Mercedes A45 AMG Vs Golf GTI Vs BMW M135i - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Βίντεο » Mercedes A45 AMG Vs Golf GTI Vs BMW M135i

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-07-13, 03:21   #11
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Αποτυχία? Σοβαρά τώρα? Δηλαδή ποιος θα σηκώσει την μεγαλύτερη πίεση είναι? Τις μετράμε κανονικά?

Σούπερ ατού παίζουμε?

Γιατί εμένα το 6κύλινδρο μου φαίνεται πιο respect και ας είναι και 15 χιλιάδες κυβικά παραπάνω.
01-07-13, 10:16   #12
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Οχι Don respect ηταν οταν βγηκε πριν 6 χρονακια που σαρωνε τα βραβεια, δυστυχως οσο και να μη μας αρεσει εχει επαναπαυθει απο τοτε.
Δεν εχει να κανει με το ποιος την εχει μεγαλυτερη, αλλα οπως και να το κανουμε το να βγαλεις με 2λτ τοσα αλογα εργοστασιακα και να εισαι αρχηγος της κατηγοριας αυτο ειναι respect!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-07-13, 12:01   #13
Don Molina

Status:

Ρε παιδιά μιλάμε για performance αυτοκίνητο με τους συμβιβασμούς σε 2η μοίρα, γιατί να περιοριστεί ο μηχανικός σε 2 λίτρα? Αν ηταν econobox για σπίτι δουλειά κομμωτήριο σουπερ μάρκετ σπίτι, να συζητησω 1-2 πλεονεκτήματα του 4 κυλινδρου και των λιγότερων κυβικών.

Αλλά σε σπορ αυτοκίνητο γιατί τα 2 λίτρα είναι καλύτερα απο τα 3 δεν καταλαβαίνω. Το 6κυλ είναι πιο ρησπεκτ imho γιατί είναι πολύ πιο smooth, ακούγεται καλυτερα και γενικά είναι τα πιο proper μοτέρ. Τα 4κυλ ηταν είναι και θα είναι προορισμένα για πιο ταπεινά πράγματα, και όταν δίνεις 50 απαυτωμενα χιλιάρικα για Άσσο ή για Α, δεν επιτρέπεται να είναι ταπεινό.

Θέλω πραγματικα κάποιος να μου εξηγήσει γιατί πρεπει οι εταιρείες να βγάζουν μοτέρ με λίγα κυβικα, και μην μου πείτε κατανάλωση, ρύπους ή εφορία Ελλαντας, γιατί οποίος παιρνει AMG ή //M και σκέφτεται αν θα καίει 10 ή 12 να κοιτάξει για Polo diesel BlueMotion και να μας αφήσει στην ησυχία μας...
01-07-13, 12:24   #14
Chiefsotos

Status:

Δεν ειναι περιορισμος τα 2 λιτρα, ειναι αποδειξη οτι οταν θελεις να βγαλεις αλογα και να ασχοληθεις σοβαρα με ενα μοτερ τοτε το πετυχαινεις!
Οι μηχανικοι της πετυχαν αποδοση 177hp!!/ λιτρο. Τωρα το αν καταφερναν τετοια αποδοση απο 2,3 ή 6λιτρα δε με πολυενδιαφερει, αλλα σαν μηχανικο συνολο δε νομιζω οτι μπορουμε να αμφισβητησουμε τη δουλεια που εχει γινει..

Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
01-07-13, 13:21   #15
Don Molina

Status:

Με την φτήνια και την ταχύτητα των επεξεργαστών σήμερα, για να προλαβαίνεις τα κακώς κείμενα στις τόσο υψηλές πιέσεις, το να βγάλεις πολλά άλογα από τούρμπο δεν νομίζω ότι θεωρείται επίτευγμα. Εγώ τουλάχιστον δεν το κατηγοριοποιώ ως τέτοιο.

Να μου έλεγες ότι έχει μαγνήσιο στο μοτέρ κι είναι πανάλαφρο (σαν το Ν52 που μέχρι σήμερα το θεωρώ κορυφαίο μοτέρ της BMW) να το καταλάβω. Να μου πεις ότι είναι πιο ελαφρύ από άλλα αντίστοιχα 4 κύλινδρα, ότι είναι πιο κοντό και το χώσαν πιο πίσω για καλύτερη συγκέντρωση μαζών, να μου πεις ότι είναι πιο χαμηλό και κατεβάσανε κέντρο βάρους, καπώ κλπ, , να μου πεις ότι το κάνανε stressed μέρος του σασί και κατεβάσανε αγωνιστικό στις αντιπροσωπείες, να μου πεις 1002 πράγματα που είναι τεχνολογικά επιτεύγματα.

Το "γύρισα τον διακόπτη της πίεσης στο 15 κι έβγαλα άλογα από το δίλιτρο" δεν είναι επίτευγμα, είναι πρόοδος που έρχεται φυσιολογικά. Η BMW έχει το καινούριο 28i που βγάζει 240 και απευθύνεται σε μη-//Μ αυτοκίνητα. Δεν μένει πίσω, και δεν είναι μόνο τα βραβεία που το αποδεικνύουν.

Το ότι επιλέγει να μην το βάλει ακόμα σε //Μ για μένα καλό είναι, και μάλλον αποτελεί επιλογή κι όχι τεχνολογικό περιορισμό. Αν είναι δυνατόν να μην ξέρει η BMW και η κάθε BMW να πάει ένα δίλιτρο στα χ άλογα. Με τα //Μ από τα λίγα καλά που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια είναι ότι δεν έχει εγκαταλείψει τα εικονικά 6κύλινδρα. Και καλά κάνει και κρατάει ένα γ@μημ€νο οχυρό, γιατί δεν έχει μείνει τίποτα όρθιο τελικά.
Κι εγώ αν ήμουν στην αγορά για σπορ αυτοκίνητο, πέραν του S2000 δεν θα καταδεχόμουν κανένα 4κύλινδρο, ότι σήμα και να 'χε. Οπότε για κάποιους το "έμεινε πίσω στην αγορά", γίνεται το "διαφοροποιείται από την αγορά" για κάποιους άλλους.

Και ξαναλέω. Ο μοναδικός λόγος να πας σε λίγα κυβικά και λίγους κυίνδρους, είναι για να ρίξεις τις τριβές, άρα την κατανάλωση και τους ρύπους. Κι αυτά τα νούμερα μετράνε σε πωλήσεις που απευθύνονται σε στόλους και σε κοσμάκη.
Εταιρικοί στόλοι δεν χτίζονται με AMG ή με //Μ και κοσμάκης που τον νοιάζει η πολική αρκούδα δεν παίρνει AMG ή //Μ. Δεν είναι τεχνολογικό επίτευγμα τα υπετροφοδοτούμενα άλογα, δεν ήταν ούτε με τον N54 που σάρωσε βραβεία γιατί ήταν από τα λίγα σωστά υπερτροφοδοτούμενα μοτέρ, κι όχι γιατί ήταν το δώρο του θεού στον άνθρωπο (αν και με την εκτέλεσή του, πολλοί μπορούν να πουν ότι είναι). Αλλού βρίσκεται η τεχνολογία, όχι στο νούμερο που βγάζει το δυναμόμετρο για να το κοτσάρουμε στα δελτία τύπου. Κυκλοφορούνε Focus με 300+ άλογα, και ακόμα δεν έχουμε καταλάβει ότι τ' άλογα πλέον είναι στραγάλια και δεν έχουνε νόημα...
01-07-13, 15:07   #16
Chiefsotos

Status:

Τελικα το τι ειναι επιτευμα ισως ειναι και λιγο υποκειμενικο για τον καθενα..
Εγω το ξαναλεω, πρωτη φορα τολμησε εταιρια να βγαλει εργοστασιακο μοτερ με τετοια ισχυ αν λιτρο, αρα κρυβεται πολυ περισσοτερη τεχνολογια στο μοτερ απο ενα "απλα σηκωσα την πιεση στα χ bar"
Ειναι νωρις ακομη, αλλα η προβλεψη μου ειναι οτι συντομα θα δουμε αυτον τον κινητηρα με περιφεριακες βελτιωσεις 1-2ου σταδιου να ξεπερναει τα 450hp και τοτε θα κλεισουν πολλα στοματα! Αυτα απο μενα..

18-07-13, 00:20   #17
PapajimG
MODERATOR

Το avatar του χρήστη PapajimG

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E93 320i
Mercedes A45AMG vs BMW M135i -Chris Harris On Cars

επιτέλους Chris Harris

αυτή η διαφορά μόνο αρκεί

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos_335i : 18-07-13 στις 02:01
Ο χρήστης PapajimG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-07-13, 00:26   #18
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Status:

Drives: F31 M
Νομίζω δίκαια μίλησε ο Chriss.....

Καλύτερο set to race το Mercedes

Καλύτερο all around το Bmw

Εξάλλου το ενα ειναι Amg δημιούργημα, ενώ το άλλο ενα μαρκετινιστικο M σήμα, και όχι M car.

Οταν και αν θα βγει ενα γνήσιο Μ1 ή Μ2 (οχι ξανα ενα Μ235), θα ειναι πιο δίκαιη η αναμέτρηση.

Προσωπικά πάλι το M135i θα επελέγα, όπως είπε και ο Γιώργος, για τη πίσω κίνηση!
24-08-13, 18:07   #19
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Status:

Drives: F31 M
Αλλη μια ¨κοντρα¨ A45 vs M135i

http://youtu.be/UFQRy6KCEBs
26-08-13, 19:03   #20
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
!!! Only rear wheel drive in the category!!!!! Και δεν ξερω αλλα για ελληνικα δεδομενα ο ασσος (116 και 118) με την αναλογη Merc Α18 και 20 ειναι σαφως ανωτερως!!!!
Ο χρήστης Herc δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
A45 AMG, GOLF GTI, m135i

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές