Οργανα-Μετρήσεις - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου Τεχνικά θέματα, Service κλπ για τα αυτοκίνητα BMW

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
24-02-17, 12:38   #21
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Give a shot...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-02-17, 13:08   #22
Z4MC

Drives: F20 118i
Εγω ειπα οτι μπορεις να διαβασεις σχετικα και θα το βρεις. Δεν ειπα οτι εχω την απαντηση. Αν ειναι ετσι να σου στειλω μερικα δεκαδες κουιζ για διαφορα θεματα και να περιμενω να μου απαντησεις χωρις να εχεις ασχοληθει ή να εχεις σχετικο υποβαθρο.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-02-17, 13:10   #23
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
lol ειναι csv και δεν με αφηνει να το ανεβασω
24-02-17, 14:55   #24
userM

Drives: F20 116i
Herc διάλεξε παρακάτω

https://www.google.gr/search?sourcei...7j0l5.7192j0j7
Ο χρήστης userM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-02-17, 18:03   #25
Herc

Το λυσαμε δια μεσο 3ου λολ.
24-02-17, 19:46   #26
sv2gww

Status:

I just got it...
Είναι σχετικά απλά τα πράγματα:
η 1η, 3η και 5η γραμμή του αρχείου είναι εμφανώς οι επικεφαλίδες με τις δύο πρώτες να αφορούν σε σταθερές τιμές, πχ τιμή ασφαλείας έγχυσης μεθανόλης, μέση τιμή γωνίας ανάφλεξης, VIN, ασφάλεια boost (max value), τύπος καυσίμου, τύπος κινητήρα κοκ. Το παιχνίδι μεταβλητών τιμών βάσει μετρήσεων ξεκινάει κάτω από την 5η γραμμή όπου η πρώτη στήλη είναι ο χρόνος, μετά στροφές, εντολή DMΕ για πίεση, ακολουθεί η επιτευχθήσα τιμή, πραγματική πίεση, τιμή θέσεως πεντάλ γκαζιού, θερμοκρασία εισαγωγής κλπ κλπ κλπ κλπ.
Από κάτω οι τιμές αλλάζουν όσο περνάει ο χρόνος, πχ από τη γραμμή 6 έως την 162η έχουμε ρελαντί σχετικά σταθερό με ελάχιστες μεταβολές στις υπόλοιπες 4877 παραμέτρους, κι από εκεί και επάνω πορεία με σχετικά ομαλή ζήτηση ισχύος από το μοτερ (βάσει παραμέτρου στροφών + φορτίου + map) και από όσο είδα έως τις μεσαίες γραμμές είχε ήδη φορτωθεί και η 5η σχέση στο σασμάν. Δεν δίνονται τιμές για τον χρονισμό ανάφλεξης εκτός 5ου, θερμοκρασίες λαδιών, αντιψυκτικού, αυτ. σασμάν (σε F) και κάποιων άλλων ενώ το trims και το duty cycle παρέχουν την ουσία του πράγματος.
Δεν παραθέτω screenshots αν δεν μου επιτρέψεις για να μιλήσω με live data -ας το πούμε έτσι- αλλά δώσε μου λίγο χρόνο να διαβάσω 1418 γραμμές. Δέν έχω ξανασχοληθεί με data από ECU... Πάντως, έχω την εντύπωση πως πρόκειται για δοκιμαστική βόλτα αφού οι τιμές είναι σχετικά "χαλαρές" και οι ρυθμοί αύξησης τιμών παραμέτρων δεν φτάνουν τα όρια. Ακόμα και το πάτημα του πεντάλ γκαζιού είναι μετρημένο και η γωνία αβάνς (η τελευταία τιμή μεσα στα μηδενικά) δεν έχει μεγάλες εξάρσεις. Αυτό καταλαβαίνω.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

24-02-17, 20:09   #27
userM

νομιζω οτι αν σε πιέσουμε λιγακι θα μας πεις και τον καφε..
Ξεχασες επισης να αναφερεις οτι ηταν και συναχωμενος οταν εκανε τις δοκιμες του )
24-02-17, 20:20   #28
sv2gww

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο userM Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω οτι αν σε πιέσουμε λιγακι θα μας πεις και τον καφε..
Ξεχασες επισης να αναφερεις οτι ηταν και συναχωμενος οταν εκανε τις δοκιμες του )
Πέρα από την πλάκα έγραψα πως δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με δεδομένα ECU ή γαργαλέματά τους. Είναι πολύ -πάρα πολύ- το customization σε ECUs και για να επιτευχθεί ο τελικός στόχος, δηλ το γούστο του κάθε οδηγού σε αυτοκίνητο παραγωγής θέλει πάρα πολλές δοκιμές και διορθώσεις τιμών, πράγμα που δεν πληρώνεται και γι' αυτό πολλές φορές το "θέλω" είναι μίλια μακριά από την πραγματικότητα.
Οι αριθμοί όμως λένε πάντα την αλήθεια και αυτό που μένει είναι να συνδιαστούν οι τιμές ορισμένων παραμέτρων. Πχ η πίεση στην πολλαπλή εισαγωγής από μόνη της δε λέει κάτι. Μπορείς να μαρσάρεις σε στάση όση ώρα θέλεις. Το θέμα είναι τι αβανς θα δώσει η ECU όταν βάλεις 1η, 2α σε 3 sec κοκ, με τι ρυθμό βυθίζεις το γκάζι στο πάτωμα, τι πίεση έχει το καύσιμο, αν έχεις μεθανόλη πόση εισέρχεται και για πόσο χρόνο, θερμοκρασία εισαγωγής που κολλάει με το προηγούμενο και πάει λέγοντας. Και υποτίθεται πως όλα αυτά γίνονται σε ιδανικές συνθήκες κυκλοφορίας...

24-02-17, 20:40   #29
userM

Συμφωνω, ας περιμένουμε να δούμε τι θα μας πει ο Herc και τι βοήθεια μπορεί να χρειάζεται
24-02-17, 21:13   #30
Herc

Βολτα ναι ηταν χαλαρη μας εκοψε ενα Παντα και επρεπε να περιμενω γκουχου γκουχου!

Μεθανολη δεν εχω βαλει παντως.

Αν θες μπες εδω ειναι το προγραμμα που βλεπω σε graph http://www.n54tech.com/flash_files/jb4_interface.zip

Το αβανς ειναι στην μπεκιερα ?

Να σου στειλω και αλλα με στοκ και 3 χαρτες logs αν θες για να διαβασεις. Για τα υπολοιπα βαλε να μαθουμε να φωτιστουμε ολοι
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές