Αναβαθμιση Μ5 - Page 4 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » BMW Motorsport » Αναβαθμιση Μ5

BMW Motorsport Συζητησεις για Μ3, Μ4, Μ5, Μ6 και ολα τα μηχανολογικα θαυματα του M// division

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
10-01-11, 12:50   #31
vaggelis_M5

Status: Banned

Drives: E34 M5
Έχω αρχίσει την πρώτη παραγγελία για την αναβάθμιση. Το θέμα είναι ότι ρώτησα πάνω από 10 συνεργεία στη Θεσσαλονίκη, αλλά κανένας δεν ξέρει από αναβαθμίσεις. Ένας μόνο είπε ότι μπορεί να το κάνει, αλλά του έχεις εμπιστοσύνη όμως? Από οικονομικής πλευράς, το πακέτο για τα 700 άλογα βγαίνει γύρω στις 4000 ευρώ δίχως να υπολογίσω τα έξοδα του συνεργείου....Νομίζω ότι είναι λογική τιμή για τέτοιες αποδόσεις. Βεβαια στη πράξη θα φανεί τι κάναμε.
Ο χρήστης vaggelis_M5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-01-11, 13:55   #32
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
4000€ μου φαίνονται ΠΟΛΛΑ λεφτά ρε γμτ.

Γιατί πιστεύεις ότι αξίζει?
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-01-11, 14:47   #33
vaggelis_M5

Κοίτα από όσο ξέρω σε Ε34 Μ5 στην Ελλάδα, μέχρι 400 με 450 άλογα είναι το καλύτερο. Επομένως τα 700 όπως και να το κάνεις, θα έχει μεγάλη διαφορά. Βέβαια θα καταπονείται πολύ το αμάξι, αλλά έτσι κ αλλιώς δε θα το έχω για κάθε μέρα αλλά μόνο για κόντρες και αγώνες μια φορά την εβδομάδα. (Δεν είναι να βγαίνεις κέντρο Θεσσαλονίκη με 700 άλογα, μη καταλυτικό αμάξι, ένα σωρό ατασταλείες στα χαρτιά του, κτλ.... Θα σε μαζέψουνε με τη μία!)
10-01-11, 15:18   #34
Papajim

Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Δηλαδη με 4000€ θα διπλασιασεις την δυναμη του αυτοκινητου...!
WOW! Πολυ καλο... για ποσες μερες ή χιλιομετρα σου ειπαν???
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-01-11, 15:22   #35
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
χωρις να ειμαι ειδικος...με μια απλη σκεψη που κανω αναρωτιεμαι οτι πριν ξεκινησεις να κανεις την αναβαθμηση στα μηχανικα μερη , μηπως πρωτα θα επρεπε να σκεφτεις την ''αναβαθμηση της ασφαλειας σου??''
δηλ καποιο roll cage???
κ αφου αλλαξει το βαρος του αμαξιου
( παραπανω ή λιγοτερα αναλογα αν αφαιρεσεις κ καθισματα) τοτε θα μπορεσεις να το στησεις κ καλυτερα!!

νομιζω οτι ειναι το πρωτο κ το πιο βασικο πραγμα που θα επρεπε να κανεις.. γιατι καλα τα αλογα αλλα για να μπορουμε να τα χαιρομαστε πρεπει να εχουμε μια ασφαλεια για καθε ενδεχομενο!!!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-01-11, 15:45   #36
vaggelis_M5

Πραγματικά δε το είχα σκεφτεί πολύ σοβαρά το θέμα της ασφάλειας. Τώρα έχει απόβαρο 1728 κιλά (δίχως σταγόνα καύσιμο). Με ενδεχόμενη προσθήκη roll-cage δε ξέρω κατά πόσο θα αυξηθεί το βάρος.... Επίσης δεν έχω σκοπό να το γδύσω από καθίσματα. Πιστεύω ότι από μόνο του είναι αρκετά ασφαλές. Ένας γνωστός μου είχε το 525 Ε34 εξίσου καλό αμάξι. Είχε τρακάρει με 70 χλμ μετωπικά με ένα Corsa. Έκανε όπισθεν και ο κινητήρας εξακολουθούσε να λειτουργεί! Βέβαια όχι για πολύ διότι το ψυγείο είχε διαλυθεί αλλά το θέμα είναι ότι δε κατάλαβε σχεδόν τπτ (φορούσε και ζώνη) Αντιθέτως ό άλλος με το Corsa πήγε νοσοκομείο και το αυτοκίνητο για πέταμα.....
10-01-11, 15:48   #37
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Eιναι οκ λεφτα τα 4Κ αν δεν μιλαμε μονο για το supercharger αλλα και τα υπολοιπα παρελκομενα , διοτι εξατμισουλα θα χρειαστει σιγουρα. Δισκο θα χρειαστει 100%. Θα πρεπει να τα συνυπολογισει και αυτα.

Με διπλασια δυναμη , θα πρεπει να κοιταξει και φρενακια διοτι δεν μιλαμε για 100 ή 200 αλλα για 350+ αλογα με πολυ περισσοτερη ροπη που θα κανει το φρεναρισμα μαλλον αδυνατο οταν το αμαξι θα βρισκεται σε πληρη επιταγχυνση.

Ολα αυτα θα του διπλασιασουν (σχεδον) το κοστος μαζι με τα εργατικα οποτε θα πρεπει να τα σκεφτει και αυτα.
10-01-11, 16:19   #38
vaggelis_M5

Εννοείται πώς μέσα στην τιμή των 4000 ευρώ περιλαμβάνονται όλα αυτά που ανέφερες. Τώρα για τα εξοδα του συνεργείου θα δούμε πόσα θα προκύψουν.
------------------------------------------------------------------
Μέχρι τώρα έχω μετρηθέι σε κόντρες, με BMW σειράς 3 και 5. Ποτέ με σειρά 7. Εδώ και καιρό θέλει κάποιος με μια Ε38 με το θηριώδη V12 κινητήρα 5.4 λίτρων. Το σκέφτομαι και προβληματίζομαι..... Είναι αυτόματη η 7άρα που έχει αλλά όπως και να το κάνεις οταν ακούς V12 συγκρατήσαι λιγάκι.... Ποιές είναι οι απόψεις σας? Μ5 Ε34 ή 750 Ε38 ? Που θα ποντάρατε σε κόντρα 1.5 χλμ?
10-01-11, 16:34   #39
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Ολα αυτα δυσκολα να περιλαμβανονται στα 4000€.
Μονο για ενα καλο κιτ φρενων μπρος-πισω θελεις γυρω στα 5000€

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-01-11, 12:05   #40
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
..................
Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και ομολογώ ότι μ' έχετε αφήσει άφωνο. Δεν ήξερα ότι σχεδόν όλοι σας ήσασταν και λίγο Dr Jekyll!
Εγώ, αν ήμουν στη θέση του Ευάγγελου, θα άφηνα ήσυχο το original M5 (είναι κρίμα να πειραχτεί ένα ΤΕΤΟΙΟ αυτοκίνητο) θα αγόραζα για λιγα κατοστάρικα ένα Ε30 και θα του έβαζα μια μοτερούκλα από Μ3, Μ5, Μ6, F16 ή ότι άλλο χωράει να μπει. Συνολικά ίσως να κόστιζε πολύ λιγότερα των 4000 Ευρώ...
Αφου ο άνθρωπας το θέλει για ειδικές αποστολές γιατί να μην κάνει ένα νέο project αφήνοντας έναν θρύλο όπως βγήκε από την πύλη του εργοστασίου?
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αναβαθμιση, βελτιωση, bmw m5, compressor, προγραμμα, Κομπρεσσορας, Μ5 Ε34, M5 E34, tuning

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές