Μηδενισμος χιλιομετρων μετα απο σερβις η"αλαγη λαδιων - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 3 » Μηδενισμος χιλιομετρων μετα απο σερβις η"αλαγη λαδιων

Σειρά 3 Συζητήσεις για τη σειρά 3

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-07-17, 15:05   #21
Z4MC

Drives: F20 118i
Aυτο που γραφω ειναι σιγουρο τουλαχιστον στο κοκκινο που ειχα στο Φαου Βε. Για αυτο της BMW δεν ξερω αλλα το να λεει οτι δεν το αλλαζουμε και μετα μου λεει ολο και καποια σωληνα θα τρυπησει αυτο δεν δενει.

Πρεπει να μετρησεις pH σε φρεσκο ψυκτικο και σε αλλο >2-3 χρονων να δεις τι διαφορες εχει.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-07-17, 15:37   #22
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Έχω και από τα δυο.
Πάντως δεν έχω δει τρύπιο σωλήνα έως τώρα. Σκασμένο και σπασμένο ναι αλλά κι αυτός λόγω παλαιότητας πλαστικών που είναι εν μέρει (αλλά πολύ "μέρει") από ανακυκλωμένο πλαστικό. Λαστιχένια κολάρα ραγισμένα ή διαρρηγμένα μόνο σε κάτι αρχαία Ε21 που ήταν ακίνητα επί 15-20 χρόνια.
'Οπως και να 'χει αντιψυκτικό που να γίνεται όξινο πρώτα θα καταστρέψει τα αλουμίνια και μετά τα πλαστικά ή τα λάστιχα. Δηλ κυλινδροκεφαλή αντίο μετά από ...5-6 χρόνια! Στην ΒMW τουλάχιστον δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Οι δε αντλίες έχουν impeller από πλαστικό ή ανοξείδωτο, οπότε κι αυτές δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Μην ανησυχείς λοιπόν όσο το αντιψυκτικό που έχεις είναι το σωστό.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-07-17, 07:47   #23
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Ορθον και στο Ε34 απο κολαρα σκασμενα σαν τριανταφυλλα την εχω παθει ποτε απο ψυκτικο. οσο ελειπα και εγω αγγλια το 34αρι ειχε κανει στα 8 χρονια 3000χλ το πολυ, το αντιψυκτικο του ηταν μια χαρα.
Στο 118 ειχα αλλαξει τα παντα απο πλαστικα αν θυμασαι που καταπινε 1 λιτρο νερου ανα βδομαδα απο τον 2ο χρονο
19-07-17, 10:34   #24
sv2gww

Status:

Εφ' όσον το έταξα:
Η 1η φωτό με paraflu, η 2η με G12 αδιάλυτο, η 3η με G12 και νερό σε 1:1, η 4η με καθαρό εμφιαλωμένο νερό γνωστής φίρμας (στο κόκκινο κυκλάκι φαίνεται με λίγο κόπο το pH = 7.6, όσο και στο pHμετρο).
Και τα δύο αντιψυκτικά είναι προϊόντα γνωστής ελληνικής εταιρείας πετρελαιοειδών με έδρα στον Ασπρόπυργο, τα οποία αγοράζουμε bulk σε βαρέλια.
Όλως παραδόξως το G12 είχε pH λίγο χαμηλώτερο του ουδέτερου αλλά με την προσθήκη του νερού σταθεροποίησε τιμή στα ανώτερα όρια της ουδετερότητας με βασικό διάλυμα.
Ατυχώς πολυκαιριασμένο αντιψυκτικό δεν βρήκα σε κανένα κινητήρα μας μιας και πριν τον προηγούμενο χειμώνα τα αλλάξαμε όλα..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC_0116.jpg (54,6 KB, 24 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC_0117.jpg (52,2 KB, 23 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC_0118.jpg (48,9 KB, 22 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC_0120.jpg (44,0 KB, 22 εμφανίσεις)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

19-07-17, 12:40   #25
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Ωραιο οργανο! Μη μου πεις οτι μετραει κι αλλα οπως αγωγιμοτητα ή ακομα και χλωριόντα για θα παθω σοκ!
Αν μπορεις πες μου απο που μπορει καποιος να το αγορασει αυτο. Καποιο λινκ ή κατι τετοιο.
Θα ειναι πολυ χρησιμο και στη δικη μου δουλεια που μετραμε το pH με τις κλασσικες χαρτινες χρωματιστες λωριδες.
19-07-17, 13:23   #26
Z4MC

Drives: F20 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
Ορθον και στο Ε34 απο κολαρα σκασμενα σαν τριανταφυλλα την εχω παθει ποτε απο ψυκτικο. οσο ελειπα και εγω αγγλια το 34αρι ειχε κανει στα 8 χρονια 3000χλ το πολυ, το αντιψυκτικο του ηταν μια χαρα.
Στο 118 ειχα αλλαξει τα παντα απο πλαστικα αν θυμασαι που καταπινε 1 λιτρο νερου ανα βδομαδα απο τον 2ο χρονο

To ψυκτικο αποκτα οξινες ιδιοτητες με την χρηση (το συνεχη κρυωμα ζεσταμα στους 100+ βαθμους κλπ). Σταδιακα τα χημικα εξασθενουν. Αν δεν το χρησιμοποιεις δεν εξασθενει το χημικο αν υποθεσουμε οτι εχει συγκεκριμενο χρονο ζωης σε αποθηκευση.

Αλλα γενικα για να λυσουμε τις αποριες αυτες. Αν εχει καποιος ενα μηχανημα οπως αυτο στα φωτο μετρηση pH καθε 6 μηνες και βλεπεις πως παει.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφ' όσον το έταξα:
Η 1η φωτό με paraflu, η 2η με G12 αδιάλυτο, η 3η με G12 και νερό σε 1:1, η 4η με καθαρό εμφιαλωμένο νερό γνωστής φίρμας (στο κόκκινο κυκλάκι φαίνεται με λίγο κόπο το pH = 7.6, όσο και στο pHμετρο).
Και τα δύο αντιψυκτικά είναι προϊόντα γνωστής ελληνικής εταιρείας πετρελαιοειδών με έδρα στον Ασπρόπυργο, τα οποία αγοράζουμε bulk σε βαρέλια.
Όλως παραδόξως το G12 είχε pH λίγο χαμηλώτερο του ουδέτερου αλλά με την προσθήκη του νερού σταθεροποίησε τιμή στα ανώτερα όρια της ουδετερότητας με βασικό διάλυμα.
Ατυχώς πολυκαιριασμένο αντιψυκτικό δεν βρήκα σε κανένα κινητήρα μας μιας και πριν τον προηγούμενο χειμώνα τα αλλάξαμε όλα..
Ωραιο μηχανημα. Κριμα που δεν εισαι ΑΘηνα να μετραγαμε το δικο μου ψυκτικο.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-07-17, 13:39   #27
sv2gww

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
...μπορει καποιος να το αγορασει αυτο. Καποιο λινκ ή κατι τετοιο.
Johnny, σου έστειλα pm.

20-07-17, 20:18   #28
alex46

Περιοχή: Αθηνα

Drives: E46 318ci
Παράθεση:
Ηρακλή, όντως η BMW πλέον συστήνει αλλαγή αντιψυκτικού κάθε 4 χρόνια αντί των 2 που ήταν πολύ πιο πριν και αλλαγή υγρών φρένων κάθε 2, εξ ου και το "ρολογάκι" που εμφανίζεται κάθε 2 χρόνια. Όπως γράφεις, τα ΟΕΜ κρατούν πολύ περισσότερο αλλά εφόσον ο φίλος μας δεν έχει βάλει τα "μαμά" -όπως τα περιγράφει- δεν μπορώ να του γράψω να τα αφήσει όσο τα γνήσια. Δεν ξέρω αν στα 4 χρόνια θα είναι αντιψυκτικό ή χυλός αραιωμένου βούτυρου. Κι αν δεν έχει κάποια διαρροή δεν πρόκειται να ανοίξει την τάπα, όπως κάνουν σχεδόν όλοι.
το κοστος σε μερικα αναλωσιμα σε βαθος χρονου ειναι μηδαμινο.ειμαι τις αποψης καποια πραγματα να γινονται οπως πρεπει.

Παράθεση:
Κι αν δεν έχει κάποια διαρροή δεν πρόκειται να ανοίξει την τάπα, όπως κάνουν σχεδόν όλοι.
υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.
Ο χρήστης alex46 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-07-17, 21:19   #29
sv2gww

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex46 Εμφάνιση μηνυμάτων
...υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.
Έγραψα "σχεδόν"... μην ανεβάζεις στροφές!

22-07-17, 21:53   #30
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
αλλαξα λαδια στο καρσοπ που το πλενω και εχει πολλα λαδια. εβαλα καστρολ με 50 ευρω μαζι με εργασια.εχει τα πιο φθηνα στην θεσσαλονικη.ας βαλουν τα 25 ευρω εκει που ξερουν στην αντιπροσωπεια για τον μηδενισμο.εβαλα you tube και μηδενισα.πλεον ξερω να μηδενιζω ολο το μενου.
οταν παω να βαλω τακακια θα πω στον μηχανικο να μου το οριοθετησει για αλλαγη λαδιων στα 10.000 χιλ.του το προτεινα και συμφωνησε γιατι στην υποδοχη οπως ειπε και ο γιαννης ειναι οτι ναναι.με τον μηχανικο πλεον θα μιλαω μονο.μαλιστα μου ειπε οτι χρεωνεται 3 ευρω...χαχαχα..αλλα για μενα ειναι δωρεαν,τι να πω???
αντιψυκτικο δεν μου εχουν αλλαξει ποτε εδω και 6 χρονια,οπως ειπε καποιος δεν αλλαζουν αν δεν υπαρχει απωλεια,παντως εμενα δεν μου τεθηκε θεμα αμοιβης.το βρισκω παραλογο να μην το κανουν για αυτο το λογο.γιατι οταν θελουν να πασαρουν κατι .π.χ καθαρισμο κλιμα λενε την προσφορα τους.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές