Αναβαθμιση Μ5 - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » BMW Motorsport » Αναβαθμιση Μ5

BMW Motorsport Συζητησεις για Μ3, Μ4, Μ5, Μ6 και ολα τα μηχανολογικα θαυματα του M// division

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
02-01-11, 13:17   #11
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Ταπεινή μου άποψη μην το πειράξεις. Πείτε με ρομαντικό, αλλά τα //Μ για εμένα πρέπει να μένουν όπως βγήκαν από το εργοστάσιο, εκτός εάν μιλάμε για ειδική χρήση. Αλλά για καθημερινή χρήση, θα γίνει δυσχρηστο και θα αυξηθεί και πολύ το κόστος μετακίνησης / συντήρησης.
02-01-11, 13:23   #12
vaggelis_M5

Status: Banned

Drives: E34 M5
Φάνη όταν αναφέρεσαι στα έξοδα μετακίνησης εννοέις τη βενζίνη?
Τώρα χρησιμοποιώ μόνο super (εννοείται ο καταλύτης έχει πεθάνει εδώ και καιρό), επομένως δε νομίζω να πολύ πιο δαπανηρό. . .
Ο χρήστης vaggelis_M5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-01-11, 13:42   #13
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Δεν εννοώ μόνο βενζίνη, αλλά και κόστος και συχνότητα service (μεγαλύτερη καταπόνηση κινητήρα, φρένων, διαφορικού και κιβωτίου) + περισσότερα εξαρτήματα που μπορεί να χαλάσουν ή να χρειαστούν συντήρηση.
02-01-11, 14:49   #14
Lostinspace

Το avatar του χρήστη Lostinspace

Περιοχή: Around Earth

Drives: E30 318is
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vaggelis_M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ το ίδιο πιστεύω. Τα 700 άλογα θα είναι υπεραρκετά. Το θέμα είναι το αμάξι αυτό δε το έχω μόνο για κόντρες αλλά το κυκλοφορώ καθημερινά (αν και τρομερά πολυδάπανο . . . ). Τώρα 700 άλογα μέσα στην πόλη μήπως είναι και λίγο επικίνδυνο? Τώρα με τα 342 και μερικές φορές χάνω το πίσω μέρος ξαφνικά.. Με τα 700 τι θα γίνει? όλο με ανάποδα τιμόνια και ατο πλάι θα πηγαίνω ???!
Κοίτα, πρώτα εσύ πρέπει να δώσεις τις σωστές απαντήσεις στον εαυτό σου.
Προσωπική μου άποψη, Μ5 για καθημερινή χρήση είναι μάλλον λάθος επιλογή. Που να το κάνεις 700.
Δεν θα οδηγείται.

Αξίζει όμως να το φτιάξεις εάν κάνεις ταξίδια ή σου αρέσουν οι γρήγορες βολτίτσες.
02-01-11, 14:55   #15
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παράθεση:
κάτι ανάλογο σαν αυτό στο βιντεάκι θα ήθελα! τώρα έχει 0-100 σε 5.2. πόσο πιο κάτω μπορεί να πάει δλδ??
Δεν πρεπει να σε ενδιαφερει το 0-100. Ετσι και αλλιως σε βαρια αυτοκινητα δυσκολα πεφτεις κατω απο 4.5s μιας και θα σπινιαρεις ακομη και την 3η για πλακα!
Το θεμα ειναι οτι θα πεσει δραματικα το 100-200χλμ, οσο για απο εκει και πανω απλα δε θα πιστευεις ποσο γρηγορα θα ανεβαζει!

Το προβλημμα με αυτες τις μετατροπες που διπλασιαζουν τα αλογα, ειναι συνηθως οτι πρεπει να ανοιχτει μοτερ για να ειναι αξιοπιστα. Επιπλεον υπολογισε αλλαγη δισκου-πλατω, αναρτησεις, φρενα και τα συναφη..
Οσο για την καταναλωση αστο...Με κομπρεσσορα και τοσα αλογα, σε τοσο βαρυ αυτοκινητο +5λιτρα τουλαχιστον!!!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-01-11, 19:06   #16
vaggelis_M5

Τελικά θα την κάνω τη μετατροπή. Το αποφάσισα και νομίζω ότι αξίζει το κόπο... Τώρα τελευταία με απασχολεί και κάτι άλλο. Αρχές Φλεβάρη θα πρέπει να περάσει από ΚΤΕΟ. Ξέρω ότι τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ είναι πολύ χαλαρά, αλλά φοβάμαι μη βρώ κανένα κόλλημα γιατί το αμάξι δεν είναι και τόσο νόμιμο . . . (Βλέπετε η νομοθεσία στην Ελλάδα, σε ωθεί να παρανομήσεις . . .)
03-01-11, 02:04   #17
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Βαγγελη απ'οτι καταλαβα το αυτοκινητο ειναι μετατροπη ετσι?
Αυτα που θα σου πω εχουν βγει απο πειρα και οχι απο το στομαχι μου και εχουν προελθει απο ατελειωτα ξενυχτια πανω απο ενα καπο.

Πρωτα απ ολα τα αλογα που θες στην Ελλαδα δεν μπορεις να τα βαλεις κατω σε πισωκινητο ακομη και αν ψεκαζεις συνεχεια dragsterοκολλα στα πισω ελαστικα.
Το οριο για την συγκεκριμενη καροτσα και για δημοσιο δρομο ειναι τα 450-500 αλογα (θου κυριε).. και τα 60-65 κιλα ροπη.
Η Ε34 εχει πολη καλη καροτσα αλλα οπως καταλαβαινεις εχει και αυτη τα ορια της.
Αν θελεις να ανεβεις στα 700 αλογα θα πρεπει να την γδυσεις ΤΕΛΕΙΩΣ, να την ραψεις και να της βαλεις ενα πολυ καλο cage, ωστε να αποφυγεις τα ραγισματα και τις στρεβλωσεις.

Το συγκεκριμενο μοτερ εχει πολυ καλα (σφυριλατα πιστονια και μπιελες) αλλα θα πρεπει να καταργησεις το εξαπεταλουδο και να το αντικαταστησεις με plenum. Εξαπεταλουδο και υπερσυμπιεση (για τα συγκεκριμενα αλογα που θες) δεν συμβαδιζουν. Θα εχεις πολλους στροβιλισμους λογω των πεταλουδων και αρκετα βαρυ πενταλ λογω της αντιστασης τους. Στα σιγουρα θα παιξει και ενα ξηρο καρτερ λαδιου.
Ακομα πιο σιγουρα θα χρειαστεις και αγραφο εγκεφαλο με 3 διαφορετικα set-up ιπποδυναμης, αναλογα την περισταση.
Δεν εχει νοημα τα 500 μεσα στην πολη ετσι?

Στην μεταδοση τωρα θα χρειαστεις ξηλωμα θολων ισως και φτερα για να χωρεσουν ΜΕΓΑΛΑ λαστιχα (τις 19αρες και 18αρες τις ξεχνας). Για να βαλεις κατω ακομα και 500 αλογα θα πρεπει να παιξεις κοντα στο 285-305. Και παλι θα εχεις ενα θεμα με την προσφυση. Σιγουρα θελεις ενα καλο μπλοκε, ισως και να κολλησεις το δικο σου και αν εισαι κυριος στις επιταχυνσεις απο σταση, μπορει να την βγαλεις καθαρη με τα ιδια ημιαξονια. Ενα ψυγειο για το διαφορικο ειναι και αυτο μεσα στο παιχνιδι (αν δεν του μεγαλωσεις την χωρητικοτητα σε λιτρα).

Δεν σου γραφω τα υπολοιπα και επιτηδες δεν αναφερω το οικονομικο. Αν εισαι σιγουρος οτι εχεις την διαθεση και το χρημα για να κανεις κατι τετοιο, ειμαι μαζι σου και θα σε βοηθησω μεχρι το τελος.

Υ.Γ. Ο Φανης εχει δικιο. Εαν ειναι γνησιο Μ5 τοτε καλο θα ηταν να τα ξεχασεις ολα αυτα που σου ανεφερα. Σ'αυτα τα αυτοκινητα η απαξιωση εχει σταματησει και πλεον οι τιμες τους ειναι σταθερες. Σε λιγο καιρο θα αρχισουν παλι να ανεβαινουν και θα γινουν συλλεκτικα κομματια. Στο κατω-κατω η Μ5 Ε34 ειναι η τελευταια χειροποιητη Μ που παρηχθη.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-01-11, 11:41   #18
vaggelis_M5

Όχι είναι γνήσιο Μ5 Ε34. Απλά είναι δηλωμένο ως 525 (για ευνόητους λόγους). Τώρα με τα 342 άλογα έχει τις εξής επιδόσεις:
0 - 100 σε 5.2 δευτ.
0 - 200 σε 17.5 δευτ.
τελική 277 χλμ/ώρα.
Από ελαστικά φοράει 18άρες ασύμμετρες 245 εμπρός και 285 πίσω.
Και πάλι όμως είναι αρκετά υπερστροφικό και σε απότομες στροφές αν
δεν είσαι προσεκτικός στο γκάζι, χάνεις το πίσω μέρος για πλάκα και επομένως δεν ισχύει αυτό που τόσο πολύ διφήμιζε η BMW: "τρένο πάνω σε ράγες". Από ροπή πάντως είναι καλύτερο και από φορτηγό!
Έχω κοτσαδόρο πίσω για τα παρκαρίσματα. Μια φορά για πλάκα δέσαμε με κάτι φίλους ένα αγροτικό 2.5 τόνων και το τράβηξε. Μετά δέσαμε και δεύτερο από πίσω και πάλι σιγά σιγά τα τραβούσε, μέχρι που δεν άντεξε ο ιμάντας!
Γενικά μέχρι τα 245 περίπου τα πιάνει πάρα πολύ άνετα. Μετά για να φτάσει στην τελική του ζορίζεται ΠΑΡΑ πολύ. Ως γνωστόν το κοντέρ στο Μ5 σταματά στα 300 ακριβώς. Θέλω να δω τη βελόνα να ακουμπά έστω και για λίγο αυτή τη τιμή!
03-01-11, 15:48   #19
Z4freak

Το avatar του χρήστη Z4freak

Drives: E89 Z4 35i
Παράθεση:
Όχι είναι γνήσιο Μ5 Ε34. Απλά είναι δηλωμένο ως 525 (για ευνόητους λόγους). Τώρα με τα 342 άλογα έχει τις εξής επιδόσεις:
0 - 100 σε 5.2 δευτ.
0 - 200 σε 17.5 δευτ.
Αυτά τα νούμερα από που προκύπτουν? 5,2" δεν πιάνω όυτε εγώ με το Ζ4 (με JB3) στα 370 άλογα και καμιά 300 κιλά κάτω από εσένα.

Πάντως σε αυτό το μοτέρ δεν προτείνω καμία αναβάθμιση. Θα το αχρηστέψεις...
03-01-11, 15:56   #20
vaggelis_M5

Οι μετρήσεις προκύπτουν από αγωνιστικό ηλεκτρονικό χρονόμετρο μέαα στο αμάξι. Και δεν είναι μόνο μία μέτρηση. Γενικά ο μέσος όρος είναι στο 5.2.
Υπάρχουν και αποτελέσματα από 4.978 μέχρι 5.502. Εννοέιται μόνο μέχρι 3η σχέση στο κιβώτιο.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αναβαθμιση, βελτιωση, bmw m5, compressor, προγραμμα, Κομπρεσσορας, Μ5 Ε34, M5 E34, tuning

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές