Προβληματικό ή όχι το χειροκίνητο;Αναγκαίο "κακό" το αυτόματ - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Προβληματικό ή όχι το χειροκίνητο;Αναγκαίο "κακό" το αυτόματ

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
05-01-18, 19:21   #1
JIM THEO

Drives: ??? ???
Προβληματικό ή όχι το χειροκίνητο;Αναγκαίο "κακό" το αυτόματ

Ακριβώς όπως λέει ο τίτλος, επειδή είμαι στη διαδικασία επιλογής ανάμεσα σε αυτόματο ή χειροκίνητο 220d/225d διαβάζω συνεχώς άρθρα για το πόσο υποδιέστερο και συχνά προβληματικό είναι το χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων στα περισσότερα μοντέλα BMW από το υπόλοιπο αυτοκίνητο, και το μεγαλύτερο μέρος του ειδικού τύπου αλλά και ιδιοκτητών προτείνει να επιλέξει κανείς το αυτόματο.

Όμως το αυτόματο έχει το μειονέκτημα οτι κοστίζει αρκετά περισσότερα, απαιτεί πολύ πιο ακριβή αλλαγή υγρών/κάρτερ και αν σου βγάλει οποιοδήποτε πρόβλημα "τον ήπιες" λαικιστή...
Να προσθέσω κι ένα μειονέκτημα του που είναι τελείως προσωπικό, έχει πολύ κοντές σχέσεις και σου κόβει την πλαγιολίσθηση μέσα στη στροφή αλλάζωντας ταχύτητα πράγμα που δεν δοκίμασα αλλά υποθέτω κάπως έτσι θα είναι.

Ποια η άποψή σας όσοι οδηγήσατε και τα δύο στο ίδιο μοντέλο αυτοκινήτου;
Ο χρήστης JIM THEO δεν είναι συνδεδεμένος  

05-01-18, 21:08   #2
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Οντως οποιο bmw χειροκινητο εχω οδηγησει, εχω απογοητευτει. Αδικαιολογητα σκληρη αισθηση ειτε προκειται για παλιο ειτε για νεο μοντελο.
Το αυτοματο ειναι πολυ καλο και δεν ισχυει αυτο που λες για τις κοντες σχεσεις. Αλλωστε αν η 3η του αυτοματου εχει παρομοια κλιμακωση με τη 2α του χειροκινητου, το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.
Και η δευτερα παντως του αυτοματου ειναι πολυ καλη για παιχνιδι, τηρουμενων παντα των αναλογιων.
Μην περιμενεις να παρεις εναν κοινο ασσο ή 3αρα και να νομισεις οτι εχεις καμια πολεμικη μηχανη.
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-01-18, 21:46   #3
JIM THEO

2αρα θα παρω και σαφως σε ντηζελ δεν περιμενω να εχει τη σπιρταδα μιας Μ2, οσον αφορα την οδηγικη συμπεριφορα οσο μπορεσα τουλαχιστο να καταλαβω σε δυο 20λεπτα test drive περισσοτερο με προβληματισε το βαρος και σε manual και σε αυτοματη εκδοση παροτι το κρυβει αρκετα καλα και ειναι ρυθμισιμη με το γκαζι...
Ο χρήστης JIM THEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-01-18, 22:40   #4
talaipwros

Drives: G11 740dX
το 8ρι της BMW με τα paddles ειναι απλα εκπληκτικο. Κανενας λογος για manual
Ο χρήστης talaipwros είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-01-18, 23:26   #5
luffyp8

Drives: F20 116i
Λοιπον το δικο μου είναι αυτοματο. Αυτοματο δεν ειχα ποτε στη ζωη μου και είναι η πρωτη φορα που πηρα αυτοκινητο με αυτοματο σασμαν. Ένα θα σου πω, δεν θελω πλεον να οδηγησω χειροκινητο. Τωρα σε χειροκινητο εχω οδηγησει το f30 (με λιγοτερα από 20κ χιλιόμετρα) και δεν μ'αρεσε η αισθηση του συμπλεκτη και γενικα σαν κιβωτιο δεν μου αφησε καλες εντυπωσεις
Ο χρήστης luffyp8 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-01-18, 23:43   #6
Z4MC

Drives: F20 118i
To χειροκινητο ειναι μετριο αλλα οχι κακο, μην υπερβαλλουμε. Αν μπορεις αυτοματο να το προτιμησεις. Εγω για λογους κοστους το πηρα χειροκινητο αλλα ειναι το τελευταιο χειροκινητο που αγοραζω.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-01-18, 23:52   #7
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
Έχω οδηγήσει πολυ χειρότερα χειροκίνητα από το δικό μου !! Ειναι πολυ καλο στην αίσθηση του και ούτε ιδιαίτερα σκληρό !! Το δεύτερο αυτοκινητο ειναι με κιβώτιο CVT 7 ταχυτο και ως τωρα απροβλημάτιστο με αρκετά καλή για την εποχή του αίσθηση στις αυτόματες αλλαγές ταχύτητας !!
Αν υπάρχει ένας λόγος να αλλάξω το BMW θα ήταν να το πάρω αυτόματο τότε δεν το έβγαζε δυστυχώς ...
06-01-18, 05:37   #8
JIM THEO

Βασικα το 8αρι αυτοματο της BMW που εχω οδηγησει σε επιπεδο test drive ΔΕΝ συμπεριφερεται σαν αυτοματο αλλα σαν καλο Dual Clutch Transmision, οντως αριστο σε ταχυτητα αλλαγων και αισθηση, οδηγησα προσφατα για αρκετη ωρα ενα Golf GTi R φιλου με DCT και μπορω με σιγουρια να πω οτι δεν ειναι καλυτερο απο το 8αρι αυτοματο που δοκιμασα στην 220d.
Οσο τουλαχιστο μπορεις να καταλαβεις απο μια δοκιμη εστω διαρκειας γιατι σαν ιδιοκτητης αντιστοιχης εκδοσης διαπιστωνεις πολλα περισσοτερα κατα τη μακροχρονια συμβιωση μαζι του, γι'αυτο αλλωστε ζηταω τη γνωμη σας!
Ο χρήστης JIM THEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-01-18, 08:29   #9
dimcz

Drives: E84 X1 20i
Εγω δεν αγοραζω ξανα χειροκινητο.Το σπουδαιωτερο extra που ειχα ποτε!
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-01-18, 10:15   #10
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
το χειροκινητο σε σχεση με αλλες μαρκες ειναι πιο σκληρο αλλα και λογω πισω κινησης.εμενα προσωπικα μου αρεσει γιατι του δινει μια σπορ αισθηση.ωστοσο επειδη εχω οδηγησει σχεδον ολα τα μοντελλα με αυτοματο εχω να πω οτι ειναι εξαιρετικο.νομιζω οτι αν στμφωνουσαν ολες οι μαρκες να εχουν στανταρ αρα και πιο φθηνα το αυτοματο τοτε κανεις δεν θα διαμαρτυροταν γιατι ειναι πραγματι πολυ πολιτισμενα και ευκολοχρηστα.αυτο που θα πρεπει να σκεφτεις τωρα ειναι και αν το θελεις για ευκολια στην πολη.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές