Καινουργιος κατοχος ενος F 800 R - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Μοτοσυκλέτες BMW » Σειρες Μοτοσυκλετας » Σειρές F » Καινουργιος κατοχος ενος F 800 R

Σειρές F Συζητήσεις για την σειρά F (F GS, F S, F ST, κλπ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-08-09, 16:32   #1
Laksof

Περιοχή: ΛΕΥΚΑΔΑ

Drives: F 800 R
Καινουργιος κατοχος ενος F 800 R

Γεια σας παιδια,
με λενε Λάκη, ειμαι 42 χρονων και ειμαι καινουργιος στο forum.

Εδω και περιπου 3 εβδομαδες ειμαι κατοχος ενος BMW F 800 R. Τα τεσσερα τελευταια χρονια ειχα ενα XTX 660, απο το οποιο εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Αποφασισα ομως να αλλαξω. Παντα μου αρεσαν τα naked μηχανακια. Αλλα μολις ειδα πρωτη φορα το F800R, δεν ξερω.......μου αρεσε παρα πολυ. Ισως γιατι, επειδη παντα μου αρεσαν τα BMW, στο μυαλο μου συνδυασα κατευθειαν το BMW με το naked. Ετσι αποφασισα να το παρω. Πηγα στον Ανδριοπουλο στην Πατρα και το εκανα ενα test ride. Με ξενισε βεβαια η διαφορετικη, πιο street, θεση οδηγησης.

Δεν εχω να σας πω πολλα ακομη ισως και λογω της απειριας μου. Ξεχασα να πω οτι το XTX ηταν η πρωτη μου μηχανη. Συνεπως δεν ειχα μεχρι τωρα καμια επαφη με πιο street μηχανακια. Εχω κανει μεχρι τωρα περιπου 480 χλμ. Το οδηγω κατω απο τις 5000 στροφες συμφωνα με το εγχειριδιο χρησης. Νομιζω οτι η ροπη του ειναι φανταστικη. Ξεκιναει απο πολυ χαμηλα και πρεπει να προσφερεται σε ολο το φασμα των στροφων. Μου φαινεται οτι αν ανοιξω κι αλλο το γκαζι, πανω απο τις 4500 στροφες, το μηχανακι θα απογειωθει. Επισης ειναι πολυ σταθερο στην οδηγηση του. Προφανως θα ειμαι σε θεση να σας πω πιο πολλα μετα τα πρωτα 1000 χλμ.

Το μονο που με ξενιζει (οπως ανεφερα και πιο πριν) ειναι η θεση οδηγησης. Ενω δεν ειναι ιδιαιτερα σκυφτο μηχανακι (νομιζω οτι ειναι ακριβως σαν το ST), νομιζω οτι θα προτιμουσα το τιμονι του να ηταν μερικους ποντους πιο ψηλα ή πιο κοντα σε μενα (ισως και τα δυο). Εχω υψος 1,83 μετρα και ειμαι 79 κιλα. Περιμενω τις συμβουλες σας πανω σ΄αυτο το θεμα. Βεβαια περιμενω να περασει το ρονταρισμα και να οδηγησω το μηχανακι οπως του αρμοζει. Νομιζω οτι τοτε θα βγαλω ενα πιο σωστο συμπερασμα για τη θεση οδηγησης.
Παντως πειτε μου τη γνωμη σας. Νομιζετε οτι καποια τροποποιηση του τιμονιου θα βοηθουσε......ή μηπως η αλλαγη της σελας......(πιο ψηλη ή πιο χαμηλη...... δεν ξερω τι πρεπει να επιλεξει καποιος με το δικο μου το υψος). Ή μηπως ειναι κατι που θα το συνηθισω με το περασμα του χρονου (μιας και στο προηγουμενο μηχανακι η θεση οδηγησης ηταν εντελως ορθια).

Ευχαριστω που διαβασατε το "σεντονι" μου.
Περιμενω για τις συμβουλες σας.

19-08-09, 19:11   #2
Portstewart

Το avatar του χρήστη Portstewart

Φίλε καλορίζικη και καλοτάξιδη η 800αρα.

έκανα πρόσφατα ένα πόστ σχετικά με αυτή τη μηχανή καθώς ήθελα να μάθω περισσότερα μιας και απ'ότι φαίνεται ακόμα δεν υπάρχουν πολλοί ιδιοκτήτες. Από εξτρά εξοπλισμό (ABS έχει?) τι έχεις βάλει επάνω κι αν επιτρέπεται πόσο σου έφτασε το πακέτο.

Γενικά είναι πολύ πολύ ωραία μηχανή (δεν το συγκρίνω πουθενά με το ΧΤ).
Και πάλι καλοτάξιδη

Buena Vista Social Club
Ο χρήστης Portstewart δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-08-09, 21:24   #3
Laksof

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Portstewart
Φίλε καλορίζικη και καλοτάξιδη η 800αρα.

έκανα πρόσφατα ένα πόστ σχετικά με αυτή τη μηχανή καθώς ήθελα να μάθω περισσότερα μιας και απ'ότι φαίνεται ακόμα δεν υπάρχουν πολλοί ιδιοκτήτες. Από εξτρά εξοπλισμό (ABS έχει?) τι έχεις βάλει επάνω κι αν επιτρέπεται πόσο σου έφτασε το πακέτο.

Γενικά είναι πολύ πολύ ωραία μηχανή (δεν το συγκρίνω πουθενά με το ΧΤ).
Και πάλι καλοτάξιδη
Σ' ευχαριστω πολυ φιλε μου Portstewart.

Λοιπον, η μηχανη βγαινει στην Ελλαδα με τα εξης:
1) ABS
2) Ζελατινα sport στο χρωμα της μοτοσυκλετας (ξεχασα να πω οτι εγω πηρα την ασπρομαυρη εκδοση)
3) Υπολογιστης ταξιδιου
4) Φλας LED
5) Ελεγχος πιεσης ελαστικων (RDS)
6) Θερμαινομενα γκριπ

Η τιμη 9736€. Εγω εχω παραγγηλει και μια καρινα +145€.
21-08-09, 11:57   #4
john33

Status:

Drives: Ε92 320i
επιτελους συναδελφος

καλοριζικο φιλε μου.εχουμε ακριβως το ιδιο εργαλιο.να ξερεις οτι τα γερμανικα δεν ανηγουν γρηγορα.εχω 1300 χλμ κ το μηχανακι ειναι πολυ σφικτο ακομα.πανω απο τις 5500 στρ διαμαρτηρεται.υπομονη!
Ο χρήστης john33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-08-09, 17:53   #5
Laksof

Re: επιτελους συναδελφος

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο john33
καλοριζικο φιλε μου.εχουμε ακριβως το ιδιο εργαλιο.να ξερεις οτι τα γερμανικα δεν ανηγουν γρηγορα.εχω 1300 χλμ κ το μηχανακι ειναι πολυ σφικτο ακομα.πανω απο τις 5500 στρ διαμαρτηρεται.υπομονη!
Ευχαριστω πολυ φιλε john33.
Θα τα λεμε λοιπον αφου ειμαστε συναδελφοι κι εσυ μαλιστα πιο "παλιος".
Αληθεια, μηπως εχεις την καλοσυνη να μου πεις ποσα χρηματα σου πηγε το πρωτο σερβις στα 1000 χλμ. ;
24-08-09, 16:09   #6
john33

Status:

Drives: Ε92 320i
94 ευρω.λαδια,φιτρο λαδιου κ ελεγχους.σε αντιπροσωπια στην λ.αμφιθεας.πονεσε λιγο!
Ο χρήστης john33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-08-09, 22:11   #7
Laksof

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο john33
94 ευρω.λαδια,φιτρο λαδιου κ ελεγχους.σε αντιπροσωπια στην λ.αμφιθεας.πονεσε λιγο!
Ευχαριστω john για την απαντηση σου.

Πηρα κι εγω το Σαββατο που μας περασε στο σερβις στην Πατρα κι εκλεισα ραντεβου. Θα παω την Παρασκευη που θα μας ερθει. Ρωτησα για το κοστος και μου ειπαν 95€.
25-08-09, 15:42   #8
Portstewart

Επιτρέπεται σε μηχανή 10000ευρώ να χρεώνουν το πρώτο σερβις...????
έλεος πια

Buena Vista Social Club
03-09-09, 20:35   #9
Portstewart

Να ρωτήσω κάτι??

γιατί η τιμή καταλόγου είναι 8100 και εσείς ακουμπήσατε σχεδόν τα 10000?? δεν έρχεται στην "φτηνή" έκδοση?

Buena Vista Social Club
03-09-09, 20:53   #10
Laksof

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Portstewart
Να ρωτήσω κάτι??

γιατί η τιμή καταλόγου είναι 8100 και εσείς ακουμπήσατε σχεδόν τα 10000?? δεν έρχεται στην "φτηνή" έκδοση?
Φιλε μου Portstewart, στα 9736€ ειναι η εκδοση που εισαγεται στην Ελλαδα (κι οχι μονο στην Ελλαδα, αλλα και στην υπολοιπη Ευρωπη, απ' οτι εχω διαβασει σε ξενογλωσσα site) και περιλαμβανει αυτα τα εξι "καλουδια" που εχω ηδη αναφερει πιο πανω. Αν θες μπορεις να παρεις τη βασικη εκδοση, χωρις τα εξι καλουδια στα 8100€. Πρεπει ομως να γινει ειδικη παραγγελια και να περιμενεις περιπου στους δυο μηνες να σου ερθει. Ετσι τουλαχιστον μου ειχαν απαντησει εμενα, οταν ειχα κανει την ιδια ερωτηση που κανεις κι εσυ.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές