Βοήθεια παιδιά (Επιλογή Ελαστικού)... - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
07-01-11, 12:30   #11
dsepp630

Drives: Ε46 318CI
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε βάλε μια μάρκα που να μην είναι καμμία από τις 5 αυτές που αναφέρεις.......Pirelli για παράδειγμα....
Η γνώμη που έχω για τα Pirelli ειναι η χειρότερη που θα μπορούσες να φανταστείς φίλε μου.Είναι καλό λάστιχο για 2-3 μήνες....μετά άντε να το σταματήσεις το αμάξι.Και ειναι διαπιστομένο αυτό που σου λέω....ειναι μη σου καθίσει η στραβή και χρειαστείς φρενάρισμα καλό.Και το πίο πρόσφατο παράδειγμα που έχω να σου πώ είναι του κολλητού μου...λάστιχο 2 μηνών και ενώ το ABS το είχε δει να πιάνει 3-4 φορές τα προηγούμενα 5 χρόνια που έχει το αμάξι πλέον ειναι καθημερινό φαινόμενο.Πράγμα που δηλώνει οτι το λάστιχο δεν πατάει καθόλου δρόμο και χάνεται.Και έχω πολλά ακόμα να σου πω παραδείγματα αλλα νομίζω δε χρειάζεται.
Ο χρήστης dsepp630 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-01-11, 12:55   #12
dsepp630

Drives: Ε46 318CI
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christos77 Εμφάνιση μηνυμάτων
δε προκειται να βγαλεις ακρη μ'αυτους,απ'οπου τα παιρνουν αυτα σου πλασαρουν.Αν θες κ τη δικη μου γνωμη,εδω κ ενα μηνα εχω βαλει τα conti sportcontact3 περπατημενα σ'ενα ταξιδι αθηνα-αρτα-αθηνα οντως μαλακη γομα(μακρια απο πεζοδρομια) αλλα πολυ καλο πατημα κ κραταει τις ανωμαλιες του δρομου εξω απο την καμπινα,αυτα τα λιγα απο εμενα
Και εγω φίλε μου στα Conti sportcontact3 κατέληξα.Τα παρήγγειλα σήμερα.Άλλο φαινόμενο και αυτό.....στην ίδια περιοχή που μένω πήγα σε 5 διαφορετικά μαγαζια.Και απο τους 5 πήρα τιμή για το ίδιο ακριβός λάστιχο,τις ίδιες διαστάσεις και τους ίδιες δείκτες ταχύτητας.Κοίτα τιμές.....ο ένας 1000€,ο άλλος 930€,οι δύο 900€, και ο άλλος 850€.Άντε βγάλε άκρη εσυ......άσε φίλε γιατι είμαι όλο νεύρα με κάποιους ανθρώπους στην Ελληνική επικράτεια.Έχω και εγω μαγαζί και ξέρω πολύ καλά απο κοστολόγια και κέρδος σε κάποιο προιόν.Αν έβλεπα μια διαφορά των 20-30€ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα και δεν θα το σχολίαζα καν.Και να σου πώ οτι σε εκέινη την περίπτωση δεν θα διάλεγα τον πιο φθηνό αλλα εκείνον που μου καθόταν πιο καλά σαν άνθρωπος και σαν επαγγελματίας με αυτά που θα μου έλεγε.Και ας έδινα κάποια λεφτά παραπάνω.Όταν όμως έρχεται ο ένας και σου λέει 1000€ και ο άλλος σου λέει 850€ εδώ υπάρχει πρόβλημα.Και μεγάλο μάλιστα.Ρέ φίλε με τα 1000€.....ο άλλος που τα πουλάει 850€ μπαίνει μέσα???Δεν βγάζει τίποτα???Δε νομίζω!!!Είστε στην ίδια περιοχή όλοι σε ακτίνα 3χλμ περίπου.Τί σκ@τ@ έχεις εσύ που πουλάς το ίδιο προιόν 150€ πιο ακριβά απο έναν άλλο συνάδελφό σου?Έχεις ενοίκιο εσύ ενω ο άλλος μπορεί να μην έχει?Το δέχομαι μάλιστα,αλλα περιμένεις να βγάλεις το ενοίκιο του μήνα απο 3 άτομα που θα μπουν και θα τους πάρεις 450€ συνολικά?Και για να μην παρεξηγηθώ αυτός με τα 1000€ σε σχέση με αυτόν με τα 850€ δεν έιναι κανενα τεράστιο μαγαζί που να δικαιολογεί μεγάλα ενοίκια,ούτε καν ανεβατόριο μέσα δεν έχει γιατί δεν χωράει ούτε αυτος καλα καλα εκει.....Και αν ο άλλος έχει άλλο προμηθευτή απο εσένα τότε βρες την άκρη και εσύ,άλλαξε προμηθευτή,άλλαξε οτι θές αλλα αλλαξέ το γιατι δεν σε βλέπω για πολυ ακόμα. (Το τραγικό της υπόθεσης είναι οτι οπώς ξέρετε κάθε μαγαζί έχει μια μάρκα που προωθεί,που έχει ντύσει όλο το μαγαζί του,που έχει κοτσάρει την τεράστια ταμπέλα εξω απο το μαγαζί του και που προφανώς για να τα έχει όλα αυτα λογικά πρέπει να έχει και καλύτερες τιμές σε αυτή τη μαρκα απο οτι στις υπόλοιπες.Εεεεε αυτός με τα 1000€ ηταν Continental μέχρι και στο σόβρακο που φορούσε (ταμπέλες,αφίσες,στυλούς,ρούχα) ενώ αυτος με τα 850€ ηταν Michelin )
Anyway, για να μην σας κουράζω άλλο παιδιά να το ψάχνεται το πράγμα πολύ κάθε φορά που θέλετε να κάνετε κάτι.Τα λεφτά πλέον είναι συλλεκτικά κομμάτια και δεν ειναι για να τα αρπάζουν οι επιτήδειοι!

ps. Sorry αν σας κούρασα αλλά είχα θυμό μέσα μου και ήθελα να τον μοιραστώ μαζι σας για να προσέχουν όλοι.
Ο χρήστης dsepp630 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-04-11, 00:08   #13
ManiacBMW

Το avatar του χρήστη ManiacBMW

Drives: E46 316ti
Πόσα χρηματα διαθετεις για ελαστικα ειναι ενα καλο ερωτημα που πρεπει να σκεφτεις. Σε τι δρομους οδηγεις και με τι κλιμα. Τι οδηγηση κανεις χαλαρη η πιο επιθετικη. Τι προφιλ και πατουρα θες. Οσο μεγαλυτερες απαιτησεις ανεβαινει και η τιμη.

Γενικα μην ακους κανενα και παρε αυτο που θα σε ικανοποιει για να μην ξενερωσεις μετα. Λογικα οι εμποροι λαστιχαδες θα προσπαθουν να πουλησουν αλλα κι αυτοι τη δουλεια τους κανουν.

Το σιγουρο ειναι οτι τα ελαστικα ειναι πολυ σημαντικα για την ασφαλεια του αυτοκινητου και μολις νιωσουμε οτι πλεον δεν πατανε καλο ειναι να τα αλλαζουμε αμεσα.
Ο χρήστης ManiacBMW δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-07-11, 23:15   #14
bimmer56

Το avatar του χρήστη bimmer56

Περιοχή: Space Coast, Florida USA

Drives: E46 330I
ελαστικα

Καλησπερα,

Διαβαζοντας το ποστ θα ηθελα να βοηθησω με την δικη μου εμπειρια σε λαστιχα.

Εδω στην Αθηνα οδηγω BMW 325XI με Conti Sport Contacts
205 55 16s All Weather M/S . OEM λαστιχα απο κατασκευαστη
Πολυ καλο λαστιχο, ησυχο, σταθερο σε υψηλες ταχυτητες και οχι ιδιαιτερα ακριβο.

Στην Αμερικη οδηγω ΒΜW 330CI ZHP με NITTO INVO
255 35 18s για καλοκαιρι. Για χειμωνα Dunlop SP Winter Sports 225 45 17s
Πολυ καλα λαστιχα στην κατηγορια τους, δεν ξερω τι αλλο μπορει κανεις να περιμενει απο λαστιχο, ιδιαιτερα το DUNLOP στο χιονι και τον παγο ειναι φανταστικο

Στο BMW 535XI ηρθε με Michelin PilotSports 255 35 18s All Weather M/S .
Μεχρι τωρα πολυ καλη συμπεριφορα αν και δεν εχω πολυ εμπειρια λογω του οτι το αμαξι ειναι καινουργιο.

Απο πειρα και μονο η φιλοσοφια μου λεει οτι πρεπει να αλλαζουμε ελαστικα συχνα γιατι ακομη και το καλλιτερο ελαστικο οταν περασει το οριο ειναι επικινδυνο

Ευχομαι σε ολους σας καλο καλοκαιρι
Ο χρήστης bimmer56 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αλλαγη λαστιχα, αλλαγη ελαστικων, continental, λαστιχα, goodyear, Michelin, σειρά 1, ελαστικα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές