Ελεγχος συστηματος/σωληνωσης υποπιεσης - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
26-01-10, 10:49   #11
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina
Ρε αν είναι η τάπα το πρόβλημα, είναι θέμα τόρνου 2 λεπτών και να βρεις το σπείρωμα για να περάσεις φιλιέρα.
Δε χρειζεται τορνος μιας και η ταπα εχει κολαρο σιλικονης στην μια ακρη το οποιο ασφαλιζει με σφικτηρες εκει που θελεις.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Δηλαδη θελω 3 ταπες . δυο για την εισαγωγη (απο την μια θα πιεσω τον αερα) και δυο για την ακρη του chargepipe που καταληγει στην πεταλουδα (αν ασκηθει πιεση με σβηστο μοτερ θα παραμεινει κλειστη?)
Αν θελεις να δοκιμασεις ολο το κυκλωμα τοτε ναι θελεις 3 ταπες. Αν θελεις απο το ιντερκουλερ και μετα τοτε μονο δυο.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! : Επικοινωνησα σημερα με το μηχανικο μου και κρατησε μια επιφυλαξη...

Εξηγουμαι: Δεν ειναι σιγουρος κατα ποσο οταν το αμαξι ειναι σβηστο μπορει η πεταλουδα να παραμεινει κλειστη δεχομενη τοση πιεση (17+psi). Αν ανοιξει εστω και λιγο τοτε θελει ανοιγμα το καπακι λαδιου για να μην γινει ζημια μεσα στη μηχανη.

Το χειροτερο ομως που μου επισημανε ειναι οτι δεχομενη πιεση η πεταλουδα με σβηστο μοτερ μπορει να ξερυθμιστει και καταλαβαινουμε ολοι τις συνεπειες...

Θα ηθελα μια ακομη γνωμη περι ξερυθμισματος της πεταλουδας γιατι δεν διατιθωμαι να ρισκαρω τετοιου ειδος ζημιας, απλα για να δω αν εχω καποια πολυ μικρη διαροη.

Η πιο σιγουρη λυση παντως ειναι να βγει το charge pipe απο την ενωση με την πεταλουδα και να κλεισει με μια ταπα, οποτε το κυκλωμα να μετρηθει μεχρι εκει για τυχον διαροη.
(Αν και η μαμα σωληνα εισαγωγης, λογω σχεδιασμου στο τελειωμα της, δεν ξερω με τι ειδους ταπα θα μπορουσε να κλεισει)

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-01-10, 12:32   #12
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Nαι ...θα βγει το charge pipe, θα ταπωθει στην μια του πλευρα, θα ταπωθει και η μια εισαγωγη (εχω ιnjen). Απο την αλλη εισαγωγη θα πιεσουμε αερα και θα δουμε τι ψαρια πιασαμε.

Αντε και εδωσα
30 χ 3 = 90$ + 40$ μεταφορικα =>100Ευρω
και τα εφερα.

Ποιος θα μου κανει την δουλεια?
26-01-10, 13:03   #13
Chiefsotos

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Nαι ...θα βγει το charge pipe, θα ταπωθει στην μια του πλευρα, θα ταπωθει και η μια εισαγωγη (εχω ιnjen). Απο την αλλη εισαγωγη θα πιεσουμε αερα και θα δουμε τι ψαρια πιασαμε.

Αντε και εδωσα
30 χ 3 = 90$ + 40$ μεταφορικα =>100Ευρω
και τα εφερα.

Ποιος θα μου κανει την δουλεια?
Η γνωμη μου παντως παραμενει να μετρησεις απο την εισαγωγη του ιντερκουλερ και μετα.
Τη δουλεια μπορεις να την κανεις ακομη και μονος σου με εναν φορητο κομπρεσορα (παιρνει ρευμα απο τον αναπτηρα αυτοκινητου)απο αυτους που ειναι για να φουσκωνεις λαστιχο αν παθεις φουιτ.
Αλλιως σε οποιοδηποτε συνεργειο που εχει την προεκταση για να φουσκωνει λαστιχα αυτοκινητου.

Και να μη ξερουν τους λες μονος σου τη διαδικασια.(ανεβασμα 5 psi τη φορα-κλεισιμο του κομπρεσορα για να ακους τις τυχον διαροες-η ψεκασμα με σαπουνονερο τα επιμαχα σημεια)

Το δυσκολο κομματι ηταν να μπορεσεις να ταπωσεις το chargepipe με κατι...

Εσυ με τι το εχεις αλαξει γιατι το μαμα δεν ταπωνει με τετοια ταπα;

Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
26-01-10, 13:37   #14
Panoz

Status:

Το εχεις πει 2-3 φορες αλλα τωρα συνειδητοποιησα ποσο δικιο εχεις.

Ναι μπλεκω με εναν σωλινα λιγοτερο και μαλιστα καλυπτω ολη την τρομακτικη διαδρομη απο εισαγωγη IC μεχρι πεταλουδα.
27-01-10, 09:45   #15
Chiefsotos

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Το εχεις πει 2-3 φορες αλλα τωρα συνειδητοποιησα ποσο δικιο εχεις.

Ναι μπλεκω με εναν σωλινα λιγοτερο και μαλιστα καλυπτω ολη την τρομακτικη διαδρομη απο εισαγωγη IC μεχρι πεταλουδα.
Πανο εχεις αλαξει το εργοστασιακο charge pipe που καταληγει στην πεταλουδα; Αν ναι με τι;
Ρωταω γιατι δεν μπορω να σκεφτω με τι θα μπορουσα να ταπωσω το μαμα στη μερια της πεταλουδας...

27-01-10, 10:57   #16
Panoz

Status:

Ναι το εχω αλλαξει...με τι το εχω αλλαξει θα μαθετε συντομα.

Bookmarks

Tags
πιεση, leak, τουρμπο, διαροη

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές