Έλεγχος αυτοκινήτου πριν το καλοκαίρι. - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
15-06-11, 12:52   #11
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων

Με τις υγείες μας!
Φιλε, ο,τι εγινε-εγινε...μην στενοχωριεσαι αδικα τωρα. Δεν την καλη πλευρα του θεματος ,πως με τα λαθη μας μαθαινουμε και δεν τα επαναλμβανουμε. Φροντισε να προσεξεις την επομενη φορα.
15-06-11, 14:02   #12
Lostinspace

Το avatar του χρήστη Lostinspace

Περιοχή: Around Earth

Drives: E30 318is
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε, ο,τι εγινε-εγινε...μην στενοχωριεσαι αδικα τωρα. Δεν την καλη πλευρα του θεματος ,πως με τα λαθη μας μαθαινουμε και δεν τα επαναλμβανουμε. Φροντισε να προσεξεις την επομενη φορα.
Μπορούσε να πάει πολύ χειρότερα: μου έτυχε σε αναστροφή με γκαζιά, να σπάσει ένα πτερύγιο από τη πλαστική φτερωτή και να καρφωθεί και να τρυπήσει το ψυγείο.
Τώρα πως τη γλύτωσε η φτερωτή με το φίδι που ξέφυγε...ένας θεός ξέρει.
Και μη χειρότερα λοιπόν...
15-06-11, 16:32   #13
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικά είχε πάρει η αντλία νερού, που ψιλογ@μησε τα ρουλεμάν που με την σειρά τους κόψανε ιμάντες και δεν έμεινε τίποτα όρθιο.

Spam on.
Γιαννη εχεις ξαναλλαξει ιμαντες στην 7αρα? Αν ναι υπαρχει περιπτωση να ειχαν τεντωσει πολυ τον καινουργιο ιμαντα και να αρπαξε το ρουλεμαν της αντλιας.
Spam off.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-06-11, 19:46   #14
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Don ειλικρινώς δεν ήξερα τίποτα με το πρόβλημα που σου προέκυψε, η αναφορά μου στους ιμάντες ήταν εντελώς άσχετη με το πάθημά σου. Και πιο συγκεκριμένα, η ιδέα αυτού του θέματος μού ήρθε με το post του Alexander.89, σχετικά την μακροχρόνια "αχρησία" του αυτοκινήτου.
Θόδωρε οι ιμάντες σε όλα τα Μ50 κι έπειτα μοτέρ τεντώνουν με αυτόματο τεντωτήρα, εκτός αυτού του A/C που είναι με ρεγουλατόρο τύπου παράκεντρου ρουλεμάν. Αυτό που συνήθως συμβαίνει με τον κυρίως ιμάντα είναι να φρακάρει το ρουλεμάν του (λόγω βρομιάς), να λιώσει το εξωτερικό πλαστικό τροχάκι του λόγω τριβής με τον ιμάντα και μετά να γίνει ότι και στο Κούγκι πριν από 190 χρόνια.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-06-11, 20:20   #15
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
A ok Γιαννη. Απλα το βραδυ που μειναμε στην Εθνικη πηρε το ματι μου με τον φακο της BMW (μεγαλη πατεντα.....) εναν μηχανικο τεντωτηρα και υπεθεσα οτι ειναι για τον κυριως ιμαντα.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-06-11, 20:30   #16
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status: BMWforum.gr

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Tο κατσαβίδι που χρησιμοποιείται για να βγάλουμε τις βίδες από τα πλαστικά και να φυσηξουμε το φίλτρο αέρα λέγεται trox. Mήπως κάποιος γνωρίζει ποιο νούμερο να ζητήσω για να κάνω αυτή την δουλεία? Μιλάμε για το αυτοκίνητο της υπογραφής. Έχω χάσει αυτό που είχα και δεν ξέρω τι να πάω να πάρω.

Με ποιασαν τα μερακια μου και δεν μπορω να κανω δουλεια.
15-06-11, 21:02   #17
sv2gww

Status:

Οι βίδες είναι με μεγάλη βεβαιώτητα 6 χιλιοστών σε διάμετρο, άρα η κεφαλή θα είναι για Τ30... TORX και όχι trox είναι αυτά τα εργαλεία -με κεφαλαία-. Επειδή ακόμα και οι των πάγκων κρατούντες έχουν μαύρα μεσάνυχτα ζήτα τους κατσαβίδι με αρσενική μύτη (το Τ του Τ30) και για να μην σε πάρω στον λαιμό μου, αν πας σε μαγαζί με το αυτοκίνητο, δοκίμασέ το αμέσως ώστε αν είναι λάθος να μπορείς να το αλλάξεις.
Πάντως, αν ασχολείσε γενικώς, θα σου έλεγα να πάρεις μια μικρή κασετίνα με διάφορες μύτες και καρυδάκια torx & άλεν , κατσαβίδι που αλλάζουν τα παραπάνω εξαρτήματα και ίσως καμιά προέκταση για δυσπρόσιτα σημεία. Νομίζω πως θα σου φανούν χρήσιμα.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

15-06-11, 21:09   #18
sv2gww

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
A ok Γιαννη. Απλα το βραδυ που μειναμε στην Εθνικη πηρε το ματι μου με τον φακο της BMW (μεγαλη πατεντα.....) εναν μηχανικο τεντωτηρα και υπεθεσα οτι ειναι για τον κυριως ιμαντα.
Θόδωρε, οι πρώτες γενιές των Μ50 είχαν για ρεγουλατώρο του κυρίως ιμάντα ότι ακριβώς και σ' αυτόν του A/C: ένα ρουλεμάν με πλαστικό εξωτερικό ροδάκι το οποίο είχε παράκεντρη στήριξη και μπορούσες να το ρυθμίσεις δια περιστροφής είτε δεξιά είτε αριστερα με 8άρι άλεν. Μετά όμως άλλαξε και μπήκε αμορτισέρ με σιλικόνη κι έπειτα με ελατήριο (τύπου εληκοειδούς ταινίας). Ενδεχωμένως να έχεις δίκιο...
Γιάννης-sv2gww.

15-06-11, 21:57   #19
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status: BMWforum.gr

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι βίδες είναι με μεγάλη βεβαιώτητα 6 χιλιοστών σε διάμετρο, άρα η κεφαλή θα είναι για Τ30... TORX και όχι trox είναι αυτά τα εργαλεία -με κεφαλαία-. Επειδή ακόμα και οι των πάγκων κρατούντες έχουν μαύρα μεσάνυχτα ζήτα τους κατσαβίδι με αρσενική μύτη (το Τ του Τ30) και για να μην σε πάρω στον λαιμό μου, αν πας σε μαγαζί με το αυτοκίνητο, δοκίμασέ το αμέσως ώστε αν είναι λάθος να μπορείς να το αλλάξεις.
Πάντως, αν ασχολείσε γενικώς, θα σου έλεγα να πάρεις μια μικρή κασετίνα με διάφορες μύτες και καρυδάκια torx & άλεν , κατσαβίδι που αλλάζουν τα παραπάνω εξαρτήματα και ίσως καμιά προέκταση για δυσπρόσιτα σημεία. Νομίζω πως θα σου φανούν χρήσιμα.
Γιάννης-sv2gww.
Ευχαριστω για την γρηγορη και κατατοπιστικη απαντηση. Απλα φοβαμαι ολα αυτα τα εργαλεια πλην καρυδακια που ειναι μεγαλα μιην πεσει καποιο και δεν μπορει να φτασει το χερι μου η δεν το καταλαβω και μολις βαλω μπροστα τραβαω τα μαλλια μου.
Προτιμω να ειναι ένα ενιαιο οταν δουλευω το κατσαβιδι.

Υ.Σ. TORX ηθελα να γραψω μαλλον απο κεκτημενη ταχυτητα
15-06-11, 22:14   #20
sv2gww

Status:

Μην τα φοβάσαι, συνήθως το κατσαβίδι που δέχεται τις εναλλακτές μύτες έχει μαγνήτη στην υποδοχή του, οπότε τις ασφαλίζει. Anyway, ότι σε βολέψει. Απλώς αν έχεις κι άλλα εργαλεία αρχίζεις να ξεβιδώνεις κι άλλα πράγματα...
Γιάννης-sv2gww.

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
ανάρτηση, αυτοκινήτου, diesel, προβολείς, κιτ, λάδια, ρουλεμάν, τακάκια, συνεργεία, super, έλεγχος, ελαστικά, φλας, φίλτρο αέρα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές