BMW Performance Kit για Ν54 - Page 7 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » BMW Performance Kit για Ν54

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
08-01-17, 22:53   #61
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Τα 306 και καλά μαμά άλογα δεν μου έφτασαν καθόλου. Πήγα από Ε36 316 και μου φαινόταν αεροπλάνο το αμάξι. Σε 6 μήνες μου ήταν απλά ένα γρήγορο έως που σε μια δοκιμή με z4M με πέρασε στα ψηλά για λίγο. Αλλά άσε εμένα γιατί σκοπός του αυτοκινήτου ήταν να το πάω ψηλά όπως και έγινε με τα χρόνια και 20000 Ευρώ μετά. Και θα ανέβαινε και άλλο (μονοτουρμπινο) τον επόμενο μήνα αλλά αποφάσισα με κρύα καρδιά να το αποχωριστω.

Επειδή είχα την τρέλα και έβαζα και έβγαζα πράγματα πάνω στο αμάξι έφτασε το νούμερο σε λεφτά που ανέφερα. Πλέον οι λύσεις είναι δοκιμασμένες και μετά από εμπειρία μπορώ να καθοδηγησω κάποιον να μην κάνει ασκοπες ρυθμίσεις.

Πρώτα από όλα reflash custom. Τι custom δηλαδή, έχουν φτιαχτεί τόσα πολλά αυτοκίνητα που σε 1 ώρα είσαι έτοιμος. Το πληρώνεις 1 φορά στην αρχή και μετά αν γίνουν αλλαγές στα περιφερειακά το κόστος αναβάθμισης είναι μικρό. Υπάρχουν 2 μαγαζιά που ασχολούνται αρκετά και έχουν εμπειρία τουλάχιστον στην Αθήνα και Πειραιά.

Μετά το αμάξι πάσχει από θερμοκρασίες. Με σειρά προτεραιότητας το intercooler και μετά το ψυγείο λαδιού. Το πρώτο γίνεται πρώτα γιατί μετά από μια καλή προσπέραση τα πάντα τα πυρωνουν και δεν τραβάει το αμάξι και πάσχει από πειρακια. Το ψυγείο λαδιού σε περίπτωση που κάποιος είναι καλοκαίρι είτε χειμώνα το κυνηγάει το αμάξι.

Μετά πάμε σε επεμβάσεις στην εξάτμιση αλλά να μην σε μπλέκω με αυτά πάει αλλού το θέμα.

Αυτά εν συντομία. Κάτι performance kit και κάτι τέτοια τα ακούω σαν τρίχες κατσαρες.

Ααα και όπως έχω γράψει και αλλού η περίοδος που έμπαινε παράλληλος εγκέφαλος πέρασε. Ένα custom reflash προσφέρει πολλά περισσότερα
08-01-17, 23:31   #62
kostas109

Drives: E46 325ti
κατάλαβα Στράτο αναφέρεσαι μάλλον στον κύριο της Αce για reflash.Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από διάφορους οπότε μάλλον εκεί θα πάει αν και είμαστε από Θεσσαλονίκη.Πάντως εγώ που το οδήγησα κάποιες φορές μου φάνηκε πολύ δυνατό και ακόμη και με 6η και 80 τραβάει πολύ καλά καμμία σχέση με το δικό μου.Επειδή ανέφερες ότι πάσχει από θερμοκρασίες τα ψυγεία είναι απαραίτητα από τώρα ή after βελτίωσης;Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές γιατί γλιτώνεις κόσμο από το να πέσει σε κάποιον π.χ που μπορεί να είναι απατεώνας και να παίρνει χρήματα συνέχεια και το αποτέλεσμα τελικά να είναι αμφίβολο.(Την πάτησα στο παρελθόν με βελτίωση σε μηχανή)
Ο χρήστης kostas109 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-01-17, 00:46   #63
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Απατεώνες υπάρχουν πολλοί δυστυχώς. Και στην Θεσσαλονίκη έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποιος αξιολογος αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν έχω δει από κοντά δείγμα της δουλειάς του.

Όσο αφορά τις θερμοκρασίες. Σκέψου ότι για να γίνει ένα πρόγραμμα θα ανέβει πάνω στο δυναμομετρο και θα γίνουν 4-5 πατήματα. Εεε στο δεύτερο θα έχει γίνει κόλαση στην εισαγωγή. Είναι κίνηση ματ το intercooler. Δεν σου δίνει άλογα αλλά αξιοπιστία και επανάληψη του αποτελέσματος.

Κάποιος έμπειρος θα δει τα πολλά από το δεύτερο πάτημα κιόλας. Αν έχει τον χρόνο θα το αφήσει και να κρυώσει αλλά αυτό εξαρτάται από τον φορητό εργασίας φυσικά.

Τα έφαγα με το κουτάλι αυτά, σκοπός είναι να μην την πάθετε και εσείς.

Για βελτιωτη δεν επιμένω κάπου. Εγώ στην Ace έμεινα ευχαριστημένος. Από εκεί και πέρα αρκετοί έχουν δώσει αξιόλογα δείγματα δουλειάς.
11-01-17, 22:08   #64
kostas109

Στράτο έχεις να προτείνεις εταιρίες για καλό ic και ψυγείο λαδιού;Έχουμε βρει ένα από alpina που το δίνει ως προσθήκη και το έχει στον κατάλογό της με κόστος 1000ε.Αξίζει ή είναι πολλά;Τα 335 δεν έχουν ψυγείο λαδιού από το εργοστάσιο;Επίσης γνωστός με turbo αμάξι άλλης εταιρίας μου ανέφερε κάτι για downpipes aftermarket τα οποία αυξάνουν την ροή των καυσαερίων και μειώνουν τις θερμοκρασίες στο χώρο της μηχανής.ισχύει;
11-01-17, 22:36   #65
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Ωπα ένα ένα. Από το απλό performance kit ψάχνετε για downpipes? Ένα ένα γίνονται τα βήματα. Αυτό είναι αφού γίνουν επεμβάσεις στην εισαγωγή και στην ψύξη του αέρα. Έχει δίκιο ο φίλος σου αλλά δεν σου είπε για το λαμπάκι που θα ανάβει για τους καταλυτες και ότι αυτό βγαίνει μόνο με πατέντα στο πρόγραμμα. Είναι κίνηση δεύτερου Σταδίου και από μόνη της κάνει μικρή διαφορά αλλά μειώνει το turbo lag αισθητά. Προς το παρόν δεν πρέπει. Πρώτα θα βαρεθεί τα επιπλέον άλογα από πρόγραμμα και μετά αυτό.

Intercooler είχαμε κάνει όλοι ομαδικη αγορά forge. Τίμιο και πολύ καλό αλλά και πολύ ακριβό. Παίζουν λύσεις από εξω όπως vrsf πιο φτηνές αλλά θα πληρώσεις την διαφορά σε τελωνείο και μεταφορικά.
11-01-17, 22:47   #66
kostas109

Πρώτα θα βάλει intercooler και ψυγείο λαδιού μαζί.Αυτό με τα dp θα γίνει με το πρόγραμμα και αν είναι απαραίτητο.Απλά το ανέφερε φίλος σαν βελτίωση για θερμοκρασίες δεν ήξερα ότι είναι πιο εκτεταμένη βελτίωση.Οπότε για ic πάει στο forge.Για το ψυγείο λαδιού τι γνώμη έχεις;Κανονικά δεν έχουν αυτά τα αμάξια από το εργοστάσιο;Αξίζει τα λεφτά το συγκεκριμένο ή να δει τπτ άλλο;Απλά το ανέφερα δεδομένου ότι η alpina είναι σοβαρή εταιρία
11-01-17, 22:54   #67
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Δεν το ξέρω το alpina και δεν νομίζω ότι θα κάνει τίποτα σοβαρό. Εγώ είχα βάλει ένα της vk motorwerks αλλά ενώ ήταν καλό τρύπα σε κάποια στιγμή. Βρήκα ένα της setrab που ταίριαζε στις διαστάσεις και το άλλαξα. Φυσικά χρειάζεται μαρκουτσια για την παροχή λαδιού.

Όλο και κάποιο kit θα παίζει στην αγορά αλλά έχω χάσει την επαφή γιατί ήταν επέμβαση που την έκανα από τον πρώτο καιρό. Με το μαμά οι θερμοκρασία ήταν μόνιμα 115 και πήγαινε χαλαρά 125. Με το καινούριο μόνιμα 108 ενώ πάνω από 115 δεν ανέβηκε ούτε με σκισιμο το κατακαλοκαιρο
11-01-17, 23:05   #68
kostas109

Επίσης να αναφέρω ότι πλέον στόχος είναι τα 350-360 άλογα το πολύ με 45-50 κιλά ροπής και σταματάει εκεί ώστε να διατηρήσει τον εργοστασιακό χαρακτήρα του αυτοκινήτου και να είναι όσο το δυνατόν πιο safe όσο αυτό είναι εφικτό βέβαια από τι στιγμή που θα μπει χέρι αλλάζουν τα δεδομένα
11-01-17, 23:29   #69
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Πρόγραμμα intercooler και ψυγείο λαδιού για ασφάλεια. Θα δει την αύξηση που θέλει και με μια σχετική ασφάλεια και κο τα στον εργοστασιακο χαρακτήρα
12-01-17, 16:54   #70
MERBEIND

Drives: E92 335i
Το performance kit είχε τοποθετηθεί μαζί με δεύτερο ψυγείο νερού από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη στο αμάξι μου. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του η διαφορά είναι ναι μεν αισθητή αλλά μικρή. Προσωπικά μετά από κάποια χιλιόμετρα θα κοιτάξω για ess.
Ο χρήστης MERBEIND δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αναβαθμιση, βελτιωση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές