Ζάντες και ελαστικά - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
29-04-09, 13:06   #1
anarxaki

Το avatar του χρήστη anarxaki

Περιοχή: Λεβεντογέννα

Drives: E46 318i
Ζάντες και ελαστικά

Καλημέρα. Είμαι φρεσκαδούρα στο forum, οπότε παρακαλώ συγχωρέστε μου κάποιο λάθος που μπορεί να έκανα.

Τις προάλλες στην Εθνική οδό άρχισε να τρέμει το αυτοκίνητο τόσο έντονα που το ένιωθα και εγώ από τη θέση του συνοδηγού. Το πήγαμε στο συνεργείο και μας είπαν ότι έχει στραβώσει η ζάντα (πέσαμε σε μια αξιόσέβαστη λακούβα) και ότι το ένα λάστιχο έχει κάνει 2 "βυζάκια".
Μας πρότειναν είτε να στείλουμε τη ζάντα Αθήνα να προσπαθήσουν να την ισιώσουν, είτε να τις αλλάξουμε όλες, μαζί φυσικά με τα ελαστικά που δεν διορθώνεται το καρούμπαλο. Ελάχιστο κόστος: 1500 ευρώ.

Μένουμε στον Άγιο Νικόλαο Λασιθίου και δεν έχουμε πολλές επιλογές από συνεργεία και η πιο κοντινή αντιπροσωπεία της BMW είναι στο Ηράκλειο. Μεγάλη απόσταση και κακός δρόμος για να τον διανύσουμε με στραβή ζάντα. Οπότε ή κάνουμε αυτό που μας πρότειναν από το συνεργείο, ή ρωτάμε στο Internet.

Θέλω τα φώτα σας στα εξής:
1. Αξίζει να στείλουμε τη ζάντα στην Αθήνα ή δε θα την ισιώσουν;
2. Από τι τιμές ξεκινάνε οι 18άρες ζάντες;
3. Τι ελαστικά προτείνετε; Λόγω της πόλης (και του νησιού) που μένουμε, χρησιμοποιούμε τακτικά την Εθνική Οδό (καθημερινά θα έλεγα) αλλά δεν διανύουμε αποστάσεις μεγαλύτερες των 200-250 χιλιομέτρων. Βροχές δεν έχουμε πολλές εδώ και φυσικά καθόλου πάγους ή χιόνια.
Ο χρήστης anarxaki δεν είναι συνδεδεμένος  

29-04-09, 13:37   #2
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Kαταρχήν καλωσήρθες στην παρέα μας!

Δεν αναφέρεις πουθενά για τι αμάξι πρόκειται. Φοράει 18άρες από μαμά?

Για γνήσιες (BMW) καινούργιες 18άρες (σετ 4) να υπολογίζεις τουλάχιστον γύρω στα €2.500. Δεν νομίζω για ένα απλό στράβωμα να χρειάζεται να μπεις σε διαδικασία αγοράς 4 καινούργιων ζαντών.

Η ζάντα λογικά ισιώνει (κόστος περίπου μέχρι €50 στην Αθήνα), αλλά πιστεύω ότι μπορείς οδηγώντας με μία λογική ταχύτητα να πας μέχρι την αντιπροσωπεία στο Ηράκλειο (ή ακόμα καλύτερα σε κάποιον ζαντά-λαστιχά) και να αγοράσεις ένα καινούργιο λάστιχο και ταυτόχρονα να επισκευάσεις και την ζάντα.

Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει με αυτά τα λάστιχα? Μήπως έτσι κι αλλιώς έχει έρθει η ώρα της αντικατάστασης τους?
29-04-09, 13:48   #3
anarxaki

Ε... ναι... απέφυγα να γράψω το μοντέλο γιατί εγώ είμαι η γυναίκα του οδηγού και... ε, δεν τα πάω τόσο καλά με τα αυτοκίνητα (μόνο τα οδηγώ ).
Το αυτοκίνητο είναι μεταχειρισμένο, το αγοράσαμε πριν τα Χριστούγεννα. Είναι 3.16 με 1800 μηχανή, μοντέλο του 2003 και φερμένο από τη Γερμανία (όταν γυρίσει ο άντρας από τη δουλειά θα βάλω και φωτογραφία στο avatar).

Έχεις δίκιο, δεν αξίζει για ένα στράβωμα να τις αλλάξουμε, και μάλιστα τώρα που δεν έχουμε βάλει στον προϋπολογισμό αυτό το έξοδο. Κάποια στιγμή βέβαια θα πρέπει να γίνει γιατί οι τωρινές δε μου αρέσουν και είναι και χαραγμένες και.. καινούριο αυτοκίνητο είναι. Ούτε μυγάκι δε θέλω πάνω

Δεν ξέρω πόσο καιρό φοράει τα τωρινά λάστιχα, αλλά φαντάζομαι ότι μπορώ να το μάθω κοιτώντας στο βιβλίο της (που φυσικά είναι μέσα στο αυτοκίνητο). Πάντως ο κύρης είχε προγραμματίσει την αλλαγή τους μετά το καλοκαίρι.

Μπορείτε να προτείνετε και κάποια μάρκα; Μας είπαν για τα Fulda και από όσο είδαμε στο Internet δείχνουν αρκετά καλά (χωρίς να πρέπει να θυσιάσω τις καλοκαιρινές μου διακοπές για να τα πάρω).
Ο χρήστης anarxaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-04-09, 13:54   #4
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Η άποψή μου είναι (αν τα λάστιχά σας χρειάζονται έτσι κι αλλιώς αντικατάσταση) να βάλετε ένα έστω και μεταχειρισμένο λάστιχο στην ζάντα που υπέστη την ζημιά, να κάνετε την δουλειά σας για όλο το καλοκαίρι (που είναι η χειρότερη εποχή να τοποθετήσεις καινούργια λάστιχα λόγω υψηλών θερμοκρασιών) και από τον Σεπτέμβριο με το καλό εδώ θα είμαστε να σου προτείνουμε μία 4άδα καινούργια λάστιχα για την 3άρα σας...
29-04-09, 14:23   #5
Danik

Το avatar του χρήστη Danik

Περιοχή: Καλαματα

Drives: Ε90 320si
Πάντος αν θέλεις έχω τις γνήσιες ζάντες BMW με κωδικό 229 (αγρατζούνιστες) ,με λάστιχα Pirelli Euforia Run Flat διαστάσεων 195/55R16 με 6000χλμ.
Για τιμή στείλε μου πμ.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg showpic_553.jpg (47,1 KB, 156 εμφανίσεις)
Ο χρήστης Danik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-04-09, 15:54   #6
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Δεν χρειαζεται απαραιτητα να κανεις τον κοπο να πας στο Ηρακλειο , ουτε να στελνεις Αθηνα τις ζαντες.
Πηγαινε σε ενα βουλκανιζατερ (αποκλειεται να ην υπαρχει ενα κοντα σας) και:

1) Ζητηστε εκεινου να αναλαβει την διαδικασια επισκευης ζαντας/ελαστικου (θα την στειλει αυτος στην Αθηνα) ,εως τοτε θα σας δωσει μια μεταχειρισμενη για να κινειστε μονο σε μικρες ασφαλεις αποστασεις.

2) αλλαζετε και τις 4 ζαντες προσωρινα με μεταχειρισμενες που εχει στοκ το βουλκανιζατερ(δεν τις πληρωνετε,μπορειτε και να του προτεινετε ενοικιαση,ετσι κι αλλιως για πεταμα τις εχουν) οδηγειτε μεχρι Ηρακλειο και αγοραζετε μια καινουρια ζαντα/λαστιχο απο την αντιπροσωπεια.
29-04-09, 16:32   #7
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Δεν μας ειπες ακομα αν ειναι εργοστασιακη η' οχι.

Αν ειναι, τοτε καντε μια παραγελια στην αντιπροσωπεια να σας φερουν μια καινουργια. Για τα λαστιχα δεν το συζηταω... ειναι αναλωσιμα.

Στο λεω αυτο γιατι ειναι 2 τα τινα.

1.Σου στελνουν την ζαντα για ισιωμα σε πολυ γνωστο ΣΦΑΧΤΗ της Αθηνας (ξερετε ποιον λεω, εκει κοντα στο ποταμι) και στην "ισιωνει" στον τορνο....

2.Στην ισιωνουν σε καλο καταστημα μς πρεσσα, αλλα η καταπονηση υλικου (αλουμινιο) εχει ξεκινησει ηδη και καθε φορα που θα πεφτεις σε ανωμαλια του δρομου θα παιρνει και απο λιγο.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-04-09, 17:00   #8
anarxaki

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
1) Ζητηστε εκεινου να αναλαβει την διαδικασια επισκευης ζαντας/ελαστικου (θα την στειλει αυτος στην Αθηνα) ,εως τοτε θα σας δωσει μια μεταχειρισμενη για να κινειστε μονο σε μικρες ασφαλεις αποστασεις.
Όσο εγώ σέρφαρα στο forum και ζητούσα συμβουλές, ο κύρης πήγε μόνος του στο συνεργείο, κανόνισε να στείλουν τις ζάντες (τελικά είχαν στραβώσει και οι δύο μπροστινές) στην Αθήνα για επισκευή και παρήγγειλε και λάστιχα. Fulda exelero για την ακρίβεια.
Άντρες, τς τς τς, πότε άκουσαν τη γυναίκα τους;

Υ.Γ.: Respect για το avatar

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO
Δεν μας ειπες ακομα αν ειναι εργοστασιακη η' οχι.

Αν ειναι, τοτε καντε μια παραγελια στην αντιπροσωπεια να σας φερουν μια καινουργια. Για τα λαστιχα δεν το συζηταω... ειναι αναλωσιμα.

Στο λεω αυτο γιατι ειναι 2 τα τινα.

1.Σου στελνουν την ζαντα για ισιωμα σε πολυ γνωστο ΣΦΑΧΤΗ της Αθηνας (ξερετε ποιον λεω, εκει κοντα στο ποταμι) και στην "ισιωνει" στον τορνο....

2.Στην ισιωνουν σε καλο καταστημα μς πρεσσα, αλλα η καταπονηση υλικου (αλουμινιο) εχει ξεκινησει ηδη και καθε φορα που θα πεφτεις σε ανωμαλια του δρομου θα παιρνει και απο λιγο.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρουμε αν έχει τις εργοστασιακές ή αν τις άλλαξε κάποιος από τους δύο προηγούμενους ιδιοκτήτες. Μάλλον έχουν αλλαχθεί γιατί λάτρευαν το αυτοκίνητό τους και σίγουρα το είχαν στα ώπα-ώπα (γαλλικά, πιάνο και τα συναφή). Αυτό που ξέρουμε σίγουρα είναι ότι είναι αρκετά παλιό σχέδιο και δε μπορούμε να βρούμε τις ίδιες ώστε να αλλάξουμε μόνο τις στραβωμένες. Οπότε, θα πάρουμε το ρίσκο και μακάρι να μην πέσουμε στον σφάχτη...

Ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις
29-04-09, 17:02   #9
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
και εμεις ευχαριστουμε που μας εμπιστευτηκατε...
Ελπιζουμε να σας βλεπουμε πιο συχνα στο φορουμ μας τωρα που λυθηκε το προβλημα σας και να μην μας ξεχασετε.
29-04-09, 17:07   #10
anarxaki

Μα και βέβαια! Σας χρειαζόμαστε για πολύ περισσότερα από μία συμβουλή στα ελαστικά.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
λαστιχα, ρεζερβα, runflat

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές