Προτάσεις για πάτημα ελαστικών σε 520 Ε60 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Ελαστικά & Αναρτήσεις » Προτάσεις για πάτημα ελαστικών σε 520 Ε60

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
05-11-10, 00:35   #1
OrpheusDP

Το avatar του χρήστη OrpheusDP

Drives: E60 520i
Προτάσεις για πάτημα ελαστικών σε 520 Ε60

Γεια και χαρά σε όλους.

Το πάτημα των ελαστικών που έχει αυτή τη στιγμή η bmw (520, Ε60, 2.2, 170 bhp) είναι 245/40/18 μπρος πίσω (με ContiSport 3).

Συλλέγω γνώμες για το πιο είναι - άραγε - το καλύτερο πάτημα, αν δηλαδή θα πρέπει να διατηρήσω ή να αυξήσω το πέλμα των πίσω ελαστικών και να μειώσω αντίστοιχα τα εμπρός. Βέβαια υπάρχει και η λύση να τα αφήσω ως έχουν και να γλυτώσω και τα περιττά έξοδα.

Αν κάποιος φίλος έχει εμπειρία, όχι απαράιτητα με την συγκεκριμένη bmw, σε διαφορετικό πάτημα, θα με ενδιέφερε η γνώμη του.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Ο χρήστης OrpheusDP δεν είναι συνδεδεμένος  

05-11-10, 11:06   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Καλημέρα ανήσυχε φίλε μας.
Η ταπεινή μου άποψη θα ήταν να κρατήσεις το μέγεθος των ελαστικών ώς έχουν.
Πρώτος λόγος, αυτός του κόστους, που αναφέρεις σωστά κι εσύ. Με ανισομέγεθη λάστιχα δεν θα μπορείς να κάνεις το προβλεπόμενο "σταύρωμα" εμπρός-πίσω, με αποτέλεσμα να έχεις αυξημένη φθορά στα λάστιχα του πίσω άξονα πιο σύντομα, άρα θα πρέπει να τα αλλάξεις. Τα εμπρός θα είναι ακόμα εντάξη. Τα μεγαλύτερα θα είναι και πιο ακριβά.
Ο δεύτερος λόγος έχει να κάνει με το ίδιο το αυτοκίνητο. Εφ' οσον είναι 520 κι όχι 530 ή μεγαλύτερο τα πίσω λάστιχα δεν έρχονται γρήγορα σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας οπότε όντας φαρδυά εμφανίζουν και πάλι αυξημένη φθορά. Αν πας σε ακόμα μεγαλύτερο πλάτος θα χάσεις ΚΑΙ την πρόσφυση! Η πίεση λόγω βάρους που περνάει στον δρόμο δια μέσω του ίχνους του λάστιχου (kg/cm2) θα γίνει μικρότερη με ένα ακόμα μεγαλύτερο λάστιχο. Άρα θα έχεις σχεδόν μόνιμα το ASC, DSC, ETC ή ότι άλλο στο κέρατο διαρκώς σε λειτουργία γιατί το αμάξι με κρύα πέλματα θα πλανάρει στις στροφές των άθλιων δρόμων μας. Μη φανταστείς τίποτα τραγικό αλλά το τραγικό θα είναι στο πορτοφόλι σου όταν θα φτάσεις να αλλάζεις τακάκια πίσω πιο συχνά απ' ότι εμπρός. Χώρια ξανά τα λάστιχα. Πολλοί θα πουν ότι τα μαγελύτερα λάστιχα έχουν καλύτερο φρένο. Ναι, αλλά τα φρένα έχουν μεγαλύτερη δύναμη στον εμπρός άξονα. Πίσω? Για το χειρόφρενο όταν το έχεις παρκαρισμένο?
Τέλος, μια ερώτηση? Είσαι ευχαριστημένος από τα ContyS3? Εγώ δεν βλέπω να τα ξαναβάζω, ατυχώς λόγω ζαντών έχω επίσης διαφορετικά μεγέθη εμπρός-πίσω.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-11-10, 00:28   #3
OrpheusDP

Γιάννη καλησπέρα.

Σε ευχαριστώ για την άκρως αιτιολογημένη απάντησή σου η οποία με κάλυψε εξ ολοκλήρου. Έχεις δίκιο, θα μείνω στις ίδιες διαστάσεις.

Όσον αφορά την ερώτησή σου σχετικά με το εάν είμαι ικανοποιημένος με τα ContiSp 3 η απάντηση είναι ΠΟΛΥ!!! Οφείλω όμως να επισημάνω ότι η bmw τα φοράει εδώ και 3 μήνες, βία να έκανε μέχρι σήμερα 1.000 - 1.500 χιλ. Εσύ όμως γιατί δεν είσαι ευχαριστημένος; Μετά από χιλιόμετρα η συμπεριφορά τους αλλάζει τόσο πολύ που να θεωρούνται άσχημα ελαστικά;
Ο χρήστης OrpheusDP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-11-10, 17:58   #4
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Φίλε μου τα λάστιχα είναι πολύ καλά! Οι δρόμοι μας είναι είναι σκ....!! Τα λάστιχα με άφησαν άκρως ικανοποιημένο όταν στις κλειστές στροφές τις Εγνατίας Οδού (μεταξύ Ιωαννίνων - Γρεβενών) είχα 170 με 190 όταν το γρήγρο εκεί είναι το πολυ 130! Αλλά ο δρόμος έχει Άσφαλτο, όχι αστεία. Το ίδιο και σε κάποια κομάτια της Εθνικής ή στη νέα παράκαμψη Αγρινίου. Έχω όμως μεγάλο πρόβλημα στους δρόμους της πόλης. Όταν δε έχει ψιλοβρέξει δεν τολμάω να μην δεν έχω on το asc. Σε καλούς δρόμους νιόθω ασφαλής. Αλλά δεν είμαι συνήθως σε εθνικές οδούς.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-11-10, 18:02   #5
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Αν θες να δεις εμπειρια απο Conti , μπες στα reviews μελων του φορουμ να δεις γιατι και εγω δεν προκειται ποτε να κοιταξω προς Conti πλευρα.
06-11-10, 22:33   #6
OrpheusDP

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες να δεις εμπειρια απο Conti , μπες στα reviews μελων του φορουμ να δεις γιατι και εγω δεν προκειται ποτε να κοιταξω προς Conti πλευρα.
Πάνο γεια σου. Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα. Το μόνο που μου μένει είναι στην επόμενη αλλαγή ελαστικών να δοκιμάσω τα Dunlop.
Ο χρήστης OrpheusDP δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
520i, conti, continental, continental tyres, E60, λαστιχα, σειρα 5, Sport contact 3, ελαστικα, διαστασεις ελαστικων, φαρδος ελαστικων

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές