Πρώτη προσπάθεια γυαλίσματος - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-11-17, 17:20   #21
stef!

Το avatar του χρήστη stef!

Drives: E92 325i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GiannhsBMW Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε αποψη ειναι δεκτη και σαφως δεν παροτρυνετε κανενας να κανει μονος του την δουλεια.. Εγω π.χ δεν ηθελα να δωσω το Χ ποσο που μου ζηταγαν οι επαγγελματιες και αποφασισα να μαθω μονος μου ωστε να μπω και εγω στον κυκλο του detailing και να φροντιζω μονος μου το οχημα μου. Προσφατα αγορασα διαφορα pads για τον αλοιφαδορο και αλοιφη χοντρη της meguiars και γενικα ολα τα προιοντα που αγορασα ηταν της Meguiars και θα το δουλεψω με αυτα. Το σημαντικο οπως αναφερεις ειναι η δουλεια αν γινετε απο ερασιτεχνες οπως π.χ ειμαι εγω να γινετε με οσο προσοχη γινετε ωστε να μην προκληθει περρισοτερη ζημια. Το σημειο που ειχε "Καμμενο βερνικη" στην πορτα μου εξαφανιστηκε και παραμενει εξαφανισμενο 2 βδομαδες τωρα αυτο βεβαια μεχρι αποδειξεως του εναντιων. Ευχαριστω παντως για την συμβουλη σου και ελπιζω ο καθε ενας που θελει να αναλαμβανει μονος του την περιποιηση της μπεμπας του να το κανει με προσοχη ωστε να μην κανει χειροτερα τα πραγματα.

Ουσιαστικά λοιπόν πειραματίζεσαι/πειραματίστηκες μόνος σου στο αυτοκίνητό σου....
Αν αυτό είναι καλό ή κακό δεν θα το κρίνω, όμως αν γίνει ζημιά από την άγνοια θα είναι σίγουρα μεγαλύτερης αξίας από το ποσό που σου ζήτησε ο οποιοσδήποτε επαγγελματίας.
Επίσης λάβε υπόψην ότι το σωστό ερασιτεχνικό detailing απαιτει κεφάλαιο >500€ (τόσο μόνο κ μόνο έχει ο αλοιφαδόρος με τα pads ), οπότε τα βάζουμε κάτω τα ζυγίζουμε και σαφώς προχωράμε με ευθύνη αποκλειστικά δική μας για το τι θα γίνει κ αν θα κάνουμε ζημιά ή όχι...
Ο χρήστης stef! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-17, 17:53   #22
GiannhsBMW

Drives: E92 330i
Οχι φυσικα δεν πειραματιζομαι ουτε σαφως θα εκανα κατι υπο αγνοια. Διαβασα ειδα επραξα. Ολοι απο καπου ξεκινανε και αν φαω το κεφαλη τοφαγα. Ολος ο εξοπλισμος μεχρι στιγμης μου στοιχισε περι τα 400 ευρω ναμαι ειλικρινης. Αλλα αν ακουσεις τι τιμες μου ειπαν οι επαγγελματιες τοτε δεν νομιζω πως θα γινει π.χ καποια ζημια σε καποιο σημειο (πρεπει ναμαι ατυχος πολυ να καταστραφει ολο το χρωμα) να ξεπεραση την τιμη που μου ειπε ο 1 εκ των 2 επαγγελματιων που το πηγα. Σιγουρα αν κανω καποια ζημια προφανως θα φτασω στα λεφτα που θα μπορουσα ναχα δωσει απτην αρχη. Αμα ομως δεν γινει τιποτα και ολα πανε καθως πρεπει τοτε μονο κερδισμενος θα μπορω ναχω βγει. Σκοπευω να παραθεσω και φωτο πριν/μετα μετα απολο αυτο κιολας να μου πειτε κ εσεις την γνωμη σας.
Ο χρήστης GiannhsBMW δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-17, 18:21   #23
318cabrio

Το avatar του χρήστη 318cabrio

Περιοχή: Αthens

Drives: E46 320i
Για ολους εμας ειναι μονο ευχάριστο να ακουμε οτι καποιος θελει να μαθει και να μπει στο χωρο του Detailing ωστε να φροντιζει το οχημα του,αλλα ακομα και αυτο φιλε Γιαννη εχει μια σειρα και μια αρχη και σιγα σιγα μαθαινονται ολα....οπως σε ολα τα πραγματα και σε ολες τις δουλειες παντα ξεκιναμε απο τα ευκολα και μετα σιγα σιγα προχωραμε στα δυσκολα....για να εχουμε και τις σωστες βασεις και να αποκλεισουμε οσο το δυνατον περισσοτερο την πιθανοτητα λαθους αλλα και της προκλησεως ζημιας.
Απο ολο το κειμενο που εγραψα και αναλυω οσο ποιο περιληπτικα μπορω το τι πρεπει να γνωριζουμε και να κανουμε νομιζω οτι δεν αρκει ΜΟΝΟ να το κανουμε με πολυ προσοχη,οπως αναφερεις,απαιτει και παρα πολλα αλλα μιας και ειναι συνδυασμος πολλων παραγοντων αλλα κυριως σχετικης πειρας που παιζει μεγαλο ρολο σε τετοιες εργασιες,η οποια επετρεψε μου να σου πω οτι δεν αποκτιεται ουτε διαβαζοντας με τις ωρες ουτε βλεπωντας διαφορα βιντεο απο επαγγελματιες αλλα μετα απο πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα τριβης με το αντικειμενο, εξ ου και η αναφορα του φιλου Στεφανου για πειραματισμο,γιατι οταν κανουμε κατι που δεν το εχουμε ξανακανει ή δεν εχουμε κατσει με τις ωρες σε καποιον διπλα που το κανει χρονια να δουμε και απλα διαβασαμε τοτε δυστυχως πειραματιζομαστε.
Και πιστεψεμε φιλε Γιαννη το detailing δεν ειναι κατι το οποιο μαθαινεται μεσα απο διαβαζμα,θελει παρα πολυ μεγαλη τριβη με το αντικειμενο για καιρο.
Ακομα και για εμας τους επαγγελματιες καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και θελει διαφορετικη αντιμετωπιση,ποσο μαλλων για καποιον ερασιτεχνη ή αρχαριο.
Παραδειγμα μια αλοιφη της Χ εταιρειας μπορει να δουλευει μια χαρα σε ενα οχημα ενω σε ενα αλλο να μην δουλευει και να μην μας δινει το αποτελεσμα που θελουμε και να χρειαζεται μια αλλη αλοιφη ειτε της ιδιας εταιρειας ειτε καποιας αλλης,οπως επισης θα πρεπει να χρησιμοποιησουμε ολη την σειρα αλοιφων με τα σωστα βηματα που ενδυκνυτε και πρεπει απαραιτητως να γινουν για την σωστη επαναφορα του οχηματος.
Το αποτελεσμα τωρα της γυαλαδας με ενα απλο γυαλισμα σε ενα "καμένο βερνικι" δεν θα φανει αν αντεχει ουτε σε μια ουτε σε δυο εβδομαδες αλλα μετα απο καποιο διαστημα και μετα απο καποια πλυσιματα του οχηματος μας που θα αρχισει να μειωνεται και η διαρκεια των προιοντων που χρησιμοποιησαμε.
Μην ξεχναμε οτι υπαρχουν αλοιφες που καλυπτουν μιας και περιεχουν fillers και ειναι για ερασιτεχνικη χρηση και δινουν ενα προσωρινο αποτελεσμα.
Επισης σε μια Ολικη Διορθωση θα πρεπει ΠΑΝΤΑ να ακολουθειται πιστα η ολη διαδικασια του Detailing με οτι αυτο συνεπαγεται.
Τελος οσο για το κοστος των αναλωσιμων που ανεφερε ο φιλος Στεφανος αφορα εναν αλοιφαδορο και τα pad του ενω για μια σωστη διαδικασια και να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα απαιτητε σειρα απο εργαλεια,pads,αλοιφες κ.π.α.
Παραυτα καλη επιτυχια στο εγχηρημα σου.
Ο χρήστης 318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-17, 18:35   #24
GiannhsBMW

Drives: E92 330i
Η πειρα αποκτατε οταν δουλεψεις το μηχανημα αρκετες φορες και αυτο ειναι μια αληθεια. Αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησει καποιος. Οπως αναφερω ειναι παρακινδυνευμενο αρκετα και λιγα ατομα θα περνανε το ρισκο. Εγω ας πουμε οτι ειμαι ενα απο αυτα. Και σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι ξερω να λειτουργω το μηχανημα η αν καποια αλλοιωση στο χρωμα εφυγε πρωσορινα η οχι αυτο θα το μαθω νομιζω μετα απο καιρο. Η Επιλογη της αλοιφης Meguiars την επελεξα γιατι διαβασα σε πολλα forums οτι εδωσαν αριστα αποτελεσματα σε BMW οχηματα. Παντως οι συμβουλες σου ειναι απολυτα κατατοπιστηκες και σαφως ενας ανθρωπος οπως εσυ (Εχω δει αρκετες δουλειες σου) δεν μπορει να σε αμφισβητηση κανεις δεδομενου οτι τα αποτελεσματα σου ειναι παντα πανω απο αριστα! Ευχαριστω κ παλυ!!
Ο χρήστης GiannhsBMW δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-17, 18:53   #25
318cabrio

Το avatar του χρήστη 318cabrio

Περιοχή: Αthens

Drives: E46 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GiannhsBMW Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πειρα αποκτατε οταν δουλεψεις το μηχανημα αρκετες φορες και αυτο ειναι μια αληθεια. Αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησει καποιος. Οπως αναφερω ειναι παρακινδυνευμενο αρκετα και λιγα ατομα θα περνανε το ρισκο. Εγω ας πουμε οτι ειμαι ενα απο αυτα. Και σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι ξερω να λειτουργω το μηχανημα η αν καποια αλλοιωση στο χρωμα εφυγε πρωσορινα η οχι αυτο θα το μαθω νομιζω μετα απο καιρο. Η Επιλογη της αλοιφης Meguiars την επελεξα γιατι διαβασα σε πολλα forums οτι εδωσαν αριστα αποτελεσματα σε BMW οχηματα. Παντως οι συμβουλες σου ειναι απολυτα κατατοπιστηκες και σαφως ενας ανθρωπος οπως εσυ (Εχω δει αρκετες δουλειες σου) δεν μπορει να σε αμφισβητηση κανεις δεδομενου οτι τα αποτελεσματα σου ειναι παντα πανω απο αριστα! Ευχαριστω κ παλυ!!
Η πειρα φιλε Γιαννη μου αποκτατε οταν δουλεψεις παρα πολυ ολα τα μηχανηματα σε πολλα και διαφορετικα οχηματα και σε πολλες και διαφορετικες καταστασεις οχηματων και παντα ξεκινωντας απο τα βασικα βηματα και μπαινωντας σιγα σιγα στα επομενα.
Ακομα και τα BMW οχηματα εχουν διαφορετικο αποτελεσμα αν δουλεψεις διαφορες αλοιφες σε ενα μοντελο bmw μπορει να δουλεψε καλα η Χ εταιρεια ενω σε ενα αλλο μοντελο της να δουλευει καλυτερα η Ψ εταιρεια αλοιφης.
Η γνωμη μου σου ειπα ποια ειναι παραπανω,οπως και πολλων συναδελφων μου,αλλα η τελικη αποφαση ειναι παντα του εκαστοτε ιδιοκτητη.
Και για το τελος με τα χρηματα που εδωσες θα μπορουσες αν ειχες κανει αλλη επιλογη να τα εχεις διαθεση για αγορα για την συντηρηση του οχηματος σου για παρα πολλα χρονια και να βαδιζεις ποιο σιγουρα και χωρις μεγαλο ρισκο.
Αλλα και παλι καλη επιτυχια στο εγχειρημα σου.
Ο χρήστης 318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές