Update εγκεφαλου - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
26-02-09, 22:09   #1
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Update εγκεφαλου

Κατα καιρους διαβαζω για update εγκεφαλων που γινονται κατα τη διαρκεια προγραμματισμενων ή μη σερβις σε διαφορα μοντελα BMW και συνηθως ειναι για αντιμετωπιση καποιων προβληματων ή βελτιωση στη λειτουργια των μοτερ και αλλα τετοια. Οσο καιρο πηγαινα τ αμαξι (Ε87 116) σε εξουσιοδοτημενα, ουδεποτε μου ειχαν πει για να κανω update. Οχι οτι ειχα καποιο προβλημα που ισως να χρειαζοταν κατι τετοιο, αλλα η απορια μου ειναι, εχουν βγει νεες versions που θα πρεπε να χαν περαστει στον εγκεφαλο του αυτοκινητου για βελτιωση καποιων παραμετρων; Δε γνωριζω αν απαιτειται κατι τετοιο, κι ουτε ξερω τι θα μπορουσε να βελτιωθει, γι αυτο ρωταω.
Τελος υπαρχει περιπτωση αν περαστει μια νεα version να χουμε αρνητικα αποτελεσματα και να λειτουργησει χειροτερα το μοτερ ή να χω προβληματα στα ηλεκτρονικα;
Απο ηλεκτρονικα, προγραμματισμους και εγκεφαλους δεν ειμαι και τοσο σχετικος γι αυτο τα ρωταω ολα αυτα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος  

03-03-09, 01:00   #2
giannis

Status:

Κανεις?...Καμια απαντηση ?...
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-03-09, 01:36   #3
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Η αναβαθμιση εγκεφαλου ειναι μια χρονοβορα (απο 30 λεπτα μεχρι και 3 ωρες) διαδικασια η οποια ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ. Για αυτον τον λογο οι αντιπροσωπειες δεν θα σου κανουν ποτε απομονοι τους αναβαθμιση αν δεν χρειαζεται.

Η αναβαθμιση ειναι απαραιτητη σε περιπτωσεις επισκευης, οπου καποιο νεο ανταλακτικο που τοποθετεις χρειαζεται ενα νεοτερο firmware εγκεφαλου (απο αυτο που ηδη εχεις) για να λειτουργισει σωστα (οπως πχ η αντλια υψηλης πιεσης στην δικη μου περιπτωση). Σε αυτην την περιπτωση το συνεργειο θα σου κανει και την αναβαθμιση αφου δεν εχει αλλη επιλογη.

Οι αναβαθμισεις (firmware updates) βελτιωνουν διαφορες παραμετρους της διαχειρησης του κινητηρα. Οι περισοτερες απο αυτες δεν ειναι αντιληπτες στον μεσο οδηγο.
03-03-09, 09:54   #4
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Ερώτηση...σήμερα το πάω για "προγραμματισμό" για τα προβολάκια και μου είπαν ότι θα γίνει από την αρχή...αυτό πάει να πει ότι θα μου περάσουν το software από την αρχή και θα έχω όλες τις ενημερώσεις?
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-03-09, 20:49   #5
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Δεν νομίζω Νίκο. Απλά θα εντοπίσουν το error για τα προβολάκια και θα κάνουν update στην συγκεκριμένη παράμετρο...
03-03-09, 23:30   #6
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Το πήγε σήμερα ο αδερφός μου...αύριο το upgrade και θα γίνει ολικό
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-04-09, 10:32   #7
Charalampos

Το avatar του χρήστη Charalampos

Περιοχή: Thessaloniki

Drives: E87 116ι
Τελικα τι εγινε με το upgrade?Εγω την Παρασκευη που ρωτησα στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι οτι παιζει δεν το ακουμπαμε παραμονο αν εχουμε καποιο προβλημα.
Ο χρήστης Charalampos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-04-09, 14:12   #8
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Charalampos
Τελικα τι εγινε με το upgrade?Εγω την Παρασκευη που ρωτησα στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι οτι παιζει δεν το ακουμπαμε παραμονο αν εχουμε καποιο προβλημα.
Συνηθως...ετσι γινεται. Τα firmware updates χρειαζονται καποιον σχετικο χρονο για να γινουν (μπορει να κανει και 3 ωρες μαζι με του Navi). Καταλαβαινεις οτι αν ολοι οι κατοχοι BMW ζητουσαν update καθε 5-6 μηνες που κατα μεσο ορο βγαινουν νεες εκδοσεις , τα συνεργεια θα παρελυαν για να εκτελεσουν μονο το update.

Οποτε σου κανουν update μονο οταν εχει προβλημα το αμαξι σου και χρειαστει αλλαγη εξαρτηματος το οποιο λειτουργει σωστα με νεοτερη εκδοση update ή αν εχεις κολητο τον μηχανικο.
06-04-09, 17:01   #9
giannis

Status:

Χαραλαμπε επειδη εχουμε τα ιδια αμαξια, δεν εχω κανει ποτε update τα 4 και χρονια που το εχω, ουτε ποτε χρειστηκε κι ουτε στα σερβις μου εχουν πει κατι. Οποτε ειναι μαλλον αχρειαστο.
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-05-09, 09:46   #10
costas pavlangos

Status: Innactive Imp.Users
Περιοχή: CYPRUS

οι αναβαθμισεις των controls γινονται μονον οταν υπαρχει προβλημα στη λειτουργια ενος control και πρεπει να αναβαθμιζονται ολα οχι μονον αυτο που υπολειτουργει
Ο χρήστης costas pavlangos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αναβαθμιση, DIS, ECU, ecu firmware update, firmware, firmware update, εγκεφαλος

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές