Βελτιωση E92 320ι - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
22-05-11, 20:30   #1
z4 dct

Drives: E89 Z4 35i
Βελτιωση E92 320ι

Πριν αγορασω το Ζ ειχα ενα Ε92 320i mpack....
Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας καποιες πολυ καλες κατα την γνωμη μου βελτιωσεις που του ειχα κανει....
Εχουμε και λεμε....ειχα κανει προγραμματισμο και αφαιρεση προκαταλυτων, μαζι με αυτα εβαλα ελευθερο φιλτρο και eisenmann εξατμιση.
Το αμαξι εδειξε σε δυναμομετρηση 184 αλογα και σχεδον 24 κιλα ροπης,
Μετα ειχα βαλει short shift performance απο 330 ο οποιος εμπαινε κανονικοτατα και δουλευε τελεια!!!
Ειχα βαλει εμπρος φρενα απο 135 εξαπιστονα, περιττο να πω οτι στα φρεναρισματα νομιζα θα κανει τουμπα!!!

Γενικα αυτο που εχω να πω σε οποιον εχει 2λιτρο ειναι, οτι το αμαξι αναβαθμιστικε πολυ καλα και δεν ειχε ποτε κανενα προβλημα.
Και εδειχνε σε καθε βολτα να εχει τα αλογα που εδειξε στο δυναμομετρο, και το εβλεπα και εγω σε συνηθησμενες διαδρομες!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 13042010539.jpg (89,7 KB, 112 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 03022010412.jpg (61,1 KB, 107 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 01042010525.jpg (72,2 KB, 104 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 01042010530.jpg (66,3 KB, 98 εμφανίσεις)
Ο χρήστης z4 dct δεν είναι συνδεδεμένος  

22-05-11, 20:36   #2
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Ειναι η πρώτη φορά που ακούμε για καποια τοσο ουσιαστικη μετατροπη σε 320ι. Οταν μου το ελεγες το πρωι ειχα μεινει εκπληκτος καθως η επιστημη σε αυτο το μοτερ εχει σηκωσει τα χερια ψηλα...
22-05-11, 20:55   #3
z4 dct

Του είχα κάνει χλμ με το προγραμμα και με πίεση και δεν είχε κάνει κιχ.
Πολυ Καλή φαση
Ο χρήστης z4 dct δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-05-11, 21:20   #4
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Και ακομη καλυτερη που την μοιραζεσαι μαζι μας. Μπραβο, γιατι μπορει να βοηθησει και καποιον αλλο η περιγραφη και αυτο ειναι που ζηταμε σε αυτο το forum.

Υ.Γ. 184 αλογακια και 24 κιλα ροπη απο πνιγμενο σημερινο διλιτρο ειναι πολυ καλα.....
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-05-11, 21:42   #5
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Και γιατι δεν μας λες τι προγραμμα ειναι απο που το εβαλες , τι αλλαξες στις ρυθμισεις κτλ?
22-05-11, 23:11   #6
z4 dct

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατι δεν μας λες τι προγραμμα ειναι απο που το εβαλες , τι αλλαξες στις ρυθμισεις κτλ?
Δεν ηξερα αν ειναι διαφημιση...

Το εβαλε ο Δημητης Σκανδαλης, τωρα κοιτα, οταν το εβαλα ακομα ειμουν ασχετος (οχι οτι τωρα ξερω) με το θεμα βελτιωση και δεν ειχα καν ρωτησει τι εκανε, το σιγουρο ηταν οτι το αμαξι ηταν ρυθμισμενο να δουλευει με 100αρα,
Το θεμα ειναι οτι δουλευε εντελως απροβληματιστα και γραμμικα....το φορουσα τουλαχιστον 1 χρονο και το προγραμμα πριν το δωσω
Πρωτα ειχα βαλει το προγραμμα, μετα που εβαλα φιλτρο και εξατμιση μου το ξαναρυθμισε και εβγαλε αυτα τα αλογα...
23-05-11, 00:36   #7
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Χωρις τους προκαταλυτες ΚΤΕΟ περναγες και καρτα εβγαζες?.. Ποσο σου κοστισαν αυτα μπορεις να γραψεις λιγα λογια; Επισης αν σου ειναι ευκολο, στειλε μου ενα πμ με στοιχεια του βελτιωτη, ή αν δε θεωρειται διαφημιση ας γραψεις δημοσια.
23-05-11, 10:06   #8
z4 dct

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις τους προκαταλυτες ΚΤΕΟ περναγες και καρτα εβγαζες?.. Ποσο σου κοστισαν αυτα μπορεις να γραψεις λιγα λογια; Επισης αν σου ειναι ευκολο, στειλε μου ενα πμ με στοιχεια του βελτιωτη, ή αν δε θεωρειται διαφημιση ας γραψεις δημοσια.
To ονομα του βελτιωτη το εχω γραψει στο πρωτο ποστ
Κοιτα οσον αφορα τους καταλυτες ο βελτιωτης μου ειχε πει οτι βγαζει καρτα...και οταν το ειχα παει εγω για καρτα δεν ειχα πει τιποτα στο συνεργειο για τους προκαταλυτες, για να δω τι παιζει......και εβγαλα κανονικα..
23-05-11, 10:50   #9
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Όπως γνωρίζουν οι παλιότεροι ασχολήθηκα πολύ στο πρόσφατο παρελθόν ψάχνοντας για βελτίωση του συγκεκριμένου μοτέρ. Βρήκα λύσεις και εντός και εκτός Αθηνών, καμία όμως δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη για το τελικό αποτέλεσμα.

Χωρίς να θέλω να γίνω ο "κακός" της ιστορίας και προς Θεού χωρίς να θέλω να θίξω στο παραμικρό τον φίλο μας z4 dct, το ότι το δυναμόμετρο ΜΕΤΑ το reflash έδειξε 184ps ειλικρινά δεν μου λέει κάτι. Και αυτό γιατί από την στιγμή που δεν έγινε δυναμομέτρηση ΠΡΙΝ την οποιαδήποτε βελτίωση δεν μπορείς να ξέρεις τελικά τι κέρδισε το μοτέρ σε δύναμη. Και φυσικά θα έπρεπε οι δυναμομετρήσεις πριν και μετά να γίνουν στο ίδιο δυναμόμετρο, κάτω από όσο το δυνατόν παρόμοιες καιρικές συνθήκες και φυσικά με ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια input data. Eίναι τόσο μικρή η διαφορά στην ιπποδύναμη (+- 10 άλογα πριν και μετά την βελτίωση) που ουσιαστικά δεν είναι μετρήσιμη από ένα δυναμόμετρο και υπόκειται στο αποδεκτό ποσοστό σφάλματος της μέτρησής του.

Επίσης το 184 δεν μου λέει τίποτα γιατί δεν γνωρίζουμε σε ποιο δυναμόμετρο έγινε η μέτρηση και πόσο "αυστηρό" ήταν. Να φανταστείτε ότι το δικό μου Ε93 με 1.500 χλμ. στο κοντέρ (ουσιαστικά εντελώς άστρωτο) έβγαλε 170ps στο δυναμόμετρο της Powerchips. Στα 10.000km το νούμερο αυτό ανέβηκε στα 178ps χωρίς να έχω κάνει την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ βελτίωση στο αμάξι και σαφώς πριν την αλλαγή του firmware.

Μακάρι ο εν λόγω βελτιωτής να έχει βρει τις κατάλληλες παραμέτρους και χάρτες για να δυναμώσει το μοτέρ αυτό, αλλά φοβάμαι ότι η βελτίωση καθαρά από reflash δεν θα ξεπερνάει τα 7-8ps όπως φυσικά συμβαίνει και σε όλους τους υπόλοιπους βελτιωτές που έχουν ασχοληθεί με αυτό.

Το γεγονός αυτό ενισχύεται και από το ότι ο φίλος μας δεν έκανε μόνο το reflash αλλά και άλλες βελτιώσεις (Εισαγωγή, τελικό εξάτμισης).

Γιατί τα γράφω όλα αυτά? Όχι γιατί θέλω να θίξω ούτε τον ιδιοκτήτη του οχήματος ούτε τον βελτιωτή του, αλλά απλούστατα για να μην ενθουσιαστούν όσοι διαβάσουν αυτό το thread και πιστέψουν ότι με €600-800 θα μπορέσουν να κερδίσουν έτσι απλά και εύκολα 15 άλογα και 3 κιλά ροπής...
23-05-11, 11:06   #10
z4 dct

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως γνωρίζουν οι παλιότεροι ασχολήθηκα πολύ στο πρόσφατο παρελθόν ψάχνοντας για βελτίωση του συγκεκριμένου μοτέρ. Βρήκα λύσεις και εντός και εκτός Αθηνών, καμία όμως δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη για το τελικό αποτέλεσμα.

Χωρίς να θέλω να γίνω ο "κακός" της ιστορίας και προς Θεού χωρίς να θέλω να θίξω στο παραμικρό τον φίλο μας z4 dct, το ότι το δυναμόμετρο ΜΕΤΑ το reflash έδειξε 184ps ειλικρινά δεν μου λέει κάτι. Και αυτό γιατί από την στιγμή που δεν έγινε δυναμομέτρηση ΠΡΙΝ την οποιαδήποτε βελτίωση δεν μπορείς να ξέρεις τελικά τι κέρδισε το μοτέρ σε δύναμη. Και φυσικά θα έπρεπε οι δυναμομετρήσεις πριν και μετά να γίνουν στο ίδιο δυναμόμετρο, κάτω από όσο το δυνατόν παρόμοιες καιρικές συνθήκες και φυσικά με ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια input data. Eίναι τόσο μικρή η διαφορά στην ιπποδύναμη (+- 10 άλογα πριν και μετά την βελτίωση) που ουσιαστικά δεν είναι μετρήσιμη από ένα δυναμόμετρο και υπόκειται στο αποδεκτό ποσοστό σφάλματος της μέτρησής του.

Επίσης το 184 δεν μου λέει τίποτα γιατί δεν γνωρίζουμε σε ποιο δυναμόμετρο έγινε η μέτρηση και πόσο "αυστηρό" ήταν. Να φανταστείτε ότι το δικό μου Ε93 με 1.500 χλμ. στο κοντέρ (ουσιαστικά εντελώς άστρωτο) έβγαλε 170ps στο δυναμόμετρο της Powerchips. Στα 10.000km το νούμερο αυτό ανέβηκε στα 178ps χωρίς να έχω κάνει την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ βελτίωση στο αμάξι και σαφώς πριν την αλλαγή του firmware.

Μακάρι ο εν λόγω βελτιωτής να έχει βρει τις κατάλληλες παραμέτρους και χάρτες για να δυναμώσει το μοτέρ αυτό, αλλά φοβάμαι ότι η βελτίωση καθαρά από reflash δεν θα ξεπερνάει τα 7-8ps όπως φυσικά συμβαίνει και σε όλους τους υπόλοιπους βελτιωτές που έχουν ασχοληθεί με αυτό.

Το γεγονός αυτό ενισχύεται και από το ότι ο φίλος μας δεν έκανε μόνο το reflash αλλά και άλλες βελτιώσεις (Εισαγωγή, τελικό εξάτμισης).

Γιατί τα γράφω όλα αυτά? Όχι γιατί θέλω να θίξω ούτε τον ιδιοκτήτη του οχήματος ούτε τον βελτιωτή του, αλλά απλούστατα για να μην ενθουσιαστούν όσοι διαβάσουν αυτό το thread και πιστέψουν ότι με €600-800 θα μπορέσουν να κερδίσουν έτσι απλά και εύκολα 15 άλογα και 3 κιλά ροπής...

Δεν εχω καμια διαφορετικη αποψη σε αυτα που εγραψες....ατμοσφςιρικο και βελτιωση= πολυ δυσκολη περιπτωση.....
αλλα....
Εκανα δοκιμη μετα την βελτιωση στην εθνικη οδο με ιδιο αμαμξι το οποιο ειχε και αυτο Mpack.....και δεν ειχαμε καμια μα καμια επαφη απο 3η ταχυτητα και πανω.....εν κινηση με το που παταγαμε γκαζι εφευγα μπροστα και η διαφορα ανοιγε συνεχως......
Φαντασου οτι ο Φιλος με πετυχε στην εθνικη ενω γυρνουσα απο ταξιδι και πηγε να πατησει την ωρα που τον περνουσα.....αφου δεν μπορουσε με τιποτα, μου αναψε τα φωτα και σταματησαμε σε ενα παρκιν στην εθνικη....εκει μετα απο το τι και πως με παρακαλεσε αν μπορουμε να τα ανοιξουμε στις ταχυτητες απο 3η και πανω.....
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
βελτιωση, βελτίωση 2λιτρου μοτέρ, βελτίωση 320i, βελτίωση Σειρά 3, BMW 320i

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές