Ζάντες και ελαστικά - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-01-10, 16:45   #11
anarxaki

Το avatar του χρήστη anarxaki

Περιοχή: Λεβεντογέννα

Drives: E46 318i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO
Στην ισιωνουν σε καλο καταστημα μς πρεσσα, αλλα η καταπονηση υλικου (αλουμινιο) εχει ξεκινησει ηδη και καθε φορα που θα πεφτεις σε ανωμαλια του δρομου θα παιρνει και απο λιγο.
Και αυτό έγινε στη δική μας περίπτωση. Πριν ακόμα συνηθίσουμε τα καινούρια λάστιχα άρχισε πάλι το αυτοκίνητο να τρέμει. Όταν κοιτάξαμε τις ζάντες, είχαν γίνει 3 φορές χειρότερα από πριν. Και έκανε κι ένα βυζί του καινούριο λάστιχο.
Πώς την πάθαμε δεν ξέρω. Σίγουρα προσέχαμε πάρα μα πάρα πολύ (στην κυριολεξία χαρτογραφήσαμε όλο το Βόρειο Οδικό ¶ξονα και μπορώ να σας πω πού έχει την παραμικρή λακούβα). Από την άλλη, μόνο ο δρόμος που βγάζει σπίτι μου είναι τόσο χάλια που αρκεί για να στραβώσου και οι πιο ανθεκτικές ζάντες.

Βγάλαμε όλο το καλοκαίρι αποφεύγοντας τις μεγάλες μετακινήσεις, με ταχύτητες 80~110 (μόνο σε αυτές δεν έτρεμε πολύ) και το Σεπτέμβρη πήραμε τις ζάντες και τα καινούρια λάστιχα ενός φίλου που έδωσε τη μπέμπα του. Η συμπεριφορά του αυτοκινήτου ήταν τόσο διαφορετική που δε θα ξαφνιαζόμουν αν μου λέγανε ότι οι ζάντες ήταν στραβωμένες από τη μέρα που αγοράσαμε το αυτοκίνητο.

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν, αν και δε μου αρέσουν οι καινούριες ζάντες (είναι 16άρες και δε γεμίζουν το χώρο όπως οι άλλες) και φυσικά προσπαθούμε να μη σκεφτόμαστε τα χρήματα που πήγαν χαμένα για τα λάστιχα.
Ο χρήστης anarxaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-01-10, 17:40   #12
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anarxaki
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO
Στην ισιωνουν σε καλο καταστημα μς πρεσσα, αλλα η καταπονηση υλικου (αλουμινιο) εχει ξεκινησει ηδη και καθε φορα που θα πεφτεις σε ανωμαλια του δρομου θα παιρνει και απο λιγο.
Και αυτό έγινε στη δική μας περίπτωση. Πριν ακόμα συνηθίσουμε τα καινούρια λάστιχα άρχισε πάλι το αυτοκίνητο να τρέμει. Όταν κοιτάξαμε τις ζάντες, είχαν γίνει 3 φορές χειρότερα από πριν. Και έκανε κι ένα βυζί του καινούριο λάστιχο.
Πώς την πάθαμε δεν ξέρω. Σίγουρα προσέχαμε πάρα μα πάρα πολύ (στην κυριολεξία χαρτογραφήσαμε όλο το Βόρειο Οδικό ¶ξονα και μπορώ να σας πω πού έχει την παραμικρή λακούβα). Από την άλλη, μόνο ο δρόμος που βγάζει σπίτι μου είναι τόσο χάλια που αρκεί για να στραβώσου και οι πιο ανθεκτικές ζάντες.

Βγάλαμε όλο το καλοκαίρι αποφεύγοντας τις μεγάλες μετακινήσεις, με ταχύτητες 80~110 (μόνο σε αυτές δεν έτρεμε πολύ) και το Σεπτέμβρη πήραμε τις ζάντες και τα καινούρια λάστιχα ενός φίλου που έδωσε τη μπέμπα του. Η συμπεριφορά του αυτοκινήτου ήταν τόσο διαφορετική που δε θα ξαφνιαζόμουν αν μου λέγανε ότι οι ζάντες ήταν στραβωμένες από τη μέρα που αγοράσαμε το αυτοκίνητο.

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν, αν και δε μου αρέσουν οι καινούριες ζάντες (είναι 16άρες και δε γεμίζουν το χώρο όπως οι άλλες) και φυσικά προσπαθούμε να μη σκεφτόμαστε τα χρήματα που πήγαν χαμένα για τα λάστιχα.
Ο Β.Ο.Α.Κ. ειναι απ τους χειροτερους δρομους της Ευρωπης, επιεικως απαραδεκτος αν και τα τελευταια χρονια εχουν γινει προσπαθειες βελτιωσης αλλα εχει πολυ δρομο ακομα.
Τελος το offtopic, καλοριζικα τα νεα ζαντολαστιχα λοιπον!
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-01-10, 21:11   #13
anarxaki

Το avatar του χρήστη anarxaki

Περιοχή: Λεβεντογέννα

Drives: E46 318i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis
Ο Β.Ο.Α.Κ. ειναι απ τους χειροτερους δρομους της Ευρωπης, επιεικως απαραδεκτος αν και τα τελευταια χρονια εχουν γινει προσπαθειες βελτιωσης αλλα εχει πολυ δρομο ακομα.
Τελος το offtopic, καλοριζικα τα νεα ζαντολαστιχα λοιπον!
Σε λακούβα (αλλά τι λακούβα, για Όσκαρ!) έξω από το Ηράκλειο ξεπατώσαμε τη ζάντα...
Τα πράγματα είναι επιεικώς τραγικά και οι "προσπάθειες βελτίωσης" είναι να μην πω τι - δε μου επιτρέπει κι η ανατροφή μου. Φτιάξανε το κομμάτι έξω από το Ηράκλειο και βάλανε κι έναν ανισόπεδο κόμβο, αν αυτό είναι βελτίωση, τότε εγώ είμαι μηχανικός αυτοκινήτων και σας κάνω δωρεάν ό,τι σέρβις θέλετε
Είναι τόσο χάλια οι δρόμοι που σκέφτεσαι μήπως δεν έπρεπε να πάρεις τόσο καλό αυτοκίνητο. Γιατί ούτε να το τρέξεις μπορείς, ούτε να το προσέξεις.
Ο χρήστης anarxaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-01-10, 21:29   #14
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Συμβαίνουν αυτά...

Bookmarks

Tags
λαστιχα, ρεζερβα, runflat

Εργαλεία Θεμάτων