Νέα BMW M3. Ελαφρύτερη και γρηγορότερη από τη τωρινή M3 CS - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » BMW Motorsport » Νέα BMW M3. Ελαφρύτερη και γρηγορότερη από τη τωρινή M3 CS

BMW Motorsport Συζητησεις για Μ3, Μ4, Μ5, Μ6 και ολα τα μηχανολογικα θαυματα του M// division

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-07-18, 09:18   #1
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status: BMWforum.gr

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Νέα BMW M3. Ελαφρύτερη και γρηγορότερη από τη τωρινή M3 CS

Νέα BMW M3. Ελαφρύτερη και γρηγορότερη από τη τωρινή M3 CS

Η νέα γενιά της BMW M3 αναμένεται να είναι ελαφρύτερη και γρηγορότερη, ακόμη και από την τωρινή M3 CS. Με τη νέα Σειρά 3 να χρησιμοποιεί την CLAR πλατφόρμα που κάνει χρήση αλουμινίου, χάλυβα υψηλής αντοχής και carbon στις κολώνες του σασί, στα πλαίσια των θυρών και στο τούνελ μετάδοσης, η νέα M3 θα ζυγίζει λιγότερο από τα 1.585 κιλά της M3 CS, μιας και θα διαθέτει ακόμη περισσότερο carbon.

Μηχανικά θα φορά τον 3,0-λιτρο S58 εξακύλινδρο κινητήρα, την εξέλιξη του 3,0-λιτρου S55 εξακύλινδρου turbo κινητήρα που συναντάμε στις τωρινές M3/M4. Θα είναι απόδοσης 475 ίππων και 600 Nm ροπής με τις αναφορές να θέλουν την M3, να προσφέρεται και ως τετρακίνητη, με το σύστημα να βρίσκεται στον πρόσθετο εξοπλισμό και να είναι λιγότερο πολύπλοκο από το xDrive της τωρινής M5. Ο κινητήρας θα συνδυάζεται τόσο με 6-τάχυτο μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων, όσο και με ένα 8-τάχυτο αυτόματο κιβώτιο.

Το αυτοκίνητο θα έχει ιδανική κατανομή βάρους (50:50), με την πλατφόρμα CLAR να συμβάλει στη σημαντική βελτίωση της στρεπτικής ακαμψίας. Αναμένεται να κυκλοφορήσει στους δρόμους το 2020.

πηγή: autocar.co.uk μέσω Autoblog.gr

02-07-18, 09:10   #2
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Και θα επιμείνω εγώ, παρόλο που στο άλλο θέμα για την ενδεχόμενη παραγωγή της M4 CS, ο Στράτος με πήρε απ'τα μούτρα.
Γιατί να πάρει κάποιος μία ειδική έκδοση ενός μοντέλου που, κατά κανόνα, λανσάρεται στη δύση της εμπορικής του πορείας, ενώ σε ένα χρόνο θα βγει το καινούριο που θα είναι πιο σύγχρονο, άκαμπτο, ασφαλές, ελαφρύ, γρήγορο?
Θα πει κανείς ότι υπάρχει και η μοναδικότητα της ειδικής έκδοσης ή ο εστιασμένος χαρακτήρας πχ. στην οδήγηση σε πίστα αλλά. Δεκτό.
Νομίζω, όμως, ότι η ιστορία έχει δείξει πως είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που το προηγούμενο μοντέλο είναι ανώτερο του αντικαταστάτη του, παρόλο που πολλές φορές υπάρχουν οι ρομαντικοί που αντιδρούν στην εξέλιξη(έχω υπάρξει και εγώ τέτοιος).
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-07-18, 10:13   #3
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
  • γιατί δεν μπορώ να περιμένω έναν χρόνο
  • γιατί τέλειωσε το leasing και δεν μπορώ/θέλω να το ρολάρω μέχρι να βγει το επόμενο μοντέλο
  • γιατί δεν μ' αρέσει το επόμενο μοντέλο
  • γιατί δεν θέλω να πάρω το απλό επόμενο, προτιμώ το προηγούμενο "special"
  • γιατί τώρα πέτυχα έκπτωση που δεν υπάρχει μετά

υπάρχουν πολλοί λόγοι - κάποιοι καθαρά logistics, άλλοι γενικότεροι.

Εγώ πχ όταν αποφάσισα να πάρω το Μ4, χρειαζόμουν αυτοκίνητο άμεσα, γιατί ΔΕΝ ΕΙΧΑ αμάξι για τον χειμώνα που ερχότανε. Κι 6 μήνες μετά να βγαινε το επόμενο μοντέλο, δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να περιμένω Εδώ δεν έβαλα 1-2 εξτρά γιατί το αυτοκίνητο θα καθυστερούσε 2 μήνες
03-07-18, 18:27   #4
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Θέλω 500+ άλογα κ την 4κινηση από Μ5......(αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα μείνω με το θέλω).

Bookmarks

Tags
carbon, CLAR, M3, m3 cs, M4, M5, S58, turbo, xDrive

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές