Δόνηση στο λεβιέ, στο συμπλέκτη και στο τιμόνι [F20 116d] - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Δόνηση στο λεβιέ, στο συμπλέκτη και στο τιμόνι [F20 116d]

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
20-11-17, 18:11   #1
iliasno13

Drives: F20 116d
Δόνηση στο λεβιέ, στο συμπλέκτη και στο τιμόνι [F20 116d]

Καλησπέρα,
έχω μια καινούρια 116d , έχω κάνει 1800 km, και από την πρώτη στιγμή είχε έντονη δόνηση ο λεβιές ταχυτήτων, ο συμπλέκτης και μία ελαφριά δόνηση το τιμόνι. είναι φυσιολογικό επειδή ο κινητήρας είναι τρικύλινδρος ή κάτι δεν πάει καλά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ο χρήστης iliasno13 δεν είναι συνδεδεμένος  

20-11-17, 18:47   #2
petralani13

Drives: F20 116d ED
Οδηγώ το ίδιο μοτερ, η άποψη μου ειναι πως για πετρέλαιο και τρικιλυνδρο δεν έχω κάποια ιδιαίτερη δόνηση, όλα στα πλαίσια του φυσιολογικού. Αν σε προβληματίζει τόσο που θεωρείς οτι κατι δεν πάει καλά, κατα τη γνώμη μου ιδανικότερο θα ήταν η σύγκριση με κάποιο ίδιο, για να συγκρίνεις την αίσθηση . Αν κι αυτό δεν σε ικανοποιεί, έλεγχος.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-11-17, 19:10   #3
Z4MC

Drives: F20 118i
Οταν ανεβαζεις απο 1200 στροφες εχει δονηση?

Στο δικο μου βενζινης υπαρχει μικροδονηση και στο τιμονι στο ρελαντι απο τον 3κυλινδρο, φυσιολογικη για αυτον τον κινητηρα. Στον συμπλεκτη οχι, λεβιες λιγο εχει και εκει. Μολις ανεβουν οι στροφες δεν εχει δονηση και λογικα γιατι εχει εξισοροπητη μαζας.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-11-17, 12:52   #4
iliasno13

Drives: F20 116d
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το πήγα στο σερβις και ο μηχανικός μου είπε πως είναι φυσιολογικό και πως και εκείνος έχει το ίδιο σε αυτόματο και έχει τρέμουλο ακόμα και ο λεβιές του αυτόματου κιβωτίου.

Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί προηγουμένως είχα ενα μιτο 1.3 diesel και δεν είχε τρέμουλο αλλά εκείνος ο κινητήρας ήταν τετρακύλινδρος. Επίσης έχω οδηγήσει το focus το 1.5 diesel με τα 120 hp και ούτε εκείνο έχει δόνηση. Αλλά αφού τελικά οι δονήσεις είναι φυσιολογικές ολα οκ.

Σας ευχαριστώ και πάλι!
Ο χρήστης iliasno13 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
116d EfficientDynamics

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές