Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 45 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-04-18, 10:50   #441
dimcz

Drives: E84 X1 20i
Οποιο και να επιλεξεις θα εχει καλες και κακες κριτικες.
Ο χρήστης dimcz είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-04-18, 11:09   #442
coyote

Drives: E90 320i
το είπαμε αυτό αλλά μάλλον συγκρίνουμε ανόμοια ελαστικά.
Δηλαδή τα sport σε κάθε περίπτωση θα ειναι καλύτερα εκτός της άνεσης
Δε νομίζω ότι ένα premium μπορεί να είναι καλύτερο από ένα sport
Η μόνη περίπτωση είναι αυτό που βλέπουμε στην conti τώρα
Δηλαδή έχω ένα μοντέλο design το 2012 (Conti sport5) και ειναι καλύτερο το Premium 6 design το 2016

Κατά τα άλλα πιστεύω ότι αν ειναι κοντά σε ημερομηνίες σχεδίασης πάντα υπερέχουν τα σπορτ. Σημειώνω ότι έχω φορέσει πολλές μάρκες και ακριβά και φτηνά αμάξια (αλλά συμβίωση μεγάλη έχω κάνει με potenza και contisport2 και 5, πάνω από 120.000 χλμ)

Με premium εχω κάνει πολλά ταξίδια αλλά με φρέσκα λάστιχα και μου άρεσε η άνεση. Αλλά μόλις πας Θήβα και αρχίσουν οι στροφές τότε νομίζω ότι το σπορτ ακόμα και στα 140 φαίνεται πιο στιβαρό πιο ίσιο το αμάξι και σε φοβήζει λιγότερο (δε ξέρω αν είναι μόνο αίσθημα και όχι πραγματική ασφάλεια)
Ο χρήστης coyote δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-04-18, 19:02   #443
kostas bmw e90

Περιοχή: Μοσχατο

Drives: E90 316i
από λάστιχα αρκετα ικανοποιημένος είμαι από την Dunlop-goodyear

από Pirelli που ειχα πριν λιγο καιρο είναι μερα με την νυχτα η διαφορα
Ο χρήστης kostas bmw e90 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-18, 10:22   #444
coyote

Να σας πώ και κάτι που είναι σημαντικό σαν εμπειρία και ίσως βοηθήσω κάποιους.
Αν σας βγάλει κάποιο μηνυμα για λάθος στην πίεση (χωρίς να έχετε κάνει κάτι εσείς προηγουμένως) σταματάτε σε βενζινάδικο προφανώς για αέρα να δείτε τι γίνεται.
1) Κόψτε ταχύτητα αμέσως για να μη καταστραφεί το ελαστικό
2) και να βάλετε αέρα σε βουλκανιζατέρ και να σβήσει το error πάλι μπορεί να έχετε τρύπα και να μη το καταλάβετε (ο αέρας στα βενζινάδικα πολλές φορές ειναι παλιά βαθμονομημένος
3) Μπορεί να φύγετε και να σας κάτσει πάλι error στην εθνική και να μη μπορείτε να κάνετε κάτι
4) Καλύτερα κατευθείαν σε βουλκανιζατέρ με το google maps αν χείρας για να μη χανουμε χρόνο.
5) Εμένα μου καταστράφηκε μόνο για να βγώ από εθνική και να μπώ σε κωμόπολη για να βρώ λαστιχα....

6) στην Εθνική οδο εκτός από αέρα δε νομίζω ότι κάτι άλλο μπορείτε να βρείτε.
7) Βγαίνουμε από Εθνική και πάμε βουλκανιζατέρ ή το σταματάμε και ερχονται αυτοί να το φτιάξουν. Πχ σοφάδες ερχονται στην Ε65 να σας το φτιάξουν για να το σωσετε. Μεγάλες πιθανότητες αν το οδηγήσετε να το δυαλυσετε

Αρα συμπέρασμα (μύνημα λάθους) καλύτερα βουλκανιζατέρ κατευθείαν..... γιατί τελικά αν ειναι μικρό θα ξαναβγεί εκεί που δε το θέλετε

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimcz Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιο και να επιλεξεις θα εχει καλες και κακες κριτικες.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dim73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο "δύσκολη" η γωνία της φωτό σου, player, αλλά σε ευχαριστώ πολύ που την παρέθεσες.

Κρίνοντας από αυτή την εικόνα (https://www.tyrereviews.co.uk/public...e-sidewall.jpg), μια χαρά φαίνεται το Goodyear και σε διάσταση 205/55/16. Ωστόσο, νομίζω πως εξίσου μια χαρά φαίνεται και το Driveguard (εδώ σε διάσταση 205/60/16 https://i.ebayimg.com/images/g/SW8AA...HD/s-l1600.jpg).

Βασικά, από τα προηγούμενα σχόλια, περίμενα να δω κανένα "μπαλόνιguard" στην παραπάνω διάσταση.

Άρα, τελικά είναι όντως θέμα γούστου.
ωραίες φωτό βρήκα σε αυτόν
https://www.facebook.com/anastasiadi...97789384006704
19-04-18, 12:24   #445
xenos

Drives: F20 116i
Χθες ξαφνικά μου άναψε λαμπάκι και προειδοποίηση απώλεια αέρα και στα 4 λάστιχα. Λέω πάει τον ήπιε το σύστημα. Μετά από λίγη ώρα έδειχνε μόνο μπροστά, αριστερά. Δεν παρατήρησα καμία αστάθεια κλπ. Παρόλα αυτά, έκανα λίγα χλμ με ταχύτητα μέχρι 50-60χλμ. Μόλις βρήκα βενζινάδικο σταμάτησα και πράγματι το εμπρός αριστερό έδειχνε 1.6 bar σε σχέση με τα υπόλοιπα που ήταν >=2.0.
Περίεργο μου φαίνεται και θα το παρακολουθώ, αλλά μου έκανε εντύπωση ότι δούλεψε σωστά το όλο σύστημα αλλά και το ότι το αυτ. δεν φαίνονταν να έχει κανένα θέμα (με τα rft).
Ο χρήστης xenos είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-18, 15:33   #446
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο coyote Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαίνονται μια χαρά έως όμορφα. Αλλά είπαμε...περι ορέξεως...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες ξαφνικά μου άναψε λαμπάκι και προειδοποίηση απώλεια αέρα και στα 4 λάστιχα. Λέω πάει τον ήπιε το σύστημα. Μετά από λίγη ώρα έδειχνε μόνο μπροστά, αριστερά. Δεν παρατήρησα καμία αστάθεια κλπ. Παρόλα αυτά, έκανα λίγα χλμ με ταχύτητα μέχρι 50-60χλμ. Μόλις βρήκα βενζινάδικο σταμάτησα και πράγματι το εμπρός αριστερό έδειχνε 1.6 bar σε σχέση με τα υπόλοιπα που ήταν >=2.0.
Περίεργο μου φαίνεται και θα το παρακολουθώ, αλλά μου έκανε εντύπωση ότι δούλεψε σωστά το όλο σύστημα αλλά και το ότι το αυτ. δεν φαίνονταν να έχει κανένα θέμα (με τα rft).
Νομίζω ουτως ή άλλως για σίγουρα και 100% θέλει έλεγχο σε βουλκανιζατέρ/κατάστημα με ελαστικά. Αν απλά παρακολουθείται ενω κινείται και όντως έχει θέμα, τοτε θα χαλάσει ολοκληρωτικά το ελαστικό.
19-04-18, 17:09   #447
coyote

πήγαινε να το δούν γιατί μπορεί να το χάσεις το ελαστικό
Χθες, 20:17   #448
Antonis1983

Drives: F30 316i
Μετά από reviews στο internet και τις δικές σας κριτικές εδώ έχω παραγγείλει και εγώ τα Bridgestone DriveGuard RFT XL 96 V σε 205/60/16.
Ο χρήστης Antonis1983 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Χθες, 20:20   #449
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Καλοφόρετα Αντώνη

Αναμένουμε εντυπώσεις
Χθες, 20:23   #450
Antonis1983

Drives: F30 316i
Ευχαριστώ. Εννοείται θα μεταφέρω εντυπώσεις.
Ο χρήστης Antonis1983 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, EH2, EH2+, Extended Hump, H2, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, TPMS, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές