316 E90 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρά 3 Συζητήσεις για τη σειρά 3

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-10-09, 00:18   #1
Georgenick

316 E90

Γεια σας, έχω μια εκπτωση στην bmw 15% και σκέφτομαι για την 316 (δεν θέλω περισοτερα κυβικα λογο εφορίας ).Ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει ή οχι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο χρήστης Georgenick δεν είναι συνδεδεμένος  

01-10-09, 00:37   #2
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Μιλαμε για καινουριο αμαξι ή για μεταχειρισμενο; Για τι τελικο ποσο μιλαμε και τι εξοπλισμο;
Κοιτα η Ε90 316 οπως και ολα τα BMW ειναι ενα αξιοπρεπες αμαξι, ασφαλες με πολυ καλο στησιμο και ποιοτικο. Μην περιμενεις μονο να βαζεις φωτια στην ασφαλτο μ αυτο το μοτερ. Τ αμαξι σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειδικα τον υπερτροφοδοτουμενο ειναι αργο και βαρυ. Για τα κυβικα που λες παω πασο. Κ εγω 1600αρι αγορασα, απο θεμα επιδοσεων το χω μετανιωσει μονο που δεν πηρα 2λιτρο. Τωρα αμα βαλουν τιποτα χαρατσια υψηλα απο 2λιτρα και πανω θα βγω κερδισμενος γιατι δεν ειμαι για πολλα τελη κυκλοφοριας.
Βεβαια ειναι και τι απαιτησεις εχεις εσυ απο θεμα επιδοσεων, εξοπλισμου και μεχρι ποσο διατιθεσαι να δωσεις για ενα αμαξι. Ολα ειναι σχετικα δηλαδη. Προσωπικα και με το χερι στη καρδια αν κ ειμαι ερωτευμενος με τα bmw, αν ηταν τωρα να επαιρνα ενα μεσαιο σενταν οπως η 3αρα, θα κοιταζα πρωτα καλα και τον υπολοιπο ανταγωνισμο, τι κυκλοφοραει, τι πουλιεται εκει εξω και θα το σκεφτομουν και 2η και 3η φορα για την 316.
Τωρα η επιλογη ειναι δικη σου...
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-10-09, 00:51   #3
GIORGOS-MIT

Το avatar του χρήστη GIORGOS-MIT

Περιοχή: Αργολίδα

Drives: E90 316ι
Φίλε μου έχω το Ε90 316 (115 hp). Το αυτοκίνητο είναι αξιοπρεπέστατο και κινείται για τα ελληνικά δεδομένα και δρόμους μια χαρά. Συμφωνώ και εγώ όμως, ότι στο δρόμο δεν βγάζει φωτιά. Αν δεν κάνεις πολλά ταξίδια πιστεύω ότι είσαι Ok. Καλύτερη επιλογή πάντως το 320. Εγώ μετά από δύο χρόνια ψάχνω να το δώσω απλώς και μόνο για να αγοράσω την Ε92 320 για καλύτερες επιδόσεις μιας και ολίγον ταξιδιάρης... Εν τέλει να θυμάσαι μία είναι η επιλογή στο αυτοκίνητο BMW.. BMW... :ole
Ο χρήστης GIORGOS-MIT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-10-09, 01:42   #4
Leon

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E64 635ci
Mας εχουν φαει οι φοροι γαμωτο...
Ο χρήστης Leon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-10-09, 03:57   #5
Georgenick

λοιπον το 15% το εχω σε καινούργιο αμάξι με δερμα και ξύλο ή λάκα και σπόρ τιμονι τελική τιμη, και με κατι αλλες προσφορες που έδιναν, γυρω στις 27 000 χιλιάδες.
Όσο για τα ταξίδια εγω μένω Μαρούσι και κατεβαίνω καθημερινα στον Πειραιά.Πιο μακρινα ταξίδια κάνω πιο σπάνια 2-3φορές το χρόνο.
Ο χρήστης Georgenick δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-10-09, 10:00   #6
Yannis_T

Το avatar του χρήστη Yannis_T

Περιοχή: Λάρισα

Drives: Ε90 320i
Τα 122 άλογα που έχει είναι αξιοπρεπέστατα. Όλοι λένε "δέν βάζει φωτιά στο δρόμο" και είναι σωστό, αλλά για BMW που παραδοσιακά πρέπει να είναι και αρκετά γρήγορο. Εαν τα 1600 κυβ. είναι περιοριστικά και σου αρέσει σαν αυτοκίνητο είναι μια εξαιρετική επιλογή. Η τιμή είναι προφανώς μεγάλη ευκαιρία!!!
Καλορίζικο!
Ο χρήστης Yannis_T δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-10-09, 16:47   #7
Georgenick

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, με βοήθησαν αρκετά.Παω σε μία αντιπροσωπεία τωρα να το ξαναδώ απο κοντά!
Ο χρήστης Georgenick δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-12-09, 13:32   #8
NIKOS316

Καλησπέρα

Εγώ τελικά το έχω αγοράσει το αυτοκίνητο αρχές Μαίου και μέχρι στιγμής έχω κάνει κοντά στα 12.000km.
Είμαι ευχαριστημένος απο οδική συμπεριφορά και φινέτσα, αλλά απο επιδόσεις, γιόκ!
Είναι όπως και να το δεί κανείς, βαρύ αυτοκίνητο και με τα 122hp καταλαβαίνετε...
Υπάρχει όμως προγραμματάκι όπως μου απάντησαν με mail, απο εταιρία εδώ στην Ελλάδα πως
σου κάνουν αναβάθμιση στο πρόγραμμα με +12hp.
Λέτε να δώ καμιά διαφορά? Η χρείαζομαι περισότερα HP (π.χ. +40hp) για να δω και εγώ μια άσπρη μέρα?
ευχαριστώ

Νίκος
Ο χρήστης NIKOS316 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-12-09, 13:35   #9
NIKOS316

Ξέχασα να αναφέρω και τα παρακάτω¨
BMW 316 1.6L 122PS (2009 Υ) - μόνο πρόγραμμα -, μπορεί να πάρει:

+12 PS, +18 NM (1,8 κιλά! ροπή) με κόστος χχχ ευρώ
Ο νέος χάρτης θα γίνει πολύ δυναμικότερος, με μέγιστη ροπή στο χαμηλό και μεσαίο εύρος στροφών!!
Η αναβάθμιση γίνεται στο πρόγραμμα του εγκεφάλου εξειδικευμένα στην χαρτογράφηση που έχει ήδη (δηλ. δεν χρησιμοποιούμε "κονσέρβα" τσιπάκια, προγράμματα κλπ) και ακολουθεί τις προδιαγραφές πιστοποίησης TUV για τα βέλτιστα αποτελέσματα.
Παράλληλα, η αναβάθμιση θα αλλάξει τον χάρτη του εγκεφάλου και θα αυξήσει και θα μεταφέρει την συνολική ροπή στο χαμηλό και μεσαίο εύρος στροφών πολύ καλύτερα από ότι είναι τώρα! Αποτέλεσμα: Μεγαλύτερη απόδοση δύναμης στην εκκίνηση, προσπέραση κλπ.
Η αναβάθμιση γίνεται στον εγκέφαλο του οχήματος και η κατανάλωση παραμένει +/- 1 λίτρο στα 100. Η πιστοποίηση αναβάθμισης τέλος, καθορίζει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα καυσαερίων και δεν επιβαρύνεται ούτε η κατανάλωση και ούτε ο χρόνος ζωής της μηχανής του οχήματος.

Ευχαριστώ

Νίκος
Ο χρήστης NIKOS316 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-12-09, 16:15   #10
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Το προγραμμα ποιος θα το φτιαξει?
Σαν νουμερα ακουγεται καλο.Μεσα σε καποια λογικα ορια....
Για 40+ ιππους δεν γινεται κατι στον κινητηρα σου....

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές