εγγεφαλος - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
08-11-10, 15:15   #1
Alitis

Το avatar του χρήστη Alitis

Drives: N/A N/A
εγγεφαλος

σε μια bmw θα μπορουσαμε να τις βαλουμε πολους εγγεφαλους με διαφορα προγραμματα και να αλλαζουμε αναλογα με τις απετισεις μας ??

ευχαριστω...
Ο χρήστης Alitis δεν είναι συνδεδεμένος  

08-11-10, 15:31   #2
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
οχι ακριβως. Εξαρταται απο το μοντελο και απο την εταιρια που θα επιλεξουμε για τον προγραμματισμο. Συνηθως εχει νοημα μονο στα τουρμπακια!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-11-10, 15:33   #3
Alitis

δηλαδη σε μια Ε36 δεν θα μπορουσαμε να της βαλουμε ??? και ποιες ειναι οι ετεριες που το κανουν αυτο???
Ο χρήστης Alitis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-11-10, 16:14   #4
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Φιλε ,
Για να παρεις σωστη απαντηση , πες μας απλα τι σκεπτεσαι να κανεις. Συνηθως δεν εχει νοημα να βαλεις παραλληλο σε Ε36. Κυκλοφορουν πολυ καλα (και ωριμα) reflashes. Προς αυτην την κατευθυνση να πας...
08-11-10, 16:22   #5
Alitis

θελω να το κανω το αμαξι και αναπαφτικο και ποιο υπιο στις καθημερινες μετακηνισεις αλλα και να μπορω να το κανω σπορ την ιδια στιγμη....!! τι ειναι τα reflashes
08-11-10, 23:04   #6
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Φιλαράκο (δεν μου πάει να σε αποκαλώ "αλίτη"), μήπως ψάχνεις πολλά πράγματα από ένα και μόνο αυτοκίνητο? Το Ε36 -δεν μας είπες ποιό- δεν είναι ότι καλύτερο για κάτι τέτοιο. Ή θα πρέπει να το μετατρέψεις σ' αυτό που μπορείς ή θα το αφήσεις έτσι όπως είναι. Ή στο φινάλε, πες μας τι ακριβώς θέλεις ώστε να μην λέμε για περίπου, σχεδόν, πάνω-κάτω και άλλα μεσοβέζικα. Οι εγκέφαλοι που υπάρχουν στα Ε36, είτε Bosch, είτε Siemens, μπορούν να σηκώσουν τσιπάρισμα αλλά τα μοντούλς με μεταβλητές ρυθμίσεις είναι για τα 6κύλινδρα σετ. Πχ 325, 328, Μ3. Οι Μ42 & Μ44 είναι τραβηγμένοι απ' τα αφτιά για να κάνεις κάτι τέτοιο σ' αυτούς και οι Μ40 & Μ43 είναι απλοί, τυπικοί κινητήρες που για να δώσουν κάτι καλό θέλουν πολύ "πράγμα". Καταστάλαξε πρώτα εσύ στο τι Ακριβώς θες.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-11-10, 23:55   #7
Alitis

λοιπον γιαννη θα σου πω απο που εχω ξεσικωσει την ιδεα... διαβαζα ενα παιριοδικο και συγκριμενα το max power οπου στο τευχος 92 και 102 παρουσιαζει δυο bmw m3 τα οποια ειναι ΦΟΒΕΡΑ (κατα την γνωμη μου παντα) στο τευχος 92 η Μ3 εχει ενα συστημα (traction control αναφερετε ) το οποιο λεει οτι μπορει να αλαξει τα χαρακτηριστικα του αυτοκηνιτου. και θα ηθελα και εγω να εκανα μια τετοια μετατροπη στο αμαξι... [εχω ξανα αναφερει παρομοιο θεμα αλλα ειστε οι μονοι που μπορει να μου δωσουν μια τετοια απαντηση. οπου και αν εχω ρωτηση μου λενε δεν ξερω και ειδικα εδω που μενω δεν εχω και πολλες δυνατοτητες] ευχαριστω
09-11-10, 00:37   #8
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Η εκταμενη αναγνωση τετοιων φυλλαδων τυφλωνει....
Διαβαζε καποιο σοβροτερο εντυπο του Ειδικου Τυπου οπου θα εχεις σοβαροτερη και εγκυροτερη ενημερωση...
Φιλικα ΤΑΖ 118!

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-11-10, 09:39   #9
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Alitis Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον γιαννη θα σου πω απο που εχω ξεσικωσει την ιδεα... διαβαζα ενα παιριοδικο και συγκριμενα το max power οπου στο τευχος 92 και 102 παρουσιαζει δυο bmw m3 τα οποια ειναι ΦΟΒΕΡΑ (κατα την γνωμη μου παντα) στο τευχος 92 η Μ3 εχει ενα συστημα (traction control αναφερετε ) το οποιο λεει οτι μπορει να αλαξει τα χαρακτηριστικα του αυτοκηνιτου. και θα ηθελα και εγω να εκανα μια τετοια μετατροπη στο αμαξι... [εχω ξανα αναφερει παρομοιο θεμα αλλα ειστε οι μονοι που μπορει να μου δωσουν μια τετοια απαντηση. οπου και αν εχω ρωτηση μου λενε δεν ξερω και ειδικα εδω που μενω δεν εχω και πολλες δυνατοτητες] ευχαριστω
Καλα κανεις και ρωτας , για να μαθαινεις.
To τσιπαρισμα/βελτιωση/αναβαθμιση του οχηματος δεν εχει καμια σχεση με το traction control που αναφερεις.

Το traction control ειναι ηλεκτρονικη υποβοηθηση η οποια επιδρα (κατω απο ειδικες συνθηκες & οταν χρειαζεται) στα φρενα και την πεταλουδα γκαζιου , ωστε το αυτοκινητο να μην φευγει απο την πορεια του σε οριακες συνθηκες προσφυσης. Αυτο ειναι ενα συστημα που ολα τα συγχρονα αυτοκινητα εχουν στον standard εξοπλισμο.

Δεν ειμαι σιγουρος αν η 3αρα Ε36 το εχει. Απ'οσο θυμαμαι η 318 Ε36 που ειχαμε στην οικογενια οταν ειμουν πιτσιρικας δεν ειχε (η χαρα του drift). Δεν ξερω αν εμπαινε εξτρα και υπο ποιες προυποθεσεις.

Το Traction Control (που αναφερω παραπανω) και το DSC (δυναμικος ελεγχος ευσταθειας) που περιοριζει το power sliding ειναι πραγματι διαφορετικες μοναδες εγκεφαλου. Mε αυτο το σκεπτικο καταλαβαινω τι εννοεις ανωτερω με τους "εγκεφαλους" . Προφανως δεν αναφεροσουν σε βελτιωση επιδοσεων.

Το αν μπορεις να τα τοποθετησεις σε ενα ηδη κατασκευασμενο οχημα , θα μας απαντησει καποιος μηχανικος του forum (sv2gww).
09-11-10, 14:31   #10
Alitis

οπως... εχεις καποιο κατα νου???
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αναβαθμιση, dsc, Σειρα 3 Ε36, traction control, traction control E36

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης