σχετικα με βαλβολινη κιβωτιου - Page 10 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-05-18, 23:11   #91
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Το διάβασα το άρθρο αλλά μάλλον μπερδεύτηκα περισσότερο..ισως να μην κατάλαβα και κάποια συγκεκριμένα αγγλικά, θα το ξαναδιαβάσω πάντως και θα βαλω και στο translator κάποια για να καταλάβω επ'ακριβώς. Παντως ναι 'γω πιστεύω οτι σε κάποια σημεία υπερβάλλει αρκετά.

Γιάννη να αλλάξω φίλτρο και να αλλάξω οσο λάδια τελικά χρειαστεί, είναι και κάτι άλλο που θα ήταν καλό να αλλάξω;

Φαντάζομαι σε αυτή τη περίπτωση αφού δεν ξέρω πόσα ακριβώς λίτρα θα χρειαστούν, να μπούν αυτά που προτείνει και βάζει η BMW, και οχι να πάω άλλα δικά μου λάδια ; (πχ κάποια της Fuchs ή της Motul ή τα Pentosin αν γινοταν αλλαγή εκτος αντιπροσωπείας).

Αν έκανα μια αλλαγή τωρα και μια αλλαγή πχ σε ενα έτος δεν θα ήταν ακόμα πιο καινούργιο το μείγμα μέσα; Εννοω με τις συχνές αλλαγές ή με κανα 2-3 αλλαγές τελικά έμενε πολύ λιγο παλιο μεσα, ασχετα αν ειναι ασύμφωρο οικονομικα. Εαν ναι, σε αυτή τη περίπτωση να πάρω δικά μου λάδια; Εαν ναι, ποιά λάδια προτείνεις Γιάννη.
20-05-18, 07:36   #92
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Bασικά αυτό που "καίει" περισσότερο σε ένα αυτόματο κιβώτιο είναι το φίλτρο του, τα λάδια είναι το αναγκαίο κακό της αλλαγής του. Λάδια μπορούν να μπουν όποια θέλουμε, αρκεί να είναι αντίστοιχα των απαιτήσεων του κιβωτίου. Τι μάρκας θα είναι? Η ZF αλλά και η Getrag τοποθετούν Pentosin απ' όσα ξέρω, αλλά όποια καλή μάρκα κι αν πάρει κάποιος για συμπλήρωμα θα είναι οκ. Πόσα χλμ έχεις και θες να αλλάξεις φίλτρο και λάδια?
Υπ' όψη πως με 2-3 κιλά τώρα, άλλα τόσα του χρόνου κλπ δεν πρόκειται ποτέ να έχεις καινούργια λάδια μέσα στο αυτόματο. Άπαξ κι ανακατεύονται ίσως μετά από 10 3κιλα συμπληρώματα να είναι σχεδόν καινούργια..

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-05-18, 09:31   #93
dimcz

Drives: E84 X1 20i
Υπαρχουν μηχανηματα που κανουν αυτοματα ολικη αντικατασταση και καθαρισμο,αν το θελεις.Δεν νομιζω ομως να εχει καποιος κατι τετοιο εδω.

Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-05-18, 12:08   #94
Dakota Bimmer

Γιάννη το αυτοκίνητο έχει 120 χιλιάδες χιλιόμετρα και πολλά χρόνια, και όπως ήδη γνωρίζεις θέλω να το κρατήσω πολλά πολλά χρόνια, ουσιαστικά για πάντα, οπότε σκέφτομαι το καλύτερο δυνατό για το αυτοκίνητο.

Οκ, οπότε πάει περίπατο το σκεπτικό για 2-3 συνεχόμενες αλλαγές για 2-3 χρόνια, άρα πάω είτε για φίλτρο και αλλαγή 3-4 κιλών ανάλογα το πόσο λάδι θα βγεί με το που ανοίξει το καπάκι και πχ σε 5-7 χρόνια ξανά, είτε ψάχνω καπου που θα έχουν ειδικό μηχάνημα για να γίνει ολική αντικατάσταση ;

@dimcz
Λειτουργεί σωστά αυτό ; Στο βιντεο φαίνεται οκ, αλλά γνωρίζουμε, το έχει κάνει κάποιος ; Ή έχει διαβάσει κάποιος φίλος να το έχουν κάνει στο εξωτερικό και τελικά όλα είναι καλά και σωστά;

Φαντάζομαι δύσκολα να το έχουν εδω, ακόμα πιο δύσκολα σε αντιπροσωπεία, σωστά; Παίζει να το έχουν Τσεχία ή Γερμανία που είναι κοντά και θα βρεθώ το καλοκαίρι, γνωρίζει κάποιος φίλος;

Να το πάω καθε αυτου στο Welt στο Μοναχο ;
ή παίζει να γελάνε και θα μου ζητήσουν και τα μαλλιοκεφαλα τους;
20-05-18, 12:17   #95
dimcz

Drives: E84 X1 20i
Στην Ιταλία το εχουν πολλά συνεργεια.Εδω δεν νομιζω,γιατί τετοια αυτόματα κιβώτια μέχρι τελευταια ήταν ελάχιστα.
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-05-18, 13:01   #96
LOIZOS

Το avatar του χρήστη LOIZOS

Drives: E90 320d
Φίλε Dakota , όταν θα αλλάξεις τα λάδια σου θα δεις ότι δεν έχουν μαυρίσει πολύ.
Αν κρίνω από τα δικά μου με αλλαγή στις 105 000 ήταν σχεδόν καινούρια .
Προσωπική μου άποψη αλλαγή φίλτρο λάδι κάθε 100 000 και δεν έχει να πάθει τίποτα
Ο χρήστης LOIZOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-05-18, 19:46   #97
sv2gww

Status:

Γιάννη, μόνο φίλτρο και όσα λάδια χρειαστούν για συμπλήρωμα. Όπως σου έγραψα πριν, όπως γράφει και ο Λοΐζος.
"τα λάδια σου θα δεις ότι δεν έχουν μαυρίσει πολύ.
Αν κρίνω από τα δικά μου με αλλαγή στις 105 000 ήταν σχεδόν καινούρια" Λοΐζο, τα λάδια σε σασμάν και διαφορικά θα μαυρίσουν λιγάκι μόνο αν ανάψουν ή είναι πολύ παλιά και λίγα. Δεν υπάρχει καύση όπως στον κινητήρα για να συγκρατήσουν κατάλοιπά της.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

25-05-18, 16:33   #98
Dakota Bimmer

Σήμερα μιας και ήμουν στο συνεργείο για άλλη δουλεια, πήρα και μια προσφορά για φίλτρο και αλλαγή/συμπλήρωμα λάδια στο αυτόματο κιβώτιο, την οποία και επισυνάπτω.

Ανέφεραν είναι κάπου στα 8,5 λίτρα μέσα, δεν μπορούν να είναι σίγουροι πόσα λίτρα θα χρειαστούν αλλαγή, υπολογίζουν απο 4,5 εως 6,5 λίτρα, οτι πραγματικά μέσα μένουν μόνο 2-3 λίτρα απο τα παλια. Στην προσφορά υποθετικά βάλαμε 5 λίτρα.

Μου φαίνεται μάλλον ακριβό...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ Ε92 325 ΦΙΛΤΡΟ & ΛΑΔΙΑ.jpg (46,3 KB, 24 εμφανίσεις)
25-05-18, 17:43   #99
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
ε, αφου ειπε ο γιαννης οτι ειναι μανικι η δουλεια!
σε ποιο συνεργειο πηγες τελικα?
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-05-18, 17:50   #100
sv2gww

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dakota Bimmer Εμφάνιση μηνυμάτων

Μου φαίνεται μάλλον ακριβό...
Δεν είναι ακριβό Γιάννη, είναι νορμάλ τιμές αντιπροσωπείας. Φαντάσου δε πως ούτε τα λάδια αλλά ούτε και το φίλτρο είναι κατασκευής-παραγωγής BMW. Δε θα τα μεταπωλήσει σε τιμές κόστους.. Αν το γνήσιο φίλτρο από την ZF χρεώνεται xxx € προς την BMW, να μη βγάλει κι αυτή ένα 25-30%?? Ή στα λάδια?
Η εργασία επίσης είναι οκ για επίπεδα αντιπροσώπου. 1.5 ώρα ένα 100άρικο. Κι έκπτωση, εεε??

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
βαλβολινη, βαλβολινες, BMW 3 series, e36, κιβωτιο, κιβωτιου

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές