Χρήσιμο Excelακι για να κραταμε το ιστορικό «περιποίησης» της αγάπης μας. - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Χρήσιμο Excelακι για να κραταμε το ιστορικό «περιποίησης» της αγάπης μας.

Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου Τεχνικά θέματα, Service κλπ για τα αυτοκίνητα BMW

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-05-18, 12:53   #1
Xenos87

Το avatar του χρήστη Xenos87

Περιοχή: Worldwide

Drives: E92 M3
Χρήσιμο Excelακι για να κραταμε το ιστορικό «περιποίησης» της αγάπης μας.

Οπως πολλοί που αγαπούν τα οχήματα τους, αυτοκινητο και μηχανη , ετσι και εγω έπιασα τον εαυτο μου να χάνομαι μεσα στα πολλα φύλλα αποδείξεων και παροχής υπηρεσιών απο τις κατα καιρους εργασίες συντήρησης τους.

Για να βγάζω μια ακρη ειχα φτιαξει ντοσιέ και αρχειοθετούσα εκει τα ανωτέρω ώστε να εχω μια εικόνα για το τι εχω κανει και κυρίως τι πρεπει να κανω μελλοντικά.

Και παλι ομως οσο καλη και να ειναι η αρχειοθέτηση πάντοτε χάνεσαι μεσα στις ημερομηνίες και στις αποδείξεις, πάντοτε θες ενα σημειωματάριο για να θυμάσαι τι ειναι το επόμενο που θα κανεις.

Με βάση αυτο έφτιαξα ενα excel και σιγα σιγα το εξέλιξα σε κατι περισσότερο αυτόματοποιημενο φτάνοντας σε σημείο να γινει ,κατα την γνώμη μου, ενα σημαντικό εργαλείο.

Με λιγα λόγια και για να μην κουράσω αλλο το συγκεκριμένο excel μας δίνει την δυνατότητα ,εφόσον το ενημερώσουμε με τις οποίες εργασίες εχουμε κανει στο οχημα μας, να βλέπουμε το ιστορικό τους, πόσος καιρός και ποσα χιλιόμετρα πέρασαν απο την τελευταία φορα και πόσος καιρός και ποσα χιλιόμετρα μεσολάβησαν της καθε φοράς που εκτελέστηκε στο παρελθόν κάποια εργασία.

Σκέφτηκα λοιπόν , αν και δεν το έφτιαξα για αυτο το σκοπό , να το μοιραστώ ώστε να βοηθήσει καποιον που ισως το θελει.

Το αρχείο περιέχει οδηγίες για την χρήση του και οποίος θελει κατι παραπανω μπορει να επικοινωνήσει μαζι μου.

Ελπιζω να σας φανεί χρήσιμο.

Υγ. Θελω την βοηθεια της ΟΔ στο να μοιράσω το αρχείο και πως ακριβως θα το κανω.(το έχω ανεβασμένο στο email μου,μπορω να το στείλω σε καποιον και να το ανεβάσει εκείνος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls m3 FORUM V2.1.1.xls (1,67 MB, 18 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 24-05-18 στις 09:51 Αιτία: Επισύναψη αρχείου
Ο χρήστης Xenos87 δεν είναι συνδεδεμένος  

16-05-18, 14:39   #2
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Καλησπέρα,

πάτα πάνω στον "επεξεργαστή κειμένου" δίπλα απο το κουμπί "υποβολή".

Στην σελίδα που θα σου ανοίξει έχει μια επιλογή "διαχείριση συνημμένων αρχείων". Εκεί κάνεις upload το αρχείο που θέλεις. Δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο που να μην ανεβαίνει. Αν είναι αρκετά μεγάλο επικοινωνούμε πάλι να το ανεβάσουμε σε εξωτερικό server
16-05-18, 14:49   #3
Xenos87

Ευχαριστω Στρατο !
Αλλα δεν ειναι θεμα μεγέθους ή οτι δεν ξερω τον τροπο.
Απλα ειμαι αυτη την Στιγμή απο δορυφορικό Ίντερνετ και το αρχείο το εχω στο μειλ μ.
Ο υπολογιστής μου δεν έχει πρόσβαση στο Ίντερνετ (για να το κανω upload απο εκει. )

Έχει διευθετηθεί πάντως και σε λιγο θα ανεβεί το αρχειακι.
Ευχαριστω και παλι.
Ο χρήστης Xenos87 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-05-18, 15:31   #4
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Έχω κι εγώ ένα βασικό εξελάκι το οποίο είχε ξεκινήσει σαν budget για αγορά αυτοκινήτου και μετά άρχισε να φιλοξενεί κι άλλα πράγματα.

Αλλά για την συντήρηση χρησιμοποιώ πολύ το aCar app για android εδώ και πολλά χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μετράω βενζίνες, πρόστιμα, πάγια έξοδα, μπορώ εύκολα να κοιτάω τι άλλαξα πότε, κι έχει και υπενθυμίσεις.
16-05-18, 15:59   #5
Xenos87

Φυσικα και δεν πρόκειται για κατι τοσο λειτουργικό οσο μια εφαρμογή και πως θα μπορούσε άλλωστε.

Ενα εξελ ειναι που και αυτο ξεκίνησε σαν μια ηλεκτρονική αρχειοθέτηση και εξελίχθηκε μερικώς.

Θα με ενδιέφερε πολυ να δω το δικο σου.
Επίσης το aCar η κατι αντίστοιχο υπαρχει στο App Store?
16-05-18, 18:23   #6
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
για AppStore δεν ξέρω τι παίζει αλλά αυτό το app αγοράστηκε από το Fuelly.com, και υπάρχει ένα app που κάνει παρόμοια πραγματάκια. Περισσότερα εδώ

Το εξελάκι που έφτιαξα έχει ένα φύλο που υπολογίζει συνολικό κόστος αυτοκινήτου ανά έτος και χιλιόμετρα και περιλαμβάνει:
υποτίμηση
τέλη/ασφάλειες
γενική συντήρηση + απρόοπτα
βενζίνες

Επίσης περιλαμβάνει ένα μικρό εργαλειάκι για financing και leasing.

Μετά έχω 1 φύλο που κοιτάω πως κρατάνε τα 2 σετ λάστιχα (καλοκαιρινά/χειμερινά), 1 φύλο για το leasing (πόσα χλμ κάνω, residuals άμα θέλω να το κλείσω νωρίς κλπ).

Έχει ξε********έψει λίγο το αρχειάκι γιατί είχα πετάξει μέσα και προσωπικό budget που είχα κάνει για να κάνω τα κουμάντα μου όταν έψαχνα για αυτοκίνητο, και άλλο 1 που κοιτάω έσοδα/έξοδα για τους επόμενους 6 μήνες και cash flows. Αυτό το τελευταίο το είχα από παλιότερα γιατί πήγαινα μισθό-μισθό και ήθελε πολύ προγραμματισμό η φάση, και τώρα που 'χει στρώσει λίγο η κατάσταση το 'χω για γενικό προγραμματισμό και για μεγάλα έξοδα.

Βασικά μ' αρέσει να μαλακίζομαι με εξελάκια κλπ, έχω από ένα για το οτιδήποτε - μέχρι και για το τι backpack θα αγοράσω έφτιαξα και με δουλεύει ακόμα η αρραβωνιάρα...
16-05-18, 19:38   #7
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Έχεις πμ Xenos
17-05-18, 08:25   #8
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Δυστυχώς δεν είναι συμβατό το excel
17-05-18, 10:26   #9
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Το ανέβασα εγώ. Δεν υποστηρίζεται το xls αρχείο, υποστηρίζεται το zip όμως

Ξενοφών ευχαριστούμε πολύ !!!

Ανέβηκε στο πρώτο πόστ
17-05-18, 11:40   #10
Xenos87

Ευχαριστω για την βοηθεια και ελπιζω να σας φανεί χρήσιμο.
Εχω και ενα για την μηχανη αλλα ουσιαστικά οι κύριες αλλαγές ειναι στις φωτο που ετσι και αλλιώς φαντάζομαι θα τις αλλάξει ο καθένας με της δίκης του μπέμπας
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές