σχετικα με βαλβολινη κιβωτιου - Page 11 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
25-05-18, 19:58   #101
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Αντιπροσωπεία Μιχάλη.

Γιάννη να δεχτώ οτι οι τιμές, οπως το λες για αντιπροσωπεία και για χ ψ λόγους είναι νορμάλ, αλλά αυτο δεν σημαίνει οτι γενικά είναι και καλές τιμές. Για μένα είναι σίγουρα τσιμπημένες..ίσως και αρκετά έλεω φπα μιας και τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά όπως αναφέρεις και εσυ, ουσιαστικά κάνουν βόλτα, δηλαδη εγω είμαι ισως ο 4ος ή και 5ος -αν οχι ακόμα πιο μακρια- κατα σειρά αγοράστής.

Οκ, εφόσον πρόκειται για ανταλλακτικά που δεν παράγονται απο την BMW καθε αυτού, γιατι να μην τα πάρω απο αλλού και να γίνει η δουλεια στην αντιπροσωπεία; Σε περίπτωση προβλήματος, δεν θα είναι τουάχιστον αστείο να μου πουν οτι τους πήγα αυτά που θα έβαζαν και εκείνοι αλλά δεν φταίνε; Επίσης, δεν ξέρω..αλλά αν αφήσουμε απ'εξω τις χαμηλές πιθανότητες, την κακια τυχη κτλ, στο μονο που μπορεί να προκύψει (εστω άμεσα) πρόβλημα είναι στη κακή ή ατυχή τοποθέτηση του νεου φίλτρου, σωστά; Τέλος, νομίζω ουτως η άλλως δεν καλύπτομαι απο καμια εγγύηση, μιας και δεν υπάρχει εγγυηση, οχι;

Να δεχτώ τα 99,75...100+φπα για την εργασία, που ναι είναι ήδη τελική τιμή με την έκπτωση λόγω παλαιότητας. Αλλά αν παρω τα δικά μου και η δουλεια γινει στην αντιπροσωπεία, είναι σίγουρα -100€ ή λίγο λιγότερα ή και περισσότερα, ανάλογα απο που θα πάρω τα ανταλλακτικά.

Δυο παραδείγματα που βρήκα με μια γρήγορη ματια και αναζήτηση...

https://www.ebay.de/itm/21-88-L-ORIG...kAAOSwX7pZuTbo

https://www.ebay.de/itm/ZF-Olwechsel...0AAOSwtGVanoLG

p.s. :

στο παρακάτω link πιο κάτω εχει καθε αυτού και τα σετ...

Δεν ξέρω, ίσως γίνεται και απευθείας απο την εταιρεία ή μεσω επίσημου dealer.

https://aftermarket.zf.com/go/en/aft...l-change-kits/
25-05-18, 20:38   #102
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Γιάννη, έγραψα πως οι τιμές είναι νορμαλ για αντιπροσωπεία κι όχι γενικά σε οποιοδήποτε περιφερειακό συνεργείο. Σαφώς μισό χιλιάρικο ΔΕΝ είναι λίγα χρήματα, αλλά 100000% δεν είναι καθόλου λίγα χρήματα τα 2-3Κ που κοστίζει ένα μεταχειρισμένο σασμάν με μια τυπική εγγύηση λίγων μηνών. Τα δε δύο links που παραθέτεις έχουν σχεδόν ίδιες τιμές με το κόστος του εδώ μαγαζιού. Οκ, το ένα δίνει 7 κιλά λάδι, το άλλο 8, μαζί με τα μεταφορικά παίζουν από 260 έως 280.
Το κόστος εργασίας είναι επίσης λογικό βάσει εργασίας που χρειάζεται η πλήρωση του λαδιού. Το αυτοκίνητο πρέπει να είναι μισοσηκωμένο σε ράμπα με το σασμάν στο Ρ και τον κινητήρα σε λειτουργία ώστε να δουλεύει η αντλία λαδιών του σασμάν. Ο διαγνώστης θα ελέγχει με το διαγνωστικό την κατάσταση κι ο τεχνικός από κάτω θα συμπληρώνει. Δεν είναι 10 βίδες και τελειώσαμε. Κι αν δεν είναι 100€ εκεί θα είναι 80€ κάπου αλλού. Γιάννη, δεν υπάρχει επιτακτική ανάγκη να κάνεις αυτή την αλλαγή τώρα τη στιγμή που το 90% των κατόχων BMW δεν την κάνει ποτέ. Βάλε το σαν πρόγραμμα κάποια στιγμή να γίνει ώστε να μη σου έρθουν όλα μαζί και ειδικά τώρα που σου έκατσε η ιστορία με τις τροχαλίες και τα λουριά. Και του χρόνου να γίνει πάλι κέρδος για το αυτοκίνητό σου είναι. Σε σχέση με το "ποτέ" πάντα.
Επίσης, θέλω να αναφέρω πως εγώ προσωπικά όντας τεχνικός βλέπω λίγο πιο διερευνητικά τα των service και με όση εμπειρία έχω συν την κοινή λογική που έχουμε όλοι μας (δόξα τω Θεώ όλοι εδώ μέσα) βάζω κάποια όρια εκεί που οι άλλοι λένε "είναι lifetime". Ποιος καθορίζει το lifetime??? Ο κλαρινογαμπρός πίσω από το γραφείο του marketing και τα καβούρια στις τσέπες, που έχει ΚΑΙ τζαμπαντάν 5er reihe κάθε δύο έτη ή εσύ, εγώ, εμείς που δεν έχουμε τίποτα στην κούτρα?? Αν είχα μπάρμπα από το Τσικάγκο θα έλεγα για τα λάδια και τα ξύδια "excuse me??". Η προσωπική μου θέση δεν είναι επιβολή, ουτέ καν συμβουλή προς άλλους... απλώς γράφω τις σκέψεις μου για να κοιμάστε ανήσυχοι.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-05-18, 01:10   #103
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Παραείμαι ανήσυχος για αυτό και θέτω ερωτήματα, μοιράζομαι με τη παρέα τις ανησυχίες μου, πάντως ουδέποτε ένιωσα να μου επιβάλλει κάποιος τη γνώμη του ή τη θέση του, πόσο δε απο εσένα. Εν τέλει, συζήτηση κάνουμε και άπαντες στη παρέα μπορούν να συμμετάσχουν στη συζήτηση ή να κρατήσουν απο τα λεγόμενα και γραφόμενα οτι θέλουν, οτι του αρέσει, γιατι και θεία απο το Τσικάγκο να είχα αχαχαχαχ, δεν θα έριχνα γλάστρες να βρώ γαμπρό στη κόρη μου...οι κλαρινογαμπροί με τα longlife και τα lifetime ας ψάξουν αλλού για γιαγλή

Στο δια ταυτα, Γιάννη συμφωνώ. Έχει δουλεια η διαδικασία και δέχομαι ασυζητητί το κόστος των εργασίας στην αντιπροσωπεία. Στα λινκ η συνολική διαφορά είναι της τάξης των 50€ πανω κάτω και για πολλούς και διαφορους λόγους δεν πρόκειται για αμελητέο ποσό. Ανέφερα περι των 100 ευρώ γιατι είδα κι άλλες μικρότερες προσφορές. Ήμουν και είμαι υπερ των σερβις στην αντιπροσωπεία (εκτος αν είχα τον χώρο και ήξερα να τα κάνω όλα εγω), το σετ με τις τροχαλίες και τον ιμάντα που προέκυψε σίγουρα ήταν εκτός προυπολογισμού, όμως έμεινα ικανοποιημένος, και απο την δουλεια και απο την τιμή. Τωρα για το σετ ZF πιστεύω αξίζει να αγοραστεί απ'εξω και να γίνει η δουλεια εκεί που θεωρώ οτι πρέπει να γίνει. Σε κάθε περίπτωση δεν θα γίνει τώρα, σίγουρα είναι στο πρόγραμμα, θα κοιτάξω, θα ψάξω περισσότερο, γεροί να είμαστε και θα δούμε.
07-07-18, 23:28   #104
steev

Drives: E84 X1 18d xDrive
Παιδιά , ως κάτοχος BMW X1 -X18d, αυτόματο, έχω ήδη διανύσει 160,000 χλμ και δεν έχω αλλάξει βαλβολίνες κιβωτίου.
Δεν έχω κανένα θέμα στο κιβώτιογενικά και όταν προ έτους ρώτησα με δική μου πρωτοβουλία το συνεργείο αν πρέπει να αλλάξω βαλβολίνες , μου απάντησε ότι "εμείς προτείνουμε αλλαγή στα 100,000χλμ".
Βέβαια παρόλο που το αυτοκίνητο είχε ήδη ξεπεράσει τα παραπάνω χιλιόμετρα, δεν μου είχε γίνει κάποια τετοια πρόταση αλλά την πληροφορία την πήρα όταν τους απήυθυνα την ερώτηση αυτή το δε κόστος ήταν πολύ υψηλό, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 600-700 ευρω.

Αμέσως πήγα σε ένα δευτερο εξουσιοδοτημένο συνεργείο-αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι τις βαλβολίνες δεν τις αλλάζουμε ποτέ και μάλιστα αν γίνει αλλαγή η εταιρία δεν υπέχει ευθύνη καθόσον δεν προβλέπεται κάτι τετοιο από το πρωτόκολο συντήρησης.
Ο χρήστης steev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-07-18, 11:52   #105
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Tο κόστος είναι μεγάλο λόγω της μεγάλης ποσότητας λιπαντικού που υπάρχει μέσα στο σασμάν, ξεπερνάει τα 12 κιλά και μέσα από την BMW το κάθε κιλό πρέπει να είναι πάνω από 20€ ( η οποία αντιπροσωπεία διαθέτει ΜΟΝΟ 20κιλα δοχεία! πληρώνεις 20 κιλά, το περίσσευμα το κρατάς..). Το δε κάρτερ που εμπεριέχει και το φίλτρο λαδιών κοστίζει άλλα 160+ €.
Αυτά περί ευθύνης ή μη δεν τα καταλαβαίνω. Αν ξέρουν να κάνουν την αλλαγή ας την κάνουν, αν δεν ξέρουν πάνε κάπου αλλού.
Αν πρέπει ή όχι, κάνε έναν κόπο και διάβασε τη θέση μιας τυχαίας -ως προς τη θέση της στο google, όχι πως δεν κατέχουν- εταιρείας: https://www.blauparts.com/bmw-x1-atf...e-kit-e84.html. Παραβλέποντας τη δική μας (και δική μου) θέση η οποία μπορεί να χαρακτηριστεί υπερβολική από τους καθ' ύλη ειδικούς, κάνε τη δική σου έρευνα και αποφάσισε αναλόγως.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
βαλβολινη, βαλβολινες, BMW 3 series, e36, κιβωτιο, κιβωτιου

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές