανάκας Κωνσταντίνος

Περιοχή: Αθήνα

Drives: GS 650ci
Σταζει νερο απ' το ψυγείο.

Καλημέρα. Μόλις σήμερα διαπίστωσα ότι στο F 650 GS μου στάζει νερό ή παραφλού από το ψυγείο. Απ' ότι είδα δεν τρέχει από κάποιο σωλήνα αλλά από τις πτυχές του ψυγείου (δεν ξέρω αν τις λέω σωστά). Επίσης ενώ εδηγώ μου 'ρχεται μια ανεπαίσθητη μυρωδιά καμμένου που πρέπει να είναι το παραφλού που εξατμίζεται.

Πιστεύω οτι τρύπησε το ψυγείο μου και τα 'χω ψιλοπάρει. Άν έχει τρυπήσει χρειάζεται αλλαγή η μπρορώ να κάνω και τπτ άλλο? Τιμές γνωρίζει κανείς?

Αυτά, ευχαριστώ.

20-08-08, 12:06   #2
Dr.KC

Το avatar του χρήστη Dr.KC

Drives: F F800ST
Μη τρελαίνεστε και μη τα παίρνετε στο κράνος. Τα μηχανάκια είναι για να παθαίνουν ζημιές.

Μάλλον χάνεις από κάποια κόλληση ή τις γρίλιες. Σε καλή περίπτωση ματίζετε και τελειώνει το θέμα. Σε άσχημη περίπτωση αλλάζεις το ψυγείο.

Πας αντιπροσωπία και στο αλλάζουν τσάμπα (Εάν είναι στην εγγύηση)

Εάν όχι, πας στην αντιπροσωπία και ρωτάς ΠΟΣΟ. Μάλλον θα ακούσεις τριψήφιο που αρχίζει από 2 και τελειώνει σε 90…..290+60 οπότε μα μια 350αρα όλα καλά.
20-08-08, 16:12   #3
Τσανάκας Κωνσταντίνος

Ήθελα να 'ξερα Dr.KC στο συνεργείο ήσουν και άκουγες; χαχαχαχα!!

Όντως έτσι είναι. Τρύπησε το ψυγείο και χρειάζεται αλλαγή. τιμή όλα μαζί είναι 307. Καθόλου άσχημα έτσι?

Θα το στείλω Κατερίνη απ' όπου το πήρα και έχω ακόμα εγγύηση μέχρι τον Ιανουάριο. Έλα μου όμως που ο ΟΣΕ έχει εντολή να παύσει τις μεταφορές μέχρι νεοτέρας!!!!!! Οπότε περιμένω και ως τότε peugeot 2!!!!!!!!!!

Έχει κανείς καμιά καλύτερη ιδέα.

Υ/Γ Με 37.000 km δεν περίμενα σε καμία περίπτωση να τρυπήει το ψυγείο. Υποτίθεται ότι πηρα BMW επειδή είναι αξιόπιστη αλλά δεν το βλέπω...ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Ακόμα ένα τέτοιο δείγμα και με βλέπω να το δίνω και να παίρνω κανένα σοβαρό μηχανάκι.
21-08-08, 09:59   #4
Dr.KC

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Τσανάκας Κωνσταντίνος
Ήθελα να 'ξερα Dr.KC στο συνεργείο ήσουν και άκουγες; χαχαχαχα!!
Για χαρά συνονόματε,

Η αλήθεια είναι πως οι τιμές είναι λίγο πολύ φιξαρισμένες και όχι και τόσο ακριβές για BMW.

Παράθεση:
Με 37.000 km δεν περίμενα σε καμία περίπτωση να τρυπήσει το ψυγείο. Υποτίθεται ότι πήρα BMW επειδή είναι αξιόπιστη αλλά δεν το βλέπω...ΔΥΣΤΥΧΩΣ.
Μη το βλέπεις έτσι, πλέον όλες οι μάρκες έχουν ψιλό-σκαρτέψει . Νομίζω ότι η BMW προσπαθεί να πιάσει τους ρυθμούς παραγωγής των Γιαπωνέζων και τα έχει σκατώσει λίγο . Πιστεύω ότι το θέμα του ψυγείου σου είναι ένα καθαρά τυχαίο γεγονός και δε θα έπρεπε να σε πτοήσει, απλά καταλαβαίνω ότι ξενερώνεις και είναι λογικό. Ευτυχώς, είσαι ακόμα μέσα στην εγγύηση. Σε νιώθω πάντως γιατί στο δικό μου (F800ST) είχε τρυπήσει το ντεπόζιτο με μόλις 450 χιλιόμετρα στο καντράν .

Παράθεση:
Ακόμα ένα τέτοιο δείγμα και με βλέπω να το δίνω και να παίρνω κανένα σοβαρό μηχανάκι.
Χα, χα, χα….Το μηχανάκι είναι σοβαρό ούτος ή άλλως απλά κάτι τέτοια σε τρελαίνουν. Με τι θα το άλλαζες;
21-08-08, 14:48   #5
Τσανάκας Κωνσταντίνος

Ίσως με ένα Vstrom η το Transalp. Τώρα βέβαια που το σκέφτομαι και το καινούριο το F 650 GS που είναι και δικύλινδρο δε θα με χάλαγε!!!!! hehehehehehe!!

Βλακείες!! Το μόνο πράγμα που ζητάω από την μηχανή μου είναι η αξιοπιστία. Από τη στιγμή που είμαι εντάξει στα service μου και δεν έχω πολλά χιλιόμετρα νομίζω ότι δικαιούμαι αν μη τι άλλο η μηχανή μου να είναι αξιόπιστη.

Τέλος πάντων, ελπίζω να είναι η τελαυταία ζημεία που θα μου δέσει τα χέρια!!
22-08-08, 07:39   #6
Dr.KC

Παράθεση:
Το μόνο πράγμα που ζητάω από την μηχανή μου είναι η αξιοπιστία. Από τη στιγμή που είμαι εντάξει στα service μου και δεν έχω πολλά χιλιόμετρα νομίζω ότι δικαιούμαι αν μη τι άλλο η μηχανή μου να είναι αξιόπιστη.
Έχεις χίλια δίκια.

Όλοι αυτό θέλουμε, αλλά πρέπει να είσαι λίγο τυχερός.

Πιστεύω ότι το Transalp είναι πολύ σωστό και αρκετά αξιόπιστο. Το καινούριο το F650GS το οδήγησα κα δεν πέταξα την σκούφια μου. Θεωρώ ότι η τιμή του είναι και κάπως εξωφρενική για αυτά που δίνει το μηχανάκι.

Anyway, αυτά είναι γούστα.
22-08-08, 12:44   #7
Τσανάκας Κωνσταντίνος

Να ρωτήσω τώρα κάτι τεχνικό. Επειδή την μηχανή δεν μπορώ να την στείλω ακόμα πάνω για επισκευή και επειδή τυχαίνει να πρέπει να την χρησιμοποιήσω, θα μπορούσα να την οδηγώ χωρίς αριστερό κάλυμμα και κάθε τόσο να συμπληρώνω νερό στο ψυγείο; Δεν χάνει πολύ νερό και ακόμα δεν μου χει ανάψει λαμπάκι θερμοκρασίας.

Σε περίπτωση που γίνεται αυτό, πως γίνεται? Το αφήνω να κρυώσει και συμπληρώνω παραφλου σε εκείνο το λευκό δοχείο με το ασημί καπάκι δίπλα από την τάπα λαδιών;
22-08-08, 16:50   #8
Dr.KC

Παράθεση:
θα μπορούσα να την οδηγώ χωρίς αριστερό κάλυμμα και κάθε τόσο να συμπληρώνω νερό στο ψυγείο;
Μπορείς να το κάνεις όπως το περιγράφεις.

Το αφήνεις να κρυώσει και συμπληρώνεις παραφλου σε εκείνο το λευκό δοχείο με το ασημί καπάκι δίπλα από την τάπα λαδιών. Αυτό είναι όμως μια λύση εκτάκτου ανάγκης. Καλό είναι να μην το κάνεις σα μόνημη λύση.
22-08-08, 18:00   #9
Τσανάκας Κωνσταντίνος

Τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα να πάω και μέχρι την Κατερίνη με τον ίδιο τρόπο. Υποπτεύομαι οτι το ψυγείο τρύπησε όσο ήμουν εκεί οπότε έκανα ολόκληρο ταξίδι και δεν ζεστάθηκε. Γενικά φαντάζομαι οτι η μηχανή περισσότερο ζεστένεται μέσα στην πόλη παρά στο ταξίδι, σωστά;

Μάλλον πρέπει να ρωτήσω τον Παναγιωτόπουλο κάτι τέτοιο. Ο ΟΣΕ μου χει δέσει τα χέρια.
25-08-08, 18:13   #10
Τσανάκας Κωνσταντίνος

Τέλος καλό όλα καλά. Ενώ ο Βαγιανέλης μου είχε πεί ότι τρύπησε το ψυγείο, πήγα σήμερα στον Παναγιωτόπουλο και μου είπε οτι το ψυγείο είναι μια χαρά. Το πρόβλημα ήταν η τάπα του ψυγείου. Δεν έκανε καλή εξαέρωση και πετούσε τα νερά από το διπλανό άσπρο δοχείο. Άλλαξα τάπα και όλα οκ. Κόστος 18 euros.

Να σημειωθεί ότι ο κ. Αντώνης δεν ήταν εκεί. Με ξυπηρέτησε ένας μακρυμάλλης με σκουλαρίκι ο οποίος ήταν ευγενέστατος, εξυπηρετηκότατος, πολύ φιλικός, πρόθυμος να μου εξηγήσει ό,τι απορία είχα κλπ κλπ κλπ με λίγα λόγια άψογος.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές