r1200r κανενας..? - Page 6 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρές R Συζητήσεις για την σειρά R (R GS, R RT, R ST, R S, κλπ ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-03-09, 13:32   #51
aggelosR

Status: Innactive Imp.Users

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΑΠΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΕΙΜΑ.ΚΑΒΑΛΑΩ ΕΝΑ R1150R 2003.ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΙ. ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ
Ο χρήστης aggelosR δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-03-09, 21:38   #52
tasosf

Περιοχή: ΒΟΛΟΣ

Drives: E12 116i
Για σου φίλε μου είμαι ο Τάσος από Βόλο…. βασικα για την εξάτμιση βρήκα τιμή!860 ευρώ …. το μελετάω αλλά?
…Που λες φίλε το μωρό το χω ακριβός 1 χρόνο και κλείνω αισίως 13000 χλμ. Καλό μηχανάκι αλλά έχω κάτι παραπονάκια που τα λέω σε παλιούς bmwακίδες και συμφωνούν πλήρως .
Όλοι η εξάτμιση φαίνετε λες και την έχω καμιά 10 αιτία (σκουριά στο καζάνι…) λες και έχουν βάλει κράματα κατώτερης ποιότητας …το χρώμα στο ντεπόζιτο, πολύ ευπαθή, και η συνολική εντύπωση της ανάρτησης ….λες και έχει πέσει . Αλλά η τιμή – τιμή 14000 ευρώ! (μαζί με αυτά που έβαλα…) αλλά το θέμα δεν είναι ότι αγόρασα μόνο το μοτέρ (και καλά boxer) λόγο ¨κολλήματος¨ και ιδεολογίας … και τα ηλεκτρονικά συστήματα …. Αλλά και την υπόλοιπη μηχανί!
Εντάξει δεν το κάνω χρήση σαν Turing αλλά σαν μάχιμος καβαλάρης και το λέω πως…! Μέσα σε όλα , κολάω με στριτάκιδες με GS με FGR 1300 …ME ΟΛΟΥΣ . Κουβέντα κάνουμε δεν είμαι δα και απογοητευμένος με την αγορά που έκανα αλλά με τα χρήματα που έδωσα θα ήθελα κάποια υλικά πράγματα να μην φθείρονται απάνω στο χρόνο … και ίδιος το καζάνι που είναι ανοξείδωτος!
Τα λέω αυτά γιατί βλέπω μοτέρ τις διάκια σου κλάσεις και μου φαίνονται ποιο αυθεντικά (υλικά)…το βλέπω σαν ¨ριγμένο¨ και να έδωσαν βάσει σε νέους στόχους (K1300R/S/GT)απλός σκέπτομαι και γραφώ… ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ! ΚΑΛΗ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΛΜ.
12-04-09, 15:38   #53
eLicwn

Φίλε Τάσο με τρόμαξες ... περιμένω πως και πώς το R1200R και ξαφνικά διαβάζω θα ήθελα καλύτερη ποιότητα..... και μέσα σε ένα χρόνο... δεν το έχω ξαναδιαβάσει αυτό σε BMW δηλαδή... χρώμα το έχεις και τι πρόβλημα σου έχει βγάλει στο ντεπόζιτο, άλλαξες κάτι όπως εξάτμιση πχ akrapovic...
βοήθεια απο Βόλο
Ο χρήστης eLicwn δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-04-09, 16:14   #54
tasosf

Γεια σου φίλε μου… εντάξει! Ίσως το παράκανα ,αλλά σου γράφει κάποιος που το βλέπει πολύ (ψείρας) ΑΛΛΑ …αυτό που δεν χωνεύω είναι τα μέταλλα των εξατμίσεων …και αυτό γιατί ενώ θεωρούνται ανοξειδοτες ,αυτές πήραν ένα χρώμα τις σκουριάς? Δεν ξέρω πως έγινε αυτό αλλά ακόμα το πολεμώ με αλοιφές και τριψίματα.! Το κάλο είναι ότι το έστρωσα το μέταλλο με 1000λιαρι ντουκόχαρτο σε συνδυασμό με μια αλοιφή μέταλλων .
Τώρα έχει πάρει ένα κόκκινο του θανάτου ,που μοιάζει λες και το έχω 7000χιλιαδες στροφές .Δεν ξέρω μετά τι θα κάνω με το τελικό …γύρω από την μπούκα …σκουριά!
Όσο για το ντεπόζιτο το λέω ότι από την αρχή δεν είχε αυτό το αστραφτερό χρώματα έντονο! Ήταν σαν θολό και ευπαθή… με πανάκι το έπαιρνες μετά από πλύσιμο και εμφάνιζε το φαινόμενο τις αράχνης Α ! ναι θα βάλω akrapovic (820 e) τις bmw να πάρεις είναι για το συγκεκριμένο μηχ.
Όσο για το υπόλοιπο μηχανάκι .δεν έχει προβλήματα …πάντα στο κεντρικό να την αράζεις ,στο πλαϊνό μόνο για καφέ και τσιγάρο ‘η και ακόμα για μια νύχτα …ποτέ πάνω από 2-3 μέρες ,θα σου βγάζει κάπνα…
Όταν την ετοιμάσω θα ανεβάσω Φώτο …γεια και καλό ΠΑΣΧΑ!
14-04-09, 16:17   #55
tasosf

Ρε φίλε ποιος είσαι!!??απο βολο ...?
18-04-09, 11:02   #56
vaggos

Drives: R 1200
Γειά σου Τάσο,καλό Πάσχα εύχομαι σε όλους!Έχουμε καιρό να τα πούμε!
Με προβλημάτισες με όσα εγραψες! Δεν πρέπει να έχεις την νίκελ εξάτμιση γιατί μετά θα πρέπει να ανησυχώ και εγώ! Έκανα εναν ελεγχο στο δικό μου και παρατήρησα στην έξοδο της εξάτμισης τη "φυσιολογική" κάπνα και σκουριά μετά από 15.000 χλμ! Το δικό σου ακουγεται αρκετα σοβαρό! Όσον αφορά την ανάρτηση δε με προβλημάτησε κατι ακόμη...εύχομαι απλώς η ηλεκτρονίκη ρύθμιση τον αναρτήσεων να αντέξει μερικά χρονάκια ακόμη!
Χάρηκα που μιλήσαμε,εύχομαι το καλοκαιράκι να τα πούμε από κοντά!
Ο χρήστης vaggos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-04-09, 18:21   #57
tasosf

Γεια σου ρε φίλε! Όντος χαθήκαμε … όσο για τα προβλήματά μου ,τα έλυσα !
Αλοιφές τριψίματα και εδώ που τα λέμε...αφού θα βάλω την ‘’ακραπα’’ με 820 ε από την metalaxis…
Άντε στύλε καμιά Φώτο… και πες μου πως γίνεται να σου δείξω και την δικιά μου!
19-04-09, 07:31   #58
eLicwn

οκ.. με ηρέμισες κάπως... όσο για την αξάτμιση σκέφτομαι και έγω για αλλαγή αλλά μετά απο κανένα χρόνο... εγώ δεν είμαι απο Βόλο, από Αθήνα ... αλλά τελικά μόνο ο Βόλος ξέρει από καλές μηχανές ..... και εγώ είμαι αρκετά ψείρας όπως είπες και εσύ και γενικότερα το ψάχνω.... αν έχεις υπόψιν σου για xenon μου λές (πάντα bmw..)
ευχαριστώ για τις συμβουλές...
22-04-09, 22:08   #59
tasosf

Φίλε μου eLicwn σε χαιρετώ!
Εδώ τώρα που το ανέφερες, θα σε στενοχωρήσω! Το έψαξα από όλες τις μεριές και η λύση είναι μια . Πρέπει να τρυπήσεις το πίσω μέρος (του φαναριού) για να χωρέσει το καρφί του xenon! Εγώ τι έκανα? … έβαλα 2 λάμπες Philips 90 plus 50 eyrvpola!
To gamoto…είναι ότι η R1200R αποτελεί την εξαίρεση!
23-04-09, 00:33   #60
eLicwn

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tasosf
Φίλε μου eLicwn σε χαιρετώ!
Εδώ τώρα που το ανέφερες, θα σε στενοχωρήσω! Το έψαξα από όλες τις μεριές και η λύση είναι μια . Πρέπει να τρυπήσεις το πίσω μέρος (του φαναριού) για να χωρέσει το καρφί του xenon! Εγώ τι έκανα? … έβαλα 2 λάμπες Philips 90 plus 50 eyrvpola!
To gamoto…είναι ότι η R1200R αποτελεί την εξαίρεση!
Να τρυπήσεις.... πονάω ήδη.....
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές