116d - απλό Diesel ή ενισχυμένο; - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » 116d - απλό Diesel ή ενισχυμένο;

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
20-04-18, 14:58   #1
teo88

Drives: Gre 116d
116d - απλό Diesel ή ενισχυμένο;

Παιδιά καλησπέρα. Έχω το 116d αυτόματο, δυο χρόνια τώρα και του βάζω συστηματικά απλό diesel γιατί έτσι μου παν απτήν αντιπροσωπεία, το λέει στο manual αλλά και στο ρεζερβουάρ γράφει "no additives".

Ωστόσο δοκίμασα πρόσφατα να βάλω το v-power από τη Shell και για την ώρα (δεν έχω κάψει όλο το ντεπόζιτο ακόμα) βλέπω διαφορά στα χιλιόμετρα...

Ποιο πετρέλαιο χρησιμοποιείτε; Εντυπώσεις για χλμ, κινητήρα (αν κανείς άνοιξε) κλπ;
Ο χρήστης teo88 δεν είναι συνδεδεμένος  

08-05-18, 22:00   #2
Chris_kor

Drives: F20 lciB37
Άλλο τα πρόσθετα άλλο το «καλό» πετρέλαιο, Εάν δεις την τάπα σου λέει όχι βιοντίζελ.. το απλό ντίζελ ΕΧΕΙ βιοντίζελ όποτε όπως καταλαβαίνεις η λογική και μόνο λέει ότι το ενδεικνυόμενο είναι το «καλό» ..
Ο χρήστης Chris_kor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-05-18, 16:06   #3
Benvort

Drives: F45 218i
Όλα τα πετρέλαια όλων τον εταιριών έχουν 10 με 15% βιοντιζελ μέσα ανεξάρτητα αν είναι ενισχυμένο, σούπερ, έξτρα κλπ. Είναι οδηγία της ΕΕ και η μίξη γίνετε στο διυλιστήριο.
Μετα η κάθε εταιρία βάζει τα έξτρα της μέσα στο καύσιμο. Ακόμα και τα απλά πετρέλαια έχουν έξτρα μέσα.

πχ η Α εταιρία αγοράζει απο ενα απο τα διυλιστήρια (έχουμε 2) 1000 λίτρα πετρέλαιο (βαση) το αποθηκεύει στις δεξαμενές της και βάζει μέσα το έξτρα που θέλει με αναλογία πχ 1:1000. Μετα το βάζει σε βυτία και τ πάει στα πρατήρια.
Ο χρήστης Benvort δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-05-18, 12:36   #4
teo88

Benvort, οπότε εσύ τι βάζεις;

Εγώ πάντως δεν είδα διαφορά στα χιλιόμετρα... (850-900km μου βγάζει ενα ρεζερβουαρ είτε με απλό είτε με V-power)
Ο χρήστης teo88 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-05-18, 15:08   #5
Benvort

Η άποψη μου είναι οτι θα δεις ελάχιστη διαφορά στα χιλιόμετρα.
Η κατανάλωση επηρεάζετε απο παρα πολλούς παράγοντες.. ΠΧ θερμοκρασία κινητήρα, εξωτερική θερμοκρασία, κίνηση, κλιματισμός, βάρος οχήματος, κατάσταση ελαστικών, πίεση ελαστικών, κατάσταση οδοστρώματος, κατάσταση κινητήρα, κατάσταση λαδιών κινητήρα, δρομολόγιο, ψυχολογία οδηγού κλπ..

Οπότε, κατά την άποψη μου, το σοβαρότερο πρόβλημα με τα πετρέλαια είναι οτι έχουν μέσα βιοντιζελ που είναι πολύ ευαίσθητο στην υγρασία (νερό) και προκαλούν μύκητες.

Ο μύκητας είναι ζωντανός οργανισμός ο οποίος αναπτύσσετε στα τοιχώματα των δεξαμενών αν το πετρέλαιο με βιοντιζελ συναντήσει υγρασία. Η υγρασία μπορεί να βρεθεί μέσα στην δεξαμενή απο τον αέρα που μπαίνει μέσα όταν αδειάζει η απο το πετρέλαιο το ίδιο σε μορφή χημικής ένωσης ( το υδρογόνο που εχει το πετρέλαιο με οξυγόνο απο την ατμοσφαίρα).

Δεξαμενή είναι και του βενζινάδικου και το αυτοκινήτου.

Τα σωστά βενζινάδικα ελέγχουν τακτικά τις δεξαμενές τους για νερό.
Αν το βενζινάδικο έχει έστω και λίγο μύκητα (που δεν μπορεί να ανιχνευτεί ) μπορεί παρα πολύ εύκολα να τον μεταφέρει στο αμάξι γιατι είναι πολύ μικρός και περνάει απο τα απλά φίλτρα των αντλιών.

Μια εταιρία έχει, και το διαφημίζει, ένα φίλτρο στο "καλό" της πετρέλαιο για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Σε κούρασα..
Προφανώς το "καλό" πετρέλαιο όλων των εταιριών είναι καλύτερο σε ποιότητα από το απλό, είναι όμως και πιο ακριβό..
Δεν έχω ΙΧ πετρέλαιο, μόνο επαγγελματικό, και βάζω το ekonomy της ΕΚΟ.
16-05-18, 13:37   #6
teo88

Η ερώτηση είναι ότι αν οι μύκητες είναι εγγενές πρόβλημα του πετρελαίου, και θα πρεπε να προστίθεται αντιμυκητιακό πάντα γιατί η BMW αναφέρει παντού "No addtives"?
16-05-18, 15:46   #7
Benvort

Για πολλούς λόγους...

Για να μην βάζουμε οτι μας κατέβει μέσα γιατί μας το είπε ο μάστορας ''που ξέρει απο αυτά''

Πουλάνε και οι ίδιοι www.ebay.co.uk/itm/Genuine-BMW-Fuel-Diesel-Injector-Cleaner-Additive-Treatment-100ml-83192296922/222977208622?hash=item33ea7a312e:g:a4wAAOSwx4xa-FbH

Ο μύκητας δεν είναι και τόσο σοβαρό πρόβλημα αν το αυτοκίνητο συντηρείτε σωστά, φίλτρα κλπ.

Κάποια στιγμή θα επηρεάσει και την τρόμπα αλλά θα σου πουν ''φυσική φθορά'' ή άλλαξε βενζινάδικο και όλα καλά...!!
17-05-18, 12:04   #8
teo88

Έχει ενδιαφέρον αυτό που λες γιατί εκεί κατέληξε και η επικοινωνία που είχα με τη BMW...

"Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία που είχατε με την BMW Hellas.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που διαθέτουμε, τα διυλιστήρια χρησιμοποιούν αντιπαγωγικά πρόσθετα στα καύσιμα diesel, με σκοπό να μην παγώνει το καύσιμο στο ρεζερβουάρ σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Επειδή διαπιστώνουμε ότι μένετε στο Ηράκλειο, ίσως να μην έχετε ανάγκη για χρήση τέτοιων προσθετικών στο καύσιμο του αυτοκινήτου σας.

Άλλωστε θα πρέπει να σημειωθεί ότι το όχημά σας διαθέτει θερμαινόμενο φίλτρο καυσίμου.

Eπιπλέον αυτού, η BMW Hellas διαθέτει δικό της εγκεκριμένο προσθετικό για το οποίο μπορείτε να πάρετε τις απαραίτητες τεχνικές πληροφορίες από τον Εξουσιοδοτημένο Επισκευαστή με τον οποίο συνεργάζεστε.

Με εκτίμηση

Για την BMW Hellas
*****"
17-05-18, 13:52   #9
Panos1453

Περιοχή: Αθηνα

Drives: F20 114d
καλησπερα και απο εμενα.αν θες δες και αυτο χωρις να ειναι και θεσφατο για την Ελλαδα.
Ο χρήστης Panos1453 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
πετρέλαιο, καύσιμο

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές