Περιποίηση:Teflon,Ceramic Coat, Nanotech - Page 5 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
08-10-10, 17:41   #41
318cabrio

Το avatar του χρήστη 318cabrio

Drives: E46 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Z4freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χωράει στο Ζ η προβατίνα...μάλλον θα αγγαρέψουμε τον φίλο με το 7αρι που χωράει και αγελάδα μέσα.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα ρε φίλε, να προσφέρεις γάλακτος και να σου ζητάνε παλιοπράτ'να
Μου φαινεται οτι εκεινο το βραδυ ετσι οπως το πατε εσεις απο κεντρο περιποιησης αυτ/του θα γινει το μαγαζι κεντρο περιποιησης σουβλας με σημα το καλογυαλισμενο αρνακι!!!!!
Ο χρήστης 318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-10-10, 20:55   #42
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα ρε φίλε, να προσφέρεις γάλακτος και να σου ζητάνε παλιοπράτ'να
Mεταφραση??
08-10-10, 23:54   #43
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
παλιοπράτ'να: (η - γένος θηλυκό)
Το γερασμένο θηλυκό πρόβατο - ονομασία που απαντάται σε επαρχιακές περιοχές όπου η κτηνοτροφία αποτελεί σημαντικό μέρος της τοπικής οικονομίας.

Περιβόητη για το σκληρό και σχετικά άνοστο κρέας της.

Χαρακτηριστικό έδεσμα (?) σε τοπικές πανηγυρικές εκδηλώσεις και ταβέρνες

Χρησιμοποιείτε σε φράσεις όπως:

μοιράζ' παλιοπράτ'να
φέρε το αλυσοπρίονο γιατί η παλιοπράτ'να σ' δεν κόβεται
έχεις καμιά φρέζα γιατί μασάω μια ώρα και ακόμα να λιώσει η παλιοπράτ'να

και άλλες

Για απόλυτη κατανόηση της λέξης συστήνεται ηθογραφική επίσκεψη στις ως ανωτέρω περιγραφείσες περιοχές

Από το Ελληνο-Αγρινιώτικο Λεξικό του Don

/end off topic
09-10-10, 01:35   #44
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ειναι ο δικος μας Αγρινιωτικος κωδικας Da vinci......
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-10-10, 16:22   #45
Makis_

Το avatar του χρήστη Makis_

Περιοχή: Συνήθως Αθήνα

Drives: E53 X5 3.0
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos320si Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδα από κοντά τη δουλειά του Πλάτωνα και έχω να πω ότι έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό!

Πραγματικά, το τελικό αποτέλεσμα είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ και το κυριότερο απ'όλα είναι ότι προστατεύει το αυτοκίνητό μας από τους γνωστούς κινδύνους του ρετσινιού, κουτσουλιών, μυγάκια από ταξίδια, λεύκες, γρατζουνιές και άλλα πολλά.

Σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω.

Ποιός άλλος ψήνεται?
Κι εγώ ψήνομαι αλλά θα ήθελα πρώτα να ρωτήσω κάτι, και κυρίως τον Κο Πλάτωνα που είναι και ο κατ' εξοχήν αρμόδιος και ειδικός για το coat.
Πραγματικά πιστεύω πως προστατεύει το αυτοκίνητό μας από τους γνωστούς κινδύνους του ρετσινιού, κουτσουλιών, μυγάκια από ταξίδια, λεύκες και άλλα πολλά.
Όμως το ίδιο κάνει και η μεμβράνη προστασίας χρώματος και πολύ αποτελεσματικά μάλιστα.. Σε προστατεύει από όλα τα παραπάνω αλλά και από πετραδάκια στο ταξίδι και απο γδαρσίματα στο χρώμα απο μικροχτυπήματα ακόμα και από κακόβουλες πράξεις με διάφορα αιχμηρά αντικείμενα όπως κλειδιά, κατσαβίδια και άλλα..
Η συμπεριφορά του coat σε αυτές τις περιπτώσεις ποιά είναι? Προστατεύει και αυτό το ίδιο αποτελεσματικά ή είναι κυρίως θέμα φινιρίσματος, ομορφιάς και κάποιας προστασίας.. μέχρι το βαθμό της ρετσίνας και των πουλιών..?
Έπειτα είναι και το άλλο.. Με την μεμβράνη μπορείς να κάνεις και τοπική βαφή αν την αφαιρέσεις. Στο coat μπορείς..?
Βέβαια είναι και το οικονομικό της υπόθεσης γιατί σε μεμβράνη προστασίας δεν βρήκα τέτοια τιμή.. Είναι σαφώς ακριβότερη..
Είναι λίγο μπερδεμένο... ή μου φαίνεται..?
Πάντως το σίγουρο είναι ότι θα περάσω απο το μαγαζί του κυρίου Πλάτωνα και μάλιστα σύντομα, μέσα στην εβδομάδα όταν επιστρέψω Αθήνα για ένα πλυσιματάκι και περοιποίηση να γνωριστούμε και να τα πούμε και απο κοντά...
09-10-10, 16:58   #46
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Δε πάμε όλοι μαζί λέω εγώ στο μαγαζί του Πλάτωνα να τα δούμε από κοντά?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Makis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ ψήνομαι αλλά θα ήθελα πρώτα να ρωτήσω κάτι, και κυρίως τον Κο Πλάτωνα που είναι και ο κατ' εξοχήν αρμόδιος και ειδικός για το coat.
Πραγματικά πιστεύω πως προστατεύει το αυτοκίνητό μας από τους γνωστούς κινδύνους του ρετσινιού, κουτσουλιών, μυγάκια από ταξίδια, λεύκες και άλλα πολλά.
Όμως το ίδιο κάνει και η μεμβράνη προστασίας χρώματος και πολύ αποτελεσματικά μάλιστα.. Σε προστατεύει από όλα τα παραπάνω αλλά και από πετραδάκια στο ταξίδι και απο γδαρσίματα στο χρώμα απο μικροχτυπήματα ακόμα και από κακόβουλες πράξεις με διάφορα αιχμηρά αντικείμενα όπως κλειδιά, κατσαβίδια και άλλα..
Η συμπεριφορά του coat σε αυτές τις περιπτώσεις ποιά είναι? Προστατεύει και αυτό το ίδιο αποτελεσματικά ή είναι κυρίως θέμα φινιρίσματος, ομορφιάς και κάποιας προστασίας.. μέχρι το βαθμό της ρετσίνας και των πουλιών..?
Έπειτα είναι και το άλλο.. Με την μεμβράνη μπορείς να κάνεις και τοπική βαφή αν την αφαιρέσεις. Στο coat μπορείς..?
Βέβαια είναι και το οικονομικό της υπόθεσης γιατί σε μεμβράνη προστασίας δεν βρήκα τέτοια τιμή.. Είναι σαφώς ακριβότερη..
Πάντως το σίγουρο είναι ότι θα περάσω απο το μαγαζί του κυρίου Πλάτωνα και μάλιστα σύντομα, μέσα στην εβδομάδα όταν επιστρέψω Αθήνα για ένα πλυσιματάκι και περοιποίηση να γνωριστούμε και να τα πούμε και απο κοντά...
Χωρίς να γνωρίζω...νομίζω ότι η μεμβράνη που λες είναι (όπως είπες) πιο ακριβή και νομίζω ότι χάνει τη γυαλάδα του το αυτοκίνητο και ίσως και το χρώμα του. Σκέψου ότι περνάς μεμβράνη.

Επίσης το ceramic περνάει και τοπικά αν δε κάνω λάθος.

Καλύτερα όμως να μας τα πει ο Πλάτωνας.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-10-10, 17:15   #47
Panoz

Status:

Παράθεση:
H αποστολη του Caramic coat δεν ειναι να σε προστατεψει απο γδαρσιματα με αιχμηρα αντικειμενα και πετρες που τρως απο εμπρος στις εθνικες οδους οταν κινεισαι με υψηλες ταχυτες.
Οπως το χρωμα του αυτοκινητου εχει καποιες στρωσεις απο βερνικι απο πανω για να το προστατευει και να το κανει γυαλιστερο , ετσι και το Ceramic coating δημιουργει προστατευτικο στρωμα για το βερνικι ωστε να ενισχυσει την προστασια.

Ετσι λοιπον , μικροεπαφες με πετραδακια, κλαδια απο θαμνους/δεντρα, λαθος πλυσιματα (σφουγκαρια η πανια που δεν ειναι καλης ποιοτητας) ,ηλιακη ακτινοβολια κτλ δεν φθειρουν το βερνικι ετσι το χωρμα παραμενει αισθητικα αναλοιωτο.

(Πλατωνα , καλα τα ειπα??)

Η ζελατινα ειναι η καλυτερη κατα την αποψη μου , αλλα δεν καλυπτει ολοκληρο το αμαξωμα με αποτελεσμα να υπαρχουν απροστατευτα σημεια και να φαινεται η διακριτικη γραμμη της ζελατινας. αυτο ειναι "αισθητικα" μεγαλο μειον ,παρολο που η επιφανεια που καλυπτεται με ζελατινα δεν εχει καμια ΜΑ ΚΑΜΙΑ διαφορα αποχρωσης στο χρωμα σε σχεση με την ακαλυπτη επιφανεια.
09-10-10, 17:32   #48
318cabrio

Παράθεση:
Καταρχας καλησπερα φιλε Μακι!Επειδη τυχαινει να εχω συνεργατη ανθρωπο που δουλευει την συγκεκριμενη μεμβρανη τυχαινει να γνωριζω ολα αυτα που αναφερεις οτι μας προστατευει και ειναι οντως ετσι.Τα παιδια που ηρθαν απο το φορουμ στο μαγαζι ειδαν με τα ματια τους να κανω αμιχες σε καπω περασμενο με ceramic με το δαχτυλιδι μου και δεν γινοταν καμια γρατζουνια,αν ομως παρω κλειδι ή καποιο αλλο αιχμηρο αντικειμενο και το πιεσω επανω με δυναμη φυσικα και θα κανει γρατζουνια οπως ομως θα κανει και η μεμβρανη.Η μεμβρανη για παραδειγμα θα αντεχε στα υγρα φρενων χωρις να υποστει διαβρωση για 6 μερες?το ceramic αντεχει παντως.Οσο για την τοποκη βαφη σαφως και μπορει να γινει αφου αφαιρεσουμε απο το συγκεκριμενο σημειο το ceramic και επειτα το ξαναεφαρμοζουμε τοπικα με πολυ ποιο χαμηλο κοστος απο οτι η μεμβρανη και παραλληλα μας το αποζημιονουν οι ασφαλιστικες εταιρειες.Να σημειωσω ομως οτι ουτε το ενα ουτε το αλλο κανουν το αυτ/το μας αλεξισφαιρο.Τελος οσο για το κοστος να σου πω οτι οσο θα πληρωσουμε για να εφαρμοσουμε το ceramic δεν μας φτανει για να ντυσουμε μονο ενα προφυλακτηρα σε αντιστοιχια με μεμβρανη προστασιας.Αρα καταλαβαινεις οτι ειναι εφαμιλλα προιοντα στην προστασια του αυτ/του με σημαντικη ομως διαφορα στο κοστος εφαρμογης τους γιατι απο οτι γνωριζω ενα μεσαιου τυπου αυτ/το για να ντυθει ολο με μεμβρανη προστασιας της venture-shield δεν θα μας στοιχισει λιγοτερο απο 1800e!Πιστευω να σε βοηθησα με την απαντηση μου και θα χαρω να ερθεις και μια βολτα απο το καταστημα μου να τα πουμε και να στα δειξω και απο κοντα!!
09-10-10, 18:43   #49
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 318cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παιδια που ηρθαν απο το φορουμ στο μαγαζι ειδαν με τα ματια τους να κανω αμιχες σε καπω περασμενο με ceramic με το δαχτυλιδι μου και δεν γινοταν καμια γρατζουνια,αν ομως παρω κλειδι ή καποιο αλλο αιχμηρο αντικειμενο και το πιεσω επανω με δυναμη φυσικα και θα κανει γρατζουνια οπως ομως θα κανει και η μεμβρανη.Η μεμβρανη για παραδειγμα θα αντεχε στα υγρα φρενων χωρις να υποστει διαβρωση για 6 μερες?το ceramic αντεχει παντως.
Θα μου το δειξεις και εμενα αυτο...και αν πραγματικα κανει τετοιο πραγμα ,ετοιμασου να πιασεις δουλεια να το φτιαξουμε επι τοπου.
09-10-10, 19:19   #50
318cabrio

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου το δειξεις και εμενα αυτο...και αν πραγματικα κανει τετοιο πραγμα ,ετοιμασου να πιασεις δουλεια να το φτιαξουμε επι τοπου.
Αυτο ακριβως το παραπονο θα σου ελεγα,οτι δεν εχεις ερθει ακομα εσυ απο το μαγαζι μου φιλε μου Πανο!Θα στο δειξω και σε σενα παραπονιαρη........
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
γυαλισμα, ceramic coat, προστασια χρωματος, νανοτεχνολογία, μεταλλικο χρωμα, teflon, Williams ceramic coat, χρωμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές