Φιλτρα Βενζινης-η πικρη αληθεια σε εικονες.! - Page 8 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Φιλτρα Βενζινης-η πικρη αληθεια σε εικονες.!

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
05-10-12, 13:55   #71
harrys

Το avatar του χρήστη harrys

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: F20 116i
Τουλαχιστον ομως μπορουμε να συμφωνησουμε οτι εκει οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μας στα εταιρικα. Επισης στα 1-2 εταιρικα που πιαστηκαν θα ηθελα να ξερω αν ειναι ΕΚΟ. Σιγουρο δεν ειναι τιποτα στη ζωη απλα ξερω απο φιλο ηλεκτρολογο οτι οι ηλεκτρονικες πλακετες που κλεβουν τις αντλιες πως να το πω, εχουν ζητηση... Σε καθε περιπτωση εμπιστευομαι περισσοτερο την μαμα εταιρια απο τον καθε ιδιωτη που στην προσπαθεια του να κερδοσκοπησει ή εστω να επιβιωσει μπορει να κανει τα παντα. Παντως στο συγκεκριμμενο βενζιναδικο στο οποιο βαζω αποκλειστικα καυσιμο με 120.000 χλμ με το 207 και 20.100 με το f20 δεν ειχα ποτε προβλημα.
05-10-12, 14:39   #72
harrys

Μπηκα πριν απο λιγο στο ιντερνετ και εψαξα τη λιστα του ΥΠΕΚΑ και βρηκα και δυο περιπτωσεις ΕΚΟ καλυψω Αθηνων για νοθεια σε πετρελαιο κινησης.
Εστειλα ηδη email στην ΕΚΟ και θα σας ενημερωσω για την απαντηση τους.
05-10-12, 15:43   #73
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Φρέσκα σημερινά νέα.

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_a...10/2012_464776

Μακάρι να βλέπουμε τέτοια πιο συχνά!

Με δικαίωμα στο όνειρο...

[SIGPIC][/SIGPIC]
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-10-12, 15:48   #74
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Drives: F31 M
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rallakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσφατα πήρα να οδηγησω ενα φορτηγακι της εταιρειας μου ,στο οποίο ο οδηγος βάζει 95αρα βενζινη μονο απο ενα συγκεκριμενο εταιρικο πρατηριο Shell (ΜΥΡΤΕΑ) .Το πόσο χτύπαγε πειρακια δεν λεγεται!!!Μιλάμε το οδηγησα και τρελάθηκα.Με 2α μισο γκάζι και 3000 εκανε σαν ματρακας!
ωχ....ωχ...ωχ.....σε αυτο βαζω σχεδον παντα , γιατι ξερω οτι ειναι "εταιρικο" και βασικα εχω διαπιστωσει οτι ΔΕΝ κλεβει στη μανικα. Αλλα στη ποιοτητα δε μπορω να καταλαβω κατι, δεν εχω τιποτε φοβερες γνωσεις......
Λες να μην ξαναβαλω??

Εσυ που βαζεις μιας και κινουμαστε στην ιδια περιοχη??
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sliolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φρέσκα σημερινά νέα.

που μπορουμε να καταγγειλουμε βενζιναδικο που ειμαστε σιγουροι οτι κλεβει?
Ο χρήστης frezas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-10-12, 16:36   #75
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Drives: N/A N/A
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sliolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φρέσκα σημερινά νέα.

Στο συγκεκριμενο η ουρα ηταν και θα ειναι (γιατι σιγουρα θα ξανανοιξει) ατελειωτη γιατι παντα ειχε μεγαλη διαφορα τιμης, το ερωτημα ειναι πλεον στον καθενα που σταματουσε εκει ''δεν τον ετρωγε η ερωτηση γιατι να ειναι τοσο φτηνο ;;;""

οσο για τα υπολοιπα Σπυρο που αναφερθηκα , λεω και παλι και χωρις να παρεξηγηθω οτι ''παντα ολα τα δακτυλα δεν ειναι ιδια''.

Και στο διαταυτα εγω σας ανοιξα ενα θεμα με αφορμη αυτα που αντιμετωπιζω καθημερινα (πριν μια ωρα ειχα κι αλλο ενα παρομοιο με το πρωτο ποστ) ο καθενας ας συμπληρωνει οτι βλεπει κι οτι νομιζει οτι μπορει να βοηθησει τους υπολοιπους.

φιλικα παντα
Νικος
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-10-12, 17:19   #76
alex747
Σμήναρχος

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
κανετε μεγαλη δουλεια κ βοηθατε πλεον στους δυσκολους καιρους τον κοσμο να γλιτωσει οσο γινεται καποια χρηματα που καποιοι ισως κ να το επιδιωκαν να βγαλουν πχ δεν φτιαχνεται το προβλημα εχει χαλασει κ θελει αλλαγη κτλ...
Μεγαλη υποθεση στις μερες μας

παρακατω αν κ off topic αλλα ειναι σε συναρτηση με το thread το παρακατω περισταΤικο που εγινε πριν 2 ημερες στην θεσσαλονικη..κ να ηταν μονο αυτο το περιστατικο..ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ

Τετάρτη, 3 Οκτωβρίου 2012

Διοχέτευαν νοθευμένη βενζίνη στην αγορά της Θεσσαλονίκης

Επικίνδυνο μείγμα βενζίνης εντόπισε το ΣΔΟΕ Κεντρικής Μακεδονίας να διοχετεύεται στην αγορά της Θεσσαλονίκης.
Τα καύσιμα, που εκτιμάται ότι είχαν παραλήπτες συγκεκριμένους πρατηριούχους, αποτελούν μία ανάμειξη με ουσίες, όπως η μεθανόλη, και έχουν ιδιαίτερα υψηλή περιεκτικότητα σε θείο, σύμφωνα με τα στοιχεία που έχουν από το χημείο οι «ράμπο» του Υπουργείου Οικονομικών.

Είναι χαρακτηριστικό πως η βενζίνη στο συγκεκριμένο μείγμα δεν ξεπερνά το 60%.

Το τμήμα ειδικών φόρων της περιφερειακής διεύθυνσης του ΣΔΟΕ σχηματίζει δικογραφία εις βάρος οκτώ ατόμων, μεταξύ των οποίων ιδιοκτήτες και οδηγοί βυτιοφόρων. Η υπόθεση αποκαλύφτηκε πριν από έναν χρόνο ύστερα από παρακολούθηση περίπου ενός μήνα, όταν μέλη του Σώματος Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος εντόπισαν μικρό βυτιοφόρο να κινείται με κατεύθυνση μια μάντρα στην οδό Πόντου, αλλά δεν έγινε γνωστή. Ακολούθησε έφοδος και διαπιστώθηκε πως το μικρό βυτιοφόρο μετέφερε μεθανόλη, με την οποία μπορεί να αναμειχθεί η βενζίνη, όμως θεωρείται επικίνδυνος διαλύτης.

Στη μάντρα της Δυτικής Θεσσαλονίκης οι υπάλληλοι του ΣΔΟΕ εντόπισαν τρία βυτιοφόρα, δύο ελληνικά και ένα βουλγαρικό, οι δεξαμενές των οποίων είχαν συνδεθεί με σωλήνες και έκαναν μετάγγιση για παρασκευή του συγκεκριμένου μείγματος. «Βρήκαμε διάφορα μείγματα, από πετρέλαιο με αμόλυβδη μέχρι αμόλυβδη με μεθανόλη» τόνισε μιλώντας στη «Μ» υπάλληλος του Σώματος Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος, έχοντας στα χέρια του τις αναλύσεις του χημείου. Αυτό που παρουσιάζει ενδιαφέρον είναι πως σε μία δεξαμενή βυτιοφόρου η περιεκτικότητα σε θείο ήταν κατά 200 φορές μεγαλύτερη από την επιτρεπόμενη στα καύσιμα.

lefteria.blogspot.gr
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-10-12, 18:44   #77
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Εχουμε όλα τα άλλα (τεκμήρια -τέλη κυκλ. - ασφάλιστρα- έκτακτες εισφορές- υψηλή φορολογία στη βενζίνη ) έχουμε και τα λαμόγια , τους απατεώνες που θα διαλύσουν - καταστρέψουν τα αυτ/τα.

Πραγματικά ώρες - ώρες απορώ με τον εαυτό μου γιατί το κρατάω ακόμη.
Ο χρήστης angelm3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-10-12, 19:36   #78
harrys

Θα μπορουσα να δω με καποια διαθεση κατανοησης αυτον που κλεβει στην αντλια γιατι με κλεβει βεβαια αλλα δεν μου κανει ζημια στο αυτοκινητο. Ομως για αυτον που το νοθευει και ξερει οτι μου καταστρεφει την περιουσια που τοσο μοχθησα να αποκτησω εχω μηδενικη ανοχη και κατανοηση.
Οσο φιλε μου για αυτο που ειπες και εγω ειχα σκεφτει σε δυσκολες στιγμες να μην το ειχα αγορασει το αμαξι αλλα οταν το οδηγαω καποια βραδια στο sport mode ενα χαμογελο σχηματιζεται στα χειλη μου και ολα τα μαυρα χανονται απο τη σκεψη μου.
05-10-12, 20:13   #79
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Το κορυφαίο θράσος φαίνεται στα υγραέρια.
Να 'χεις 50άρι ρεζερβουάρ πχ, και να βλέπεις στην αντλία 55 και να σε πιάνουν τα γέλια και τα κλάμματα.

Συνέβη σε φίλο μου που έβαλε πρόσφατα υγραέριο και μάλιστα 2 φορές (σε διαφορετικά πρατήρια).

Το κλέψιμο στην βενζίνη δεν φαίνεται, γιατί πολλές φορές βάζουμε 20αρικα, 30αρικα και δεν γεμίζουμε και στις μικρές ποσότητες άντε να καταλάβεις ότι σ' έκλεψε χωρίς να βλέπεις από κρυφά μενού τι διαβάζει ακριβώς το ρεζερβουάρ. Αλλά στο φτηνό υγραέριο που όλοι γεμίζουν κάνει μπαμ η μ@λ@κι@ που τους δέρνει.

Βέβαια άμα εκείνη την ώρα εσύ κατέβεις κάτω και του βάλεις φωτιά στις αντλίες, δεν νομίζω ότι θα το ξανακάνει...
05-10-12, 22:30   #80
bimmer56

Το avatar του χρήστη bimmer56

Περιοχή: Space Coast, Florida USA

Drives: E46 330I
Στην αγορα υπαρχουν Fuel Test kits, 30 δολ περιπου, μετραει water/ethanol/methanol content, πολυ ευκολο και γρηγορο τεστ χωρις ειδικες γνωσεις.
2015 Audi A3 TDI
2015 Nissan Rogue SV
Ο χρήστης bimmer56 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
βενζίνη, νοθευμενη, νοθεία, νοθεία καυσίμου, Φιλτρα Βενζινης, φίλτρα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές