Προβλημα πιεσης τουρμπο. - Page 4 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
06-10-17, 11:48   #31
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Ξανα το προβλημμα στο προσκηνιο...
Νομιζα οτι ειχα απαλλαγει καθως ειχε να μου το κανει 2 χρονια και για πανω απο 20.000χλμ δεν ξανακολησαν ουτε μια φορα.
Η οριστικη λυση τοτες μαλλον ειχε δωθει απο τον μηχανικο που σε σερβις αυτοκινητου μου γρασαρε τα wastegate (δεν θυμαμαι αν μπορεσε και τα δυο η μονο το πισω).
Πριν 3 μερες λοιπον και πλεον εχοντας 97.000χλμ ξανα τα ιδια συμπτωματα. Μετα απο 20λεπτο δυνατης οδηγησεις και αφου εσβησα το αυτοκινητο, μετα το ξεκινημα του πιεση μονο μεχρι 6psi και limp.
Αυτη τη φορα γρασαρα μονος μου το πισω, διαπιστωσα οτι κουνιεται οταν αναβω τη μηχανη, ομως το προβλημμα παραμενει.
Υπαρχει καποιος τροπος να φτασω το μπροστα και να το γρασαρω χωρις να λυσω το μισο αμαξι;
Επισης παρηγγειλα σωληνακια σιλικονης υποπιεσης να τα αλλαξω ολα προληπτικα, καθως πολλοι χρηστες εχουν αναφερει προβλημματα μετα απο 60κ χλμ.

Φυσικα σαν υστατη λυση θα προβω σε αλλαγη τουρμπο.
Εδω εχει κανεις σας αποψη να αξιζει για αναβαθμισμενα 2πλα ή single turbo?

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-10-17, 14:20   #32
MERBEIND

Drives: E92 335i
Τον ηχο rattle τον εχω και εγω πλεον. Πίεση ανεβαζει κανονικα βεβαια απλα στο αφημα του γκαζιου ακουγεται ο χαρακτηριστικος ηχος.
Ρωτησα τιμες αντιπροσωπεια 3500 περασμενες με δυο χρονια εγγυηση.
Ο χρήστης MERBEIND δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-10-17, 12:53   #33
nfot

Το avatar του χρήστη nfot

Status:
Περιοχή: Βολος

Drives: E82 135
http://www.ebay.co.uk/itm/Fit-BMW-33...19.m1438.l2649

Για ριξτε μια ματια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 07-10-17 στις 13:13 Αιτία: Διόρθωση link
Ο χρήστης nfot δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-10-17, 16:55   #34
Chiefsotos

Status:

η βλακεια ειναι οτι αν ειναι να λυθουν τα τουρμπο για να αλλαχθουν τα wastegate τοτε ειναι πολλα τα εργατικα, οποτε μαλλον αν ειναι κατι τετοιο μαλλον με καινουρια τουρμπο θα γινει

Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
10-10-17, 17:39   #35
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
σε ενδοιαφερει το jb4 στα αληθεια για τους το λες ετσι για να παρεις απαντησεις?
10-10-17, 18:54   #36
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Που αναφέρθηκε jb4 στο thread?
10-10-17, 23:14   #37
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
σε αλλο φορουμ ξενο σορρυ για το οφ τοπικ ειπα να των ρωτησω εδω μη του κανω χαλαστρα
11-10-17, 17:29   #38
Chiefsotos

Status:

On topic:
Ρωτωντας και στα ξενα φορουμ, καποιοι μου απαντησαν με πμ οτι δεν υπαρχει αξιοπιστα αναβαθμισμενα twin turbo. Ολες μας ολες οι εταιριες χρησιμοποιουν κινεζιες και εκτος απο ρατλ καινε λαδι ή τα φτυνουν τελειως μεσα σε 20.000χλμ αναλογα την ιπποδυναμη.
Μου εστειλαν 3 ατομα που εχουν αλλαξει αναβθμισμενα 2 εταιρειων και κατεληξαν σε μονοτουρμπινο.
Επομενως η θα παραμεινω εργοστασιακος ή αν αποφασισω θα τολμησω το μονοτουρμπινο με βαση ολα τα πλεονεκτηματα που μου ανεφεραν.

Off topic: θελω να δω με τι ελεγχουν το μονοτουρμπινο οι περισσοτεροι, αν και απο οτι μου εστειλαν σε πμ μιλανε για mhd flash ή συνδιασμο του με το jb4.

11-10-17, 18:43   #39
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Σωτήρη είμαστε στην εποχή που το custom reflash βασιλεύει και γίνεται ραμμένο στο κάθε αμάξι. Η εποχή παράλληλου πέρασε (ή ταιριάζει σε αμάξια που δεν ξεκλειδώνει ο εγκέφαλος) και το mhd είναι ένα ωραίο εργαλείο reflash αλλά εντελώς κονσέρβα. Ξέρεις οτι ένα δυνατό αμάξι στήνεται πάνω στο δυναμόμετρο και με 1 τουρμπίνα μιλάμε για δυνατό αμάξι. Όχι να σου στείλει ο άλλος ένα flash και ότι γίνει
12-10-17, 20:39   #40
Chiefsotos

Status:

καλα εννοειται Στρατο. Αν φτασουμε ποτε στο μονοτουρμπινο προφανως σε custom θα παω.
Πληροφοριακα ρωταω στα εξω φορουμ, χωνεψα παντως οτι τα upgrade διτουρμπινα δεν εχουν καθολου αξιοπιστια, οποτε η μαμα ή αν μαζευτει το ποσο για μονοτουρμπινο και απελευθερωθουν και τα καπιταλ το βλεπουμε τοτε παλι.
Για την ωρα παρελαβα σημερα σωληνακια υποπιεσης σιλικονης υψηλης αντοχης και με την πρωτη ευκαιρια θα τα αλλαξω ολα μηπως και διορθωθει κατι.

Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
σκαστρες, τουρμπο, wastegate

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές