Περιποίηση:Teflon,Ceramic Coat, Nanotech - Page 21 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
30-05-13, 20:51   #201
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Εγώ κατάλαβα ότι βασικά το κεραμικό είναι απλά ένα επιπλέον στρώμα βερνίκι που ίσως είναι ελάχιστα πιο σκληρό από το κανονικό. Το πλεονέκτημα που θα περίμενα είναι ότι θα μπορούσα να το γυαλίζω περισσότερο πρίν το λιώσω τελείως

Κατά τ' άλλα, προφανώς άμα υπάρχει καθημερινή χρήση στο αυτοκίνητο με ότι αυτό συνεπάγεται, το χρώμα θα γίνει καλλιγραφία
30-05-13, 21:40   #202
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Μετά την ενασχόληση μου με το detailing αυτό που έχω βγάλει σαν δικό μου συμπέρασμα και μετά την δοκιμή και εφαρμογή αρκετών υλικών μπορώ να πω ότι 100% προστασία δεν μπορείς να έχεις με την εφαρμογή ενός προϊόντος και μετά τίποτα.
Όλα παίζουν τον ρόλο τους και περισσότερο η συντήρηση. Αν το αυτοκίνητο συντηρείται σωστά δεν χρειάζεται να γυαλίζεται κάθε τρεις και λίγο.
Το θέμα προστασία είναι σχετικό το τι θα επιλέξει ο καθένας να χρησιμοποιήσει στο αυτοκίνητο του και το αν θα ασχολείται ο ίδιος ή θα το πηγαίνει σε κάποιον επαγγελματία και τι θα χρησιμοποιήσει για προστασία κάποιο coat ή κάποιο κερί.
Όλα έχουν κάποια + και κάποια -.

Στο θέμα του Άγγελου τώρα και στην ερώτηση αν θα το έβαζα η δικιά μου απάντηση είναι όχι γιατί μ' αρέσει να ασχολούμαι με την περιποίηση του αυτοκίνητου και από την στιγμή που θα το περάσω δεν μπορώ να εφαρμόσω κάτι άλλο από πάνω του.
Από την στιγμή που όμως αποφασίσεις να περάσεις κάποιο από τα Williams Ceramic Coat ή Opti-Coat 2.0 ή κάποιο άλλο δεν νομίζω ότι θα ξενοιάσεις και δεν θα ξαναασχοληθείς αλλά θα περάσεις μία από τις δυνατότερες προστασίες.
Αν γίνει μια στραβή για παράδειγμα κουτσουλιά παίρνεις τον αλοιφαδόρο σου το διορθώνεις και ξαναεφαρμόζεις το coat απλά στο Williams θα πρέπει να πας στον εφαρμοστή σου που έχεις την 5ετή εγγύηση για να γίνει από αυτόν εφόσον είναι αστοχία υλικού/εφαρμογής.
31-05-13, 18:30   #203
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Εγώ θα διαφωνήσω με τις ισοπεδωτικά αρνητικές απόψεις...

Θα συμφωνησω με τους ανωτερω συναδελφους (στην τρελα) πως απολυτη προστασια δεν υπαρχει. Επισης θα δεχτω (οχι θεωρητικα αλλα πρακτικα πλεον) πως το κεραμικο της Williams δεν κανει 100% αυτο που υποσχεται αλλα το οτι δεν κανει τιποτα , δεν το υιοθετώ.

Οπως συνηθιζω , θα αναλυσω την αποψη μου σε σχετικο θεμα που εχω ηδη ανοιξει και ενημερωνω σε τακτα χρονικα διαστηματα.

Bookmarks

Tags
γυαλισμα, ceramic coat, προστασια χρωματος, νανοτεχνολογία, μεταλλικο χρωμα, teflon, Williams ceramic coat, χρωμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές