Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 37 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
14-01-18, 12:06   #361
gkourmoul1

Το avatar του χρήστη gkourmoul1

Drives: F25 X3 20d
Εφοσον τρυπησει το rtf και καποιος κανει 200χμ με 80χαω, το πιο πιθανο ειναι να εχει υποστει ανεπανορθωτη ζημια το ελαστικο. Συστηνεται αντικατασταση.
Τωρα, εαν τρυπησει και οδηγησεις 20-30χμ ηρεμα μεχρι το βουλκανιζατερ, θα κανεις κανονικα το μπαλωμα σου και... εφυγες.
Ο χρήστης gkourmoul1 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-01-18, 12:08   #362
luffyp8

Drives: F20 116i
με το που τρυπησε αρχισε να χανει σιγα σιγα αερα δεν ειχε κατσει. Και στα επομενα 4 χιλιόμετρα σταματησα σε λαστιχαδικο να το φτιαξω. Οποτε ναι δεν ειχε προλαβει να παθει ζημια
Ο χρήστης luffyp8 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-01-18, 12:14   #363
spy_la

Περιοχή: Αθήνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gkourmoul1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον τρυπησει το rtf και καποιος κανει 200χμ με 80χαω, το πιο πιθανο ειναι να εχει υποστει ανεπανορθωτη ζημια το ελαστικο. Συστηνεται αντικατασταση.
Τωρα, εαν τρυπησει και οδηγησεις 20-30χμ ηρεμα μεχρι το βουλκανιζατερ, θα κανεις κανονικα το μπαλωμα σου και... εφυγες.
Νομίζω πως το μήνυμα που βγάζει και σε ενημερώνει για την απώλεια αέρα, λέει για 80km και μέχρι 80km/h. Συνεπώς μου φαίνεται λογικό στα 200km που αναφέρεις να χρειάζεται αντικατάσταση.
Ο χρήστης spy_la είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Χθες, 19:40   #364
steev

Drives: E84 X1 18d xDrive
Παιδιά, παρήγγειλα και άυριο τελικά θα βάλω τα Μichelin Primacy 4 98W XL.
Tα βρήκα με δυσκολία αλλά τελικά τα βρήκα. Μάλιστα είχα πάρει και στην αποθήκη της Michelin αλλά δεν μου έλεγαν αν υπάρχει διαθεσιμότητα και με παρέπεμπαν σε πωλητές. Hμουν ανάμεσα σε αυτό και τα CONTINENTAL Premium Contact 6 .
Όσον αφορά την επισκευή των RunFlats, το βιβλίο κατασκευαστή δεν επιτρέπει κατι τετοιο. Επιτρέπει την οδήγηση ( με ελαστικό χωρίς αέρα) μέχρι 80 χλμ απόσταση και με μέγιστη ταχύτητα 80χλμ/ώρα, το δε ελαστικό στη συνέχεια πρέπει να αντικατασταθεί.
Θα επανέλθω με αρχικές εντυπώσεις από τα Primacy 4 αλλά και αργότερα μετά από αρκετή χρήση.
Ο χρήστης steev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Χθες, 20:29   #365
Χρηστος ο λαρισαιος

Το avatar του χρήστη Χρηστος ο λαρισαιος

Drives: F30 Luxury
@steev: Hμουν ανάμεσα σε αυτό και τα CONTINENTAL Premium Contact 6 .

Ακριβώς τις ιδιες σκέψεις κάνουμε...αλλά αφού έκανες το βήμα παραπάνω περιμένουμε τις εντυπώσεις σου. Αν θες πες μας λιγο μια τιμή αγοράς και υποθετω Run Flat . Διάσταση ;;
Ο χρήστης Χρηστος ο λαρισαιος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Σήμερα, 18:40   #366
steev

Drives: E84 X1 18d xDrive
Λοιπόν η διάσταση είναι 225/50/17 Primacy 4 98W και ΔΕΝ εβαλα Runflat για τους λόγους που ανέφερα πριν.
Εκανα ήδη 250 χλμ και το αυτοκίνητο επιτέλους πάει σαν αυτοκίνητο!!
Δεν χτυπάει, δεν χοροπηδάει σε κάθε εγκάρσια ανωμαλία και γενικά δεν αισθάνεσαι ότι οδηγείς αυτοκίνητο με ξύλινες ρόδες.
Το αυτοκίνητο δεν έγινε μαλακό στις στροφές, ούτε να βιασθεί κάποιος να πεί ότι πλέει, θεωρώντας ότι επειδή είναι σχεδιασμένο για runflat τα οποία είναι σκληρά , λογικά, θα έχει μαλακότερη ανάρτηση ώστε κατά κάποιο τρόπο να εξισορροπούσε την ακαμψία των runflats και ως εκ τούτου η υποτιθέμενη μαλακότερη αναρτηση σε συνδιασμό με τα νεα ελαστικά που δεν έχουν σιδερενια πλαινα , θα είχε σαν αποτελεσμα ενα αυτοκινητο που θα πηγαίει βαρκα -γιαλο.
Τιποτα τετοιο δε ισχύει και το αυτοκινητο παει επιτελους σαν αυτοκινητο!
Στον αυτοκινητόδρομο που έκανα 200 χλμ, είναι εντελώς αθόρυβα, δεν ακουγονται καν , σε σχέση με τα Pirelli P7 runflat που φορούσε πριν και στις λακούβες έξω από τον αυτοκινητόδρομο σταμάτησε πλέον το κοπάνημα του αυτοκινήτου.
Κόστος 550 ευρω συν 20 την ευθυγράμμιση.
Θα πάρω και ενα κομπρεσερακι με κιτ επισκευης, έχω και οδική βοήθεια και ολα οκ.
Τα Runflats τέλος για μενα οριστικό. Ξύλινες ρόδες το αυτοκίνητο πάλι δεν πρόκειται να ξαναφορέσει. Λαθος μου που και τη δευτερη φορα ξαναφόρεσα runflats, ομως την τριτη το κατάλαβα. Επιτέλους οδηγώ αυτοκίνητο και όχι τρένο έξω από τις ραγες σε καρόδρομο.

Από την εμπειρία μου με τα runflats , θα έλεγα ότι οι λογοι που καποιος θα πρεπει να χρησιμοποιεί runflats είναι:
1. Εαν φοβαται ότι θα σκασει το λαστιχο στο δρομο με καταστροφικο αποτελεσμα για το ελαστικο και θεωρει ότι το αποτελεσμα θα ειναι να βγει εξω απο το δρομο.
2. Εάν έχει μερικη ή πλήρη απώλεια πίεσης και δεν θέλει να σταματήσει στο δρομο, ειδικά μεσα στη νυχτα ή στη βροχή, παρόλο βεβαια που θα πρεπει να σταματησει για λιγο προκειμένου να κάνει μια γρηγορη εκτιμηση της καταστασης του ελαστικου.
Πάντως τα παραπάνω για μένα, δεν μπορούν να αντισταθμισουν την ευχαρίστηση και την ανεση που προσφερουν τα non runflat ελαστικα στους δρόμους της Ελλαδας.
Θα επανέλθω μετά από πολλά χιλιόμετρα.
Ο χρήστης steev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Σήμερα, 18:57   #367
xenos

Κοιτα να δεις που με ιντριγκαρεις. Εγω δεν ξερω πραγματικα τι να κανω στην επομενη, κοντινη, αλλαγη.
Ο χρήστης xenos είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Σήμερα, 20:41   #368
spanky

Drives: F20 116d ED
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα driveguard, τα φοράω 1 χρόνο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πολύ πιο ήσυχα και άνετα από τα επίσης καλά (για RFT) goodyear εργοστασιακής τοποθέτησης. Έχω κάνει 20.000+ χλμ σε όλες τις συνθήκες, τα έχω πιέσει σε στεγνό-βρεγμένο, δεν με πρόδωσαν ποτέ. Επίσης έχουν ελάχιστη φθορά, πιστεύω ότι θα βγάλουν χαλαρά 50.000 χλμ (με την δική μου οδήγηση). Ενδεικτικά τα goodyear έγραψαν 70.000 χλμ αλλά τα περισσότερα στην εθνική.
Στα θετικά τους ότι είναι και οικονομικά. Δεν βρίσκω το λόγο να πάει κάποιος σε συμβατικά (εκτός και αν ψάχνει καθαρά sport λάστιχο).
Ο χρήστης spanky είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Σήμερα, 21:07   #369
spy_la

Περιοχή: Αθήνα

Οι γνώμες διίστανται οπότε. ...Εγώ για τα ρανφλατ Goodyear εργοστασιακης τοποθέτησης μόνο αρνητικά μπορώ να πω. Τα 17αρια assymetric 3 που έχω τώρα μου φαίνονται κλασεις ανώτερα!
Έχω μεγάλη περιέργεια να οδηγήσω άσσο με τα driveguard. .πιθανόν να γίνει σύντομα από συγγενή μου, οπότε και θα έχω ολοκληρωμένη εικόνα. ...ως τότε ούτε ....μακρυά και αγαπημένοι με τα ρανφλατ ; )
Ο χρήστης spy_la είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, EH2, EH2+, Extended Hump, H2, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, TPMS, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές