Τι μου εβγαλε ως τωρα!!! [E36 316i] - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
20-10-17, 04:00   #21
ps1990

Το avatar του χρήστη ps1990

Περιοχή: LARISA

Drives: E36 316i
Αρχικα σας ευχαριστω για τα λογια της παρηγοριας. Δεν ξερω πως να κανω παραθεση ακομα (νεουδι στα φορουμ αν και 27 χρονων μαντραχαλος) γι' αυτο θα προσπαθησω να απαντησω σε οσα περισσοτερα μπορω. Εδωσα ματιζ μοντ.2006 και καθολου χρηματα. Ο λογος ειναι οτι και η αρραβωνιαστικια μου εχει μικρο αμαξι και οταν θελαμε να βγουμε απο την πολη καναμε αλλαξοκολιες με τους γονεις μου για να παμε γρηγορα και με ασφαλεια. Τη γκρινια που εχω ακουσει απο ολους δε λεγεται. Οι παθοντες καταλαβαινουν πιστευω. Ανταλλαγη δεν δεχτηκε με τιποτα ο αλλος. Μου πληρωσε την επισκευη της μιζας αλλα για το κιβωτιο (που ηταν το αρχικο και κυριο προβλημα) λεει οτι ειναι γεματο λαδια και δεν αναλαμβανει τιποτα. Προφανως και ηξερε τα θεματα γι' αυτο δεν συζητουσε καν την ανταλλαγη παλι με πληρωμενες μεταβιβασεις και μιζα (τα προτεινα). Με αυτον τελειωσα, δε θελω να τον ξερω πλεον.
Το μηχανικο δεν τον δικαιολογω διοτι ειναι επαγγελματιας. Αν δε μπορουσε να ελεγξει ας μου το ελεγε. Επελεξα να μην παω στην αντιπροσωπεια γιατι ειχα εμπιστοσυνη σε αυτον. Ηταν δουλεια του να σηκωσει το οχημα και ναμου πει τι χρειαζοταν επισκευη, εστω κι αν ηταν μονο τα τακακια και τα λαδια. Ουτε λαδια δεν κοιταξε. Περιμενα την ιδια ανταποκριση που δειχνω εγω στους πελατες μου. Κι αυτος ομως απο την αμελεια του χαμενος θα βγει, 5 αμαξια εχουμε στην οικογενεια και τα τελευταια 6 χρονια σε αυτον τα πηγαιναμε.
Φιλε panos1453 σε ευχαριστω για το link αλλα δε θα κινηθω εναντιων του πωλητη γιατι, οπως εγραψα ηδη, ουτε να τον ξερω δε θελω. Πιστευω καπου αλλου θα του παρουσιαστει και ειλικρινα δεν το λεω με κακια.
Της ιδιας αποψης ειμαι κι εγω kape και σε ευχαριστω για τα σοφα σου λογια. Δε σκοπευω να εκδικηθω αν και μπορω ακομα και τωρα (λεπτομερειες μονο απο κοντα).
Jeo το αμαξι ειναι 4-πορτο, 1600cc και ο τυπος του εχει βαλει μασκες, αεροτομη και καθρεπτες απο m3 (λεει) εξατμιση διπλη και φωτα xenon. Ειναι ο γνωστος νεαρος ελληνας πατεντας. Μετατροπη στο μοτερ δεν πρεπει να εκανε γιατι δεν ειδα καλουδια και αυτο πρεπει να ειναι καλο. Μπορει να του ρουφηξε το μεδουλι με προφαν αλλα μαλλον δεν το εσπασε το μοτερ.
Τελος ενημερωνω οτι το πηγα και σε αλλο μαστορα. Καποιο νεαρο αλλα ειχε διαθεση να το σηκωσει μπροστα μου και να λεγξει ζωτικα σημεια εξηγοντας μου παραλληλα τι βλεπει και τι χρηζει επισκευης. Δεν ειναι ολα αυτα που μου ειπε ο αλλος τεχνικος. Δευτερα πρωι θα μπει για σασμαν, ελεγχο δισκο-πλατω (αφου θα ανοιχτει), βαλβολινες, λαδια, φιλτρο λαδιου και πισω τακακια. Σασμαν και ολη η εργασια, πλην λοιπων αναλωσιμων, 220€. Πιστευω με λαδια, φιλτρα και τακακια να μεινω κατω απο 300. Θα μεινει μετα γρυλος παραθυρου οδηγου, κεντρικος αεραγωγος καλοριφερ και πισω παρμπριζ στα χοντρα (θελω να ελπιζω τουλαχιστον χαχα). Εμενα θα με πονεσει το κοστος γιατι δεν περισσευουν αλλα δεν τα θεωρω πολλα χρηματα για ολη αυτη την εργασια. Εσεις τι λετε?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Ο χρήστης ps1990 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-10-17, 09:52   #22
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παναγιώτη, η δική μου πρόταση εξαρχής ήταν να το πουλήσεις κι όχι να μπλέξεις με επιστροφές στον πωλητή. Αυτός ήξερε πολύ καλά τι έκανε και το έπραξε. Καλά κάνεις και σταματάς μαζί του.
Το αυτοκίνητο αν δεν έχει σοβαρή ζημιά στο σασί (αυτά που σου έγραψε ο Στρατής για το πίσω παρμπρίζ έχουν βάση) και θες να το κρατήσεις τότε κράτα το. Είναι αυτοκίνητο που θα αντέξει. Ή λοιπόν το επισκευάζεις κι έχεις τελικά ένα καλό και αξιόπιστο αυτοκίνητο ή το συμαζεύεις όσο μπορείς και το πουλάς.
Εφόσον θα μπεις στη διαδικασία να επισκευάσεις το σασμάν το κρατάς. Η μηχανή εκτός της μίζας -που είναι τίποτα- υποθέτω οτι δουλεύει σωστά. Οι Μ43 ήταν σκυλιά με μοναδικά προβλήματα κάποιες φορές στις βαλβίδες DISA (εκείνη η στρόγγυλη βλακεία δίπλα στον δίκτη λαδιού, στην πολλαπλή εισαγωγής) ή στον μετρητή αέρα επάνω στο φίλτρο.
Κομμένα συνεμπλόκ πίσω γέφυρας, ψαλίδια, μπαλάκια κλπ είναι αναμενόμενα σε αυτοκίνητο του '96. Κι όπως σου είχα γράψει, κανείς δε θα τα έφτιαχνε αν ήταν να πουλήσει το αυτοκίνητο. Σιγά σιγά και μεμονωμένα θα τα πεισκευάσεις, δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλα μαζί.
Ξαναγράφω όμως πως πρέπει να ελεγχθεί το σασί! Βρες έναν λαμαρινά ή αν μπορεί ο τεχνικός που βρήκες να το αξιολογήσει.
Η ανεύρεση μέσω αριθμού κυκλοφορίας για κάποιο ατύχημα αφορά σε εμπλοκή κι άλλων οχημάτων οπότε και υπάρχει καταγραφή. Αν κάποιος όμως έφυγε με τις πόρτες σε κανένα γκρέμι και το αυτοκίνητο κατέληξε σε κάποιον λαμαρινά για να το αγοράσει/επισκευάσει όπως-όπως/πουλήσει δε θα το βρεις πουθενά γραμμένο. Τα ΠΑΝΤΑ μπορούν να επισκευαστούν στην ώρα τους επάνω σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο, σημαντική ζημιά όμως στο σασί πάρα πολύ δύσκολα = πάρα πολύ ακριβά, και για Ε36 δε θα άξιζε.
Αν με το σασί είσαι οκ τότε κάποια στιγμή βάλε μεμβράνη στο πίσω παρμπρίζ, κάνε το κομμάτια κι άλλαξέ το μέσα στα πλαίσια της κάλυψης της ασφαλιστηκής. Η μεμβράνη φυσικά θα πάει άκλαφτη αλλά δε θα γεμίσει με "ριζάκι" όλο το πίσω μέρος του σαλονιού. Πάνε σε κάποιο μαγαζί που να κάνει αλλαγές παραθύρων οχημάτων κι είσαι έτοιμος. Οι ξεχειλωμένες κόλλες είναι σημάδι ότι αυτός που έκανε την τοποθέτηση ήταν πιθανόν άσχετος. Η παρμπριζόκολλα απλώνεται στο νέο παρμπρίζ με ειδικό ακροφύσιο (δες το video στο youtube για να ξέρεις:
) κι όχι σα να βάζουμε σιλικόνη στο νεροχύτη... το δε παρμπρίζ κεντράρεται με ειδικά "τακάκια" σε όλες του τις πλευρές τα οποία είναι μέσα στο σετ γνήσιας παρμπριζόκολλας από την BMW.
Αποφάσισε και πράξε. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε τεχνική πληροφορία, εδώ είμαστε. Ακόμα και για μαγαζιά με ανταλλακτικά, νέα ή μτχ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-10-17, 09:59   #23
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
mod το θέμα μεταφέρθηκε στο Βλάβες & προβλήματα
11-11-17, 20:47   #24
ps1990

Το avatar του χρήστη ps1990

Περιοχή: LARISA

Drives: E36 316i
Καλησπερα και παλι. Γραφω ξανα επειτα απο μερες και αυτο 1ον λογω δουλειας (φανταζομαι οι περισσοτεροι βραζουμε σε αυτο το ιδιο καζανι) και 2ον για να μου δημιουργηθουν εντυπωσεις απο το αμαξι.
Αλλαξα σασμαν, λαδια, φιλτρο λαδιων και τακακια πισω (280€ με εργασια). Επισκευαστηκε το παραθυρο του οδηγου που ανεβαινε στραβα (πριτσινισμα ηθελε μου ειπε ο μαστορας), συνδεθηκαν τα προβολακια και συμπληρωθηκε φρεον 300γρ. Για αυτα δεν εχω ακομα τιμη, θα ξερω τη Δευτερα μαλλον. Το αυτοκινητο ελεγθηκε για σασι απο φανοποιο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα σημαδι που να προδιδει τρακα σασι. Μου εδειξε 2 δοκους στο χωρο του κινητηρα και μου ειπε οτι εχουν τη σωστη εικονα για οχημα της ηλικιας του. Η μεχρι τωρα εμπειρια μου ειναι θετικη με την εννοια που αναφερθηκε και πιο πανω: θα μπορουσα να εχω διαλεξει ενα πολυ καλυτερο αυτοκινητο απο αποψη συντηρησης αλλα τα θεματα που εχει μπορουν και θα φτιαχτουν σιγα-σιγα, τουλαχιστον οσα αντεχει η τσεπη μου και θεωρω οτι ειναι αξια ενασχολησης. Πλεον πηγαινω ανετα παντου (ακομα φοβαμαι μη μεινω αλλα διαψευδομαι μερα με τη μερα) και οδηγω ενα αμαξι στιβαρο. Ο μαστορα που εκανε το σερβις μου ειπε επισης οτι δεν εχει προβλημα στα σινεμπλοκ, ουτε αμορτισερ, αξονες κλπ, δισκο-πλατω εχει καλο μου ειπε και θα χρειαστω μονο δικοπλακες στην επομενη αλλαγη. Γενικα με καθησυχασε οτι ειναι σε καλη κατασταση.
Θελω ακομα να βγαλω τα φιμε, να φτιαξω το παρμπριζ, να φτιαξω τον κεντρικο αεραγωγο που βγαζει μονο κρυο (βαπορετα μου ειπε ο τεχνικος μου), αλλαγη ταπετσαριας πορτων και των 2 καθισματων εμπρος....εχω κι αλλα αλλα να μην το κουραζω με το πληκτρολογιο.
Σας ευχαριστω ολους και παλι για τις αποψεις σας και θα χαρω πολυ να σας γνωρισω και απο κοντα σε επομενη συναντηση.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Ο χρήστης ps1990 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές