Κατανάλωση 15lt/km (!) σε E87 N43 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
22-12-17, 15:31   #1
george116

Drives: E87 116i
Κατανάλωση 15lt/km (!) σε E87 N43

Καλησπέρα σας,

Αγόρασα ένα τετράπορτο 116i αυτόματο του 2009 με 80.000km κι έχω βρεί τον μπελά μου παρόλο που το είχαν βρεί οκ σε έλεγχο αγοράς που του είχα κάνει σε επίσημο BMW.

Μετά από λίγα χλμ άρχισαν οι κλασικές ενδείξεις κίτρινου κινητήρα και τα πολύ σοβαρά ρεταρίσματα οπότε επισκέφθηκα πολλαπλές φορές τους επίσημους αντιπροσώπους και

-άλλαξαν όλα τα μπεκ, (είχαν αλλάξει πάλι και τα 4 πριν 2 χρόνια)
-άλλαξαν -σταδιακά- όλους τους πολλαπλασιαστές και μπουζί

και είπαμε οκ.

Αλλά...

Η κατανάλωση ωστόσο παρέμενε πολύ υψηλή (12+lt/km εντός και 10+lt/km εκτός) κι έτσι ξαναπήγα.

Μου είπανε ότι και τα 4 μπεκ δίνουν ένδειξη αλλαγής (μέσα σε μόλις 100km!) και αλλάχτηκαν εκ νέου!

Το μόνο που έβγαζε επιπλέον σαν βλάβη το διαγνωστικό και δεν αλλάχθηκε από εκείνους ήταν ο nox που όπως μου είπανε δεν "τερμάτισε" για να αλλάξει αλλά μπορεί να περιμένει.

Καθάρισαν και πεταλούδα για τα έντονα τρεμουλιάσματα στο ρελαντί κι έτσι είπαμε οκ, τώρα θα στρώσει το αυτοκίνητο και η κατανάλωση θα επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα και όλα θα πάνε μια χαρά.

Αλλά...

Έκτοτε, (+200km περίπου)

-η ένδειξη μέσης κατανάλωσης ανέβηκε σταδιακά και πλέον χτυπάει 14-15lt/km μέσα στην πόλη και εκτός πόλης γύρω στα 11-12lt/km
-αν πατήσω λίγο γκάζι από στάση σε ευθεία, η ένδειξη στιγμιαίας κατανάλωσης εκτοξεύεται στα 39lt/km (!)
-όταν φρενάρω σε ευθεία καθώς επιστρέφει στο ρελαντί, η ένδειξη στιγμιαίας κατανάλωσης ανεβοκατεβαίνει 9-12lt/km μέχρι να εμφανίσει τις τρεις παύλες, ποτέ 0lt/km.
-στο ρελαντί καμιά φορά- κομπιάζει/κλωτσάει πολύ σα να έχει καταπιεί κούτσουρο.
-αρκετές αν όχι όλες τις φορές δυσκολεύεται στην εκκίνηση όταν πατάω το κουμπί (μου δίνει την εντύπωση ότι δεν θα τα καταφέρει καν να πάρει εμπρός...) Έβαλα και νέα μπαταρία -ήταν η εργοστασιακή- αλλά δεν έκανε διαφορά...

Δεν είμαι σίγουρος αν με όλα αυτά έχει σχέση και το ότι μου δίνει ένδειξη χαμηλής μπαταρίας για το κλειδί -πολύ συχνά τώρα τελευταία- και μια ένδειξη για καμένη λάμπα (που δεν υπάρχει καμία καμένη λάμπα...).

Τρελά πράγματα...

Έχω διαβάσει αρκετά από τα posts για συναφή θέματα και αντιλαμβάνομαι ότι έπεσα στην συμπαντική λακκούβα του E87 N43...

Σας παρακαλώ πολύ, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον έμπειρο μηχανικό στην Αθήνα που να έχει διάθεση και γνώση να ασχοληθεί γιατί στην αντιπροσωπεία απ' ότι καταλαβαίνω κάνουν μόνο ότι τους γράφει το διαγνωστικό και αυτό προφανώς δεν είναι αρκετό.

Ευχαριστώ!
Ο χρήστης george116 δεν είναι συνδεδεμένος  

22-12-17, 22:47   #2
maris7

Το avatar του χρήστη maris7

Drives: Ε92 320i
Κολαιτης Γεράσιμος στο Ίλιον
25-12-17, 18:55   #3
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Aισθητήρες 'λ' ή/και NOx στα όρια των τιμών τους.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-12-17, 16:22   #4
george116

maris7 ευχαριστώ!

sv2gww, για να δούμε τι θα γίνει την Παρασκευή που θα πάω στον ειδικό. Μακάρι να βρεθεί τι είναι και να λήξει το θέμα.
Ο χρήστης george116 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-01-18, 13:13   #5
gpav

Drives: Ε87 116i
βρηκες τελικα τι ειναι; εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι προβλημα του εγκεφαλου/BC? κοινως μετρησες καπως την πραγματικη καταναλωση σου;
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-01-18, 15:56   #6
george116

Δεν είμαι σίγουρος...

Ο τεχνικός μου είπε ότι ο nox θέλει σίγουρα αλλαγή και πώς κακώς στην αντιπροσωπεία δεν το αλλάξανε...

Επίσης ότι αν δεν αλλάξω πρώτα το nox δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το αν πράγματι φταίει αυτό ή κάτι άλλο.

Ωστόσο, έχοντας διαβάσει πολύ εδώ στο forum ζήτησα από τον τεχνικό και μου άλλαξε φίλτρο αέρα (που ήταν χάλια).

Επίσης ο τεχνικός έκανε ένα reload όλων των ρυθμίσεων όπως μου είπε (είχε το αυτοκίνητο στο ρελαντι συνδεδεμένο αρκετή ώρα) ώστε να "διαβάσει" εκ νέου τις τιμές.

Μετά από αυτό, η κατανάλωση δείχνει να έχει κατέβει από τα υψηλά που είχε, κάτι που είναι σίγουρα πολύ ενθαρρυντικό. Με αυτά που βλέπω τώρα κατά διαστήματα την υπολογίζω γύρω στα 10-11 λτ αποκλειστικά εντός πόλης.

Σίγουρα θα πρέπει να το τρέξω κι εκτός κι εντός για 2-3 γεμάτα ντεπόζιτα και να τσεκάρω ενδείξεις, ώστε να δώ αν πραγματικά άλλαξε κάτι.

Όμως,

Για τις ενδείξεις για χαμηλή μπαταρία ΚΑΙ στα δύο κλειδιά θεωρεί ότι μπορεί να χρειάζονται μπαταρία. Ωστόσο, το γεγονός ότι την ένδειξη την βγάζει ΚΑΙ στα δύο κλειδιά και όποτε θυμάται με βάζει σε σκέψεις...

Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι επίσης όποτε θυμηθεί μου δίνει και μια ένδειξη για δήθεν καμένη λάμπα με προβληματίζει.

Ο τεχνικός κοίταξε όλες τις λάμπες, δεν βρήκε κάτι...

Έχω δεί κάπου στο φόρουμ να αναφέρεται αντίστοιχη συμπεριφορά από παρόμοιο αυτοκίνητο και αυτό είναι που με κάνει διστακτικό να πιστέψω τις ενδείξεις.

Είμαι αρκετά προβληματισμένος για το αν αξίζει ή όχι εν τέλει να αλλάξω nox αν υποθέσουμε ότι όντως η κατανάλωση παραμείνει στα 10-11λτ εντός.

Και ο προβληματισμός μου είναι ότι δε μου λέει πόσο τελικά να περιμένω αλλαγή στην κατανάλωση από αλλαγή nox, για να δώ αν αξίζει τα λεφτά του.

Μπέρδεμα...
10-01-18, 12:10   #7
gpav

Τα 10-11 εντος που λες δεν ειναι παραλογα... βαρυ αμαξι αν εχεις και λιγο βαρυ ποδι σχετικα νορμαλ μου φαινονται. Εγω μικτο εντος πολης εχω γυρω στο 9+ (μικτο λεγοντας με το μυαλο μου εννοώ, κηφισιας, μεσογειών κλπ αλλα και τα μποτιλιαρισματα τους καθως και τα στενα εντος της πόλης).

Το ΝΟΧ δεν τον εχω αλλαξει απο όταν το πηρα (με χαλασμενο ΝΟΧ το πηρα και εγω) και δε βρισκω λόγο για να το αλλαξω μεχρι να πεσει στα 100-150€... Ολοι οι μαστορες μου ειπαν μην ασχολεισαι...

Για τα αλλα προβληματα που αναφερεις προβληματιζομαι και εγω, μπορει να ειναι απο τιποτα απολυτως (π.χ. μια υγρασια σε καποιο φαναρι για τις λαμπες και οντως πεσμενη μπαταρια στα remote) εως και εγκεφαλος... κανεις δε θα σου δωσει σαφη απαντηση σε αυτό...
10-01-18, 14:49   #8
george116

Τι να πώ,

γενικά δεν οδηγώ καθόλου νευρικά, το αντίθετο θα έλεγα!

Το θέμα μου είναι ότι το συγκρίνω (ίσως άδικα) με ένα ίδιο δίπορτο 116i του 2011 που είχα, εντός πόλης που δεν μου είχε γράψει ποτέ πάνω από 9lt (όπως λές και για το δικό σου) ενώ εκτός έγραφε 7.0-8.0lt με μέση ωριαία τα 120χλμ.

Στην αρχή σκεφτόμουν ότι με τα 7.000χλμ που κάνω αποκλειστικά εντός πόλης τον χρόνο, ΑΝ φταίει ΜΟΝΟ ο nox για το επιπλέον 15% κατανάλωσης από τα 9lt τότε μου κοστίζει περίπου 150ευρώ/έτος...που δεν τον αλλάζω.

Από την άλλη, πιο ψύχραιμα, αν υποθέσουμε ότι από manual με start-stop σε ένα αυτόματο χωρίς start-stop (που σώζει αρκετά lt στα φανάρια) σίγουρα η κατανάλωση δικαιολογείται να ανεβαίνει άλλο ένα 10%-15% οπότε με την κοινή λογική καταλήγουμε πάλι στα 10lt-11lt αποκλειστικά για εντός πόλης.

Οπότε, με λίγα λόγια, αν παραμείνει η κατανάλωσή μου στα 10-11 για εντός και γύρω στα 8-9 εκτός μάλλον θα είναι οκ όπως λες.

Για να δούμε αν τελικά θα μείνει εκεί ή θα έχω κι άλλες εκπλήξεις...

Οι ενδείξεις πάντως εδώ και 3-4 ημέρες δεν επανήλθαν...κι αυτό από μόνο του είναι όπως λες το περίεργο αν όχι ανησυχητικό.
10-01-18, 18:43   #9
gpav

οπως τα ειπες ειναι η κατανάλωση μου, γυρω στα 9 εντος αστικου ιστού και γυρω στα 7 σε εθνικη οδο με 130-140 ή 7,5 αν το πλακωσω λιγο στις ευθείες....
Το αυτόματο σίγουρα παίζει το ρόλο του στην κατανάλωση. Εχεις συγκρινει το αυτόματο χειροκίνητο στο manual του αυτοκινήτου τι διαφορά δινει; Μήπως ειναι εκει το θέμα σου...

Το start-stop δε ξερω δε το χρησιμοποιώ γιατι το απεχθάνομαι (φταίει κατεμε για πολλα απο τα προβλήματα του Ν43)...
Για το ΝΟΧ οπως το ειπες, και εγω για τον ιδιο λόγο δε τον αλλαξα μου καθονται βαρια τα 450+εργατικά σε σχέση με αυτό που πιθανώς να κερδισω...
10-01-18, 19:12   #10
puma

Το avatar του χρήστη puma

Περιοχή: Αθήνα

Drives: E92 320i
Εγώ άλλαξα nox διαφορά στην κατανάλωση δεν είδα η δεν παρατήρησα κάτι αξιοσημείωτο... αφού έπεσε εκεί που λες άστο μην το πειράζεις...

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές