λαδια σε κιβωτιο και διαφορικο [E46 318ci] - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
21-12-17, 21:15   #11
alex46

Περιοχή: Αθηνα

Drives: E46 318ci
Μακαρι να ειχαμε χρονο ποιο πολυ ,αλλα περισοτερο χωρο να μπορουσαμε να εφαρμοζουμε ιδιαν αυτες τις γνωσεις που εχεις εσυ και τα μελη αυτου του φορουμ.
Θα μεινω στις προδιαγραφες τις bmw αλλα οχι στα θεικα τις λαδια .
Ο χρήστης alex46 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-12-17, 21:37   #12
JIM THEO

Drives: ??? ???
@sv2gww αληθεια αλλαζετε τοσο αραια καθε 80-100Κ χλμ τις βαλβολινες;
Ποτε δεν τις κρατησα πανω απο 40Κ χλμ ενω αυτες του διαφορικου συνηθως στο μισο γιατι καταπονουνται περισσοτερο, better safe than sorry που λενε και οι Αγγλοι!
Ο χρήστης JIM THEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-12-17, 21:56   #13
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Σε παρακαλώ, όχι στον πληθυντικό.. Δεν είναι αραιά τα 80Κ χλμ για γκρουπ γραναζιών. Ακολουθώ την παλιά τακτική της BMW με τα μεγάλα service, τα inspection I και II, όπου το δεύτερο είχε επιπλέον τις αλλαγές λιπαντικών στις μεταδόσεις. Τα σασμάν των Ε39 δεν έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά με τα προηγούμενα, το δε διαφορικό είναι update κάποιου αντίστοιχου εκθέματος σε μουσείο αυτοκινήτων. Φαντάσου δε πως ίδιο κιβώτιο σε Ε34 ή Ε36 (στις τελευταίες εκδόσεις ή στα πρώτα Ε46) έφερε για βαλβολίνες τα λάδια ATF. Xωρίς λόγο κι αφορμή τα ATF έγιναν MTF2.
Μα όμως, όπως έγραψα και πριν, είμαι 10Κ χλμ πριν τα 300Κ χλμ και δουλεύουν όλα άψογα. Είτε με ψύχος, είτε με ζέστη οι ταχύτητες κουμπώνουν θετικότατα και δεν υπάρχει κανένας θόρυβος από κανένα γκρουπ, με οποιοδήποτε τρόπο οδήγησης. Το μόνο θέμα που έχω με το κιβώτιο είναι μια διαρροή από την τσιμούχα του μπρίζντερεκ (στον άξονα εισόδου του σασμάν) την οποία θα αλλάξω όταν το βγάλω για την 1η αλλαγή συμπλέκτη. Κι αργεί ακόμα ο ρημάδης... Όσο για το better safe than sorry, επιδιώκω to feel sorry για να βάλω το 6τάχυτο της Ε46 330.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-12-17, 22:24   #14
JIM THEO

Ο πληθυντικος ηταν επειδη οντως απευθυνομαι σε ολους δεδομενου οτι βλεπω αλλαγες λαδιων καθε 15-20-25Κ και ανατριχιαζω, τωρα διαβασα τα γραφομενα σου περι βαλβολινες στα 100Κ και μου'ρθε καπως!
Παντως να εισαι σιγουρος εχει να κανει με το συγκεκριμενο σαζμαν και την οδηγηση σου κι οχι με τις αλλαγες λαδιων που δεν εχεις προβλημα, ποιος συμπλεκτης αντεχει 300Κ;
23-12-17, 21:12   #15
Sokk

Το avatar του χρήστη Sokk

Drives: E46 N42b20
Επειδή πάω και εγώ για αλλαγή, αναφέρεστε σε 318 με τον 1.9 ή με τον 2.0 ?
Ο χρήστης Sokk είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-12-17, 22:34   #16
alex46

318 ci n46b20 με τον 1995cc
24-12-17, 12:49   #17
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIM THEO Εμφάνιση μηνυμάτων
....βλεπω αλλαγες λαδιων καθε 15-20-25Κ και ανατριχιαζω, τωρα διαβασα τα γραφομενα σου περι βαλβολινες στα 100Κ και μου'ρθε καπως!
Είμαι βέβαιος πως οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- εδώ στο forum δεν αφήνουν λάδια για πάνω από 10 - 12Κ χλμ.
Βαλβολίνες αλλάζω στις 80Κ χλμ και μπορώ να σου πω με σιγουριά πως είναι πάρα πολύ καλύτερα από το "ποτέ" που επιβάλει η BMW. Επειδή δε τα service τα κάνω μόνος μου δεν έχω τη δυνατότητα του ανυψωτικού όποτε να 'ναι, αν είχα ίσως και να τις άλλαζα νωρίτερα.
Όσον αφορά στο σασμάν και τον δίσκο του, είναι τα πλέον κοινά σε όλα τα Ε39 εκτός V8 και Μ, σε Ε46, ακόμα και σε Ε38 (728ι) όπου και σ' αυτά δεν υπάρχουν θέματα. Από την άλλη δεν ζω και άρα δεν κινούμαι σε πόλη, οπότε το φθοροποιό "σταμάτα-ξεκίνα" κάθε 10 μέτρα δεν το έχω ποτέ.
By the chance... πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα έχεις κάνει με την F22?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-12-17, 13:27   #18
JIM THEO

Αυτη που ηταν να παρω αλλα την ακυρωσα ακριβως γιατι μια μονο αλλαγη λαδιων στις 24000χλμ και τωρα που ειναι στις 47000χλμ θα πρεπει να κανει την αλλγη ο επομενος ιδιοκτητης;
Ενα κατα τα αλλα τελειο αυτοκινητο με υπερπληρη εξοπλισμο, οτι extra υπαρχει σε Μ, εως ηλιοροφη και adaptive suspension, αψογος ο εμπορος, αλλα με μια αλλαγη λαδιων στις 47000χλμ ειναι ενα μεγαλο ΟΧΙ για μενα αυτο το αυτοκινητο.
Ισως ειμαι υπερβολικος αλλα ετσι το βλεπω και δεδομενου οτι δε μπορω να κανω αναλυση λαδιων για να δω την κατασταση του κινητηρα - οσο μπορει να μου δειξει - καλυτερα που το απεφυγα, προσανατολιζομαι σε δυομισαλιτρο "διλιτρο" απ'εξω αλλα ειναι ο καιρος χαλια που δε μπορω να κατεβασω ευκολα αυτοκινητο αν δεν εχει πανω χιονολαστιχα, θα δειξει...
30-12-17, 00:08   #19
alex46

Καλησπερα ,σημερα αλλαξα και τις δυο βαλβολινες .μπορω να πω οτι οι αλλαγες γινοντε ποιο ομαλα και η πρωτη ποιο πολυ αλλα και οι αλλες κουμπωνουν ποιο καλα οταν ειναι κρυο.για κακη μου τυχη ειχα μεινει απο μπαταρια και δεν εβγαλα φωτο εκεινη την ωρα τα λαδια,αλλα εχω παρει ενα δειγμα σε μπουκαλι και με αυτα που περισεψαν

Θα αντιπαραθεσω τις διαφορες.μπορω να πω οτι ειναι πολυ αισθητες.
17-01-18, 13:08   #20
alex46

καλημερα
παραθετω φωτογραφια με τα λαδια απο κιβωτιο και διαφορικο,παλια και καινουργια.του κιβωτιου ηταν μεν μαυρα αλλα στο αδειασμα διεκρινες λιγο διαυγεια ,ενω στου διαφορικου ηταν τελειως μαυρα παχυρευστα.

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές