Λάμπες αυτοκινήτου. Εσείς τι φοράτε ? - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-01-18, 16:10   #11
xenos

Drives: F20 116i
Εγω εχω βαλει PIAA ( HE833 ) Hyper Plus bulb H7 12V 55.
Xenon βεβαια δεν φτανει με τπτ βεβαια.
Ο χρήστης xenos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-01-18, 16:30   #12
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status: BMWforum.gr

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Ξέχασα να αναφέρω πως οι white vision όταν βγήκαν μπήκαν σε άλλο αυτοκίνητο και η απόδοση ήταν καλύτερη από τις μαμά που είχε και σίγουρα έπαιζαν καλύτερα από τον άσσο. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα κατοπτρα
13-01-18, 12:20   #13
spanky

Drives: F20 116d ED
Είχα τις philips xtreme vision +130% στην μεσαία σκάλα, αρκετά μεγάλη βελτίωση σε σχέση με τις μαμά λάμπες (που είναι osram αλλά προφανώς η βασική longlife σειρά). Μου κάηκε η μία πριν 10 μέρες, μετά από 2 μέρες κάηκε και η άλλη (κράτησαν περίπου δυόμιση χρόνια). Παρήγγειλα από powebulbs τις philips racing vision +150% (Η7) για την μεσαία σκάλα, τις osram night breaker unlimited (Η7) για την μεγάλη σκάλα και τις philips whitevision (H6W) για τα φώτα θέσης. Τις έβαλα προχτές και με εξέπληξαν ευχάριστα! Έκανα και μια δοκιμή σε θεοσκότεινο επαρχιακό δρόμο και ενώ έριχνε καρέκλες, πάρα πολύ καλή απόδοση και οι 2 σκάλες.
Να κάνω μια σημαντική επισήμανση. Τα φώτα - στο δικό μου τουλάχιστον αυτοκίνητο - ήταν ρυθμισμένα υπερβολικά χαμηλά από το εργοστάσιο, ακόμα και στο ΚΤΕΟ έγραψαν παρατήρηση για χαμηλή δέσμη και αδύναμα φώτα! Στο προηγούμενο service ανέβασα την δέσμη και νόμισα ότι άλλαξα φώτα (χωρίς φυσικά να στραβώνω τους απέναντι). Σίγουρα δεν φτάνουν την απόδοση των εργοστασιακών xenon αλλά πιστεύω ότι θα ικανοποιήσουν την πλειοψηφία των οδηγών (εκτός αυτών που τους αρέσει το xenon look).
Ο χρήστης spanky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-01-18, 13:32   #14
JIM THEO

Drives: ??? ???
Εχω δοκιμασει κατα καιρους τις πιο καλες λαμπες (+150% κλπ) καθε αξιολογου κατασκευαστη και οι λαμπες με την μεγαλυτερη με διαφορα φωτεινοτητα και αποδοση απο ολες αυτες τις πολυδιαφημιζομενες ηταν οι IPF οι οποιες ομως κοστιζουν οσο ενα Κινεζικο σετ xenon δηλαδη περι τα +-50 ευρω το σετ!
Επισης κατι που μου αρεσε οπως και στις ΡΙΑΑ ηταν οτι εχει λαμπες με θερμοκρασια απο 4300-5500Κ (οπου τα εργοστασιακα BMW η αλλων κατασκευαστων xenon) κι οχι το "καγκουρικο" >6000Κ μπλε χρωμα που δεν εχει και την απαραιτητη φωτεινοτητα αφου ως γνωστον οσο ανεβαινουμε στη χρωματικη κλιμακα τοσο πεφτει η αποδοση της λαμπας.

Βρηκα και στο site τους ενδεικτικα παραδειγματα (χρησιμοποιηστε translator γιατι ειναι στα Ιαπωνικα καποιες λεζαντες):
http://www.ipf-light.com/catalog/x.php
Ο χρήστης JIM THEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-01-18, 13:49   #15
gpav

Drives: Ε87 116i
Λοιπον, επι του θέματος των λαμπών και μετα απο αρκετη (αχρηστη μάλλον) έρευνα κατεληξα οτι οι καλυτερες σε νορμαλ τιμή ειναι οι extreme vision (τις οποίες εχω τελικά βαλει πριν 6 μηνες σε άλλο αμαξι της οικογενειας σε Η4 και ειμαστε χαρουμενοι).
Ωστόσο, όλοι μου ειπαν οτι καιγονται στο χρόνο περίπου - γεγονόες που δε με χαροποιεί καθόλου (να βρεθω σαν το γυφτο με καμμένη λαμπα).

Γυρισα λοιπον πισω στις γνώμες σας και παρηγγειλα ενα σετ Η7 led canbus το οποίο ωστόσο δυστυχως ειναι διαθέσιμο στα 6000Κ μονο... Περιμενω να ερθει να το βάλω να δω τι λεει και αν δε μου αρεσει θα βγει και θα μπουν είτε extreme vision είτε οι whitevision και θα εχω αλλο ενα σετ εφεδρικό για ώρα ανάγκης...

Ισως τελικά η καλυτερη λύση να ήταν να παω να παρω μια ίδια γνησια απο την bmw να τελειωνω αλλα ειμαι σκαλιχτρας δε μπορω....
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-01-18, 19:54   #17
xenos

led δεν έχει βάλει κανένας;
16-01-18, 09:53   #18
gpav

θα τις βάλω εγω σε κανενα μηνα που θα ερθουν απο ασία! (τις πουλαγε και ενας ελληνας ολοιδιες και τις ζηταγε 45€ με μεταφορικα για αθηνα-και αυτος απο αθηνα αλλα μαλλον παρανομος χωρις κατ/μα και τις βρηκα με 15-16 canbus φυσικα)
16-01-18, 10:05   #19
xenos

Αυτο που μου κανει εντυπωση στο βιντεο που εβαλα ειναι η τεραστια διαφορα αποδοσης που μπορει να εχουν αναλογα με την κατασκευαστρια εταιρια. Καποιες ειναι χειροτερες και απο απλες αλογονου. Γι αυτο ?φοβαμαι ? να παρω καποες generic απο ebay και οτι βγει.
16-01-18, 11:03   #20
gpav

Κοιτα αν δε το βιάζεσαι περιμενω να δω τι θα ερθει σε εμενα... Εγω αυτο που εκανα ήταν να δω τι ακριβως πουλανε στην ελληνικη αγορά (και θεωρητικα το δοκιμασαν) και παρηγγειλα ακριβως το ιδιο. ΜΟυ βγηκε φθηνότερα απο ενα σετ Philips!
Αν δεν ειναι καλές θα πάω να πάρω ενα σετ xtreme vision η whitevision και τέλος...

To Μονο - για εμενα ειναι οτι ειναι 6000Κ που δε μάρεσει γιατι μπορει να ειναι κιτς
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές