λαθος συμπληρωση λαδιων σε 116 ;; - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » λαθος συμπληρωση λαδιων σε 116 ;;

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-12-10, 23:21   #11
george84

Drives: E87 116i
allaxa ladia kai filtro se synergeio me 70 euro,enw sthn antiproswpeia sto volo gia ta idia ladia 0-40 castrol 5litra einai 140euro.sth lamia perysi h antiproswpeia mou zhthse 240euro.sxoliaste to an thelete.
Ο χρήστης george84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-12-10, 11:26   #12
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο george84 Εμφάνιση μηνυμάτων
allaxa ladia kai filtro se synergeio me 70 euro,enw sthn antiproswpeia sto volo gia ta idia ladia 0-40 castrol 5litra einai 140euro.sth lamia perysi h antiproswpeia mou zhthse 240euro.sxoliaste to an thelete.
Σε παρακαλω γραφε με ελληνικα μιας και ειναι κανονας του φορουμ.
Αυτο για τη Λαμια δεν ισχυει.., προσωπικα μου αλαζουν λαδια στο 35αρι με φιλτρο λιγο πανω απο 100€.
(7 λιτρα φουλ συνθετικο 0-40 castrol)

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-12-10, 11:20   #13
bekiaris

Drives: E81 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά εδώ και 4 χρόνια πάω δικά μου λάδια στην αντιπροσωπεία. Τα πληρώνω κάτι λιγότερο από τα μισα. Ο κάθε έμπορος έχει δικαίωμα να χρεώνει όσο θέλει και ο κάθε καταναλωτής έχει δικαίωμα να αγοράζει από εκεί που τον συμφέρει περισσότερο.
Πολύ έξυπνη κίνηση, έχω αλλάξει δύο φορές λάδι-φίλτρο και πλήρωσα 120Ε. Δεν θεωρούσα ότι είναι πολλά, αλλά αν τώρα που είδα ότι το λάδι κοστίζει 7+, τρελάθηκα. Οπότε, για να ξέρω από εδώ και πέρα και να είμαι σωστός καταναλωτής, μπορώ να αγοράζω γενικά ανταλακτικά και να πάω στην αντιπροσωπεία και να ζητάω να μου τα τοποθετήσουν, χωρίς να με τσεκουρώνουν για να κερδίζουν από αυτά? επίσης, σε αυτή την περίπτωση, αν το όχημα είναι εντός εγγύησης, δεν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με αυτό? Τέλος, είδα ότι το κατάλληλο λάδι είναι το castrol slx5w30, το οποίο παρατήρησα ότι μου τοποθέτησε και ο μηχανικός (άλλαξα λάδια την Πέμπτη)... υπάρχει καλύτερο λάδι που μπορώ να βάλω στον κινητήρα (και να έχει τα στάνταρ της bmw) επειδή γενικά το πατάω και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο?
Ο χρήστης bekiaris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-12-10, 10:34   #14
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bekiaris Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε, για να ξέρω από εδώ και πέρα και να είμαι σωστός καταναλωτής, μπορώ να αγοράζω γενικά ανταλακτικά και να πάω στην αντιπροσωπεία και να ζητάω να μου τα τοποθετήσουν, χωρίς να με τσεκουρώνουν για να κερδίζουν από αυτά? επίσης, σε αυτή την περίπτωση, αν το όχημα είναι εντός εγγύησης, δεν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με αυτό? Τέλος, είδα ότι το κατάλληλο λάδι είναι το castrol slx5w30, το οποίο παρατήρησα ότι μου τοποθέτησε και ο μηχανικός (άλλαξα λάδια την Πέμπτη)... υπάρχει καλύτερο λάδι που μπορώ να βάλω στον κινητήρα (και να έχει τα στάνταρ της bmw) επειδή γενικά το πατάω και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο?
Για λάδι, μπορείς να βάλεις το Castrol Edge Sport 0w-40.

Εφόσον το ανταλλακτικό είναι της BMW ή είναι ΟΕΜ (δλδ. της εταιρίας που βάζει η BMW, π.χ. υδραυλικό τιμόνι της ZF), το συνεργείο είναι υποχρεωμένο να το δεχτεί και η εγγύηση ισχύει κανονικά. Απλά, επείδή δεν τους συμφέρει, μπορεί και να μην στο δεχτούν (θέλουν πίεση).
27-12-10, 10:43   #15
bekiaris

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Για λάδι, μπορείς να βάλεις το Castrol Edge Sport 0w-40.

Εφόσον το ανταλλακτικό είναι της BMW ή είναι ΟΕΜ (δλδ. της εταιρίας που βάζει η BMW, π.χ. υδραυλικό τιμόνι της ZF), το συνεργείο είναι υποχρεωμένο να το δεχτεί και η εγγύηση ισχύει κανονικά. Απλά, επείδή δεν τους συμφέρει, μπορεί και να μην στο δεχτούν (θέλουν πίεση).
Thank you Φάνης...
27-12-10, 10:49   #16
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Φάνη να σε ρωτήσω κάτι που το έχω απορία?

Η BMW μπορεί να κάνει void την εγγύηση αν δεν έχεις βάλει Castrol?
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-12-10, 10:54   #17
bekiaris

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos320si Εμφάνιση μηνυμάτων

Ποια μάρκα θα ήθελες να βάλεις???
27-12-10, 11:00   #18
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Οχι δεν κανει void την εγγυηση λογω μαρκας αλλα λογω προδιαγραφων.

Μπορει λογω εμπορικης συμφωνιας να προτεινονται Castrol , αλλα το μοναδικο που απαιτειται ειναι οι προδιαγραφες "Longlife" οπως λεει το manual του αυτοκινητου σου.
27-12-10, 11:23   #19
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos320si Εμφάνιση μηνυμάτων

Εφόσον είναι στην λίστα με τα εγκεκριμένα λάδια LL-04 (ή LL-01), τότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα!

Bookmarks

Tags
προβλημα, λαδια, συμπληρωμα, συμπληρωμα λαδιων, σερβις, service

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές