ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΤΟ R 1200 GS - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρές R Συζητήσεις για την σειρά R (R GS, R RT, R ST, R S, κλπ ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-06-08, 13:07   #21
madtank

Το avatar του χρήστη madtank

Drives: K52 1200RT
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Wolf

Και έλεγα και γω τι έπαθε το τεποζιτό μου και κάνει τρέλες.

Γεία χαρά Δημήτρη χαιρετίσματα στον Ιάσονα

Riding is a way of thinking
Ο χρήστης madtank δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-06-08, 06:22   #22
Wolf

Το avatar του χρήστη Wolf

Περιοχή: ATHENS-GR BMW R1200GS

Drives: GS 1200
Σύνφωνα με πληροφορίες απο φόρουμ του εξωτερικού
υπάρχει ένα πρόβλημα με τα 1200gs' 2005.
Το πρόβλημα βρίσκεται στη καλωδίωση του διακόπτη.
Αν αφήνεις τη μηχανή χωρίς να κλειδώνεις το τιμόνι τότε η μπαταρία
εξαντλείται πολυ γρηγορότερα.

Beemers on the run
Ο χρήστης Wolf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-06-08, 21:27   #23
panGS

Πίστεψε με πως όσο την οδήγας ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με την μπαταρία[/quote]

Φίλε caesar μέσα στις 20 ημέρες που μεσολάβησαν από την αλλαγή των μπαταριών (3η προς 4η φορά), έκανα λίγο πάνω από 2500 χλμ, την άφησα για 2-3 μέρες στο γκαράζ ΧΩΡΙΣ συναγερμό, αλλά πάλι έμεινε.
Πάντως τώρα κλείνω περίπου ένα μήνα από την αλλαγή και όλα είναι οκ.
Κλείνω όμως τα φώτα όταν είναι πρωί.
Ο χρήστης panGS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-07-08, 09:03   #24
stukas

k`γω μπαταρια(σε 1200gsa)

κ`γω απο μπαταρια εμεινα κ ημουν σε διακοπες..!η φαση ποια ειναι?οτι σε αφηνει χωρις καμια προειδοποιηση.!σταματαω στο λιμενι(οιτυλο)να ριξω μια βουτια,παω να βαλω μπρος μετα απο 5 λεπτα κ...τσουφ!τιποτα!ο διακοπτης ανοιγε -γινοταν το διαγνωστικο,αλλα οταν παταγα τη μιζα,εσβηναν ολα.καλεσα την οδικη της bmw,κ το φορτηγακι της οδικης ηρθε σε περιπου μια με μιαμιση ωρα(οπως μου ειχε πει ομως ο ανθρωπος)κ στα καπακια με πηραν απο την mobile care για να ρωτησουν(τσεκαρουν)αν οντως εφτασε η οδικη.εβαλα μπροστα με καλωδια(απο το φορτηγακι)κ εφυγα για καλαματα.σημειωτεο οτι σε ολοκληρο το νομο μεσσηνιας κ λακωνιας δεν υπαρχει εξουσιοδοτημενο σερβις για μηχανες bmw!αρχισα τα τηλεφωνα για να βρω μπαταρια σε καλαματα πηρα κ στα δυο εξουσιοδοτημενα στη καλαματα (κ μαλλον σε ολο το νομο μεσσηνιας) κ απλα μου απαντησαν οτι δεν εξυπηρετουν μηχανες..!(θεμα για κουβεντα..?).απο την mobile care με ενημερωσαν οτι η μηχανη θα ανεβαινε στο πλησιεστερο εξουσιοδοτημενο για μηχανες,δηλ., στην πατρα..!ομως λογω πιεσης χρονου απο μερους μου,απαντησα οτι προτιμω να οδηγησω μεχρι την αθηνα για να παρω ο ιδιος μια-για πιο γρηγορα-κ μου απαντησαν οτι παω με ιδια ευθυνη αλλα αν γινει κατι μπορω να ειδοποιησω αν χρειαζομουν βοηθεια(δεκτον).ετσι την αλλη μερα κ αφου ειχα συνενοηθει με τα παιδια απο την motogenesis στη μιχαλακοπουλου-εξυπηρετικοτατοι!-εβαλα παλι μπροστα με καλωδια απο καλαματα(να`σαι καλα ρε πατερα!)κ ανεβηκα οδηγωντας αθηνα οπου με περιμενε μια φρεσκοφορτισμενη μπαταρια κ μου εσβησαν τις βλαβες απο τον εγκεφαλο(περι τις 10 στον αριθμο,τις παραθετω παρακατω).αυτα που παρατηρησα στο ταξιδι προς αθηνα ηταν(να πω οτι ταξιδευα με μια πρακτικα αχρηστη μπαταρια),ο οδομετρητης μετραγε τρελλα,για μια αποσταση 240χλμ εγραψε 1500χλμ,μου εβγαλε ενδειξη οτι ειχε καψει την μπροστινη λαμπα-η οποια οντως δεν δουλευε(λαμπα ξενον),με την αλλαγη ξανααναψε(!),μηπως την εβγαλε οφ ο εγκεφαλος για καποιο λογο(προστασιας της..?),σε καποια φαση η βελονα του ταχυμετρου επαιζε τρελλα κ δεν ειχα abs,το trip master δεν εδειχνε η μαλλον εδειχνε τρελλα μεση ωριαια κ καταναλωση κ ο κινητηρας πανω απο τα 120 εκανε σκορτσαρισματα,γι`αυτο κ πηγαινα με 110..αυτα τα ολιγα..!σημειωση οτι κ η δικια μου εληξε μολις ενα μ εναμιση μηνα,απο την τελικη ημερομηνια που ελεγε για καταληκτικη ημερομηνια για αρχικη φορτιση.μηπως τελικα αυτες η ημερομηνιες(που αναγραφονται) ειναι λιγο πολυ "προφητικες" κ πρεπει να μας κανουν να ψυλλιαζομαστε ισως το ποτε θα μεινουμε τη αλλη φορα..?να σημειωσω οτι η μπαταρια που ειχα εζησε εναμιση χρονο πανω στο μηχανακι,το οποιο εχει γραψει 40000χλμ στο διαστημα αυτο,που μεταφραζεται σε καθημερινη χρηση περιπου 70 χλμ την ημερα.κ δεν ειχε μεινει ακινητη για μεγαλα διαστηματα ξανατονιζω,χρησιμοποιουταν κανονικα,καθημερινα.απο οτι καταλαβα ομως η μπαταρια αναλαμβανει κ αλλα καθηκοντα περα της εκκινησης του μοτερ(abs,trip master,φωτα, ρευμα κινητηρα(?)κ παραλληλα κ κανα 5αρι εγκεφαλους)τοτε τι να πω..ισως δικαιολογειται να μενει στον εναμιση χρονο,αλλα κ παλι απο οτι διαβαζω υπαρχουν κ μηχανακια αναμεσα μας που οι μπαταριες τους εχουν κρατησει κ δυο κ τρια χρονια,αυτο με κανει να ψυλλιαζομαι παρτιδες μπαταριων με καποιο ελλατωμα η παρτιδες μηχανων με ελλατωματικα ηλεκτρονικα,δεν μπορω να σκεφτω αλλη λογικη εξηγηση.κ κατι τελευταιο-για το ποσο αμετανοητος παραμενω!:καζουρα απο το ετερο ημιση:εσυ μας ειπες γερμανια,μας ειπες αξιοπιστια,μας ειπες bmw,μας ειπες 17500ευρω...(με ειρωνικο υφακι)κ τωρα θελει αλλαγη μπαταρια..?απαντηση:-εσενα μπορει να σε αλλαξω με αυτα που λες,το μηxανακι μου ποτε,οτι κ αν μου κανει.(εντελως σοβαρος ομως..)κ καπου εκει καποιος καταπινει την γλωσσα του..!παντα φιλικα stukas
Ο χρήστης stukas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-07-08, 15:31   #25
Iordaniskos

Περιοχή: ARIDAIS PELLAS

Τη δικιά μου μηχανή την έχω 32 μήνες , έχω μείνει απο μπαταρία, ευτηχώς οχι στο δρόμο στην πιλωτή του σπιτιού μου. Χρησιμοποίησα το φορτιστή της BMW και τον χρησιμοποιώ μια φορά το μήνα. Δεν έχω αλλάξει μπαταρία ακόμη. Στο δρόμο δεν μου έχει κάνει κανένα απ αυτά που είπες. Δεν ξέρω.

Πάντως μου φαίνονται παράξενα αυτά. Ενώ κινήται η μηχανή να παρουσιάζονται τέτοιες δισλειτουργίες. Νομίζω οτι απο τη στιγμή που πάρει η μηχανή μπρος φορτίζεται απ το δυναμό. Οι υπόλοιποι φίλοι του φόρουμ ίσως ξέρουν περισσότερα.

Όσον αφορά τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία, να σου πω οτι εγω μένω Αριδαία Πέλλας. Το κοντινότερο και μοναδικό είναι στην Θεσ/νίκη (Τρικαλιώτης) το επόμενο Τρίκαλα (300-350 χλμ) και άλλο ένα έχει στην Ξάνθη (4 ώρες δρόμο), τι να πεις !!
23-07-08, 00:37   #26
emix

Το avatar του χρήστη emix

Οπως εγραψα και σε ενα αλλο θεμα εγω αλλαξα μπαταρια μετα απο 3 1/2 χρονια,προληπτικα, χωρις να μ εχει αφησει ποτε. Εχω το R1200GS 10ος του 2004.
16-09-08, 12:56   #27
panGS

Είσαι τυχερός φίλε μου...
01-10-08, 11:57   #28
Kimwnas

Το avatar του χρήστη Kimwnas

Περιοχή: Αθήνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emix
Οπως εγραψα και σε ενα αλλο θεμα εγω αλλαξα μπαταρια μετα απο 3 1/2 χρονια,προληπτικα, χωρις να μ εχει αφησει ποτε. Εχω το R1200GS 10ος του 2004.
Μια από τα ίδια... '05 το δικό μου και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την μπαταρία, την οποία άλλαξα στο σέρβις των 40κ χλμ εχτές, καθαρά για προληπτικούς λόγους - και για τους ίδιους λόγους δεν κάναμε και αναβάθμιση στο λογισμικό...
Ελπίζω να συνεχίσει έτσι (φτού φτού φτού! )
Ο χρήστης Kimwnas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-10-08, 02:31   #29
panGS

Να και άλλος ένας τυχερός...θα με πάρει από κάτω ρε σεις...
μέχρι στιγμής πάντως κανένα πρόβλημα φτου φτου...θα γυρίσει ο τροχός...θα γ@μήσει κι ο φτωχός...
26-03-09, 19:30   #30
a_sfakiotakis

Το avatar του χρήστη a_sfakiotakis

Drives: E12 1200
Αύριο παίρνω το δικό μου (R 1200GS '07 Μεταχειρισμένο). Κάθε μέρα κάνω κάτι παραπάνω από 110km για να πάω και να έρθω από τη δουλειά μου και ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα με την μπαταρία. κατα πόσο την επηρεάζει το κρύο ;

Ρωτάω γιατί μένω σε σημείο που από Οκτ μέχρι Απρ οι πρωινές θερμοκρασίες κυμαίνονται στους 1-5οC...
Ο χρήστης a_sfakiotakis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές