Καταναλωση... - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Καταναλωση...

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
30-01-10, 16:42   #21
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis
Επισης εν κινησει, σε κατηφορα πχ η πιο οικονομικη οδηγηση ειναι με μια μεγαλη ταχυτητα 5η ή 6η και το ποδι να μη παταει γκαζι.
Αυτος ειναι λαθος τροπος οδηγησης.

Με την ταχυτητα που ανεβαινεις , με την ιδια πρεπει να κατεβαινεις...αν τωρα εισαι τσιπης και θες να μην καις βενζινη ....οκ παω πασο.
Πάνο καλά λέει ο Γιάννης.

Δε μπορείς να κατεβαίνεις με 1η για παράδειγμα.

Πρέπει να είσαι σε υψηλή ταχύτητα στο σασμάν όχι μόνο για να μη καις βενζίνη αλλά και να μη κάνεις κακό στο περιβάλλον. Που το κακό λίγη οικονομία?
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-01-10, 17:36   #22
anarxaki

Το avatar του χρήστη anarxaki

Περιοχή: Λεβεντογέννα

Drives: E46 318i
Αν κατεβείς με τρίτη τη δική μου κατηφόρα, έχεις βρεθεί στο κενό και μετά στην εθνική πριν προλάβεις να αποχαιρετήσεις τη μπέμπα και τα χιλιόμετρα που κάνατε μαζί.

Φαντάζομαι όμως ότι ο Γιάννης μιλάει γενικά για κατηφορικούς δρόμους και όχι για εκείνα τα σημεία που προέχει η ασφάλειά σου. Όπως η διαδρομή από τη δουλειά του άντρα μου που μπορείς να κάνεις άνετα αυτά τα 4-5 χιλιόμετρα μέχρι την εθνική χωρίς να πατήσεις καθόλου γκάζι (και χωρίς να σε πάρει ο ύπνος από τη βαρεμάρα).
Ο χρήστης anarxaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-01-10, 18:16   #23
Nikos320si

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anarxaki
Αν κατεβείς με τρίτη τη δική μου κατηφόρα, έχεις βρεθεί στο κενό και μετά στην εθνική πριν προλάβεις να αποχαιρετήσεις τη μπέμπα και τα χιλιόμετρα που κάνατε μαζί.

Φαντάζομαι όμως ότι ο Γιάννης μιλάει γενικά για κατηφορικούς δρόμους και όχι για εκείνα τα σημεία που προέχει η ασφάλειά σου. Όπως η διαδρομή από τη δουλειά του άντρα μου που μπορείς να κάνεις άνετα αυτά τα 4-5 χιλιόμετρα μέχρι την εθνική χωρίς να πατήσεις καθόλου γκάζι (και χωρίς να σε πάρει ο ύπνος από τη βαρεμάρα).
Για 3η μίλησα...όχι 3η και γκάζι

Αν κατεβαίνεις τη κατηφόρα με νεκρά, καίει πολύ περισσότερο (10λτ/100κμ καίει περίπου) από το να τη κατεβαίνεις με ταχύτητα μέσα (και εννοείται το πόδι στο φρένο και όχι το γκάζι) που καίει 0λτ/100κμ.
30-01-10, 18:32   #24
anarxaki

Ούτε εγώ μίλησα για γκάζι . Μακριά το πόδι από το γκάζι και ενίοτε στο φρένο. Η κατηφόρα έχει τόση κλίση και μια βολική στροφή-φουρκέτα στο καλύτερο σημείο της που ακόμα και με πρώτη νιώθεις ότι κάνεις ελεύθερη πτώση.
30-01-10, 18:37   #25
Nikos320si

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anarxaki
Ούτε εγώ μίλησα για γκάζι . Μακριά το πόδι από το γκάζι και ενίοτε στο φρένο. Η κατηφόρα έχει τόση κλίση και μια βολική στροφή-φουρκέτα στο καλύτερο σημείο της που ακόμα και με πρώτη νιώθεις ότι κάνεις ελεύθερη πτώση.
Οπότε βάλε 2α.
30-01-10, 18:43   #26
anarxaki

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos320si
Οπότε βάλε 2α.
Πρέπει σώνει και καλά να βάλω κάποια άλλη ταχύτητα εκτός από πρώτη έτσι; Όχι, δε θα σου κάνω το χατίρι. Με πρώτη θα κατεβαίνω
31-01-10, 04:16   #27
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Wow guys. BREAK

Κατεβαίνεις κατηφόρα με ότι ταχύτητα να 'ναι κι ότι ταχύτητα σε βολέβει.
Είτε είναι 1η είτε είναι 21η, εφόσον δεν αγγίζεις το γκάζι το αυτοκίνητο δεν καίει τίποτα και οι στροφές στον κινητήρα ανεβαίνουν καθαρά λόγω εμπλοκής του συμπλέκτη με το σασμάν και κατ' επέκτασιν και με τους τροχούς.

Οπότε από το να κατεβαίνεις με 5η και να κυλάει το αυτοκίνητο αέρα, χρησιμοποιώντας τα φρένα σου συνέχεια δεν έχει κανένα νόημα. Βάλε 2/3 να φρενάρει το μοτέρ τ' αμάξι και είσαι τζετ. Όχι τίποτ' άλλο, αλλά αν κατεβαίνεις από του διαόλου την μάνα και πας με νεκρά ή μεγάλη ταχύτητα θα πάρεις τα φρένα στα χέρια...

Κι όσιο για τα cold starts, μέχρι να ξεπαρκάρω την μαούνα καίω χαλαρά λίτρο βενζίνης αν είναι κρύο. Γι' αυτό τις περισσότερες φορές (αν δεν βιάζομαι του κερατά δηλαδή) κάθομαι κανά 5λεπτο ν' ανεβάσει λίγο θερμοκρασία (κάνει κάποια ώρα γαμώ τα κυβικά μου) και μετά πάω καλιά μου...

Α, και Πάνο! Το Lexus του dad με τα 4300 έχει κάνει 20Km εθνική (μετρημένα) και δεν έφτασε θερμοκρασία λειτουργίας. Άσε που για να ξεκουνήσει ο δείκτης από τον πάτο κάνει άνετα 6-7Km (το είδα με τα μάτια μου και χτύπαγα το καντράν γιατί νόμιζα ότι κόλλησε)

Κι αν παραπονιόμαστε με τα αλουμινένια που αρπάζουν αμέσως, φαντάσου κανένα μαντεμένιο big block από Αμέρικα... Αν κι εκείνο μια φορά ζεσταίνεται, και μετά το αφήνεις Παρασκευή βράδυ σπίτι και Δευτέρα πρωί είναι ακόμα ζεστό
05-04-10, 23:33   #28
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Λοιπόν...
Μέτα από ένα μήνα κατοχής και περίπου 3.500 χιλιόμετρα, 800 χιλιόμετρα ήταν στην εθνική, άλλα τόσα επαρχιακό δίκτυο και τα υπόλοιπα Αθήνα(παραλιακή, λιμανάκια, Βόρεια προάστεια σε διαδρομούλες, καφρίλες, χαλαρά για cafe κτλπ), η κατανάλωση αφού το μηδένισα την ημέρα που το αγόρασα, έχει φτάσει στο 10,6 Lt/100km.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το αμάξι στην κίνηση(σταμάτα-ξεκίνα στο κέντρο της πόλης) καίει 14 λίτρα άνετα, ρολλάρισμα χαλαρά παραλιακή μπορείς να παίζεις στα 10, εθνική μπορείς να δεις και 9 λίτρα με σταθερές ταχύτητες 140-160 max και στο κυνηγητό σε στροφές κτλπ θα δείς πάλι στα 13-15 λίτρα.

Αυτά από εμένα...

Υ.Γ: Δεν έχω βάλει 100αρα ακόμα...θεός...
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-04-10, 10:04   #29
Prophet Of Noise

Το avatar του χρήστη Prophet Of Noise

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: N54 335i
Όπως ακριβώς τα λες ειναι insanedriver. Τελευταία που δεν έβρισκα χρόνο για ταξίδια είχα μέση κατανάλωση 13.4 και με 2 ταξιδάκια χαλαρά έπεσε στο 10.6
26-04-10, 15:20   #30
MANGO

Drives: N/A N/A
Χτες κατα τις 3 τα ξημερωματα εκαψα 45-50 λιτρα βενζινης για τη διαδρομη Πατρα - Αθηνα...

Αν δεν εφταιχναν και το νεο δρομο που αναγκαστικα σε κανει να κοβεις γιατι κινεισαι σε μια πολυ κλειστη λωριδα μαλλον θα το ειχα καψει ολο το ντεποζιτο...

Τελικα αν το πατας τα 20+λιτρα καταναλωσης τα εχεις χαλαρα... παιζει να πατας και τα 30 ανετα!
Ο χρήστης MANGO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
βενζινη, πρατηριο, καταναλωση, καυσιμο, οικονομια, χιλιομετρα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές