λαδια σε κιβωτιο και διαφορικο [E46 318ci] - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-01-18, 13:35   #21
gpav

Drives: Ε87 116i
με τις τελευταίες φωτογραφίες και ιδιως τη λεξη "παχυρευστα" ομολογω λιγο οτι τρομαξα καθως ακουω την αντιπροσωπεία που λεει μην τα αλλαξετε και το εξειδικευμενο που παω που ειναι ναι μεν αλλαξε τα αλλα δε χρειαζεται κιολας και εχω 160000 χωρις καμια αλλαγη... :/
Μάλλον θα πρέπει να το ξανασκεφτω...
Παρεπιμπτόντως, τι κόστος να αναμένω για κιβώτιο + διαφορικό; Αξιζει να παρω τα λαδια μόνος μου και αν ναι ποια ακριβως θέλει;
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-01-18, 14:05   #22
JIM THEO

Drives: ??? ???
Βαλβολινες πανω απο 50.000 θεωρω δεν πρεπει να αφηνει κανεις στο αυτοκινητο του ενω αυτες του διαφορικου χονδρικα χρηζουν στο μισο χρονο αλλαγη απο αυτες του κιβωτιου.
Ο χρήστης JIM THEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-01-18, 14:07   #23
alex46

Περιοχή: Αθηνα

Drives: E46 318ci
Ειδικα του διαφορικου ηταν ταλαιπωριμενες οταν ανοιξαμε την ταπα απο πανω αρχιζε να σταζει το υγρο μαυρο με φυσσαλιδες και σε υφη οχι οσο το καινουργιο.εγω τα πηρα μονος μου.και μου τα εβαλε ο μηχανικος.
Για τα δικα μου κοστισαν
2 lt pentozin mtf-lt2 16€
13 castrol 75-90 13€
Τοποθετηση 15€
Συνολο 45€

Απο μια γρηγορη ματια εισαι γυρω στο 13 €διαφορικο
Απο 44εως 20 για κιβωτιο
+εργασια
Ο χρήστης alex46 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-01-18, 15:13   #24
gpav

Drives: Ε87 116i
Γιατι τα βλεπω πολυ πιο ακριβα τα δικα μου; Καπου βρηκα οτι το κιβωτιο θελει MTF LT3. Ξερει κανεις αν εχει κανενα τεχνικο προγραμμα ποσα παίρνει το facelift το 6ταχυτο σε κιβωτιο κ ποσα σε σασμαν;

Τοποθέτηση πολυ καλα σου πηραν, στειλε μου ενα πμ που πηγες αν θες γιατι ο δικος μου νομιζω μου ειχε πει ΠΟΛΥ περισσότερα...
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-01-18, 10:21   #25
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι βέβαιος πως οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- εδώ στο forum δεν αφήνουν λάδια για πάνω από 10 - 12Κ χλμ.
Βαλβολίνες αλλάζω στις 80Κ χλμ και μπορώ να σου πω με σιγουριά πως είναι πάρα πολύ καλύτερα από το "ποτέ" που επιβάλει η BMW. Επειδή δε τα service τα κάνω μόνος μου δεν έχω τη δυνατότητα του ανυψωτικού όποτε να 'ναι, αν είχα ίσως και να τις άλλαζα νωρίτερα.
Όσον αφορά στο σασμάν και τον δίσκο του, είναι τα πλέον κοινά σε όλα τα Ε39 εκτός V8 και Μ, σε Ε46, ακόμα και σε Ε38 (728ι) όπου και σ' αυτά δεν υπάρχουν θέματα. Από την άλλη δεν ζω και άρα δεν κινούμαι σε πόλη, οπότε το φθοροποιό "σταμάτα-ξεκίνα" κάθε 10 μέτρα δεν το έχω ποτέ.
By the chance... πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα έχεις κάνει με την F22?
τελικα καθε ποτε πρεπει να αλλαζουμε αυτα τα 2? εγω εχω 75.000 χιλ. με τα μισα χιλ, σε ταξιδια και τα αλλα μισα στα προαστια,στο κεντρο παω περιπου 10 φορες τον χρονο και αν.ειναι αναλογα το μοντελλο?

p.s ασχετο με το θεμα αλλα επειδη αναφερθηκε η μαρκα,τα motul εχουν ενα λαδι κινητηρα φανταστικο απο φυτικα συστατικα που ειναι το υπερτατο για πολλες κρυες εκινησεις μεσα στην πολη αλλα πρεπει να αλλαζει καθε 5.000 χιλμ. το βαζει γνωστος μου και ειναι πολυ ικανοποιημενος
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-01-18, 12:25   #26
JIM THEO

Drives: ??? ???
Οι εστερες ειναι οι ουσιες που αναφερεις, παραγωνται απο φυτικα συστατικα στο εργαστηριο και κοστιζουν πολλαπλασια απο αλλες βασεις λαδιων ακομη και τις πολυαλφαολεφινες: https://bobistheoilguy.com/esters-in...ic-lubricants/
Λιγα εστερικα λαδια υπαρχουν ακομη στην αγορα απο εταιρειες οπως η Fuchs/Silkolene, Millers, Motul, Redline, Elf, Total, Penrite κι ελαχιστες ακομη που δε θυμαμαι τωρα, θεωρειται απο τις κορυφαιες η Redline που χρησιμοποιει τριεστερικη βαση (φυσικο ευρος ιξωδους απο τρεις διαφορετικους εστερες) αλλα και αρκετα λαδια της Penrite, καποια της Motul κλπ ομως οπως ορθα αναφερεις επειδη ακριβως δεν εχουν πολλα προσθετα οπως Ca για αυξηση ΤΒΝ δεν αντεχουν πολλα χλμ (απο 5.000χλμ που λες κι αναλογα το αυτοκινητο μεχρι 10.000χλμ περιπου).

Ομως τα εστερικα λαδια λογω ελλειψης προσθετων θα ελεγα στο κρυο ξεκινημα ισως ακουγεται περισσοτερο ο κινητηρας, το αβανταζ τους δηλαδη ειναι στην προστασια και λιπανση σε ακραιες συνθηκες υψηλων θερμοκρασιων και καταπονησεων κι οχι στο κρυο ξεκινημα.
Ο χρήστης JIM THEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-01-18, 14:21   #27
alex46

Περιοχή: Αθηνα

Drives: E46 318ci
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gpav Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι τα βλεπω πολυ πιο ακριβα τα δικα μου; Καπου βρηκα οτι το κιβωτιο θελει MTF LT3. Ξερει κανεις αν εχει κανενα τεχνικο προγραμμα ποσα παίρνει το facelift το 6ταχυτο σε κιβωτιο κ ποσα σε σασμαν;

Τοποθέτηση πολυ καλα σου πηραν, στειλε μου ενα πμ που πηγες αν θες γιατι ο δικος μου νομιζω μου ειχε πει ΠΟΛΥ περισσότερα...
Το καλυτερο που εχεις να κανεις παρε τηλ. Στην αντιπροσωπεια και ρωτα τους τι παιρνει και ποσο ποσοτητα,αυτο εκανα και απραξα αναλογως.σου στελνω.
Ο χρήστης alex46 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-01-18, 19:45   #28
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο player Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα καθε ποτε πρεπει να αλλαζουμε αυτα τα 2? εγω εχω 75.000 χιλ. με τα μισα χιλ, σε ταξιδια και τα αλλα μισα στα προαστια,στο κεντρο παω περιπου 10 φορες τον χρονο και αν.ειναι αναλογα το μοντελλο?
Θεωρώ πως κάπου μεταξύ 80Κ και 100Κ χλμ είναι οκ και για το σασμάν αλλά και για το διαφορικό. Πιο νωρίς είναι too much.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές