Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 33 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
22-08-17, 21:44   #321
spanky

Drives: F20 116d ED
Να είσαι καλά userM
Είχα γράψει ξανά εντυπώσεις (ήμουν από τους πρώτους που έβαλα τα driveguard τα Χριστούγεννα) και τώρα που έχω ολοκληρωμένη άποψη επανήλθα προς ενημέρωση του forum.
Είναι πραγματικά πολύ καλά λάστιχα (και με εξαιρετική τιμή για rft).
Ο χρήστης spanky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-08-17, 18:15   #322
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
spanky ευχαριστουμε για την ενημερωση!!! κοιτα να δεις που και εγω τα ιδια που φορουσες εσυ φοραω και με χαμηλες πιεσεις τα βρισκω πολυ καλα! δεν μπορω να φανταστω πως θα ειναι με τα bridge..και εχω και πιο δυσκολο σκαφος...για να δουμε τι θα βει σε 2 χρονια που θα βγαλω και εγω τα δικα μου.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-08-17, 13:16   #323
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παντως , τα runflat ειναι μια τεχνολογια που με εχει κανει να αλλαξω πολλες φορες γνωμη μεσα σε ενα χρονικο διαστημα 10 χρονων , οπου τα πρωτοχρησημοποιησα...

Οι πρωτες γενιες ηταν απογοητευτικα σκληρες. Πολυς κοσμος τα αλλαζε καθως δεν αντεχονταν.

Τα rft που κυκλοφορουν πλεον , εχουν αλλον Θεο.
Φυσικα με το μικρο (Ασσο) μου ετυχαν και δυο περιπτωσεις (η μια σε εθνικη οδο) οπου με εκαναν να εκτιμήσω πραγματικά την τεχνολογια αυτη σε σημειο που νιωθω αβολα που εχω συμβατικα ελαστικα στο 335.

Τα Βridgestone S001 & τα Goodyear Εagle (τα οποια φορεσα προσφατα) ειναι υποδειγματικα ελαστικα , σε ολα τους. Τα P Zero ηταν οδηγικα μετρια και με μικρη διαρκεια ζωης, ενω τα Continental ηταν ο,τι χειροτερο εχω βαλει πανω στο αμαξι.

Ολα τα παραπανω , ιδιες διαστασεις σε ιδιο οχημα...διαφορετικη η εμπειρια. Θα προτεινα ανεπιφυλακτα να κρατησουν τα RUNFLAT οσοι σκεπτονται να τα αλλαξουν...ειναι σημαντική ασφαλεια πλεον χωρις πολλα μειονεκτηματα
30-08-17, 14:24   #324
PapajimG
MODERATOR

Το avatar του χρήστη PapajimG

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E93 320i
+1

Έχω περάσει από Bridgestone Re50 σε Michelin Ps2 σε bridgestone S001 και τα τελευταία είναι χλμ μπροστά σε εξέλιξη και κυρίως άνεση από τις προηγούμενες γενιές.
Πλέον, για τα δικά μου δεδομένα, δε θεωρώ αναγκαία την αλλαγή σε συμβατικά.

Διαστάσεις αναφοράς
225/40/18
255/35/18

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο χρήστης PapajimG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-09-17, 15:48   #325
glyrakos

Περιοχή: Glyfada - Athens

Λοιπόν μετά από 10.000χλμ θεωρώ ότι το driveguard είναι κορυφαίο σε σχέση με τα ER 300 στην ίδια διάσταση 205/55/16 RFT. Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλη μάρκα πλην της bridgestone. Πάντως για μαγούλιασμα που λες στις στροφές δεν έχω παρατηρήσει σε κανένα μέχρι τώρα. Μιλάμε για λογική οδήγηση και όχι στα όρια αφού τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω εντός Αθήνα ή εκτός με την οικογένεια... Αλήθεια τα RFT μαγουλιάζουν (γιατί έχουν σκληρά πλαϊνά);
10-09-17, 17:08   #326
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

τα Goodyear eagle τα ειχα φορεσει πριν τα efficient grip και ειχαν πολυ καλη αντισταση κυλισης αλλα ηταν λιγο σκληροτερα και πιο θορυβωδη.πολυ καλα ελαστικα παντως με τελειο κρατημα παντου και μου κρατησαν 4 χρονια !
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-10-17, 12:50   #327
kostas bmw e90

Περιοχή: Μοσχατο

Drives: E90 316i
δεν μπορεσα να διαβαβασω και τις 33 σελιδες με το θεμα r/f και ισως το ερωτημα που θα παραθεσω να εχει πιθανον απαντηθεί....όμως εάν θελει καποιος ας δοσει μια ακομα απαντηση-βοηθεια

πριν από 2 ημερες ο πατερας μου αγορασε ένα BMW E46 316i του 2004 σε πραγματικα υπεραριστη κατασταση με μολις 50.000 χλμ και απατητο το εσωτερικο του σαλονι
φοραει 17-αρες ζαντες style 67
http://www.bmwstylewheels.com/bmw/67
το ερωτημα μου είναι εάν μπορω να βαλω r/f ελαστικα στο συγκεκριμενο οχημα ή θα πρεπει να αλλαξω αναρτησεις και εάν η συγκεκριμενη ζαντα μπορει να υποστηριξει r/f ελαστικο

φυσικα ο ο λογος που το κανω είναι για να αποχωριστο (στο υπογειο) τον τροχο κλαταρίσματος που εχει στο βαθος του πορτ-μπαγκαζ

σας ευχαριστω
Ο χρήστης kostas bmw e90 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-10-17, 16:18   #328
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Kώστα, γνωστός μου με Ε46 Μ3 κι αυτές τις ζάντες αλλά σε 18" έβαλε rf, συγκεκριμένα τα Bridgestone Potenza S-04 Pole Position . Για να τα τοποθέτησε ο λαστιχάς μάλλον οι ζάντες αυτές μπορούν να τα δεχτούν αν και οι Μ3 Ε46 δεν βγήκαν με rf.
Oι αναρτήσεις δεν έχουν καμιά σχέση με τα rf, ειδικά αν είναι οι απλές.
Σε κάθε περίπτωση, πάνε σε έναν λαστιχά και ρώτησέ τον. Το πολύ πολύ να ξεζαντάρει ένα υπάρχον λάστιχο για να δει το εσωτερικό "νύχι" συγκράτησης των ελαστικών.
Είναι γνήσιες οι ζάντες? Δε θυμάμαι να βγήκε το σχέδιο αυτό σε 17" παρά μόνο σε 18" και 19" (φυσικά για Μ3).

PS Παρεμπιπτόντως, η Bridgestone συνηστά ζάντες με φαρδίτερη ζώνη συγκράτησης ελαστικού, άρα και κατάλληλη ζάντα για run-flat. Dunlop, Goodyear, Michelin δεν βρήκα να έχουν κάποιο περιοροσμό άρα τα rf ελαστικά τους θα μπορούν να μπουν και σε "συμβατικές" ζάντες. Πρέπει όμως να μιλήσεις οπωσδήποτε με τον λαστιχά για να είσαι βέβαιος. Είναι άκρως αναγκαίο να είσαι 1000% βέβαιος μιας και τέσσερα ίχνη εμβαδού iphone 6+ έκαστο σε κρατάνε στο δρόμο, σε κάθε συνθήκη.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-10-17, 16:47   #329
dimcz

Drives: E84 X1 20i
Τα driveguard μπαινουν και στις απλες ζαντες.Καλο θα ειναι να εχεις ΤPMS για νσ αντιληφθεις εγκαιρα την απωλεια αερα και να μειωσεις ταχυτητα.
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-10-17, 17:22   #330
kostas bmw e90

Περιοχή: Μοσχατο

Drives: E90 316i
σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας

φιλε γιαννη ναι οι ζαντες είναι οι γνησιες bmw 17 γιατι μου εδειξε το τιμολογιο αγορας από σπανο

η διασταση του ελαστικου είναι το 225/45/17 τις μισελεν και θελω να το παω στο 205/55/17
Ο χρήστης kostas bmw e90 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, EH2, EH2+, Extended Hump, H2, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, TPMS, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές