Η BMW εγκαταλειπει τους πολυστροφους κινητηρες Μ... - Page 4 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Η BMW εγκαταλειπει τους πολυστροφους κινητηρες Μ...

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
03-12-08, 13:25   #31
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Το έχω πει και θα το ξαναλέω.

Τα νούμερα δεν λένε όλη την ιστορία.

Και τα νούμερα λένε ότι το τουρμπάτο Μ θα είναι πιο γρήγορο - σίγουρα.

Αλλά το αυτοκίνητο θέλω να το νιώθω γαμάτο.
Θέλω να με κ@υλώνει._

Και με ξενερώνει κάπως η τουρμπίνα σε //Μ.

Είναι σαν το κοκορέτσι και τα σπληνάντερα και τις ματιές.

Ναι τα μαρούλια είναι πιο υγιεινά, είναι πιο πιο πιο πιο πιο.
Είναι η σωστή λύση.

Αλλά ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ!

Θέλω να τρώω πατσές και έντερα με χοληστερίνη και τριγλυκερίδια.
03-12-08, 13:39   #32
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Αυτο που λετε δεν εχει λογικη...

Ειναι σαν να λετε οτι στο ετος 2009-2010 οταν η Audi S & Merc AMG που χρησημοποιουν compressoρατους κινητηρες με ιπποδυναμεις 480+ ιππων , εμεις επιμενουμε να βλεπουμε το flagship της ΒΜW να συνεχισει να χρησημοποιει υποδεεστερα (απο πλευρας αποδοσης ) κινητηρια συνολα επειδη απλα ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ τα τουρμπο.

Ο λογος ειναι οτι δεν μας αρεσει η "ιδεα" οτι μεσα στο καπω μας υπαρχουν σαλιγκαροι.
Το αμαξι μας μπορει να στριβει καλυτερα, να παταει καλυτερα, να ειναι ζυγισμενο καλυτερα, να χρησημοποιει καλυτερο ελαφρυτερο πλαισιο, αλλα εμεις θελουμε ενα αργο μοτερ...απλα επειδη μας αρεσει να τρωμε την σκονη του RS5 και του C63 AMG.

Δεν βρισκω λογικη...
03-12-08, 13:42   #33
geovass

Το avatar του χρήστη geovass

Περιοχή: Νοτια Προαστια...

Drives: E82 135i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Αυτο που λετε δεν εχει λογικη...

Ειναι σαν να λετε οτι στο ετος 2009-2010 οταν η Audi S & Merc AMG που χρησημοποιουν compressoρατους κινητηρες με ιπποδυναμεις 480+ ιππων , εμεις επιμενουμε να βλεπουμε το flagship της ΒΜW να συνεχισει να χρησημοποιει υποδεεστερα (απο πλευρας αποδοσης ) κινητηρια συνολα επειδη απλα ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ τα τουρμπο.

Ο λογος ειναι οτι δεν μας αρεσει η "ιδεα" οτι μεσα στο καπω μας υπαρχουν σαλιγκαροι.
Το αμαξι μας μπορει να στριβει καλυτερα, να παταει καλυτερα, να ειναι ζυγισμενο καλυτερα, να χρησημοποιει καλυτερο ελαφρυτερο πλαισιο, αλλα εμεις θελουμε ενα αργο μοτερ...απλα επειδη μας αρεσει να τρωμε την σκονη του RS5 και του C63 AMG.

Δεν βρισκω λογικη...
+1
03-12-08, 13:43   #34
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Βρε Πάνο, δε με παρακολουθείς...
Αν θέλουν να βγάλουν Μ με τούρμπο ας βγάλουν. Αλλά ας προσφέρουν και τη συμβατική λύση, την α-τουρμπη. That's all. Κι όποιος θέλει απίστευτα νούμερα επιδόσεων ας πάρει με τούρμπο. Όποιος θέλει μοτέρ για μια ζωή ας επιλέξει νορμάλ. Εδώ, έτσι όπως πάνε τα πράγματα, στο τέλος θα βγάλει Χ6 κάμπριο, ο ατμοσφαιρικός κινητήρας θα τους χαλάσει αν παραμείνει στη παραγωγή?
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-12-08, 13:48   #35
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww
Βρε Πάνο, δε με παρακολουθείς...
Αν θέλουν να βγάλουν Μ με τούρμπο ας βγάλουν. Αλλά ας προσφέρουν και τη συμβατική λύση, την α-τουρμπη. That's all. Κι όποιος θέλει απίστευτα νούμερα επιδόσεων ας πάρει με τούρμπο. Όποιος θέλει μοτέρ για μια ζωή ας επιλέξει νορμάλ. Εδώ, έτσι όπως πάνε τα πράγματα, στο τέλος θα βγάλει Χ6 κάμπριο, ο ατμοσφαιρικός κινητήρας θα τους χαλάσει αν παραμείνει στη παραγωγή?
Γιάννης-sv2gww.
Συνεχιζεις να μην μου εξηγεις γιατι λες ΟΧΙ στο τουρμπο...η μακροζωια??

Ποιος σου ειπε οτι οι Μ κινητηρες δεν ειχαν προβληματα? Ξερεις πολυ καλα νομιζω το Μ3 Ε46 ποσα μοτερ βγαζανε προβλημα (βλεπε μεταλα) και ας ηταν BMW και ας ηταν //Μ.

Ποιος σου ειπε οτι και η καινουρια //Μ ειναι bulletproof απο πλευρας αξιοπιστιας?

Αυτο που εχουμε δει ομως στα Ν54 (μονο αυτο υπαρχει τωρα) ειναι οτι παρολο που υπαρχουν προβληματα (βλεπε αντλιες βενζινης και μπεκ) δεν υπαρχουν ΜΗΧΑΝΙΚΑ προβληματα παρολο που υπαρχουν εκατονταδες απο πειραγμενα αμαξια που τα "σκιζουν" καθημερινα χωρις να βγαζουν προβληματα. Φυσικα ολοι εχουν τα ορια τους.
03-12-08, 14:46   #36
dimx-5

Το avatar του χρήστη dimx-5

Drives: X3 650
Σας διαβάζω και δεν ξερω τι να πω. Εγώ νομίζω συμφωνώ με όλους και με κανένα.
Τα περί παράδοσης δεν μου λένε τίποτα, εγώ δηλώνω ευθαρσώς ότι δεν είμαι μπεμβεδάκιας. Μου αρέσουν τα καλά αυτοκίνητα. Αν σώνει και καλά η BMW έπρεπε να κρατάει την παράδοση δεν έπρεπε να φτάσει του κυλίνδρους πάνω από 6, μην πω 4εις.
1. Ο ήχος Πάνο του ατμοσφαιρικού V δεν παίζεται. Είτε 6 είτε 8 είναι μουσική. Και κάθε φορά που βάζεις πάνω υπερτροφοδότηση τον φιμώνεις από ανάγκη.
2. Η αίσθηση στα περισσότερα υπερτροφοδοτούμενα είναι τεχνητή. Δεν έχω οδηγήσει 35 για να ξέρω το συγκεκριμένο, αλλά συνήθως έτσι είναι.
Αλλά:
Η Μ έπιασε ταβάνι. Δεν πάει άλλο. Λίγα κυβικά ακόμα και θα συγκρίνεται με Ford Mustang. Δεν βγαίνουν αλλιώς τα άλογα. Και μαζί δυστυχώς ανεβαίνει και το βάρος και τα αυτοκίνητα γίνονται λιμουζίνες. Η τουρμπίνα είναι η μόνη λύση για να συνεχίσει η M division να εντυπωσιάζει. Αλλιώς απλά θα την προσπεράσουν.
Εγώ είχα ατμοσφαιρικό και το έκανα υπερτροφοδοτούμενο. Τώρα πήρα ατμσφαιρικό και αν το αλλάξω θα πάρω το αντιστοιχο Turbo. Και, σύμφωνα με τον μηχανικό μου, το Turbo είναι και το πιο αξιόπιστο.
Ο χρήστης dimx-5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-12-08, 16:04   #37
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimx-5
Σας διαβάζω και δεν ξερω τι να πω. Εγώ νομίζω συμφωνώ με όλους και με κανένα.
Τα περί παράδοσης δεν μου λένε τίποτα, εγώ δηλώνω ευθαρσώς ότι δεν είμαι μπεμβεδάκιας. Μου αρέσουν τα καλά αυτοκίνητα. Αν σώνει και καλά η BMW έπρεπε να κρατάει την παράδοση δεν έπρεπε να φτάσει του κυλίνδρους πάνω από 6, μην πω 4εις.
1. Ο ήχος Πάνο του ατμοσφαιρικού V δεν παίζεται. Είτε 6 είτε 8 είναι μουσική. Και κάθε φορά που βάζεις πάνω υπερτροφοδότηση τον φιμώνεις από ανάγκη.
2. Η αίσθηση στα περισσότερα υπερτροφοδοτούμενα είναι τεχνητή. Δεν έχω οδηγήσει 35 για να ξέρω το συγκεκριμένο, αλλά συνήθως έτσι είναι.
Αλλά:
Η Μ έπιασε ταβάνι. Δεν πάει άλλο. Λίγα κυβικά ακόμα και θα συγκρίνεται με Ford Mustang. Δεν βγαίνουν αλλιώς τα άλογα. Και μαζί δυστυχώς ανεβαίνει και το βάρος και τα αυτοκίνητα γίνονται λιμουζίνες. Η τουρμπίνα είναι η μόνη λύση για να συνεχίσει η M division να εντυπωσιάζει. Αλλιώς απλά θα την προσπεράσουν.
Εγώ είχα ατμοσφαιρικό και το έκανα υπερτροφοδοτούμενο. Τώρα πήρα ατμσφαιρικό και αν το αλλάξω θα πάρω το αντιστοιχο Turbo. Και, σύμφωνα με τον μηχανικό μου, το Turbo είναι και το πιο αξιόπιστο.

Μαγκες δυστυχως ετσι ειναι.Θεωρητικα θα μπορουσε να παραγει
ατμοσφαιρικες και υπερτροφοδοτουμενες εκδοσεις των Μ αλλα
κατι τετοιο ειναι ασυμφορο οικονομικα,ειδικα σημερα στην εποχη
της οικονομικης κρισης.

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-12-08, 17:04   #38
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
ΟΚ, θα καταλήξουμε να έχουμε αυτοκίνητα που να αποδίδουν 850 άλογα μέχρι το 2015.

So fucking what?

Έχει χαθεί το νόημα τελείως τελικά.

Όλες οι εταιρείες έχουν φαγωθεί και κάθε φορά που παρουσιάζουν καινούριο μοντέλο που αντικαθιστά κάποιο παλιότερο, πρέπει σώνει και καλά να έχει περισσότερα απ' όλα.

Περισσότερο grip, περισσότερη απόδοση, περισσότερα άλογα, περισσότερο εξοπλισμό, περισσότερο χώρο.

Και που καταλήγουμε?

Σε έναν αυτοκινητιστικό "πληθωρισμό"

Ξέρετε γιατί γουστάρω πάρα πολύ μερικές εταιρείες?
Γιατί δεν φτιάχνουν και πωλούν απλά προϊόντα. Αλλά (θέλω να πιστεύω ίσως ότι) κατασκευάζουν μερικά αυτοκίνητα ΚΑΙ για να ευχαριστούν τον κόσμο. Φτιάχνουν κατασκευάσματα που μπορείς να τα αγαπήσεις.
Αυτοκόνητα που μπορούν να αποτελέσουν βίτσιο, φετίχ, αρρώστια, κ@υλα.
Όσο lame κι ακούγεται αυτό.

Η Abarth πχ έβγαλε το 600αράκι Abarth χωρίς κάλυμα μηχανής.
Αυτό είναι RESPECT.
Η Alfa Romeo βγάζει την Brera, ένα βαρύ, αργό, όχι ιδιαίτερα πρακτικό και ακριβό αυτοκίνητο που είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ.
Αυτό είναι RESPECT.
Η Mercedes έβγαλε τhn SL300 Gullwing το '67 που ήταν το ακριβότερο αυτοκίνητο της εποχής του, και το λιγότερο πρακτικό ever. Για να μπεις μέσα έπρεπε να σπάσεις το τιμόνι for fuck's sake!
Αυτό είναι RESPECT.

Η BMW έβγαζε την παλιά CSL με τιμή πολλαπλάσια από την ακριβότερη Aston Martin της εποχής της.
Αυτό είναι RESPECT.

Και πολλά άλλα παραδείγματα.

Τώρα έχουμε τι?

Τίποτα δεν έχουμε.

Μ@λ@κες στις μεγάλες θέσεις που αφού κάνανε πανάσχημα αυτοκίνητα ορόσημα (7άρα Ε65/66, εσωτερικό όλων των τελευταίων BMW, τελευταία Merc SL κά) ακούγοντας μ@λ@κες σχεδιαστές που μπαίναν στο γραφείο τους με περίεργα παραλληλόγραμμα γυαλιά και ηλίθια πουκάμισα και που κυκλοφορούν με SAAB.

Και γιατί παρακαλώ η Μ3 να γίνει δυνατότερη? Γιατί να πάρει V8?
Γιατί να κάνει 0-100 σε 4 sec?

Δεν είναι αυτός ο σκοπός της M3. Ο σκοπός της ύπαρξής της είναι να είναι ένα μικρό, τίμιο, απλό saloon που να είναι πολύ πολύ γρήγορο.
Έτσι ξεκίνησε, και έτσι ήταν μέχρι και την τελευταία Ε46.

Πείτε μου έναν λόγο για τον οποίο η Μ3 έπρεπε να ξεπεράσει τους 8 κυλίνδρους.
Έναν ΚΑΛΟ λόγο.
Θες V8 αυτοκίνητο?
Αγόρασε ΑΛΛΟΥ.

Η Μ3 είναι ΟΡΟΣΗΜΟ, είναι ΜΕΤΡΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ.
Και ως τέτοιο δεν της χρειάζεται να προσαρμόζεται σε τίποτα.
Αντίθετα τα πάντα γύρω της πρέπει να προσαρμόζονται σε αυτήν.

Αυτή είναι η τακτική που ακολουθεί η Porsche κρατώντας την 911 απαράλλαχτη σχεδιαστική τα τελευταία 100234254245 χρόνια, και όλοι μιλάνε για "παράδοση" και γεμίζει το στόμα τους.
Εκεί να δείτε λάθη. Το ένα πίσω από το άλλο.
Ένα τεράστιο βάρος να κρέμεται πίσω από τον πίσω άξονα, και το ίδιο ακριβώς Styling.

Όταν το λέει κάποιος άλλος για άλλη εταιρεία όμως (εδώ πέρα την BMW) είναι αμέσως οπισθοδρομικός και δεν σκέφτεται λογικά.

Εν ολίγοις απλά νομίζω ότι οι περισσότερες αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν χάσει τελείως τον προσανατολισμό τους. Και το κακό είναι ότι με κινήσεις σαν την Χ6 και με turbo //M μοτέρ, η BMW φαίνεται να τους ακολουθεί καταπόδας.

I rest my case.
03-12-08, 17:17   #39
geovass

Το avatar του χρήστη geovass

Περιοχή: Νοτια Προαστια...

Drives: E82 135i
...χμ - Δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτα που λες...
Είναι δεδομένο (και για αυτό εξελίσσεται η ζωή... η επιστήμη κλπ) κάθε "καινούριο" να είναι καλύτερο, δυνατότερο και πιο σταθερό από κάθε προηγούμενο. Αυτό ισχύει ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ και όχι μόνο στα αυτοκίνητα.

Να, λοιπόν για τη νέα M3 θα γίνει δυνατότερη και θα πάρει V8...
Είναι όλα θέμα εξέλιξης φίλε Don... To οτι δεν σου αρεσει εσενα ή εμενα σαν ιδεα... σορρυ αλλα ετσι ειναι!
03-12-08, 17:53   #40
Panoz

Status:

Φιλε Don ,
Eσυ θελεις η Μ3 να καταληξει Fiat Super Mirafiori (ελπιζω να το εγραψα σωστα)...δεν νομιζω η BMW να εχει τετοια σχεδια και ουτε η Μ3 θα καταληξει για τα μουσεια μονο ,επειδη δεν μπορει να ανταγωνιστει στην πιστα τα αντιπαλα τερατα.

Επισης συνεχιζω να ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ και να ΜΗΝ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ για ποιον λογω απο ολα αυτα τα κατεβατα που εχουν γραφτει ειναι κακο η Μ3 να ειναι Turbo και οχι V8...(η εξακυλινδρη σε σειρα).
Υπαρχει μια λογικη εξηγηση?

Bookmarks

Tags
τουρμπο, στροφες, turbo

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές