Πρόβλημα με κόρνα [F30 320i] - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
21-10-17, 09:58   #1
michos

Drives: F30 320i
Πρόβλημα με κόρνα [F30 320i]

Καλημέρα,

Έχω πρόβλημα με την κόρνα. Καμιά φορά χτυπάει αν περιστραφεί το τιμόνι με συγκεκριμένο τρόπο.

Από το συνεργείο μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι στο τιμόνι και ότι χρειάζεται αλλαγή όλο το σύστημα με τους διακόπτες (κέντρο διακοπτών κολώνας τιμονιού - 61319351140).

Αυτό καινούριο κοστίζει 522 ευρώ. Έψαξα για μεταχειρισμένο αλλά τζίφος. Έχω καμία εναλλακτική ή δε γλιτώνω το χούφτωμα;

Ευχαριστώ
Ο χρήστης michos δεν είναι συνδεδεμένος  

21-10-17, 15:30   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Tι τζίφος? Πού έψαξες?
Οι τέσσερεις πρώτες καταχωρίσεις είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις:
https://www.ebay.de/sch/i.html?_from...51140&_sacat=0

ΥΓ Επειδή αλλάζουν διαρκώς οι καταχωρίσεις στο ebay ψάξε μ' αυτή την περιγραφή: BMW Schaltzentrum Lenksäule 9531007 9351140 αλλά όμως στο ebay.de, όχι στο .com ή .co.uk ...
To ανταλλακτικό που ψάχνεις είναι κοινό σε σειρά 2,3,4 και Χ4. Προσοχή στον κωδικό ανταλλακτικού, να είναι αυτός που έδωσες ή οι προηγούμενοι/παλιότεροι: ...9253746, ....9242274 και ...9531007
Κατά προτίμηση ο δικός σου που είναι και πιο πρόσφατος και "φρέσκος".

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-10-17, 16:38   #3
nikk

Drives: F20 125i
Καλησπέρα,

είχα το ίδιο πρόβλημα σε F21 με τη διαφορά ότι η κόρνα δεν δουλεύε καθόλου. Μου είπαν ότι χρειαζόταν αλλαγή διακοπτών κολώνας τιμονιόυ με κόστος όσο αναφέρεις και εσύ. Ήμουν 1 χρόνο μετά τη λήξη της εγγύησης αλλά ευτυχώς η BMW Hellas ανέλαβε το 50% του κόστους.
Αφού έγιναν οι αλλαγές το πρόβλημα συνέβη άλλες 2 φορές σε διάστημα 8 μηνών. Κ τις 2 φορές αλλάχτηκαν πάλι οι διακόπτες χωρίς να πληρώσω τίποτα εννοείται.
Το συνεργείο είπε ότι έχει ξανασυμβεί σε άλλη F20.
Ο χρήστης nikk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-10-17, 18:33   #4
michos

@ sv2gww
Από το συνεργείο μου είπαν ότι είναι μεγάλο ρίσκο να πάρω μεταχειρισμένο μέσω ebay. Από Ελλάδα καλύτερα.
Από τα 4 πρώτα που είδα στο link το τρίτο μοιάζει.

@ nikk
Εγώ είμαι σίγουρα εκτός εγγύησης και τα προηγούμενα service του αμαξιού δεν είναι σε αντιπροσωπεία. Ίσως αξίζει να το ψάξω με την BMW Hellas. Θα μπορούσες να μου πεις τα βήματα που έκανες?
Ο χρήστης michos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-10-17, 18:48   #5
nikk

Πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και με δική τους πρωτοβουλία έστειλαν αίτημα στην BMW Hellas για να αναλάβει μέρος του κόστους επισκευής. Δεν φανταζόμουν ότι γινόταν κάτι τέτοιο καθώς ήμουν πολύ μετά τη λήξη της εγγύησης, αλλά το δέχτηκαν. Το άλλο θετικό αν πας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο είναι ότι αν πρόβλημα ξανασυμβεί μέσα σε ένα λογικό χρονικό διάστημα (δεν ξέρω πόσο) όπως στην περίπτωσή μου, αναλαμβάνουν ΟΛΟ το κόστος δευτερης κ τρλίτης επισκευής, καθώς η εργασία κ τα ανταλλακτικά έχουν δική τους εγγύηση.
21-10-17, 20:28   #6
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο michos Εμφάνιση μηνυμάτων
@ sv2gww
Από το συνεργείο μου είπαν ότι είναι μεγάλο ρίσκο να πάρω μεταχειρισμένο μέσω ebay. Από Ελλάδα καλύτερα.
Σε όλα τα μτχ υπάρχει ρίσκο αλλά τουλάχιστον οι περισσότεροι έμποροι που πουλάνε στο ebay.de έχουν ελεγμένα εξαρτήματα. Το ότι είναι αβέβαιο πόσο θα κρατήσει η ζωή τους είναι γεγονός, είτε είναι από Ελλάδα, είτε από Γερμανία. Με το ebay όμως ή θα πάρεις τα χρήματα πίσω ή άλλο ανταλλακτικό, αν το αρχικό είναι σκάρτο. Με τον "δικό μας" έμπορο?? Όπως νομίζεις όμως. It's your decision.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-10-17, 01:10   #7
michos

Ευχαριστώ παιδιά
22-10-17, 19:06   #8
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Σε τοσο καινουρια μοντελα να εχουν τετοια θεματα με κορνες, ταινια τιμονιου;! Πραγματικα απαραδεκτο! Κι οσο κι αν θελουμε να λιβανιζουμε την καλυτερη εταιρια του κοσμου, τετοια προβληματα ειναι για γελια! Τουλαχιστον θα πρεπε να βγαλουν μια ανακληση, ουτε καν καλυψη μερους της ζημιας. Πρημιουμ-μάϊ αςς...
02-11-17, 17:26   #9
michos

Καλησπέρα στην ομύγυρη.

Βρήκα άκρη με το πρόβλημα με την κόρνα. Κατέληξα στην BMW στην Κύμης και μετά από επικοινωνία τους με την BMW Hellas μου κάλυψαν όλο το κόστος του ανταλλακτικού
02-11-17, 18:55   #10
nikk

Ωραία, καλύτερα κ από αυτό που σου είχα πει. Και εγώ εκεί είχα πάει. Περίεργο που για το ίδιο κόστος κ πρόβλημα εκτός εγγύησης από το ίδιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο η bmw hellas καλυπτει σε άλλους το 50% κ σε άλλους το 100%. Ίσως είμαι black listed από τη φασαρια που είχα κάνει όταν από λάθος στην εγκατασταση του mppk έμεινα 1 μήνα χωρίς αυτοκίνητο. Good to know.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές