Κατανάλωση 15lt/km (!) σε E87 N43 - Page 4 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-03-18, 10:57   #31
giannis116

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
καλημέρα.τελικα ήταν αντλία υψηλής (φίλε gpav μου είπε αντλία απλά εγώ είχα καταλάβει την πίσω), οπότε έπεσες μέσα με την υψηλής. η εκκίνηση πλέον είναι με το που πατάς το κουμπί (όπως αρμόζει να έιναι μία bmw) και επειδή και τα μπουζί ήταν λίγο σε άθλια κατάσταση αλλάξαμε και μπουζί. με τα μπουζί λοιπόν εξαφανίστηκαν και τα ρεταρίσματα που είχα..πάντως απο όλο αυτό καταλαβαίνω ότι καλό θα είναι να ξεκινάμε απο χαμηλά και μετά να μπλέκουμε με μπεκ κτλ εάν δεν εμφανίζει κάτι το διαγνωστικό. επιτέλους είπα και λίγο ουφφ πάει κι αυτό, φτηνά τη γλιτώσαμε....
Ο χρήστης giannis116 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-03-18, 11:18   #32
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Στα αμεσου ψεκασμου καλο ειναι αλλαγη μπουζι καθε 2η-3η αλλαγη λαδιων...

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-03-18, 11:45   #33
player

φιλε γιαννη εαν ειχες διαβασει ενα τοπικ εδω μεσα ,δεν θυμαμαι ποιο θα ηξερες οτι ολο το συστημα τροφοδοσιας ειναι ελλατωματικο.ολα αυτα που αλλξες ειναι ελλατωματικα ανταλλακτικα που εχει βαλει η μαμα σαυτο το μοντελλο.αργα η΄γρηγορα ολοι τα αλλαζουμε.οποτε εαν ειχες αλλαξει ολα τα υπολοιπα ηταν το μονο που εμενε.γιαυτο επεμενε ο φιλος πριν.και εμενα αυτο ειναι το μοναδικο που εμεινε και το περιμενω,αν και απο την αντιπροωπεια μου ειχαν πει οτι εμενα δεν θα μου βγαλει τιποτα γιατι ηταν το φειςλιφτ.τριχες.μονο πολ/στες αλλαξα προληπτικα λογω ανακλησης.τα γραφω εδω να το βλεπουν και αλλοι,οσοι εμειναν με 87αρια γιατι δεν γινεται να διαβαζουν ολο το φορουμ.

φιλε ταζ εχεις απολυτο δικιο.μετα την πρωτη μου αλλαγη εκτος αντιπροσωπειας εχω να πω οτι μεταξυ 25 και 35.000 το πολυ χιλ. πρεπει να αλλαζουμε μπουζι.το αυτοκινητο γινεται αλλο πραγμα!
του δινει νεα ζωη,πιστευω οτι το καλυτερο ειναι καποτ στα 25,000,το λεω γιατι ακολουθουσα τις οδηγιες της μαμας ενω ηξερα απο προηγουμενα αυτοκινητα οτι αλλαζα καθε 20000.και τωρα που κανω εξω αλλαγες ειδα την διαφορα.μην εμπιστευεστε τις οδηγιες της μαμας ,ειμαι πεπεισμενος πια οτι ειναι μονο μαρκετινγκ για να λενε οτι πουλανε οικονομικα αυτοκινητα στο σερβις και να προσελκυουν αγοραστες.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-03-18, 11:59   #34
giannis116

ναι ξέρω για το σύστημα τροφοδοσίας είναι έτσι οπως τα λες, έχω διαβάσει πολύ πράμα κι εδώ..κι εγώ το facelift έχω οπότε το ξέρω απο πρώτο χέρι ότι αυτά που λέγανε δεν ισχύουν..εγώ πάντως μόνο πολλαπλασιαστές έχω αλλάξει τότε που έτρεχε η καμπάνια (2016 αν θυμάμαι καλά) και τίποτα μετά. πάντως η αντλία υψηλής αν στη βγάλει, θα το καταλάβεις στις εκκινήσεις...εύχομαι όχι...
Για τα μπουζί είναι όπως λέτε, αλλο αμάξι,πολύ ομαλότερη η λειτουργία...
Ο χρήστης giannis116 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-03-18, 13:26   #35
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο player Εμφάνιση μηνυμάτων
.μην εμπιστευεστε τις οδηγιες της μαμας ,ειμαι πεπεισμενος πια οτι ειναι μονο μαρκετινγκ για να λενε οτι πουλανε οικονομικα αυτοκινητα στο σερβις και να προσελκυουν αγοραστες.
Oταν πηρα τον Ασσο ο πωλητης κοκορευοταν οτι ειναι οικονομικο στην χρηση αυτοκινητο και με αραια διαστηματα συντηρησης-λαδια καθε 25κ,service καθε 50κ.
Περιττο να γραψω οτι η πρωτη αλλαγη λαδιων εγινε στα 2κ χλμ και μετα αυστηρα καθε 10κ χλμ η' 1 φορα το χρονο μαζι με αλλαγη μπουζι καθε 2η αλλαγη λαδιων.Εχω αλλαξει μπεκ και πολλαπλασιαστες αλλα στα 130κ χλμ ο Ν43 γαζωνει....

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-03-18, 14:30   #36
gpav

Drives: Ε87 116i
τελος καλο ολα καλα... προφανως δεν ειχε κολλησει τελειως η αντλία σου ή ειχε κολλήσει χαμηλα το εμβολο της για αυτό σου ψιλοδουλευε... εγω ειχα μεινει εξω απο τη λαμία πηγαινοντας θεσσαλονίκη, δε θες να ξερεις πως το πηγα για να οδηγιέται... έπρεπε να ξεκιναω με 2500σαλ για να μη σβήσει!
(ευτυχως ειχα epass και δεν ακινητοποιούμουν στα διοδια )

σε μια ευνομουμενη χωρα θα μας ειχαν αλλαξει ολοκληρα τα κ*λαμαξα ή εστω μοτερ με ολα αυτα τα προβληματα στην τροφοδοσία-αναφλεξη... εδω μας εδωσαν καθρεφτακια για ιθαγενεις (ανακληση πολλαπλασιαστών)...
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-03-18, 20:27   #37
george116

giannis116 επειδή μάλλον θα είναι το επόμενο δικό μου, μπορείς να μου στείλεις αν δεν θέλεις δημόσια πόσο σου κόστισε η αλλαγή της αντλίας?

thnx
Ο χρήστης george116 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-03-18, 08:53   #38
gpav

Drives: Ε87 116i
αν αναφερεσσαι στην υψηλής όταν την άλλαξα εγω το κόστος ήταν 450 το γνησιο ανταλλακτικο και 50 η τοποθετηση (γενικά ειναι πολύ εύκολη διαδικασία η τοποθετηση).
το αντιστοιχο κόστος για μεταχειρισμένο ήταν 250+50

Πλεον κυκλοφορει στην αγορά και η Bosch στα 300€ καινουργια
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-03-18, 15:16   #39
giannis116

έτσι ακριβώς..
Ο χρήστης giannis116 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων