Racechip ή TMC άλλος παράλληλος? (ή τελικά ...remap ????) - Page 29 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βελτιώσεις-Μετατροπές » Racechip ή TMC άλλος παράλληλος? (ή τελικά ...remap ????)

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
26-05-17, 16:36   #281
Payne83

Drives: F30 316i
Πολλά τα δεδομένα που αναφέρεται και ενδιαφέροντα.

Νομίζω αν δεν κάνω λάθος φίλε userM ότι έχεις κάνει remap στην microchips και πριν από αυτό φορούσες τον παράλληλο της Racechip. Έκανες δυναμομέτρηση stock με racechip και μετά το remap. Όταν το 116i βγάζει stock 156hp (20 πάνω από stock) και ο παράλληλος ήδη με 4 κλικ πάνω σε ανεβάζει μόνο 20 άλογα σίγουρα δεν μπορείς να μείνεις και τόσο ικανοποιημένος από την διαφορά. Δηλαδή αυτοί που το αφήνουν στο default S2 B τι παραπάνω διαφορά τους κάνει? 10 άλογα? Αυτό είναι αρκετά αποθαρρυντικό για μένα και σε συνδυασμό ότι προσαρμόζεται και στο πως οδηγάς και μπορεί να σε αφήσει απογοητευμένο με ένα ξαφνικό άνοιγμα μετά από μια διαδρομή-'ες μέσα στην πολύ με έχουν κόψει λίγο την φόρα η αλήθεια είναι.

Φαντάζομαι όμως ότι σε απόδοση η Novatune και η Schnitzer πρέπει να σου δίνουν αυτά που υπόσχονται ιδιαίτερα σε αυτά τα λεφτά.

Για remap στην χώρα μας βλέπω συζητάτε μόνο για microchips οι περισσότεροι και ένας για mcchip-dkr που είχε κάνει σε 116i.

Ήμουν έτοιμος για racechip τώρα πιο σκεπτικός..
Ο χρήστης Payne83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-05-17, 16:46   #282
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Σωστά τα αναφέρεις.

Για Novatune ή Schnitzer δεν τα έχω δοκιμάσει ούτε έχω δει δυναμομετρήσεις αν παραδίδουν αυτά που υπόσχονται.

απο εμένα σκέψου το λίγο παραπάνω.

Μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα και εγώ στην τελική.
Από όπου πάρεις παράλληλο φρόντισε να το μπορείς να το επιστρέψεις σε εύλογο χρονικό διάστημα. έγω το έκανα σε 1 εβδομάδα.
Τις 2 πρώτες ημέρες μου άρεσε. μετά μου φαινόταν σαν στοκ..
με το remap το χαμόγελο είναι διαρκές )
26-05-17, 17:41   #283
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Drives: F20 125i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο userM Εμφάνιση μηνυμάτων

Από αυτά τίποτα δεν είναι αναγκαίο. Όσο και ΑΝ θέλει κάποιος να ασχοληθεί παραπάνω το κάνει, αλλιώς το αφήνει και όπως είναι.Υπάρχουν remapers παλιότεροι που δεν έχουν αλλάξει κάτι και όλα είναι καλά. Το αναφέρεις και παρακάτω
Λαθος το δεν! Συγνωμη, και διορθωνω, Ειναι αναγκαιες
26-05-17, 17:45   #284
userM

ποιός το λέει αυτό?
και με βάση ποια στοιχεία?
26-05-17, 18:11   #285
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Εχοντας εδω και ενα χρονο παραλληλο, επαυξανω στο οτι δεν κανει θαυματα. Η αποδοση δε συγκρινεται με remap.
Απο την αλλη, δεν επηρεαζει το μιγμα, μη λεμε οτι θελουμε. Ο μαφ διαβαζει τι αερας μπαινει και συμφωνα με το χαρτη του δινει και το αναλογο καυσιμο και αν η αναλογια ξεφυγει υπαρχει και ο λαμδα που θα το διαβασει και θα διορθωσει.
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-05-17, 15:25   #286
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Drives: F20 125i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο userM Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιός το λέει αυτό?
και με βάση ποια στοιχεία?
Αν θες στοιχεια τυπου ερευνας δεν υπαρχει! Το ξερεις πολυ καλα οποτε ασε τετοιου τυπου απαιτησεις γιατι τα ιδια μπορουσα να σου ζητησω για τα λεγομενα του Ρωσου που σου ειπε για την ψυκτρα.

μην βγαζεις τον εαυτο σου απ εξω μεχρι και εξτρα σκουπα απο δεξια πλευρα στο κουτι εκανες

Παμε λοιπον στο τη βλεπουμε απο τα σπασμενα και παραλελημενα το οποιο ειναι γενικο μαζεμα πληροφοριων τωρα αν θες και πηγες, ε δεν παιζει με τοσες πληροφοριες που εχω να κραταω και ωρα και μερα που ειπωθηκε η σελιδα η με ποιον μιλησα.

θερμοπληξια απο που θες να το πιασουμε τουρμπο και περα η απο downpipe και περα τα οποια πασχει ολοσκερος με την ισως 50μμ σωληνα και κανει και τουρμπο και καταλυτη πορτακαλι σαν το κοντερ και κανει διατηρηση αυτης.

Φρενα απο την αρχη ειχες θεμα αλλα δεν παυει να δημιουργει θεμα σε πολλους.

Γιατι εβαλες BOV ακουσατε απωλια πιεσης και ισχυει λογο τις απλης που ειναι πανω και οταν ξεπερναμε τα 20psi.

Καλα για αμορτισερ δεν το συζηταω καν οτι αμα το πιεζεις και εισαι με τα απλα τα εργοστασιακα τα ξεζουμισες στην μιση ζωη τους.
27-05-17, 15:36   #287
userM

αυτα ομως Herc ειναι για οποιον θελει και μπορει να ασχοληθει.
Δεν ειναι αναγκαια..εχει διαφορά..
Ειναι πολλοι που κανουν remap και δεν ξανασχολουνται.απλα χαίρονται το αυτοκινητο τους.
27-05-17, 15:39   #288
userM

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν χρειαζετε κατι ειναι κατι αλλα χαζοπραγματα πχ κλειστα κλαπετα εισαγωγης αν ειναι σπορτ η αρμπαν σχεδιαση.
Ακομη και φιλτροκουτι που το εχουν βγαλει και σε Ν13 και Ν20 δεν βρεθηκε κανενα κερδος για πρωτο σταδιο ρε-μαπ.

Εχοντας μιλησει και με τον Μιχαλη απο θεσσαλονικη που λεγαμε με τον Φωτη και τον microchips και αλλους 2 προγραματιστες

Μεχρι τα 32κλ ροπη δεν χρειαζετε παρεμβαση αλλη. Ο μονος ασσος που εχει σπασει ηταν ενα ασημενιο που το πηγε 37κλ ροπη ανευ αλλης παρεμβασης και πιθανον εκει να ηθελε.
Το λες και εδω.
27-05-17, 16:57   #289
Chris_kor

Drives: F20 lciB37
Επανέρχομαι κι εγώ αφού κατάφερα και βρήκα ευκαιρία να σχολιάσω.
Έχω τοποθετήσει τελικά τον εγκέφαλο της NOVATUNE στον B37D όπως είχα σκοπό αρχικά.
Το αμάξι άλλαξε από την πρώτη στιγμή αφού έγινε τοποθέτηση ! Τα ρολογακια στην οθόνη του αμαξιού "αναιβενουν" κανονικά με τα νέα δεδομένα, στα άλογα βέβαια τερματίζει στα 120hp άρα μένει τερματισμένο στο "πάτημα".
Υπάρχει εμφανή διαφορα στην δύναμη, εάν δεν έχει απανεργοποιηθει το antispin ενεργοποιείται για πλάκα με απότομη επιταχυνση.
Γενικά είναι αυτό που περίμενα στο αμάξι και χαίρομαι για αυτό. Ακόμα και σε στροφές που το πάω "ανάποδα" (ναι μια χαρά πάει κι έτσι ) τώρα ήθελε προσοχή γιατί "έφευγε" παραπάνω λόγω της Εξτρας δύναμης που φυσικά χρειάζεται διαφορετική διαχείριση σε τέτοιες "καταστάσεις"..
Δεν το έχω χαρεί πολύ βέβαια γιατί μέχρι να το βάλω έχει καλοκαιριασει και χρησιμοποιώ μηχανή λόγω βολικότητας αλλά και σήμερα το βράδυ έχω στο νου μου για μια καλή βόλτα..
Ο χρήστης Chris_kor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Χθες, 13:03   #290
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Όσα posts ήταν εκτός θέματος μεταφέρθηκαν, θα παρακαλέσω για μια ακόμη φορά να προσέχετε το γραπτό λόγο σας. Ευκολα γίνονται οι παραξηγήσεις και προ πάντων να τηρείτε τους κανόνες του φόρουμ ως προς τους συμφουρίτες σας - όχι ειρωνίες , προσβολές κλπ.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές