Μικρες Πατεντες - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Τεχνικά θέματα, Service μοτοσυκλέτας Τεχνικά θέματα, Service κλπ για όλες τις μοτοσυκλέτες BMW εκτός των παραπάνω σειρών R, F και K. ΣΗΜΕΙΩΣΗ:θέματα_που_αφορούν_όλες_τις_σειρές_ανήκουν_εδω.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
06-11-06, 14:39   #11
gial

Το avatar του χρήστη gial

Περιοχή: Αθήνα - Ελλάδα

Drives: GS 1100
Έχω μερικές ιδέες για πατέντες, άλλες μικρές και άλλες μεγάλες αλλά δεν έχω τον χρόνο για να τις υλοποιήσω. Τις βάζω λοιπόν εδώ και όποιος θέλει τις υλοποιεί.
1. Είχα παρατηρήσει ότι μερικές φορές που είχα ανοιχτό τον αέρα (χειρόγκαζο για να είμαστε πιο σωστοί) αν δε σταμάταγα σε κάνα φανάρι για ν' ακούσω το μηχανάκι να μουγκρίζει τον άφηνα ανοιχτό παραπάνω απ' ότι χρειαζόταν, έτσι σκέφτηκα να βάλω ένα LED κάπου στα όργανα που να μου δείχνει ότι έχω ανοιχτό τον αέρα. Το άλλο άκρο θα ήταν απλώς ένας διακόπτης πίσω φρένου από παπί! που θα έμπαινε στο σημείο που σηκώνεται το συρματόσχοινο του αέρα.
2. Μια πολύ πιο σύνθετη πατέντα που έχω σκεφτεί είναι να αντικαταστήσω τους καθρέφτες με δύο κάμερες που θα μπούν στο πίσω μέρος, δεξιά κι αριστερά, πάνω από το πίσω φανάρι. Θα βιδωθούν στο πλαστικό (μια πιο advanced πρόταση είναι να μπορούν να ρυθμίζονται κιόλας ηλεκτρικά όπως οι καθρέφτες στα αυτοκίνητα, χρησιμοποιώντας τα ίδια εξαρτήματα) και οι κάμερες θα βρίσκονται πάνω από τα όργανα. Αυτό βέβαια ισχύει μόνο για τα 1100gs που έχουν κενό πάνω από τα όργανα. Οι οθόνες θα είναι 2,5" και πουλιούνται στο ebay γύρω στα 50¤ το σετ μαζί με τη reverse κάμερα. Ίσως στο μέλλον καταφέρω να το υλοποιήσω.
Αυτά προς το παρόν. Έχω κι άλλες αλλά δεν τις θυμάμαι απ' έξω. Θα συμβουλευτώ το τεφτέρι μου και θα επανέλθω.
06-11-06, 20:12   #12
lord_dimos

Status: Innactive Imp.Users

EXEIΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΕΣ,ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ,ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΛΠ?
Ο χρήστης lord_dimos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-11-06, 23:23   #13
gial

Όλα τα έχω σκεφτεί. Χρόνο δεν έχω και χώρο για να την κλείσω μέσα και να τη λύσω.
Και μια που λέμε για το πρόβλημα χώρου δεν μαζευόμαστε λέω γω να νοικιάσουμε κάνα χώρο, να βάλουμε ο καθένας και από κάνα εργαλειάκι που μας περισεύει και να μαστορεύουμε τις μπέμπες μας έτσι για το χαβαλέ μας? Τι λέτε?
07-11-06, 11:51   #14
takoboyRT

Το avatar του χρήστη takoboyRT

Περιοχή: Duesseldorf, Germany Μοτοσυκλέτα: R 1150 RT

Drives: RT 1150
α ρε gial και να ήμουνα πιό κοντά... Εγώ εδώ στο Ντύσσελντορφ και χώρο έχω και εργαλεία έχω (πιο πολλά δίνω για εργαλεία παρά για ρούχα...), ΠΑΡΕΑ δεν έχω... Και κάθομαι και λύνω και λύνω, και θα κάνω και καμιά ζημιά καμιά μέρα και θα τρέχω μετά...
08-11-06, 10:07   #15
gial

Καλημέρα!
¶λλες τρείς μικρές πατέντες που έχω κάνει αυτή τη φορά.
1.΄Είχα παρατηρήσει ότι τα grip επιεδή είναι από καουτσούκ μου μαύριζαν τα χέρια. Έτσι πήρα το υλικό που βάζουν στη λαβή στις ρακέτες του τέννις και τα τύλιξα από πάνω. Και καλύτερη αίσθηση έχουν γιατί είναι πιο χοντρά από τα κανονικά και σαν θερμαινόμενα δεν έχω πρόβλημα αλλά το βασικότερο ΔΕΝ μαυρίζουν τα χέρια μου. Κόστος 8.5¤ από τα Intersport.
2. Ήθελα λίγο πιο ατμοσφαιρικό τον φωτισμό στα όργανά μου και έτσι αποφάσισα να βάλω μπλέ LED. Πήρα από αξεσουάρ αυτοκινήτων ένα σετ ledακια για 5Τ υποδοχή και αντικατέστησα αρχικά τις λάμπες του στροφόμετρου (επειδή βγαίνει πιο εύκολα και είπαμε δεν έχω χρόνο). Το αποτέλεσμα είναι λίγο σκοτεινό γιατί δεν βοηθάει και η βελόνα που είναι άσπρη, αλλά πολύ εντυπωσιακό ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχουν φώτα στους δρόμους. Κόστος 2.50¤.
3. Πολλοί από εμάς έχουμε αλλάξει τα κρύσταλλα στα φλάς από πορτοκαλί σε λευκά. Επίσης όλοι εμείς έχουμε αντιμετωπίσει και το κόστος των λαμπτήρων που έχουν σχεδόν 4¤! η μία και πρέπει και να λιμάρουμε και το ένα ποδαράκι για να μπεί στην υποδοχή γιατί οι λάμπες είναι φτιαγμένες για αυτοκίνητα. Υπάρχει όμως λύση και πάμφτηνη. Αν έχετε παρατηρήσει όλες αυτές οι λάμπες δεν έχουν ποτροκαλί γυαλί αλλά είναι βαμμένες πορτοκαλί. Οπότε πήρα λάμπες απλές διάφανες με 0.60¤ η μία, πήρα χρώμα γυαλιού πορτοκαλί με αντοχή 120C από το πλαίσιο με 3.50¤ και έβαψα το γυαλί από τις λάμπες. Το αποτέλεσμα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Με το χρώμα από το πλαίσιο μπορώ να βάψω 1000 λάμπες τσάμπα!!!!
08-11-06, 13:36   #16
gscat

Το avatar του χρήστη gscat

Περιοχή: ΣΜΙΞΗ!

Drives: E23 318i
Θέλω να μου βάψεις τις λάμπες!!!!!!!!!!!!!!

Α! μπορείς να ανοίξεις και ένα μαγαζί, που να βάφει πορτοκαλί λάμπες!! ΔΕΝ υπάρχει και θα πάει σφαίρα πιστεύω! ...καλές δουλειές!

R 1200 GS 2006
R 100 R 1993
SH 150 2004
Ο χρήστης gscat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-11-06, 16:24   #17
lord_dimos

ΘΕΛΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ LEDS!!!Η ΥΠΟΔΟΧΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥ 1150?ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΤΩΝ ΡΑΚΕΤΩΝ!ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ!
Ο χρήστης lord_dimos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-11-06, 19:17   #18
NIK

Περιοχή: Εδεσσαίος στο Διδυμότειχο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gial
Καλημέρα!
¶λλες τρείς μικρές πατέντες που έχω κάνει αυτή τη φορά.
1.΄Είχα παρατηρήσει ότι τα grip επιεδή είναι από καουτσούκ μου μαύριζαν τα χέρια. Έτσι πήρα το υλικό που βάζουν στη λαβή στις ρακέτες του τέννις και τα τύλιξα από πάνω. Και καλύτερη αίσθηση έχουν γιατί είναι πιο χοντρά από τα κανονικά και σαν θερμαινόμενα δεν έχω πρόβλημα αλλά το βασικότερο ΔΕΝ μαυρίζουν τα χέρια μου. Κόστος 8.5¤ από τα Intersport.
2. Ήθελα λίγο πιο ατμοσφαιρικό τον φωτισμό στα όργανά μου και έτσι αποφάσισα να βάλω μπλέ LED. Πήρα από αξεσουάρ αυτοκινήτων ένα σετ ledακια για 5Τ υποδοχή και αντικατέστησα αρχικά τις λάμπες του στροφόμετρου (επειδή βγαίνει πιο εύκολα και είπαμε δεν έχω χρόνο). Το αποτέλεσμα είναι λίγο σκοτεινό γιατί δεν βοηθάει και η βελόνα που είναι άσπρη, αλλά πολύ εντυπωσιακό ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχουν φώτα στους δρόμους. Κόστος 2.50¤.
3. Πολλοί από εμάς έχουμε αλλάξει τα κρύσταλλα στα φλάς από πορτοκαλί σε λευκά. Επίσης όλοι εμείς έχουμε αντιμετωπίσει και το κόστος των λαμπτήρων που έχουν σχεδόν 4¤! η μία και πρέπει και να λιμάρουμε και το ένα ποδαράκι για να μπεί στην υποδοχή γιατί οι λάμπες είναι φτιαγμένες για αυτοκίνητα. Υπάρχει όμως λύση και πάμφτηνη. Αν έχετε παρατηρήσει όλες αυτές οι λάμπες δεν έχουν ποτροκαλί γυαλί αλλά είναι βαμμένες πορτοκαλί. Οπότε πήρα λάμπες απλές διάφανες με 0.60¤ η μία, πήρα χρώμα γυαλιού πορτοκαλί με αντοχή 120C από το πλαίσιο με 3.50¤ και έβαψα το γυαλί από τις λάμπες. Το αποτέλεσμα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Με το χρώμα από το πλαίσιο μπορώ να βάψω 1000 λάμπες τσάμπα!!!!
¶ψογος
Ο χρήστης NIK δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-11-06, 09:54   #19
gial

lord_dimos εφόσον έχουν τα ίδια όργανα με την 1100 θεωρώ ότι έιναι οι ίδιες υποδοχές. Κανονικά όσοι δεν έχουν αλλάξει ποτέ λάμπες θα παρατηρήσουν ότι οι λάμπες της BMW για τα όργανα είναι λίγο πιο χοντρές στο γυαλί και είναι 0.2W ισχυρότερες από αυτές που δίνουν στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία. Επίσης και η υποδοχή είναι λίγο πιο στενή από τις original αλλά δεν έχουν πρόβλημα και μπαίνουν κανονικά. Ένα μικρό tip για τα LED είναι να στραβώσεις τα ποδαράκια των LED στη μέση για να πιάνουν καλύτερα στη βάση. Για όσους πιάνουν λίγο τα χέρια τους από ηλεκτρονικά μπορείτε ν' αλλάξετε το χρώμα των LED σε όποιο σας αρέσει αν δεν το βρίσκετε ήδη σε κάποιο μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτων. Και σαν τελική λύση για όσους δεν θέλουν να βάλουν LED είναι η κλασσική προηγούμενη λύση για τα φλάς. Να βάψετε τις λάμπες με χρώμα γυαλιού. Δεν θα υπάρχουν πολλές επιλογές σε χρώματα αλλά μπλέ, πορτοκαλί και κόκκινο θα βρείτε σίγουρα. Το χρώμα δεν χρειάζεται να είναι υψηλής θερμοκρασίας γιατί οι λάμπες έχουν πολύ λίγα watt.
09-11-06, 17:15   #20
BOGSER

Το avatar του χρήστη BOGSER

Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ

Drives: gs 1100
ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ Η BMW ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΗΝ ΛΑΜΠΑ 12V,1.7W ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ...!!!!
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΤΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ 12V,1.2W ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΑ ΑΥΤ/ΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ LEDAKIA ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΟΛΥ ΣΕ ΠΟΡΤΙΚΑΛΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ TO RID ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΡΓΑΝΑ ΕΙΝΑΙ....ΛΕΥΚΑ!!!
ΤΙ ΛΕΤΕ;ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ;

Α!!!ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ gial ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΟΥΛΑ ΓΙΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΦΛΑ(Τ)Σ.
ΣΕ ΧΡΩΜΙΟ ΤΙΠΟΤΑ;(ΠΟΛΛΑ ΖΗΤΑΩ Ε?)

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές