Στρέβλωση ζάντας μπροστινού τροχού από F650GS/Dakar - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Μοτοσυκλέτες BMW » Σειρες Μοτοσυκλετας » Σειρές F » Στρέβλωση ζάντας μπροστινού τροχού από F650GS/Dakar

Σειρές F Συζητήσεις για την σειρά F (F GS, F S, F ST, κλπ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-09-07, 16:55   #1
Nick

Το avatar του χρήστη Nick

Περιοχή: Βόλος, Μοτοσυκλέτα F650GS/Dakar

Drives: GS F650
Στρέβλωση ζάντας μπροστινού τροχού από F650GS/Dakar

Παιδιά καλησπέρα. Σε μια ασφαλτο - χωμάτινη εξόρμηση που κάναμε μια παρέα το προηγούμενο ΣΚ, ένας εξ ημών κάτοχος Dakar, είχε ένα ατύχημα, με αποτέλασμα να στραβώσει η ζάντα του μπροστινού του τροχού στο χείλος της. Ο μάστορας απ' το συνεργείο που την πήγε, του είπε ότι επειδή είναι πάνω στο "νεύρο" δεν επισκευάζεται.
Έχετε υπ' όψιν αν υπάρχει κάποιος που να ασχολείται με τέτοιες εργασίες, ή αν υπάρχει κάποιο κατάστημα ή ιδιώτης που να πουλάει τέτοια μτχ ανταλλακτικά, μήπως και γλυτώσει την 300αρού που κάνει η καινούρια;
Έχω βάλει και αγγελία, αλλά θεώρησα σωστό να το δημοσιεύσω κι εδώ που θα διαβαστεί από περισσότερους φίλους.

28-09-07, 17:57   #2
ΑΝΤΕΡ-COVER

Status: Innactive Imp.Users

Έχω υπόψη μου κάποιον αλλά είναι Αθήνα (απο Βόλο πως θα το κανονίσεις?), είναι στην Θεοφιλοπούλου στον Νέο Κόσμο, δε ξέρω βέβαια αν επισεκυάζει ζάντες moto αλλά γιατί όχι!

Θα σου στείλω το τηλ. του να συνεννοηθήτε, αλλά δυστυχώς απο Δευτέρα γιατί σήμερα μετά την δουλειά φεύγω κατευθείαν για ΣΚ!
Ο χρήστης ΑΝΤΕΡ-COVER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-09-07, 22:47   #3
jason

οπα οπα τι 300 ευρο?στο στεφανι στραβωσες γιατι να το αλλαξη ολο αν ειναι να το αλλαξεις. θα παρεις ενα καινουργιο στεφανη και θα σου πλεξουν τις παλιες ακτινες και κεντρο.

excel παρε μιας και ειναι απο τα καλυτερα. παντος ρωτα και για καλυμπραρισμα κτλ
Ο χρήστης jason δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-10-07, 11:24   #4
γεροπιτσιρικος

Περιοχή: Λ.Α.

Κάνε και ένα τηλέφωνο στην Μοτορόδα. Θα βρεις τα στοιχεία στο http://www.motoroda.gr/motoroda/
Ο χρήστης γεροπιτσιρικος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-10-07, 14:00   #5
ΑΝΤΕΡ-COVER

I am back!!!!

Λοιπόν φίλε Nick κάνε ένα τηλ. στο 210-9249364 είναι στον Ν. Κόσμο, Θεοφιλοπούλου 11 (αν δε κάνω λάθος)!

Επισκευάζει ζάντες-αποκλειστικά και μόνο, τώρα δεν ξέρω αν ασχολείται και με ζάντες μοτό αλλά ένα τηλ. θα λύσει κάθε απορία
Ο χρήστης ΑΝΤΕΡ-COVER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-10-07, 20:42   #6
Nick

Το avatar του χρήστη Nick

Περιοχή: Βόλος, Μοτοσυκλέτα F650GS/Dakar

Παιδιά, τα νέα καλά. Η ζάντα στάλθηκε Θεσ/κη και επισκευάστηκε κάπου εκεί. Λεπτομέρειες δεν έχω, αλλά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους σας για τις απαντήσεις σας.
Να 'στε όλοι καλά, και μακριά από τέτοια ...
29-07-11, 13:47   #7
NWNTAS

Καλημέρα και από εμένα,

έχω το ίδιο πρόβλημα με τον αρχικό φίλο. Μπορείς να μου πεις, σε παρακαλώ αν θυμάσαι, σε ποιον είχατε απευθυνθεί στην Θεσσαλονίκη για την επισκευή, μιας και μένω εκεί?

Επίσης σε περίπτωση που δεν επισκευάζεται το στεφάνι, ποιες είναι οι προτάσεις των φίλων του forum για εταιρεία στεφανιών, εκτός μαμάς (κόστος 660 Ευρώ!!! μόνο για στεφάνι...)?
Ο χρήστης NWNTAS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-07-11, 14:10   #8
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Υπαρχει ενας στην Αθηνα...στην Καλλιροης οπου εχουν βρει γιατρεια πολλοι με μοτοσυκλετες.

Ισιωνει ζάντες στην "πρεσσα". Δεν μπαινει τορνο...δεν ζεσταινεται...δεν χανεται η σκληροτητα και αντοχη της ζαντας. Ισιωνει ακομη και μαγνησιου ζαντες (που ως γνωστον αν τις ζεστανεις , γινονται κομματια)

Αν εχεις την δυνατοτητα να την στηλεις στην Αθηνα...πες μου να googlaρω μπας και τον βρω γιατι δεν θυμαμαι ακριβως λεπτομεριες.
29-07-11, 14:20   #9
NWNTAS

Φίλε Panoz σε ευχαριστώ πολύ.

Ναι, θα με βοηθούσε πολύ αν έβρισκες κάποια στοιχεία επικοινωνίας μαζί του.

Σε περίπτωση που δεν είναι επισκευάσιμη, έχεις υπόψη σου κάποια αξιόπιστη εταιρία κατασκευής στεφανιών?

Η EXCEL παράγει μοντέλα κατάλληλα για F650 GS εμπρός?
Ο χρήστης NWNTAS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-07-11, 14:47   #10
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Το Βρηκα...

Το μαγαζι ονομαζεται "Νικος Τζοκας" και βρισκεται στην Θεοφιλοπουλου 11, στον Νεο Κοσμο (τηλ 2109249364).

Ο τυπος επισκευαζει ζάντες ΧΩΡΙΣ ΖΕΣΤΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟΡΝΟ. Μπαινει στην πρεσσα και ερχεται στην αρχικη της κατασταση διατηρωντας τις αντοχες.

Εχουμε γραψει παρα πολλες φορες και στον χωρο των αυτοκινητων , πως η επισκευη ζαντας ειναι ημιμετρο γιατι μαλακωνει το μεταλλο μετα τορναρισμα και ζεσταμα. Αποτελεσμα ειναι το στραβωμα να γινεται ολο και πιο ευκολο και συχνο. Φυσικα οσο συνεχιζεται να επαναλαμβεται η διαδικασια ολο και πιο πολυ αδυνατιζει η ζαντα και στο τελος...γινεται βουτυρο.

ΥΓ- Ο τυπος δεν ειναι βουλκανιζατερ...θα πρεπει να στειλεις σκετη την ζαντα χωρις λαστιχο πανω , για να την δουλεψει.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές