Η BMW M5 κάνει δύο ρεκόρ Guinness ντριφτάροντας για 8 ώρες! - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » BMW Motorsport » Η BMW M5 κάνει δύο ρεκόρ Guinness ντριφτάροντας για 8 ώρες!

BMW Motorsport Συζητησεις για Μ3, Μ4, Μ5, Μ6 και ολα τα μηχανολογικα θαυματα του M// division

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
10-01-18, 08:12   #1
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status: BMWforum.gr

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Η BMW M5 κάνει δύο ρεκόρ Guinness ντριφτάροντας για 8 ώρες!

Η BMW M5 κάνει δύο ρεκόρ Guinness ντριφτάροντας για 8 ώρες!

Η BMW φαίνεται ότι θέλει να καθησυχάσει τους οπαδούς της ότι η νέα Μ5 παρότι τετρακίνητη, μπορεί να ντριφτάρει. Και με το παραπάνω.

Η αρχική ιδέα ήταν να πάρει πίσω το μεγαλύτερης διάρκειας ντριφτ. Η BMW είχε πετύχει με την πισωκίνητη προηγούμενης γενιάς Μ5 F10 αυτό το ρεκόρ το 2013 στο skidpad του BMW Performance Center στη Ν. Καρολίνα, με οδηγό τον αγωνιζόμενο και εκπαιδευτή Johan Schwartz. Είχε καταφέρει να κάνει 322,5 φορές την κυκλική διαδρομή με το πλάι, καλύπτοντας απόσταση 82,52 km. Αργότερα το ρεκόρ αυτό πέρασε στα χέρια του Harald Muller με Toyota GT86 ο οποίος είχε πετύχει διανύει απόσταση 144,116 km.

Και τώρα ήρθε ξανά η BMW, στην ίδια πίστα της Ν. Καρολίνας, να διαλύσει κυριολεκτικά κάθε προηγούμενο ρεκόρ, με οδηγό και πάλι τον Schwartz. Στα χέρια του η νέα M5 κάλυψε απόσταση 374,5 km. Επισήμως, αυτό περιγράφεται ως «Το μεγαλύτερης διάρκειας ντριφτ εντός 8ωρου». Προφανώς δεν ήθελαν να πληρώσουν υπερωρίες.

Μιλάμε για ολόκληρο ταξίδι. Ντριφτάροντας. Είναι τρελό και μόνο να το λες. Αν και το ακόμη πιο τρελό είναι ότι στη διάρκεια του… χορευτικού, το αυτοκίνητο χρειάστηκε να ανεφοδιαστεί πέντε φορές εν κινήσει. Το αυτοκίνητο ανεφοδιασμού ήταν μια Μ5 F10 την οποία οδηγούσε ο Matt Mullins, οδηγός «ακριβείας» όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά στην ανακοίνωση.

Ένα ειδικά φτιαγμένο για την περίσταση σύστημα ανεφοδιασμού είχε εγκατασταθεί και στα δύο αυτοκίνητα. Και ένας μηχανικός κρεμόταν με γάντζο (δείτε λεπτομέρειες στην gallery με τις φωτογραφίες) από τα παράθυρο του δεύτερου αυτοκινήτου για να «ταΐσει τη Μ5 που κυνηγούσε το ρεκόρ. Αφού η διαδικασία αυτή ολοκληρώθηκε με επιτυχία, «ζεστοί» καθώς ήταν από τους πέντε ανεφοδιασμούς, οι Mullins και Schwartz μπήκαν στην πίστα και πέτυχαν άλλο ένα ρεκόρ Guinness, αυτό του μεγαλύτερου διπλού παράλληλου ντριφτ, καλύπτοντας απόσταση 79,26 km σε μία ώρα.

πηγή: drive.gr

10-01-18, 08:55   #2
JIM THEO

Drives: ??? ???
Υστερα μου λετε γιατι θελω να γυριζει το αυτοκινητο, αν δεν εχει αυτη την οδηγικη συμπεριφορα τι να την κανω την BMW παιρνω και Hyundai, λεμε τωρα!
Ο χρήστης JIM THEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-01-18, 12:43   #3
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Αυτή την οδηγική συμπεριφορά είναι κάπως δύσκολο να την αξιοποιήσει κάποιος όμως οπότε είναι αδιάφορη στο 99.9% ρου οδηγικού κοινού
11-01-18, 13:45   #4
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Αλήθεια γιατί 8 ώρες και όχι 9; Για να μην κάνουν υπερωρίες οι υπάλληλοι; Χρεώνεται ακριβά η υπερωρια στη Γερμανία; Χαχαχαχαχα χαχαχαχαχα χαχαχαχαχα χαχαχαχαχα χαχαχαχαχα
11-01-18, 15:17   #5
JIM THEO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή την οδηγική συμπεριφορά είναι κάπως δύσκολο να την αξιοποιήσει κάποιος όμως οπότε είναι αδιάφορη στο 99.9% ρου οδηγικού κοινού
Στη Θεσσαλονικη που ζω με δρομους σαπουνια το μονο ευκολο ειναι να αξιοποιησει κανεις την πισω/τετρακινηση, αλλα κι η Ελληνικη επαρχια προσφερει πανεμορφα οδηγικα κομματια με ανοιχτες στροφες και καμπες πολλων χλμ οπου ενα καλοστημενο πισωκινητο σε κανει να εισαι συνεχως με ενα τεραστιο χαμογελο στα χειλη!

Αν φυσικα σου αρεσει αυτη η συμπεριφορα γιατι οπως ορθα λες οι περισσοτεροι θεωρουν καλο το αυτοκινητο που στριβει μονο του μαζευει μονο του και τα κανει ολα μονο του γι'αυτο και εταιρειες με παραδοση στα οδηγοκεντρικα αυτοκινητα οπως η BMW βγαζουν πλεον αρκετα (γρηγορα μεν) μοντελα τους αχαρα και απροσωπα προς χαριν της φιλικοτητας, αν οδηγησει κανεις Audi quattro και μετα ενα EVO οποιας γενιας θα καταλαβει τι εννοω, xdrive δεν εχω οδηγησει για να εχω αποψη.

Περι ορεξεως ομως...κολοκυθοπιτα, αλλος αρεσκεται να βλεπει μπαλα στην τηλεοραση οντας μαλιστα αυστηρος κριτης ενω ο ιδιος δε μπορει να κλωτσησει ουτε μπαλονι, κι αλλος παιζει σε γηπεδακια 4Χ4 οσο μπορει τελος παντων αρκει να γινεται μουσκεμα κι αυτο να τον γεμιζει! Ολα σεβαστα και αποδεκτα...
11-01-18, 15:54   #6
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Αυτό το έγραψα ύστερα απο την τελευταία μου εμπειρία με το driving lessons που οργάνωσε το bmwforum.gr και απο την μέχρι τώρα οδηγική μου εμπειρία με πισωκίνητα μόνο (δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου καλό 4κίνητο).

Πρώτα απο όλα έχει μεγάλη διαφορά το drift απο το powerslide. Αυτό που κάνουμε στον δρόμο είναι powerslide και των περισσότερων η οδηγική ικανότητα έχει να κάνει μέχρι να φύγει το κ@λίδι. Μετά είναι το όπου κάτσει και για αυτό οι περισσότεροι το κάνουν έτσι ώστε να τελειώνει σε απλωμένο μέρος και όχι σε κάποιο πιο στενό.

Αυτό που βλέπουμε πιο πάνω είναι drift, ελεγχόμενη πλαγιολίσθηση. Είναι τεχνική οδήγησης σε κλειστό χώρο και πέρα απο την επίδειξη που γίνεται στο βίντεο, έχει γίνει άθλημα με βαθμολογία. Drift θα ήταν αν ανέβαινε κάποιος το Πανόραμα ή την Πάρνηθα και το αμάξι ήταν μόνιμα με 15 μοίρες τουλάχιστον κλίση και πουθενά ίσιωμα

Που θέλω να καταλήξω... οδηγώντας απο 316 μέχρι το τωρινό μου αυτοκίνητο, έκανα και εγώ τα powerslides/kolidia ή οπως αλλιώς λέγονται. Τα έκανα, τα βαρέθηκα και που και πού τα ξανακάνω. Ακόμα και τώρα που έχω μπλοκέ, τα κάνω πολύ λιγότερο απο πρίν. Γιατί? γιατί τα βαρέθηκα και είναι επικίνδυνα.

Θεωρώ λάθος κάποιος να βλέπει το βίντεο και να αναφέρει οτι το πισωκίνητο δίνει χαρά γιατί πετάει την ουρά του, πόσο μάλλον σε δρόμο σαπούνι που δεν υπάρχει έλεγχος (όταν αφήνεις το γκάζι σε πάει εκεί που είναι η ορμή και οχι εκεί που θες εσύ)

Επίσης, είναι λάθος η αναφορά γιατί ούτε το 0.01% του μέσου οδηγού ακόμα και αν του έδιναν το Μ5 δεν θα μπορούσε να κάνει 1-2 πλήρεις κύκλους όπως στο βίντεο (αποδείχθηκε στο driving academy).

Προσωπικά πιστεύω υπάρχουν 2 κατηγοριών αυτοκίνητα. Αυτά που σε πάνε απο το Α στο Β (100% των αυτοκινήτων) και αυτά που μπορεί να τα πάει ο οδηγός σε μια πίστα/βουνό/διαδρομή με τον τρόπο που θέλει ο οδηγός και όχι το αυτοκίνητο (αν έλεγα 5% των αυτοκινήτων θα ήταν πολύ).

Για να μην το τραβάω πολύ, πιστεύω το παραπάνω βίντεο αποτελεί παρα μόνο μια επίδειξη και δεύτερον αύξηση prestige γιατί έγινε και ένα παγκόσμιο ρεκόρ (2 για την ακρίβεια). Το να βλέπει όμως κάποιος το βίντεο και να λέει οτι έτσι πάνε τα αυτοκίνητα είναι λάθος. Όχι λάθος ως προς το αυτοκίνητο, λάθος ως προς την ιδέα οτι για να είναι ευχάριστο ενα αυτοκίνητο πρέπει να μπορεί να κάνει και "μπάντες"
11-01-18, 16:53   #7
JIM THEO

Σεβαστο αλλα διαφωνω σε καποια σημεια οπως στο αν ενα πισωκινητο δινει περισσοτερη χαρα, εννοειται και το κανει μακραν περισσοτερο απο ενα μπροστοκινητο τουλαχιστο και δεν αναφερομαι φυσικα στο Μ5 απλα ο σχολιασμος ηταν πανω σε αυτο το βιντεο.

Αυτο που κανουν οντως ειναι drift (εχουν και την απαραιτητη δυναμη) κατα κανονα, ενω εμεις συνηθως κανουμε πλαγιολισθηση στο δημοσιο δρομο.

Αλλα επειδη αναφερθηκες στα ευχαριστα αυτοκινητα και ποιο το κριτηριο τους για να χαρακτηριζονται ετσι, απο τη δικη μου οδηγικη εμπειρια εκτος δυο μονο μπροστοκινητων αυτοκινητων που περασαν απο τα χερια μου (Rallye 106 & Swift sport) κανενα αλλο μπροστοκινητο δε μου εδωσε τη μιση ευχαριστηση απο τα πισωκινητα ακομη και τα πιο αδυναμα ποσο δε τα δυνατα τετρακινητα που ετυχε να οδηγω και με τα οποια κανεις και drift συνηθως με τα τεσσερα αλλα και πλαγιολισθηση οταν οδηγεις με τη φορα!

Δεν ξερω γιατι θεωρειται λαθος και κατακριτεο να σε ευχαριστει ενα αυτοκινητο που γυριζει οταν κι οσο το θες ωστε να τοποθετειται πριν και κατα το στριψιμο, θεωρω ομως υποκρισια να λεμε ειναι κακο να σου αρεσει η υπερστροφη αλλα ολοι μας να κανουμε powersliding οταν μπορουμε/θελουμε/μας παιρνει η οπως αλλιως θες πες το.
Αλλωστε οδηγωντας πισωκινητο η εστω ελαχιστη υπερστροφη που σου τοποθετει την ουρα εκει ακριβως που πρεπει ωστε να στριβεις με το σασι διχως να ελαφραινει η μουρη οπως στο μπροστοκινητο σε βοηθα να πας και πιο γρηγορα απο ενα μπροστοκινητο που θα κοψεις-"ισορροπησει" στη στροφη το αυτοκινητο-ξαναπατησεις, ειναι πιο ωραιο δηλαδη που καποια πισωκινητα βγαζουν μουρη για να ειναι φιλικα;

Καλος οδηγος - και δε θεωρω τον εαυτο μου τετοιο - λογιζεται αυτος που μπορει να παει το εκαστοτε αυτοκινητο στις δεδομενες συνθηκες οσο γρηγοροτερα/ασφαλεστερα μπορει αρα σε δρομο σαπουνι κανουμε οσα μας παιρνει λογω αυτοκινητου και οδηγικων ικανοτητων οχι οσα μας κατσουν γιατι καποια στιγμη θα κατσει και η στραβη!

Αλλα κανιβαλισαμε το θεμα νομιζω, σταματω εδω
15-01-18, 19:23   #8
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια γιατί 8 ώρες και όχι 9; Για να μην κάνουν υπερωρίες οι υπάλληλοι; Χρεώνεται ακριβά η υπερωρια στη Γερμανία; Χαχαχαχαχα χαχαχαχαχα χαχαχαχαχα χαχαχαχαχα χαχαχαχαχα
8 ώρες κι όχι 9 γιατί είναι αδύνατον να συμπληρωθούν λάδια με τον ίδιο τρόπο που συμπληρώνονται τα καύσιμα. Τόσο μάλλον κρατάνε μέχρι να βγει η σχετική ένδειξη

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-01-18, 21:55   #9
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status: BMWforum.gr

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Να κρατηθεί στα καλύτερα σχόλια του forum.
16-01-18, 11:27   #10
pezos

Περιοχή: Βέροια

Drives: E92 316i
Επίσης ρε παιδιά, τα λάστιχα πόσες ώρες μπορούν να κρατήσουν; Κάποια στιγμή δεν πρέπει να αρχίσει να πηγαίνει με τις ζάντες;
Ο χρήστης pezos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
bmwm5, drift, drifting, guinness, record

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές